۱۴۰۳/۳/۲
Search
Close this search box.

استانداردهای TRC10 و TRC20

بلاک چین ترون (TRON) به لطف بنیانگذار پر حاشیه آن، جاستین سان (Justin Sun) توانسته کاربران زیادی را به سوی خود جلب کند.TRC10 و TRC20 بسیاری از افراد نمی‌دانند که دو نوع توکن در بلاک چین ترون وجود دارد. پس بیایید در مورد توکن‌های TRC10 و TRC20 بر روی این بلاک چین بیشتر بدانیم.

تحلیل بنیادی شبکه ترون و ارز دیجیتال ترون ایکس (TRX)

برای درک بهتر آنها بیایید از اصول اولیه شروع کنیم.

ترون (TRON) چیست؟

TRC10 و TRC20

ترون یک پلتفرم غیرمتمرکز مبتنی بر بلاکچین است که هدف آن ساخت یک سیستم سرگرمی محتوای دیجیتال رایگان و جهانی با فناوری ذخیره سازی توزیع شده است که امکان به اشتراک گذاری آسان و مقرون به صرفه محتوای دیجیتالی را فراهم می‌کند. ترون در سپتامبر ۲۰۱۷ توسط یک سازمان مستقر در سنگاپور به نام بنیاد ترون تاسیس شد. این پلتفرم توسط مدیر عامل این شرکت جاستین سان اداره می‌شود و دارای یک تیم داخلی توسعه یافته است که شامل افراد معروف حوزه فناوری هستند. با استفاده از ویژگی‌های فناوری بلاک چین و شبکه همتا به همتا، ترون سعی دارد با حذف دلال‌ها، شکاف بین سازندگان محتوا و مصرف کنندگان محتوا را برطرف کند.

حالا که کمی با ترون آشنا شده‌اید می‌خواهیم به بررسی استاندارد توکن‌های آن و نوع کاربرد آنها بر روی بلاک چین ترون بپردازیم.

استاندارد TRC10

TRC10 اولین استاندارد توکن در مین‌نت (Mainnet) ترون بود و با خود MainNet منتشر شد. در گذشته، توکن‌های TRC10 در بلاک چین اتریوم بودند اما بعداً به بلاکچین اختصاصی ترون منتقل شدند. ایجاد آن بسیار آسان است و تقریباً همه کیف‌پول های دسکتاپ محبوب این روزها از TRC10 پشتیبانی می‌کنند. همچنین این توکن‌ها در پروتکل محبوب Bittorrent نیز استفاده می‌شود.

TRC10 به طور گسترده‌ای پشتیبانی می‌شود و اگر کسی با هر توکن TRC روبرو شده باشد، به احتمال زیاد از آن استفاده کرده است. دلیل آن این است که TRC10 یک توکن مورد علاقه برای ICO‌ها  است که در اکثر موارد استفاده از آن رایگان است و تنها هزینه آن، هزینه پهنای باند است که آن را به یک توکن اولیه کامل برای سرمایه‌گذاری تبدیل می‌کند. البته یکی از دلایلی که از این توکن‌ها برای ساخت پروژه‌های پانزی و شرط‌بندی نیز استفاده می‌شود همین رایگان بودن است. تنها نقطه ضعف توکن‌های TRC10 این است که پس از ایجاد توکن‌ها، میزان عرضه آنها افزایش نمی‌یابد، اما با ارسال آنها به آدرس‌های مخصوص ترون می‌توان آنها را سوزاند.

استاندارد TRC20

با راه‌اندازی اکوسیستم Dapp در ترون ، پروتکل ترون قادر به حمایت از قراردادهای هوشمند اتریوم شد و توسعه‌دهندگان را قادر ساخت تا بتوانند از اتریوم به ترون نقل مکان کنند. توکن‌هایی که در شبکه اتریوم و مبتنی بر قراردادهای هوشمند ایجاد شده‌اند، از استاندارد معروف ERC20 استفاده می‌کنند که قوانین مربوط به رفتار توکن را تعریف می‌کند. که استفاده از آن برای کیف‌پول‌ها نیز بسیار آسان شده است زیرا مجبور نیستند هر یک از توکن‌ها را به طور متفاوتی اداره کنند. این امر سبب پیدایش توکن‌های TRC20 در شبکه ترون شد.

استاندارد ERC20 چیست؟

از استاندارد TRC20 بیشتر در قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود زیرا کاربرد آن از TRC10 بیشتر است. این توکن‌ها کاملا با توکن‌های ERC20 اتریوم سازگار هستند. بنابراین برای توسعه دهند‌گانی که مایل به استفاده از چندین توکن برای dapp‌های خود هستند نیز می‌توانند از این مزیت بهره‌مند شوند. همانطور که جهان از فرصت‌های بی‌پایان و جدیدی که قراردادهای هوشمند آنها را فراهم می‌کنند، آگاه شد، استفاده از توکن‌های TRC2 در ترون نیز آغاز شد زیرا استفاده از این امکانات در توکن‌های TRC10 امکان پذیر نبود. TRC20 بسیار پیچیده‌تر و تنظیم آن دشوارتر است و هنوز به اندازه TRC10 پشتیبانی نشده است، اما بسیار قدرتمند و قابل تنظیم‌ است.

تفاوت‌های TRC10 و TRC20

ترون

در حالی که هر دو توکن، موارد استفاده خاص و منحنی‌های یادگیری خود را دارند، اما هنوز جالب است که ببینیم هر یک از این استانداردهای ترون چه کاری می‌توانند انجام دهند. در جدول زیر به تفاوت‌های اصلی بین این دو استاندارد می‌پردازیم.

TRC20TRC10ویژگی‌ها
متوسطآسانمیزان سختی یادگیری توسعه دهندگان
داردنداردامکان تنظیم رابط کاربری
داردداردامکان دسترسی با قراردادهای هوشمند
نداردداردامکان دسترسی با API
نداردنداردحفاظت در برابر مفقود شدن توکن‌ها
نداردداردرابط کاربری گرافیکی برای ICO
نداردنداردامکان واریز از آدرس قرارداد
متوسط (قبل از ارسال به آدرس قرارداد، باید ساختار هر توکن را یاد بگیرید)آسان (ساختار معمول)منحنی ساختار یادگیری توکن (برای سرمایه‌گذاران)
 متوسط (قبل از ارسال به آدرس قرارداد، باید ساختار هر توکن را یاد بگیرید)آسان (ساختار معمول)منحنی ساختار  یادگیری توکن (برای کیف‌پول‌ها)
 برای ردیابی به یک بستر مجزا نیاز دارید دارد – به صورت داخلیردیابی آسان
 دارد تا ۱۸ رقمنداردامکان اعشار
 بیش از ۱۰۰۰ برابر گران‌تر از  TRC10بیش از ۱۰۰۰ برابر ارزان ‌تر از  TRC20کارمزد تراکنش‌ها
انتقال از طریق قرارداد هوشمند با هزینه‌های پهنای باند و انرژیمی توانید از API برای انتقال استفاده کنید و هزینه آن پهنای باند است. انتقال از طریق قرارداد هوشمند هزینه‌های پهنای باند و انرژی را دارد.نوع انتقال

در حالی که هر دو استاندارد توکن در دامنه خود قوی هستند و برای موارد خاصی استفاده می‌شوند، این به عهده توسعه‌دهندگان و تیم‌های پروژه است که بهترین گزینه را برای خود انتخاب کنند زیرا هر یک از آنها مزایا و کاستی‌های خاص خود را دارد.

اسکرول به بالا