۱۴۰۳/۳/۹
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

ریوین REV

دنیای بلاکچین و دفاتر کل توزیع شده، فرصت‌های جذابی برای استفاده در دنیای واقعی مهیا می‌کند. امکان ثبت قطعی و غیرقابل بازگشت داده‌ها در کنار شفافیت بلاکچین یکی از ویژگی‌هایی است که می‌تواند برای موارد استفاده گسترده‌ای به کار آید.

یکی از این استفاده‌ها،‌ ثبت نظرات، نقدها و بررسی‌های کاربران در قبال خدمات و سرویس‌دهی شرکت‌ها و بنگاه‌های تجاری محلی است. پلتفرم ریوین (Revain) با تلفیق تکنولوژی بلاکچین با سیستمی کارا و تعاملی، مشوق‌های مالی و همکاری با شرکت‌ها، در صدد ایجاد پلتفرمی «بدون سوگیری و منصفانه» برای نقد و بررسی است.

پلتفرم ریوین چیست؟

ریوین

ریوین پلتفرمی برای تجمیع نظرات کاربران در مورد بنگاه‌های تجاری است. از این لحاظ، این پلتفرم مشابه سرویس‌هایی همچون یلپ (Yelp) و تریپ ادوایزر (TripAdviser) است که مدت‌هاست در فضایی خارج از بلاکچین به ارائه این خدمات مشغولند.

یکی از معضلات این سرویس‌ها، تضاد منافع شرکت‌ها در قبال نظرات نامساعد است. تحقیقات نشان می‌دهد که بین ۴۰ تا ۶۰ درصد نقدهای سرویس‌های مشهور غیرواقعی و فیک است. ریوین با ثبت نظرات بر روی بلاکچین، از تغییر و دستکاری آن توسط ذی‌نفعان جلوگیری می‌کند.

همچنین تحقیق یک ساله مجله اشپیگل، نشان می‌دهد که کاربران به شکل متوسط پیش از هر خرید آنلاین، بین ۱۰ تا ۱۵ نقد و بررسی را مطالعه می‌کنند.

custconfidence

ریوین با تجمیع، جمع‌آوری و وزن‌دهی نظرات و امتیازات، دست به امتیازدهی بنگاه‌های تجاری می‌زند. بیش از ۱۳۰۰۰ شرکت در این پلتفرم لیست شده‌اند و تاکنون بالغ بر ۷۱ هزار نقد و بررسی در این پروژه به ثبت رسیده است. نزدیک به ۱۸ هزار کاربر نیز تاکنون نظرات خود را در این سایت منعکس کرده‌اند.

نحوه کارکرد پلتفرم Revain چگونه است؟

پروژه ریوین از سیستم امتیازدهی پنج ستاره‌ای برای سنجش کیفیت عملکرد شرکت‌ها، محصولات و خدمات استفاده می‌کند. هر نظر و نقدی از کاربر از مسیری سه مرحله‌ای پیش از انتشار گذر می‌کند:

  • فیلترینگ اولیه توسط هوش مصنوعی
    تمام ورودی‌ها توسط هوش مصنوعی غربال می شوند. این سیستم نظرات را از چندین نظر بررسی می‌کند و نظرات بی‌کیفت را سوا می‌کند. همچنین نظراتی که دارای توهین باشند رد می‌شوند. این سیستم بر روی دیتا ستی بالغ بر دو میلیون بررسی آنلاین تعلیم دیده شده است. این مجموعه داده شامل نظرات پلتفرم ریوین (که به شکل دستی با تگ مفید و غیرمفید علامت‌گذاری شده‌اند)، نقدهای کاربران به گروه مختلف محصولات در وبسایت آمازون (که تگ غیرمفید خورده‌اند)، داده فروم‌های مختلف و مجموعه‌ای از خبرهای جعلی (که با تگ بی‌فایده علامت‌گذاری شده‌اند) است. همچنین قوانین حفاظت از مالکیت معنوی (کپی رایت) بر روی محتوای تصویری پیوست شده به نظرات اعمال می‌شود.
  • تایید دستی
    سپس نقد برای بررسی به شرکت یا پروژه مربوطه فرستاده می‌شود. آن‌ها می‌توانند نظر خود را در خصوص بررسی مورد اشاره ذکر کنند یا در صورت خلاف صحت، مخالفت خود را با انتشار اعلام نمایند.
  • داوری و حل اختلاف
    در صورت اعتراض شرکت/پروژه/بنگاه تجاری با متن نقد کاربر، داوران پلتفرم ریوین موضوع را بررسی می‌کنند. طرف خاطی به تشخیص داوران جریمه می‌شود و در موارد جدی، از پلتفرم معلق خواهد شد.
revain review 1024x677 1
تصویری از نقد نوشته شده در پلتفرم ریوین

پس از آن که بررسی و نظر کاربر از این سه فیلتر گذر کرد، هش می‌شود و خروجی هش آن در کنار نام کاربر و نام پروژه مورد بررسی، در بلاکچین ثبت قطعی می‌شود. در مواردی که کاربر دست به اصلاح و بروزرسانی یک نظر قدیمی زند، هش جدید برای متن تغییر یافته تولید شده و در بلاکچین ثبت می‌شود.

هر کس می‌تواند با مراجعه به مرورگر بلاکچین این سرویس و چک کردن هش پست‌ها و مقایسه آن با هش حاصل از سرویس‌های ثالث، از صحت نظرات این پلتفرم اطمینان حاصل کند.

Revain blockchain 1024x406 1
در این تصویر، یکی از بلوک‌های شبکه ریوین را مشاهده می‌کنید. در این بلوک ۲۲ نقد و ۲ بروزرسانی ثبت شده است. تصویر هش یکی از این نظرات را در تصویر مشاهده می‌فرمایید.

معرفی سرویس‌های پروژه ریوین

خدمات پروژه Revain را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد؛ خدمات مرتبط با کاربران و خدمات مرتبط با شرکت‌ها و پروژه‌های تجاری. کاربران این پلتفرم با مشوق‌های مالی تشویق به فعالیت بیشتر در این پلتفرم می‌شوند.

با بازی‌وارسازی (Gamification)،‌ عملکرد کاربران به شکل سطح (Level)، کارما (امتیاز درون پلتفرمی)، ارتقا به مقام متخصص (Expert) و دیگر اشکال ثبت و ضبط می‌شود. همچنین انجام برخی اعمال همچون نوشتن منظم به مدت بازه‌های مشخص شده، تایید هویت و غیره سبب کسب امتیازها و به چنگ آوردن دستاوردها (Achievments) می‌شود.

این امتیازها قابل تبدیل به توکن درون پلتفرمی این پروژه است که پس از مدتی می‌توان درخواست برداشت آن را صادر کرد. برای برداشت، کامل کردن مراحل تایید هویت در تلگرام و گوگل الزامی است. همچنین کاربران باید حساب کاربری خود را به یکی از حساب‌های شبکه‌های اجتماعی خود (با نام واقعی) متصل نمایند تا واجد شرایط برداشت موجودی شوند.

achievments
action

شرکت‌ها با ساخت و تایید حساب سازمانی خود می‌توانند از مزایای این پلتفرم برای خود بهره برند. آن‌ها می‌توانند برای تشویق کاربران به آزمودن ویژگی خاصی در سرویس خود، با خرید توکن پلتفرم ریوین، برای کاربرانی که دست به این کار زنند، مشوق مالی در نظر بگیرند.

همچنین ویجت این پلتفرم، این امکان را به شرکت‌ها می‌دهد تا با گنجاندن آن در صفحات وبسایت خود، به شکل اتوماتیک آخرین نظرات کاربران درباره خود را در سایت‌شان منعکس کنند. تعدد نظرات درباره یک سرویس، از لحاظ سئو و گنجانده شدن در صفحات موتورهای جستجو (SERP) به کمک بیزنس‌ها می‌آید.

پلتفرم ریوین با کدهای بهینه و به کار گرفتن آخرین استانداردهای موتورهای جستجوی پرطرفدار، غنای زیادی به محتوای تولید شده توسط کاربر (User Generated) سرویس‌ها می‌بخشد.

کاربران همچنین می‌توانند با رجوع به بخش آکادمی کریپتوی این پلتفرم، دانش خود را در مورد پروژه‌های کریپتویی مختلف لیست شده و نحوه فعالیت موثرتر در این پلتفرم بالا برند. لازم به ذکر است که تنها پروژه‌های مربوط به فضای بلاکچین، هدف این پلتفرم نیستند. بسیاری از شرکت‌های موجود در پلتفرم، خارج از حوزه رمزارزها به فعالیت می‌پردازند.

بخشی به عنوان شرکت هفته (Company of the Week) در سایت وجود دارد. این بخش که به شکل منظم بروز می‌شود شامل لیستی از شرکت‌هاست که کاربران با نوشتن ریویو و نقد درباره آن‌ها، می‌توانند از مشوق‌های مالی ویژه بهره‌مند شوند. شرکت‌ها با توجه به حوزه فعالیت، به دسته‌های متفاوتی تقسیم می‌شوند.

این پلتفرم با ارائه یا حذف مشوق به/از دسته‌های خاصی به شکل ادواری، روند تولید نقد و بررسی توسط کاربران را مدیریت می‌کند. برای مثال، در زمان نگارش این مطلب، نوشتن ریویو در خصوص پروژه‌های کریپتویی (به جز پروژه‌های دارای حامی مالی) فاقد مشوق است.

categories 1024x484 1

آشنایی با توکن‌های REV و RVN

رمزارز پلتفرم ریوین چیست؟ پروژه Revain از سیستم دو توکنه برای مدیریت اقتصاد پلتفرم خود استفاده می‌کند. توکن RVN (با توکن ریون کوین با همین نام اختصاری اشتباه نشود) در عمل توکن نیست؛ چرا که منحصر به این پلتفرم است و خارج از این شبکه در گردش نیست. به نوعی می‌توان آن را بیشتر شبیه امتیاز درون پلتفرمی دانست.

این توکن نوعی استیبل کوین است و قیمت آن از معدل قیمت لحظه‌ای سه استیبل کوین مشهور ( تتر،‌ USDC و TUSD) تعیین می‌شود. کاربران پس از کسب این توکن‌ها با ثبت درخواست ارسال، می‌توانند آن را به توکن REV تبدیل نمایند که قابل مبادله و خرید و فروش است. مقدار برداشتی، با تبدیل خودکار قیمت لحظه‌ای توکن ریوین (REV) توسط سیستم مشخص می‌شود.

REV

توکن رو (REV) در دو شبکه اتریوم و ترون به شکل توکن‌های ERC-20 و TRC-20 موجود است. قیمت این توکن در زمان نگارش این مطلب (۱۹ شهریور ۱۴۰۰) حدود ۲.۵ سنت است. کمی بیش از ۸۴ میلیارد عدد از این توکن در گردش است و تعداد کل توکن‌ها حدود ۸۵ میلیارد عدد است. ارزش بازار این رمزارز ۲.۱۱۲ میلیارد دلار است که از این حیث، در رتبه ۶۱ ام پرارزش‌ترین رمزارزهای بازار است.

بیشترین قیمت تاریخی این توکن ۴.۴۹ دلار (در تاریخ فوریه ۲۰۱۸ – اسفند ۱۳۹۷) و کمترین قیمت تاریخی آن ۰.۰۰۰۳۴ دلار (در ۱۴ ژوئن ۲۰۲۱ – ۲۴ خرداد ۱۴۰۰) است.  پیش‌تر نام این توکن، R بود. در تاریخ ۲۶ مارس ۲۰۲۰ (۷ فروردین ۱۳۹۹) قرارداد هوشمند جدیدی برای این توکن ایجاد و نام آن به REV تغییر کرد.

رمرارز ریوین (REV) را از کجا بخریم؟

این رمزارز را می‌توان از صرافی‌هایی همچون کوکوین، بیترکس، پروبیت گلوبال، امیرکس (Emirex) و هیت‌ بی‌تی‌سی (HitBTC) تهیه کرد.

چه کیف‌پول‌هایی برای نگهداری توکن REV مناسب است؟

با در نظر گرفتن شبکه‌ای که این توکن در آن قرار دارد، می‌توان از کیف پول‌های متفاوتی برای نگهداری این رمزارز استفاده کرد. کیف‌ پول‌های مولتی کوینی همچون سیف پال، تراست والت و متامسک برای این کار مناسب‌اند.

همچنین کیف پول ترون لینک پرو (Tronlink Pro) والت مناسبی برای نگهداری توکن‌های شبکه ترون است. همچنین کیف پول سخت افزاری لجر (Ledger) نیز گزینه‌ مناسبی برای نگهداری بلند مدت این توکن است.

معرفی تیم پروژه

ریوین در سال ۲۰۱۸ توسط رینات ارسلانوف (Rinat Arslanov) بنا نهاده شد. این پلتفرم تیمی عمدتا روس دارد و دفتر مرکزی آن در مسکو قرار دارد. رینات ارسلانوف مدیر ارشد اجرایی فعلی این پلتفرم است. او سابقه طولانی سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در صنعت بلاکچین دارد. گریگور آپرویان (Grigor Aproyan) مدیر بخش مالی و الکسی بلاشنکو (Aleksey Belashenko) مدیر بخش عملیات است.

team 1024x419 1

همکاری‌های این پروژه

این شرکت با تعداد زیادی از پروژه‌های دیگر همکاری دارد و شرکت‌های زیادی از خدمات آن استفاده می‌کنند. برخی از مهم‌ترین این شرکت‌ها عبارتند از صرافی کوکوین، پروژه زیلیکا، شبکه ریون کوین، صرافی بیترکس، شرکت Ardor وغیره.

rev kucoin 1024x419 1
تصویر ویجت ریوین در صفحه اول صرافی کوکوین

جمع‌بندی

پروژه ریوین به منظور تغییر راه و روش بازی پلتفرم‌های آنلاین نقد و بررسی شرکت‌های تجاری پا به عرصه گذاشته است. ریوین با بهره‌گیری از امکانات بلاکچین و ایجاد فرصت برای ثبت نظرات منصفانه کاربران و مصرف‌کنندگان، به شفافیت عملکرد شرکت‌ها کمک می‌کند.

همچنین بنگاه‌های تجاری می‌توانند مزد خدمات مطلوب خود را با انعکاس رضایت مشتریان خود بگیرند. آن‌ها همچنین می‌توانند با ایجاد مشوق مالی، کاربران این پلتفرم را به سوی امتحان محصولات خود سوق دهند.

اسکرول به بالا
صرافی سیمیا آیا تمایل دارید اعلان‌هایی از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های صرافی سیمیا را به شما نمایش دهیم ؟
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها