آینده را با صرافی سیمیا معامله کنید!

ترید چیست؟

واژه ترید (Trade) به معنای خرید و فروش دارایی‌های مختلف در بازارهای مالی با هدف کسب سود است. ترید در بازار ارزهای دیجیتال به معنای معامله، خرید و فروش بیت کوین و سایر رمزارزها است. تریدرها با استفاده از ابزار مختلفی مانند نمودارهای قیمتی، تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندا منتال، اخبار مهم بازار ارزهای دیجیتال و کاربرد پروژه‌ها اقدام به خرید و فروش می‌کنند.

در این مقاله به این می‌پردازیم که مفهوم ترید چیست، با انواع روش‌های آن آشنا می‌شویم، اصطلاحات مرتبط با ترید در بازار ارزهای دیجیتال را بررسی می‌کنیم و انواع پلتفرم‌ها برای انجام ترید در بازار ارزهای دیجیتال را معرفی می‌کنیم. با صرافی سیمیا همراه باشید.

ترید چیست؟

ترید یک واژه انگلیسی است که معنی لغوی آن تجارت یا داد و ستد است؛ Trade یک مفهوم اصلی در اقتصاد است که شامل خرید و فروش محصولات و خدمات، با پرداخت متوازن خریدار به فروشنده و یا تبادل محصولات یا خدمات بین طرفین است.

معامله می‌تواند بین تولیدکنندگان و مشتریان اتفاق بیافتد. معاملات بین المللی، به کشورها اجازه می‌دهد که بازارهای خود را در جاهایی که نیاز به محصولات یا خدماتشان دارند، گسترش دهند؛ این دلیلی است که یک مشتری آمریکایی می‌تواند از بین اتومبیل‌های ژاپنی، آلمانی یا آمریکایی، یکی را انتخاب کند.

در نتیجه این ترید بین‌المللی، بازار دارای رقابت بیشتری می‌شود و بنابراین، قیمت‌ها نیز رقابتی‌تر می‌شوند و هر کسی که بتواند محصولات یا خدمات خود را با بهترین کیفیت و ارزان‌ترین قیمت بفروشد، پیشرفت می‌کند.

به زبان ساده، ترید به معنای خرید و فروش دارایی‌های مختلف در بازارهای مالی به منظور کسب سود است.

تقریبا همه نوع محصولی در بازار بین المللی وجود دارد: غذا، پوشاک، قطعات یدکی، نفت، جواهرات، سهام، ارز، آب و غیره. خدمات نیز مبادله می‌شوند؛ مثل توریسم، بانکداری، مشاوره، ترابری و غیره. محصولی که در بازار جهانی فروخته می‌شود، با نام صادرات شناخته می‌شود و محصولی که از بازار جهانی خریداری می‌شود با نام واردات شناخته می‌شود. واردات و صادرات بر طبق موجودی فعلی کشورها سنجیده می‌شوند.

نتیجه معاملات بین المللی، تنها راندمان و کارایی را افزایش نمی‌دهد؛ بلکه به کشورها اجازه مشارکت در اقتصاد جهانی را می‌دهد و فرصت‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی (FDI) را ارائه می‌دهند. این فرصت‌ها شامل مقدار پولی است که افراد در شرکت‌ها و دارایی‌های خارجی سرمایه گذاری می‌کنند.

برای دولت دریافت کننده، FDI بدین معناست که کدام ارز خارجی به کشورش وارد می‌شود. این باعث افزایش سطح استخدام در مشاغل می‌شود و در نتیجه، باعث افزایش رشد ناخالص داخلی می‌شود. برای سرمایه گذار، FDI رشد و گسترش کمپانی را ارائه می‌دهد، که نتیجه آن، تولید سود بیشتر است.

تریدTrade به معنای خرید و فروش دارایی‌های مختلف در بازارهای مالی است.
تریدرTrader شخصی است که در بازارهای مالی به خرید و فروش دارایی‌های مختلف برای خود یا موسسه‌ای مشغول است.
ترید روزانهDay Trading یکی از استراتژی‌های ترید است که در آن معامله‌گر در یک روز یک دارایی را می‌خرد و سپس می‌فروشد.

واژه ترید یا معامله در بازار ارزهای دیجیتال به چه معنی است؟

لازم به ذکر است که در بازار کریپتوکارنسی‌ها، تریدر به افرادی گفته می‌شود که در بازه‌های زمانی مشخصی اقدام به خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف می‌کنند و با نوسان‌گیری از بازار سود می‌کنند.

نقطه مقابل ترید در ارزهای دیجیتال؛ سرمایه گذاری، نگهداری یا هودل است، که یک یا چند ارز را برای بلندمدت و با هدف افزایش قیمت آن خریداری می‌کنند. در ادامه، به تفاوت‌های بین این دو نوع می‌پردازیم.

تریدر کیست؟

ترید Trade
منبع: capital.com

تریدر یا معامله‌گر فردی است که به خرید و فروش دارایی‌های مختلف در بازارهای مالی، برای خود یا از طرف شخص یا موسسه دیگری مشغول است. تفاوت اصلی بین یک معامله‌گر و یک سرمایه‌گذار مدت زمانی است که شخص یک دارایی را در اختیار دارد. سرمایه‌گذاران تمایل دارند افق زمانی بلند‌مدت داشته باشند، در حالی که معامله‌گران تمایل دارند دارایی‌ها را برای دوره‌های زمانی کوتاه‌تری نگهداری کنند و از روندهای کوتاه‌مدت در بازارهای مالی کسب درآمد داشته باشند.

یک تریدر می‌تواند برای یک موسسه مالی کار کند، در این صورت با پول و اعتبار شرکت معامله می‌کند و ترکیبی از حقوق و پاداش به آنها پرداخت می‌شود. از طرف دیگر یک معامله‌گر می‌تواند برای خودش کار کند، به این معنی که با پول و اعتبار خود در بازارهای مالی معامله می‌کند. در این حالت تمامی سود حاصل از معاملات متعلق به تریدر خواهد بود.

بسیاری از موسسات مالی بزرگ دارای اتاق‌های معاملاتی هستند. در این موسسات معامله‌گران در واقع کارمندانی هستند که طیف وسیعی از محصولات را به نمایندگی از شرکت خرید و فروش می‌کنند. در این شرکت‌ها برای هر‌یک از معامله‌گران محدودیت‌هایی از جمله حداکثر میزان دارایی‌هایی و سود و ضرر در یک پوزیشن تعریف می‌شود. این شرکت‌ها دارای فاکتورهایی برای مدیریت ریسک هستند و براساس این فاکتورها تریدرها می‌توانند معاملاتی را انجام دهند.

در انتها بیشتر سود به شرکت تعلق می‌گیرد و معامله‌گران از شرکت حقوق و پاداش دریافت می‌کنند. از سوی دیگر اکثر افرادی که به صورت شخصی معامله انجام می‌دهند در خانه یا در یک دفتر کوچک کار می‌کنند. محدودیت این دست از معامله‌گران به پول نقد و اعتبار خودشان بستگی دارد. 

از جمله معایب معاملات کوتاه‌مدت، هزینه‌های کمیسیون و پرداخت اسپرد بیش از حد به بروکرها است؛ اما از آنجایی که معامله‌گران اغلب در استراتژی‌های معاملاتی کوتاه‌مدت برای کسب سود بیشتر شرکت می‌کنند، می‌توانند با توجه به سود دریافتی هزینه کارمزد معاملات را پرداخت کنند. همچنین با افزایش تعداد کارگزاری‌ها و رقابت آنها برای ارائه بهترین خدمات با پایین‌ترین کارمزد باعث شده است که این هزینه‌ها تا حد بسیار مطلوبی کاهش پیدا کند.

تریدینگ در مقابل سرمایه گذاری

هر دوی تریدرها و سرمایه‌گذاران بلندمدت، به دنبال کسب سود از بازارهای مالی هستند؛ اما روش‌های آنها برای رسیدن به این هدف، مقداری فرق دارد.

در اصل، سرمایه گذاران به دنبال کسب سود در بازه زمانی طولانی هستند؛ شاید حتی چند سال یا چند دهه. سرمایه‌گذاری بلندمدت یا هودل با این که زمان زیادی طول می‌کشد، اما در عوض سود حاصله نیز بسیار بزرگ خواهد بود.

اما تریدرها سعی می‌کنند از نوسانات بازار استفاده کنند. آنها در بازه زمانی کوتاه‌تری وارد بازار می‌شوند و از آن خارج می‌شوند. تریدرها از هر معامله، سود نسبتا کمتری دریافت می‌کنند.

کمی در این تفاوت‌ها عمیق‌تر می‌شویم. ۴ تفاوت کلیدی بین ترید و سرمایه گذاری وجود دارد:

۱. مدت زمان نگهداری

سرمایه‌گذاران معمولا به صورت بلندمدت رمز ارزهایشان را نگهداری می‌کنند و با حرکات کوتاه‌مدت قیمت کاری ندارند. چرخه‌های بازار ارزهای رمزنگاری شده نسبت به بازارهای سنتی، بسیار کوتاه‌تر است؛ بدین معنی که در بازار ارزهای دیجیتال، روندهای صعودی و نزولی، در زمان‌های کوتاه‌تر و با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتند. در بازار سهام سنتی، روند صعودی یک نماد ممکن است چند سال طول بکشد؛ اما در رمز ارزها این روندها معمولا در کمتر از یک سال اتفاق می‌افتند.

اما از طرف دیگر، تریدرها بر اساس حرکات کوتاه‌مدت قیمت حرکت می‌کنند. برای تریدرها، روندهای ساعتی و روزانه نیز مهم است. هدف اصلی تریدرها، خرید در پایین‌ترین قیمت و فروش در بالاترین قیمت است. همچنین برای معامله‌گران، نوسان قیمت نیز بسیار مهم است؛‌ زیرا سود آنها در همین نوسانات است. هرچه نوسانات بیشتر باشد، احتمال سود کردن آنها نیز بیشتر می‌شود.

تریدرها می‌توانند هم از روند صعودی و هم روند نزولی استفاده کنند. در بازار صعودی، شما در قیمت کم خرید می‌کنید و در قیمت بالا می‌فروشید. اما در روند نزولی، شما در قیمت بالا خرید می‌کنید و در قیمت پایین می‌فروشید.

. تعداد معاملات

تعداد معاملات رابطه معکوس با دوره سرمایه‌گذاری دارد؛ یعنی هر چه مدت زمان تریدهای شما طولانی‌تر باشد، تعداد معاملات شما کمتر است و هرچه بازه زمانی معاملات شما کوتاه‌تر باشد، تعداد تریدها بیشتر است.

سرمایه‌گذاران بلندمدت معمولا تعداد معاملات کمی دارند؛ زیرا می‌خواهند کوین خود را نگه دارند. آنها رمز ارز را خریداری می‌کنند و آن را در کیف پول خود نگهداری می‌کنند.

کیف پول ارز دیجیتال چیست ؟

تریدرها تعداد معاملات زیادی دارند؛ زیرا از فرصت‌های موجود در بازار استفاده می‌کنند. با این که تریدینگ می‌تواند سود بیشتری نسبت به سرمایه گذاری داشته باشد، اما ریسک آن نیز به شدت بالاست و همچنین نیاز به رصد بازار به طور مداوم دارد.

۳. میزان ریسک

میزان ریسک بستگی به افراد دارد. این مهم است که افراد میزان ریسک پذیری خود را بدانند. ریسک‌پذیری رابطه مستقیم با میزان سود در سرمایه گذاری دارد. واضح است که ارزهای دیجیتال به خاطر نوسانات شدید، ریسکی‌ترین سرمایه گذاری هستند.

مفهوم ریسک ساده است؛ اما باید با پتانسیل سوددهی ترکیب شود تا متوجه شوید آیا این میزان ریسک ارزش این سود را دارد یا خیر. این مفهوم با نام نسبت ریسک به ریوارد شناخته می‌شود. هر چه ریسک پذیری بیشتری داشته باشید، احتمال این که سود بیشتری نصیبتان شود نیز بیشتر است.

این نکته را در نظر داشته باشید: سود سالیانه بازار سهام آمریکا، به طور میانگین سالیانه بین ۷ تا ۱۰ درصد است. در بازار رمز ارزها، شما این مقدار سود را می‌توانید در یک روز به دست بیاورید! اما همچنین می‌توانید با همین سرعت، همین مقدار ضرر کنید؛ بنابراین نوسانات شدید بازار ارزهای رمزنگاری شده، باعث ریسکی‌تر شدن آن می‌شود.

اگر اکنون در بازار کریپتو ترید می‌کنید، پس شما یک فرد ریسک‌پذیر هستید. اما اگر در این بازار بلندمدت سرمایه گذاری می‌کنید، کمتر ریسک‌پذیر هستید؛ چون با نوسانات روزانه زیاد کاری ندارید.

۴. نوع تحلیل

قطعا یکی از مهم‌ترین تفاوت‌ها بین سرمایه گذاران بلندمدت و تریدرها، نوع تحلیل آنهاست. برای سرمایه گذاران بلندمدت، تحلیل فاندامنتال اهمیت زیادی دارد تا بتوانند با استفاده از آن، پتانسیل‌های یک کوین در آینده را ارزیابی کنند. البته تحلیل بنیادی در دنیای رمز ارزها، تفاوت بسیار زیادی با فاندامنتال‌های بازار بورس دارد.

تحلیل فاندامنتال چیست؟ آموزش کامل کاربردها و نحوه انجام تحلیل فاندامنتال

تریدرها بیشتر از تحلیل تکنیکال برای پیش بینی بازار استفاده می‌کنند. تحلیل تکنیکال به معنی آنالیز اطلاعات تاریخچه قیمت با استفاده از انواع مختلف اندیکاتورها و ابزارهای نمودارهاست. حرکات قیمت در کوتاه مدت، اکثرا دچار اشتباه می‌شود؛ بنابراین نیازمند استفاده از تحلیل تکنیکال برای بازار است، تا تریدرها بتوانند از نوسان قیمت‌ها سود دریافت کنند.

در مجموع، تمام این موارد نشان می‌دهد که هر دوی تریدرها و سرمایه گذاران به دنبال کسب سود هستند؛ تریدرها به دنبال حرکت قیمت‌ها هستند و زمان ورود و خروج آنها سریع است و از هر فرصتی برای کسب سود استفاده می‌کنند.

ترید CFD در دنیای رمز ارزها

tradeatf what is cfd trading 1
منبع: asktraders.com

CFD به معنی اوراق بهادار یک رمز ارز است. بدین معنی که شما حرکات قیمت را پیش بینی می‌کنید و از آنها سود دریافت می‌کنید، بدون این که مالک رمز ارز باشید. اگر فکر می‌کنید قیمت افزایش می‌یابد، پوزیشن خرید (Long) باز می‌کنید و اگر به نظر شما قیمت کاهش می‌یابد، پوزیشن فروش (Short) باز می‌کنید. در ترید ارزهای دیجیتال چند نکته مهم وجود دارد:

 • صرافی ارز دیجیتال، بخشی از بورس سهام نیست.
 • ترید رمز ارزها به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته است (بازار فارکس، به صورت ۲۴ ساعته و ۵ روز در هفته و بازار بورس خارجی نیز ۵ روز هفته و طی ساعاتی از روز دایر هستند).
 • بازار ارزهای رمزنگاری شده، به شدت نوسان دارد.

در کل ۳ نوع ترید در رمز ارزها داریم:

 • فیات به کریپتو: می‌توانید از طریق صرافی‌ها، ارز فیات خود را به کریپتو تبدیل کنید.
 • ذخیره رمز ارزها: می‌توانید رمز ارز خود را در کیف پول‌های آنلاین یا آفلاین نگهداری کنید.
 • کریپتو به کریپتو: می‌توانید در صرافی بایننس، ارزهای دیجیتال دیگر را با استفاده از بیت کوین یا اتر بخرید.

هر دو پوزیشن خرید و فروش، دارای لوریج (Leverage) یا اهرم هستند؛ به این معنی که شما تنها نیاز دارید که مقدار کمی واریز کنید (که با نام مارجین شناخته می‌شود)، تا بتوانید معاملات بزرگ‌تری باز کنید. میزان سود یا ضرر شما نسبت به سایز پوزیشن شما محاسبه می‌شود؛ پس لوریج می‌تواند هم سود و هم ضرر شما را بزرگ‌تر کند. تریدینگ کاری نیست که به راحتی انجام شود؛‌ شما باید مدت‌ها آموزش ببینید و تمرین کنید. تریدرهای حرفه‌ای، سال‌ها کار می‌کنند و آموزش می‌بینند و ضرر می‌کنند تا در نهایت به سوددهی می‌رسند؛ بنابراین نباید انتظار یک شبه پولدار شدن در این کار را داشته باشید. برای این کار، می‌توانید از آموزش‌های رایگان میهن بلاکچین استفاده کنید:

تریدینگ باید بر روی یک پلتفرم معاملاتی انجام شود؛ مثلا صرافی بایننس، اجازه ترید کردن به شما می‌دهد؛ اما برخی از صرافی‌ها این اجازه را به شما نمی‌دهند و تنها می‌توانید رمز ارزها را خرید و فروش کنید. همچنین برای ترید کردن، شما نیاز به احراز هویت در صرافی دارید.

خرید و فروش ارزهای رمزنگاری شده در صرافی‌ها

زمانی که شما یک رمز ارز را از صرافی می‌خرید، شما خودِ کوین را می‌خرید. برای این کار، شما باید یک حساب در صرافی افتتاح کنید، مقداری دارایی برای خرید رمز ارز واریز کنید و هنگامی که خرید کردید، توکن‌های خود را در کیف پول خودتان ذخیره کنید، تا موقعی که بخواهید آنها را بفروشید.

یکی از تفاوت‌های اساسی که در تریدینگ و سرمایه گذاری وجود دارد، این است که در ترید، شما به دانش تحلیل تکنیکال بیشتر از تحلیل فاندامنتال نیاز دارید؛ اما در سرمایه گذاری، تحلیل بنیادی مهم‌تر از تحلیل تکنیکال است. البته تحلیل بنیادی نیز نیاز به یادگیری دارد.

تحلیل فاندامنتال در دنیای بلاک چین و رمز ارزها، با بازارهای سنتی تفاوت بسیار زیادی دارد؛ شما باید بتوانید پروژه‌های مختلف را تحلیل و بررسی کنید و ببینید آیا واقعا ارزش سرمایه گذاری دارند یا خیر. همچنین برای آموزش تحلیل فاندامنتال می‌توانید به لینک زیر مراجعه کنید:

چه چیزی بازار رمز ارزها را به حرکت در می‌آورد؟

بازار ارزهای رمزنگاری شده، بر اساس عرضه و تقاضا حرکت می‌کند. با توجه به این که آنها اکثرا غیرمتمرکز هستند، از اتفاقات سیاسی و اقتصادی سنتی، که بر روی ارزهای سنتی تاثیر گذارند، در امان هستند (در بیشتر مواقع). در حالی که این حوزه جدید با عدم قطعیت همراه است، این معیارها می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر روی قیمت ارزهای دیجیتال بگذارند:

 • عرضه: مقدار کل کوین‌ها و نرخ آزاد شدن، گم شدن و یا نابود شدن آنها.
 • حجم مبلغ سرمایه: ارزش کل کوین‌های موجود و نحوه درک و کاربرد آنها توسط کاربران.
 • فشار: نحوه توصیف شدن رمز ارزها در رسانه‌ها و این که چقدر قابلیت پوشش‌دهی دارند.
 • یکپارچگی: این که رمز ارز چقدر می‌تواند با زیرساخت فعلی شبکه‌اش سازگار باشد و همینطور با سیستم‌های پرداخت تجارت الکترونیک چقدر می‌تواند سازگار باشد.
 • رویدادهای کلیدی: رویدادهایی مثل قانون گذاری‌ها، نفوذ در امنیت آنها و موانع موجود.

۹ قانون برای ترید کردن

Forex trading graph 1
منبع: forbes.com

دنیای Trade درست مانند هر شغل دیگری، یک سری قوانین خاص خود را دارد و باید طبق این قانون‌ها عمل کنیم تا بتوانیم علاوه بر حفظ سرمایه اصلی خود، سود نیز به دست بیاوریم. در ادامه، به ۹ قانون اصلی در ترید می‌پردازیم.

۱. تنها با مبلغی ترید کنید، که توانایی از دست دادن آن را داشته باشید

به محض این که پول شما به کریپتو تبدیل شد، آن را از دست رفته در نظر بگیرید! هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید این پول را حفظ کنید.

ضررها تنها از طریق دامپ‌ها (ریزش زیاد و ناگهانی قیمت) به وجود نمی‌آید؛ دلایل دیگری مانند هک، وجود باگ در پلتفرم و قانون گذاری‌ها توسط دولت‌ها می‌توانند باعث از دست رفتن پول شما شوند.

۲. همیشه به بیت کوین توجه کنید

بیشتر آلت کوین‌ها (هر کوینی به غیر از بیت کوین) به حرکت قیمت بیت کوین وابسته هستند؛ اگر قیمت BTC به شدت صعود کند، قیمت آلت‌کوین‌ها نیز افزایش می‌یابد. بهترین زمان برای Altcoinها، زمانی است که قیمت بیت کوین رشد طبیعی دارد و یا روند خاصی ندارد.

۳. هرگز تخم مرغ‌هایتان را در یک سبد نگه ندارید

درست است که پتانسیل سوددهی در یک رمز ارز بیشتر است، اما پتانسیل ضرردهی آن نیز بیشتر است؛ بهترین راه برای دریافت بیشترین سود در رمز ارزها، متنوع سازی سبد شماست چون می‌توانید از چندین ارز سود بگیرید؛ مثلا از ژانویه ۲۰۱۶ تا ژانویه ۲۰۱۸، Corgicoin رشدی حدود ۶۰.۰۰۰ برابر داشت و Verge نیز ۱۳۰۰۰ برابر شد. در همان دوره، بیت کوین ۳۴ برابر شد. می‌توانستید از بیت کوین سود چشمگیری دریافت کنید، اما اگر در کنار آن کوین‌های دیگری نیز داشتید، سود سبد شما چندین برابر می‌شد.

۴. طمع نکنید

به محض این که یک رمز ارز شروع به رشد می‌کند، طمع نیز همراه با آن رشد می‌کند. اگر یک کوین ۳۰ درصد رشد قیمتی داشته باشد، چرا نباید سود خود را برداریم؟ حتی اگر هدف آن ۴۰ تا ۵۰ درصد رشد باشد، ما باید حداقل یک مقدار از سود خود را برداریم، که اگر قیمت به هدف خود نرسید، دچار ضرر نشویم.

اگر بیش از حد صبر کنید تا بیشترین سود را دریافت کنید، ممکن است همین مقدار سودی که به دست آورده‌اید را نیز از دست بدهید. عادت کنید که سود خود را کم‌کم بردارید و اگر می‌خواهید بیشتر سود کنید، دوباره وارد بازار شوید.

۵. کورکورانه سرمایه گذاری نکنید

افرادی در این دنیا هستند که به یک فرد نابینا، عینک می‌فروشند. این افراد، همین کار را در بازار رمز ارزها انجام می‌دهند و از افرادی که اطلاعات زیادی ندارند سوءاستفاده می‌کنند. آنها به این افراد می‌گویند چه چیزی بخرند و یا فلان کوین به زودی سر به فلک می‌کشد؛ تنها به این دلیل که وقتی قیمت افزایش یافت، خودشان بفروشند.

با توجه به این که امروزه بازار ارزهای دیجیتال چندان شناخته شده نیست، یک سرمایه‌گذار حرفه‌ای، تحقیقات خود را انجام می‌دهد و با اطلاعات خود وارد بازار می‌شود. حتی اطلاعاتی که از جانب بهترین سرمایه‌گذار ارائه می‌شود نیز هیچ گونه تضمینی ندارد.

۶. دچار فومو (FOMO) نشوید

این نقطه‌ای است که بیشتر مردم پول خود را از دست می‌دهند. فوموی زیاد باعث افزایش قیمت از ۱۰۰۰۰ دلار به ۲۰۰۰۰ دلار در اواخر سال ۲۰۲۰ شد. گفتن این حرف ساده است که اگر یک ماه بیشتر منتظر می‌شدم، می‌توانستم با ۹۰۰۰ دلار بخرم و الان با ۲۰۰۰۰ دلار بفروشم؛ اما واقعیت ترکیبی است از: ۱. طمع ۲. خرید کورکورانه و ۳. فومو. این عوامل باعث می‌شوند که ما در بالاترین قیمت خرید کنیم.

7. سرمایه گذاری خود را دسته بندی کنید و دید بلندمدت داشته باشید

در پروسه تحقیقات خود، در نهایت با دسته‌های مختلف کوین‌ها مواجه می‌شوید. برای برخی از آنها، ممکن است آینده خوبی پیش بینی کنید؛ چشم‌انداز عالی، استقبال خوب و اجرای مناسب. پس تصمیم می‌گیرید که آنها را به صورت میان‌مدت یا بلندمدت نگهداری کنید. زمانی که قیمت ریزش می‌کند، شما عصبی نمی‌شوید و نمی‌خواهید آن را بفروشید؛ زیرا هدف شما بلندمدت است.

BNB یک نمونه بسیار خوب برای نگهداری بلندمدت است؛ چندی پیش، این کوین حدود ۲۰ درصد ریزش کرد و مدتی نیز در همین قیمت ماند. برخی افراد شروع به فروش آن کردند. اما یک هفته بعد، قیمت بایننس کوین تقریبا ۳ برابر رشد کرد.

۸. همیشه از اشتباهات خود درس بگیرید

هرگز باخت را کاملا نپذیرید. همیشه مشکل را ارزیابی کنید و سعی کنید بفهمید که چه اتفاقی افتاده است. این تجربه را برای حرکت بعدی خود مد نظر داشته باشید. این کار بسیار خوب است؛ زیرا اکنون خودتان را بیشتر از قبل می‌شناسید.

همه ما به عنوان تازه کار شروع کردیم، همه ما پولمان را از دست دادیم؛ اما کسانی که ادامه می‌دهند و از تجربیاتشان استفاده می‌کنند، در نهایت موفق می‌شوند.

۹. اگر به طور فعالانه ترید می‌کنید، از حد ضرر (Stop Loss) استفاده کنید

برای هر کوینی که به صورت میان مدت یا بلندمدت نگهداری نمی‌کنید، حتما حد ضرر بگذارید. این کار به چند دلیل مهم است، اما مهم‌ترین آن، سبک کردن ضرر شماست. همچنین این کار باعث می‌شود که بتوانید تشخیص دهید که در کجا ممکن است ضرر کنید. برخی مواقع که بازار ریزش می‌کند، برخی آلتکوین‌ها سرنگون می‌شوند؛ پس استاپ لاس می‌تواند از نابود شدن شما جلوگیری کند. پس از این که قیمت نزول کرد، می‌توانید با قیمت پایین‌تر وارد بازار شوید.

انواع ترید

ترید روش‌ها و استراتژی‌های گوناگونی دارد. در ادامه، به دو روش اصلی که بیشتر از باقی استراتژی‌های معاملاتی به کار می‌روند، به طور خلاصه می‌پردازیم.

ترید روزانه (Day Trading)

ترید روزانه یا Day Trading یک استراتژی است که تریدرها در همان روز وارد بازار می‌شوند و اغلب در همان روز نیز از آن خارج می‌شوند. در این روش، تریدرها معمولا تنها در یک بازه زمانی مشخص وارد بازار می‌شوند و در باقی ساعت‌ها، هیچ پوزیشنی باز نمی‌کنند.

بازار رمز ارزها، زمان باز و بسته شدن ندارد و به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته دایر است. شما می‌توانید در هر ساعتی که خواستید، به معامله بپردازید. در ترید روزانه، شما اغلب از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنید تا تشخیص دهید کدام دارایی‌ها را باید ترید کنید؛ چون سود در این بازه زمانی کوتاه (یک روز) کم است، تریدرها اغلب چندین پوزیشن باز می‌کنند تا سود خود را به حداکثر برسانند. البته برخی تریدرها ممکن است یک یا چند دارایی خاص را انتخاب کنند و تنها آنها را معامله کنند.

Day Trading همانطور که مشخص است، یک استراتژی فعال است؛ می‌تواند بسیار سودآور باشد، اما ریسک زیادی نیز دارد. این روش برای تریدرهای باتجربه و حرفه‌ای مناسب است.

افرادی که در طول ۲۴ ساعت روز، به خرید و فروش ارزهای دیجیتالی می‌پردازند. این یک استراتژی تریدینگ کوتاه مدت است. تریدرها با تکیه بر تحلیل‌های خود، تصمیم می‌گیرند که چه زمانی ترید ارز دیجیتال انجام دهند. این یک استراتژی تمام وقت است و افراد زمان دیگری برای شغل دیگر ندارند و تمام وقت شغلشان مبادله ارز دیجیتال می‌شود.

نوسان‌گیری یا ترید سویینگ (Swing Trading)

ترید سویینگ که اصطلاحا به آن نوسان‌گیری گفته می‌شود، به این صورت است که افراد سرمایه خود را بیش از یک روز نگهداری می‌کنند و در کمتر از یک الی دو هفته آنها را به فروش می‌رسانند و مجددا ارز دیجیتالی دیگری را خریداری می‌کنند. ترید سویینگ نیازمند هوشیاری است. شما باید بازار را تحت نظر داشته باشید تا بتوانید در زمان‌هایی بازار با اصلاح مواجه می‌شود، پوزیشن خود را باز کنید و با روند همراه شوید.

سرمایه‌گذاری کوتاه مدت نیز در عین این که ممکن است سود فراوانی داشته باشد مانند سرمایه‌گذاری بلندمدت، ریسک‌های مختص به خود را دارد؛ استرس و هیجان ناشی از این نوع سرمایه‌گذاری، بسیار بیشتر از سرمایه‌گذاری بلندمدت است و گاها افراد را شدیدا درگیر خود می‌کند؛ به طوری که بیشتر روز و یا حتی شب افراد را به خود اختصاص می‌دهد.

ترید ارز دیجیتال در استراتژی کوتاه مدت می‌تواند بسیار اعتیادآور باشد و این اعتیاد می‌تواند به خرید و فروش‌های احساسی و بدون تحلیل درست و یا حتی چک کردن لحظه‌ای قیمت‌ها بیانجامد.

بسیاری از افرادی که به تازگی با مفهوم ترید چیست آشنا می شوند؛ این نوع از ترید را می‌شناسند و فکر می‌کنند تنها راه سود گرفتن، در بازار تریدهای کوتاه مدت است؛ اما بعد از کمی مطالعه و با در نظر گرفتن مزایا و معایب انواع ترید و هودل کردن، می‌توان گفت اتفاقا تریدهای کوتاه مدت منجر به استرس بیشتر و اغلب همراه با ضرر هستند!

طبق مطالعه‌ای که یکی از مجله‌های مطرح مالی انجام داده است، ۷۰ درصد تریدرها در تمام بازارهای مالی ضرر کرده‌اند و تنها کمتر از ۳۰ درصد از افراد می‌توانند با خرید و فروش‌های کوتاه مدت سود دریافت کنند، که این افراد هم دانش بسیار بالا و تخصص زیادی در بازار دارند.

معاملات اسکالپینگ (Scalping)

اسکالپینگ یک شیوه معاملاتی است که در آن تریدرها از تغییرات کم قیمتی کسب سود می‌کنند. در این شیوه معاملاتی تریدرها باید استراتژی معاملاتی بسیار قدرتمندی داشته باشند؛ زیرا ممکن است با انجام یک اشتباه ضرر بسیار زیادی به حساب کاربران وارد شود. معاملات اسکالپینگ در تایم فریم‌های کوتاه مدت انجام می‌شود و به این دلیل که تحلیل در این تایم فریم‌ها (معمولا از ۱ دقیقه تا ۳۰ دقیقه) بسیار دشوار است، تریدرها زود از معامله خارج می‌شوند.

برخی از پوزیشن‌ها در این شیوه معاملاتی کمتر از ۵ دقیقه به طول می‌انجامد. به طور کلی می‌توان گفت برای اکثر تریدرها این معاملات در نهایت به ضرر تبدیل می‌شود؛ زیرا تایم انجام این معاملات بسیار کوتاه بوده و احتمال وقوع خطا در آنها بسیار زیاد است. در این نوع معاملات تریدرها باید مدام پشت سیستم باشند تا بتوانند در مواقع ضروری تصمیماتی فوری اتخاذ کنند. 

در معاملات اسکالپینگ معمولا چند تارگت برای حد سود در نظر گرفته می‌شود. پس از رسیدن به تارگت اول، مدیریت ریسک راحت‌تر انجام می‌شود. در این معاملات با رسیدن قیمت به تارگت اول، تریدرها حد ضرر خود را در زیر این تارگت قرار می‌دهند. تریدرهایی که از استراتژی اسکالپینگ استفاده می‌کنند، سعی دارند پیش از بستن پوزیشن و خروج از آن حداکثر سود ممکن را دریافت کنند. روش معامله اسکالپینگ را می‌توان یکی از سریع‌ترین و در عین حال پرریسک‌ترین استراتژی‌های ترید نامید.

پلتفرم معاملاتی خود را چگونه انتخاب کنیم؟

lynx platform devices 1
منبع: kagels-trading

انتخاب پلتفرم معاملاتی مناسب، بسیار مهم است. تفاوت‌هایی در بین صرافی‌های ارز دیجیتال وجود دارد؛ بنابراین مهم است که تحقیق کنید و پلتفرم مورد نیاز خود را پیدا کنید. موارد زیر مهم هستند:

 • ارزهای موجود: ببینید ارز دیجیتالی که می‌خواهید ترید کنید، در صرافی مورد نظرتان وجود دارد یا خیر.
 • لوریج: ببینید لوریج‌هایی که صرافی ارائه می‌دهد، چه مقدار است؛ هر چه عدد لوریج بیشتر باشد، ریسک شما هم افزایش می‌یابد. لوریج بالا برای افراد تازه وارد توصیه نمی‌شود. معمولا بالاترین لوریجی که در کریپتو استفاده می‌شود، ۱ به ۲۰ است؛ اما ممکن است یک صرافی، لوریجی بیش از این را ارائه دهد و ریسک شما را افزایش دهد.
 • Hedging: هج کردن یک تاکتیک برای کاهش ریسک است که شامل جبران ضرر پوزیشن اصلی شماست. ببینید در صرافی مورد نظر می‌توانید از این تکنیک استفاده کنید یا خیر.
 • حداقل سرمایه گذاری:‌ در صرافی‌های مختلف، حداقل میزان واریزی شما تفاوت دارد؛ پلتفرم خود را بر اساس میزان بودجه خود انتخاب کنید.
 • پشتیبانی:‌ مهم است که سوالاتی که می‌پرسید پاسخ داده شوند. صرافی را انتخاب کنید که تیم پشتیبانی بزرگی داشته باشد.
 • نقدینگی سریع: هر چه بیشتر صبر کنید تا سفارش خرید شما تکمیل شود، فرصت سود بیشتری را از دست می‌دهید و حتی ممکن است ضرر کنید.

معرفی بازارهای ترید ارزهای دیجیتال

به طور کلی ترید یا معاملات ارزهای دیجیتال در صرافی‌های متمرکز و غیر متمرکز یا اکسچنج‌ها انجام می‌شود. به همین دلیل تریدرها برای انجام معاملات خود باید اکثر از این صرافی‌ها استفاده کنند. استفاده از صرافی‌های متمرکز دارای خطراتی مانند احتمال هک شدن، سرقت دارایی‌ها توسط مدیران صرافی، قانون‌گذاری و تعطیلی صرافی و مسدود شدن حساب تریدرها توسط صرافی است. 

تریدرها برای انجام معاملات خود باید ارزهای دیجیتال خود را به صرافی‌ها انتقال دهند. با انجام این کار دارایی افراد به کیف پول صرافی‌ واریز می‌شود. در این حالت عملا کنترل دارایی افراد در اختیار صرافی‌ها قرار می‌گیرد؛ اما به لطف رشد و توسعه امور مالی غیر‌متمرکز (Defi) اکنون تریدرها می‌توانند از صرافی‌های غیر‌متمرکز نیز برای انجام معاملات خود استفاده کنند.

در صرافی‌های غیر‌متمرکز کاربران می‌توانند بدون انتقال دارایی‌های خود به صرافی و تنها با متصل کردن کیف پول خود به قراردادهای هوشمند صرافی، معاملات خود را انجام دهند.

در حال حاضر صرافی‌های غیر‌متمرکز از نقدینگی بسیار بالایی برخوردار هستند و تریدرها می‌توانند در هر ساعت از شبانه‌روز، به انجام معاملات خود بپردازند. همچنین می‌توان گفت تمام خدماتی که در گذشته تنها توسط صرافی‌های متمرکز ارائه می‌شدند، اکنون در صرافی‌های غیر‌متمرکز نیز قابل استفاده هستند. معامله‌گران در حال حاضر می‌توانند هم در بازارهای اسپات و هم در بازارهای فیوچر در صرافی‌های غیر‌متمرکز به انجام معاملات خود بپردازند.

فاکتورهای بسیاری برای انتخاب بهترین صرافی‌ها برای انجام معاملات رمزارزها وجود دارد؛ اما می‌توان براساس فاکتورهایی مانند سابقه، حجم نقدینگی و شفاف بودن معاملات از صرافی‌های زیر برای ترید ارزهای دیجیتال استفاده کرد:

صرافی‌های متمرکز

استفاده از صرافی‌های متمرکز خارجی برای کاربران ایرانی دارای ریسک‌های بسیاری است. یکی از اصلی‌ترین ریسک‌هایی که کاربران ایرانی برای استفاده از صرافی‌های خارجی با آن مواجه هستند، عدم سرویس‌دهی اکثر آنها به کشور ایران بوده که دلیل اصلی این موضوع تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران است.

از این رو به کاربران ایرانی توصیه می‌شود از این صرافی‌ها برای انجام معاملات خود استفاده نکنند یا پیش از استفاده به طور کامل از قوانین آنها مطلع شده و به صورت قانونی به انجام معاملات بپردازند. تریدرهای ایرانی می‌توانند از صرافی‌های معتبر داخلی برای انجام معاملات خود استفاده کنند. در ادامه برخی از بهترین صرافی‌های متمرکز خارجی را معرفی می‌کنیم:

 • بایننس
 • کوین بیس
 • FTX
 • کراکن
 • کوکوین
 • Gate.io
 • بیتفینکس
 • LBank
 • MEXC
 • Crypto.com
 • هات بیت

صرافی‌های غیر‌متمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز یکی از مطمئن‌ترین روش‌ها برای ترید در بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شوند. در ادامه برخی از محبوب‌ترین صرافی‌های غیر‌ متمرکز برای انجام معاملات در بازار رمزارزها را معرفی می‌کنیم:

 • یونی سواپ 
 • dydx
 • Curve
 • پنکیک سواپ
 • DODO
 • سوشی سواپ
 • Serum
 • Biswap

معرفی اصطلاحات مربوط به ترید ارزهای دیجیتال

na crypto terms you should know before investing
منبع: time.com

برای آغاز ترید و انجام معاملات در بازار رمزارزها با اصطلاحاتی مواجه می‌شویم که باید معنای آنها را بدانیم. برخی از این اصطلاحات در تمامی بازارهای مالی استفاده می‌شود؛ اما برخی از آنها تنها مربوط به بازار ارزهای دیجیتال است. در ادامه به معرفی این اصطلاحات می‌پردازیم.

مارکت کپ

مارکت کپ مخفف Market Capitalization است. مارکت کپ یا حجم بازار در بازار رمزارزها به معنی تعداد رمزارزهای در گردش ضربدر قیمت آنها است.

لیست سفارش (Order Books)

لیست سفارشات خرید و فروش تریدرها در فهرستی به نام دفتر سفارشات یا اردر بوک ثبت می‌شود. دفتر سفارشات شامل دو بخش است. بخش اول خرید (Bid) و بخش دوم فروش (Ask) نام دارد. تریدرها سفارشات خود را در این قسمت ثبت می‌کنند و پس از رسیدن قیمت به قیمت دلخواه آنها معاملاتی که در اوردر بوک ثبت شده‌اند، انجام می‌شوند.

بازار گاوی و خرسی

این اصطلاح یکی از مهمترین اصطلاحات در بازار رمزارزها محسوب می‌شود. گاو و خرس اصطلاحاتی است که از وال استریت گرفته شده است. دلیل این نام‌گذاری این است که گاوها (Bulls) به هنگام حمله از شاخ‌های خود استفاده می‌کنند و شاخ‌های خود را به سمت بالا حرکت می‌دهند به پس در روند صعودی از این اصطلاح استفاده می‌شود. همچنین به افرادی که با خوش بینی خود باعث افزایش قیمت می‌شوند گاو می‌گویند.

از طرفی خرس‌ها (Bears) به هنگام حمله خود را بر روی حریف یا طعمه خود می‌اندازند پس این اصطلاح برای روند کاهشی و کاهش قیمت‌ها استفاده می‌شود. به افراد بدبینی که گمان می‌کنند سرمایه آنها در حال افت قیمت است و دست به فروش سرمایه خود می‌زنند خرس می‌گویند.

پوزیشن‌های Long/Short

یک تریدر می‌تواند پوزیشن لانگ باز کند که به معنی خرید یک رمزارز در قیمت مشخص است. در این حالت تریدر پس از آن که قیمت رمزارز افزایش یافت، سود خود را کسب می‌کند و آن را می‌فروشد. پوزیشن شورت زمانی باز می‌شود که معامله‌گر تحلیل می‌کند قیمت ارز دیجیتال کاهش می‌یابد. تریدر این پوزیشن را در بالاترین قیمت باز می‌کند و با کاهش قیمت، آن را به فروش می‌رساند.

حجم معاملات (Valume)

حجم معاملات میزان کل ارزشی است که در بازار رمزارزها در تایم فریم‌های مختلف معامله شده است. حجم معاملات به تریدرها کمک می‌کند که نسبت به خریدهای خود آگاهی داشته باشند. حجم معاملات بالا در بازار یک رمزارز نشان‌دهنده داشتن حجم کافی برای انجام معاملات است. 

آربیتراژ

آربیتراژ به معنی استفاده کردن از تفاوت قیمت بین دو یا چند بازار برای کسب سود است. در بازار رمزارزها زمانی از این اصطلاح می‌شود که تریدر با استفاده از تفاوت قیمت یک ارز دیجیتال در دو یا چند صرافی، سود کسب کند.

ATH یا All Time High

این اصطلاح به بالاترین قیمت یک کوین از زمانی که وارد بازار شده‌است اشاره دارد. در نمودار‌ها این خط را نسبت به قیمت بیت‌کوین نیز نشان می‌دهند. ATH یکی از مهم‌ترین لحظات در بازار رمزارزها است؛ زیرا معمولا یک توکن بعد از رسیدن به ATH قبلی خود، روند صعودی جدیدی را در پیش می‌گیرد.

لیمیت اوردر (Limit Order)

لیمیت اوردر به نوعی از ثبت سفارش در بازار رمزارزها گفته می‌شود. در این نوع از سفارش‌ها تریدرها می‌توانند با قرار دادن قیمت مد نظر خودشان، ارز دیجیتال دلخواهشان را خریداری کرده یا به فروش برسانند. به عبارت ساده‌تر  تریدرها می‌توانند با توجه به تحلیلشان از بازار، قیمتی را برای یک توکن در نظر گرفته و با استفاده از لیمیت اوردر سفارش خود را در صرافی ثبت کنند.

استاپ لاس (Stop-loss)

در این نوع از سفارشات تریدرها می‌توانند با تعیین حد ضرر برای معاملات خود، پیش از ریزش سنگین ارزهای دیجیتال، سفارشات خود را ثبت کرده و دارایی‌های خود را به فروش برسانند. در این حالت تریدرها با قرار دادن یک قیمت معین برای ارزهای دیجیتالی که خریداری کرده‌اند، حد ضرر تعیین کرده و در صورتی که قیمت به آن سطوح برسد، صرافی به طور خودکار سفارش آنها را به‌فروش می‌رساند.

آیا ترید ارز دیجیتال یک شغل است؟

بسیاری از افراد به مبادله ارز دیجیتال به چشم یک شغل نگاه می‌کنند؛ یک شغل پردرآمد.

اگر منظور از شغل، انجام کاری باشد که بدون نیاز به حضور فیزیکی و در ساعت مقرر در محل خاصی درآمد به دنبال داشته باشد، در این صورت می‌توان مبادله ارز دیجیتال را یک شغل دانست؛ اما نمی‌توان گفت که به صورت قطع هر ماه درآمد ثابتی را برایتان به ارمغان می‌آورد، بلکه حتی می‌تواند شما را متضرر کند که البته این موضوع تا حدودی امری قابل کنترل است.

برای این که بتوانید با ترید رمز ارزها به درآمد مناسبی برسید، باید حتما آموزش ببینید و تجربه کافی را به دست آورید؛ برای عده‌ای، این آموزش کمتر از یک سال طول می‌کشد، اما برای برخی دیگر ممکن است سال‌ها به طول بیانجامد.

آخرین اخبار ترید ارزهای دیجیتال

امروز و در تاریخ ۲۹ آذر ۱۴۰۱ همچنان بازار رمزارزها پس از سقوط صرافی FTX در شک به‌سر می‌برد. این موضوع باعث شده تا قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال نیز همچنان در حال کاهش باشد. بازار نزولی و کاهش قیمت‌ها به تریدرها اجازه می‌دهد تا با باز کردن معاملات شرت (Short) در بازار نزولی نیز کسب سود کنند. پس از حاشیه‌های به وجود آمده پیرامون صرافی بایننس و تعقیب حقوقی بایننس توسط وزارت دادگستری آمریکا قیمت BNB حدودا ۳۵ درصد کاهش یافت. تریدرها می‌توانند در این وضعیت مارکت با باز کردن پوزیشن‌های معاملاتی شرت همچنان کسب درآمد داشته باشند.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • ترید چیست؟
  ترید به زبان ساده، به معنی داد و ستد و معامله است. این معاملات می‌تواند شامل هر چیزی باشد؛ نفت، طلا، ارز کشورها، برنج، انواع خدمات، رمز ارزها و غیره. در بازارهای مالی، ترید به معنی خرید یک چیز در ازای چیزی دیگر است.
 • آیا ترید ارز دیجیتال شغلی پردرآمد است؟
  ترید کردن نیاز به دانش و تجربه زیاد، و همچنین مطالعه مداوم دارد. برای برخی افراد، یادگیری ترید چند ماه طول می‌کشد و برای افراد دیگر ممکن است چندین سال به طول بیانجامد. تریدرهای حرفه‌ای می‌توانند ماهیانه حتی چندین برابر سرمایه خود سود کنند.
 • آیا ترید ریسک دارد؟
  بله. ترید یکی از پرریسک‌ترین مشاغل دنیاست. زیرا همانطور که می‌توانید در عرض چند روز سود خوبی به دست بیاورید، به همان میزان هم ممکن است پول خود را از دست بدهید.

جمع بندی

حالا به طور واضح‌تری می‌دانیم ترید چیست و اگر الان این اصطلاح را بشنویم، می‌دانیم به چه چیزی اشاره می‌کند. به طور کلی ترید فعالیتی است که در حوزه‌های مالی مختلف مثل بورس اوراق بهادار، بازار سهام و بازار ارزهای فیات انجام می‌شود و پس از روی کار آمدن ارزهای دیجیتال و با توجه به در برداشتن تمام ویژگی‌های لازم برای ترید در این بازار، این امر در بازار ارزهای دیجیتالی ممکن شد.

بازار ارزهای دیجیتال یک بازار بسیار پر ریسک محسوب می‌شود و همین موضوع باعث شده است افراد زیادی بعد از آشنا شدن با این مفهوم، علاقه به ترید رمز ارزها پیدا کردند. اما باید این نکته را یادآوری کنیم که ترید نیازمند داشتن دانش و تخصص در حوزه‌های مختلف تحلیلی است.

تحلیل فاندامنتال در بازار دیجیتال بسیار متفاوت از سیستم‌های سنتی است و صرف داشتن دانش در بازارهای قدیمی، نمی‌توان در این بازار هم سود کرد. پس حتما قبل از ورود به ترید با تمام این موارد به خوبی آشنا شده و سپس سرمایه گذاری خود را آغاز کنید.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
صرافی سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها