آینده را با صرافی سیمیا معامله کنید!

توکنیزه کردن چیست؟

قدم بعدی در مسیر پذیرش بلاک چین می‌تواند پیاده‌سازی راهکارهای توکنیزه کردن (Tokenization) به عنوان یک ابزار مالی در صنعت سرگرمی‌ها باشد. طی دو سال گذشته، صنعت ارز دیجیتال دستخوش تغییر الگو شده است؛ زیرا توسعه‌دهندگان، پروژه‌ها و کاربران شروع به استفاده از فناوری‌های بلاک چین در کاربردهای نوآورانه‌تر و هیجان‌انگیزتر کرده‌اند.

از بین این کاربردها، توکنیزه کردن افراد حاضر در صنعت سرگرمی، ستاره‌های ورزشی و اشخاص معروف یکی از روندهای عجیب اخیر بوده است؛ زیرا به نظر می‌رسد که سرگرمی و ورزش‌های سنتی و فناوری‌های مدرن نظیر بلاک چین ارتباط چندانی با یکدیگر ندارند. هرچند، توکنیزه کردن قراردادهای ورزشی، دارایی‌های معنوی در ورزش، ستاره‌ها و بازیکنان قدم بعدی تکامل کاربردهای بلاک چین است.

توکنیزه کردن چیست؟

توکنیزه

توکنیزه کردن بلاک چین یک روش برای ایجاد معرف دیجیتالی از یک حق با استفاده از دفتر کل بلاک چین است. این حق می‌تواند حق مالکیت یک دارایی یا هرگونه حق قابل معامله باشد. همانند استیبل کوین‌هایی نظیر تتر (USDT) که معرف مالکیت یک دارایی به ارزش یک دلار و در اختیار شرکت تتر است، حقوق توکنیزه کردن نیز بیانگر حقوق موجود در سیستم‌های مختلف است.

این معرف‌های دیجیتالی حقوق قابل معامله به اسم توکن شناخته می‌شوند و به آسانی بین اشخاص مختلف قابل انتقال است. توکن‌ها به افراد امکان می‌دهد تا بدون مواجهه با میزبان‌های بازار یا صادر کنندگان اصلی توکن به خرید، فروش یا معامله مالکیت بپردازند. بنابراین، توکن‌ها کارمزد بازار را به شدت کاهش می‌دهند. به علاوه، حقوق توکنیزه شده می‌تواند در سیستم‌های مختلف مورد استفاده قرار بگیرند.

این توکن‌ها معمولا از طریق قراردادهای هوشمند بر بستر بلاک چین اتریوم با استانداردهای مختلف قرارداد هوشمند نظیر ERC20، ERC721، ERC875، ERC1155 و غیره ایجاد می‌شوند. بر اساس نوع حقوق توکنیزه شده، صادرکنندگان توکن استانداردهای مختلفی را برای توکن‌های قابل تعویض، نیمه قابل تعویق و غیرقابل تعویض انتخاب می‌کنند.

قراردادهای هوشمند توکن‌های غیرقابل تعویض برای توکنیزه کردن املاک، آثار هنری، سهام، خودرو و سایر موارد استفاده می‌شوند. این نوع توکن‌ها به عنوان روشی برای نزدیک‌تر کردن اشخاص معروف و ورزشی به طرفداران خود به سرعت در حال محبوب‌تر شدن هستند، در حالی که فرصت‌ها و مسیرهای جدیدی برای سرمایه‌گذاری و سرگرمی ایجاد می‌کنند.

قرارداد هوشمند (Smart Contract) چیست؟

توکنیزه کردن قرارداد اسپنسر دینویدی (Spencer Dinwiddie)

29389b5a64c2daaf6eff9d8c50c54054

شاید بارزترین مثال توکنیزه کردن قراردادهای ورزشی در اوایل سال ۲۰۲۰ رخ داد که طی آن، اسپنسر دینویدی (Spence Dinwiddie) بسکتبالیست حرفه‌ای، بخشی از قرارداد ۳۴ میلیون دلاری خود با تیم بروکلین نتز (Brooklyn Nets) را توکنیزه کرد و فرصت سرمایه‌گذاری توکنیزه شده منحصر به فردی را ایجاد کرد. این اقدام در پلتفرمی به اسم Dream Fan Shares انجام شد.

در واقع دینویدی بخشی از قرارداد خود را در ۹۰ توکن سرمایه‌گذاری ورزشکاران حرفه‌ای SD8 تقسیم کرد. این توکن‌ها هر کدام به قیمت ۱۵۰,۰۰۰ دلار توسط سرمایه‌گذاران معتبر قابل خرید بوده است. دینویدی با انجام این کار توانست به ۱۳.۵ میلیون دلار از قرارداد ۳۴.۴ میلیون دلاری خود زودتر از موعد مقرر دست یابد، در حالی که سرمایه‌گذاران نیز اوراق قرضه توکنیزه شده‌ای دریافت می‌کنند که ۴.۹۵ درصد سود سالانه دارد.

با ارائه نرخ سود ۴.۹۵ درصدی، اوراق قرضه ۳ ساله دینویدی سود بسیار بیشتری نسبت به سایر ابزارهای مالی و قطعا بیشتر از اکثر اوراق قرضه دولتی یا شرکتی دارد. این موضوع به سرمایه‌گذاران فرصت کسب سود مناسبی می‌دهد، در حالی که دینویدی نیز می‌تواند از قرارداد خود سریع‌تر پول به دست آورد.

دینویدی در حال حاضر اولین اسم بزرگی است که از پلتفرم Dream Fan Shares برای عرضه ابزار توکنیزه شده خود استفاده می‌کند، اما برنامه‌هایی برای عرضه توکن مشابهی برای هنرمندان و اینفلوئنسرهای دیگر وجود دارد تا طیف گسترده‌تری از ستاره‌ها وارد سرمایه‌گذاری‌های غیرمتمرکز شوند.

پتانسیل نزدیک‌تر کردن ورزشکاران معروف و طرفداران تنها از طریق مدل‌های سرمایه‌گذاری توکنیزه شده فراتر از ارائه نرخ سود جذاب برای سرمایه‌گذاران است. تصور کنید بتوانید در حمایت مالی توکنیزه شده برای ورزشکاران آتی حضور پیدا کنید و در کسب موفقیت‌های آینده او شریک باشید.

کاربردهای بالقوه توکنیزه کردن

توکنیزه کردن در صنعت ورزش هنوز در مراحل بسیار ابتدایی خود قرار دارد و هم‌چنان بر روی حل مشکلات آن کار می‌شود. هرچند، تعدادی از پلتفرم‌هایی که خدمات توکنیزه کردن ارائه می‌دهند در حال پیدایش هستند و کاربردهای هیجان‌انگیزی را با خود به همراه می‌آورند.

در بین این پلتفرم‌ها، پلتفرم تازه عرضه شده Socios به عنوان یکی از موفق‌ترین نمونه‌ها است. طرفداران ورزشی از طریق پلتفرم Socios می‌توانند به خرید نوع خاصی از ارز دیجیتال به اسم توکن‌های طرفداری (Fan Tokens) بپردازند. این توکن‌ها، به دارندگان آن حق رای‌دهی اعطا می‌کند و به آنها امکان می‌دهد تا تصمیماتی را اتخاذ کنند که بر تیم ورزشی محبوب خود تاثیرگذار است. دارندگان این توکن‌ها می‌توانند از طیف گسترده‌ای از مشوق‌ها نظیر تجربه‌های VIP، ملاقات با بازیکنان، تورها و سایر موارد بهره ببرند.

پلتفرم Socios از طریق این سیستم به طرفداران امکان می‌دهد تا خود را بخشی از باشگاه بدانند، اما نمی‌توانند از موفقیت‌های مالی تیم بهره‌مند شوند. به این دلیل، توکن‌های طرفداری Socios به عنوان توکن‌های اوراق بهادار در نظر گرفته نمی‌شوند.  بنابراین، برای خرید این توکن نیازی نیست که سرمایه‌گذار معتبر باشید.

پلتفرم توکن استارز (Token Stars) رویکرد کاملا متفاوتی در خصوص افراد مشهور و توکنیزه کردن در پیش گرفته است. توکن استارز خود را اولین پلتفرم مدیریت افراد مشهور در بلاک چین می‌داند. در این پلتفرم، افراد مشهور می‌توانند ICOهای خود را برگزار کنند و بتوانند زمان خود را به بلاک‌های توکنیزه شده‌ای تقسیم کنند که این بلاک‌ها را می‌توان برای فعالیت‌هایی نظیر ملاقات با طرفداران، نمایش‌های زنده در اسکایپ، تمرین شخصی و سایر موارد خریداری کرد.

عرضه اولیه کوین

از این سیستم می‌توان برای کاربردهای مختلف استفاده کرد و به ستاره‌ها و طرفداران از طریق آن می‌توانند کاربردی که در هر توکن قرار داده شده است را اجرا کنند. به علاوه، کاربران فرصت این را خواهند داشت تا اسپانسر بازیکن یا تیم مورد علاقه خود در رویدادهای شوند و در صورت عملکرد ستاره یا تیم مورد نظر، سود کسب کنند.

صنعت توکنیزه کردن به کدام سمت پیش می‌رود؟

یکی از دلایلی که توکنیزه کردن در سال‌های اخیر به شدت محبوب شده است، پتانسیل افزایش ارزش نظرات و حقوق همراه با افزایش کاربردها و نقدینگی است. حقوق توکنیزه شده (Tokenized Rights) را می‌توان در بازار و با کارمزد اندک معامله کرد و در نتیجه، نقدینگی آنها افزایش یابد.

این موضوع، شکل‌گیری دارایی کاملا جدیدی را امکان‌پذیر می‌سازد که قبل از پیدایش فناوری بلاک چین غیرعملی و غیرممکن بود و می‌تواند گنجینه‌های پنهانی از ثروت ذخیره شده در دارایی‌های فیزیکی را به روی کاربران باز کند که شامل ایجاد مدل‌های سرمایه‌گذاری جدید و در دسترس همگان است. هم‌چنین به برندهای مختلف امکان می‌دهد تا به نهادهای غیرمتمرکزتری تبدیل شوند.

آینده صنعت توکنیزه کردن کاملا شفاف است. هر کس و هر چیز با پتانسیل ایجاد ارزش در طی یک دوره مشخص، فرصت توکنیزه شدن و فروش در سطح اینترنت را دارد. این موضوع می‌تواند شامل هر چیزی از افراد مشهور تا شخصیت‌های معروف آنلاین و اینترنتی، ورزشکاران، برندها، شرکت‌ها، پتنت‌ها و حق اختراعات و هرچیزی شود که ارزش ضمنی داشته باشد.

با در نظر گرفتن این موضوع، اکنون زمان ایجاد چارچوبی است که سرمایه‌گذاران را ایمن حفظ کند و به همگی امکان دهد تا بدون مواجهه با خطراتی که باعث متضرر شدن سرمایه‌گذاران زیاد در جنون ICO سال‌های اخیر شده است، در اقتصاد توکنی جدید حضور یابند.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
صرافی سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها