آینده را با صرافی سیمیا معامله کنید!

سایت توکن ترمینال

داشبوردها و پلتفرم‌های تحلیل بنیادی کم نیستند؛ اما معمولا نوبت به عمل که می‌رسد، نمی‌دانیم دقیقا به کجا باید مراجعه کنیم و گزینه‌های مناسبی به ذهنمان نمی‌رسد. صرافی سیمیا این بار هم با معرفی یک پلتفرم تحلیل بنیادی، دست پر به میدان آمده است. سایت توکن ترمینال (Token Terminal)، داده‌های مالی بلاکچین‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز را یک‌جا جمع می‌کند. به راحتی می‌توانید داده‌‌های مختلف را در این سایت با هم مقایسه و از آن نتیجه‌گیری کنید. پس از مطالعه این مقاله و زمانی که فهمیدید ویژگی‌ها و مزیت‌های سایت توکن ترمینال چیست، احتمالا دیگر آن را از فهرست ابزارهای تحلیل بنیادی خود حذف نخواهید کرد.

معرفی سایت توکن ترمینال

Token Terminal 1024x576 1
منبع: bou.co

سایت Token Terminal پلتفرمی برای تحلیل بنیادی است که معیارهای مختلفی را بررسی کرده و به شما در ارزیابی پروژه‌ها کمک می‌کند. در این سایت می‌توانید عملکرد بلاکچین‌ها و برنامه‌های غیرمتمرکز را با توجه به متریک‌های مختلفی مثل ارزش بازار کاملا رقیق شده یا ارزش کل قفل شده (TVL) ارزیابی کنید. به کمک داده‌های این سایت می‌توانید پروژه‌هایی را پیدا کنید که پایین‌تر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند. با این کار می‌توانید بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری را شکار کنید و در انجام این کار، خبره شوید.

این پلتفرم یک تجمیع‌کننده اطلاعات است که داده‌های بلاکچین‌های مختلف را یک‌جا جمع می‌کند. توکن ترمینال تمام داده‌های خام قراردادهای هوشمند و توابع فراخوانی‌شده را از بلاکچین می‌گیرد و در یک پایگاه داده داخلی جمع‌آوری می‌کند. سپس محققان توکن ترمینال، به کمک SQL این داده‌ها را به معیارهایی تبدیل می‌کنند که استاندارد است و قابلیت مقایسه دارد.

token termina 1024x418 1
منبع: tokenterminal.com

مزیت مهم این سایت این است که داده‌ها را طوری جمع‌آوری کرده است که برای تحلیل یک پروژه، نیاز نیست از این سایت به آن سایت بروید و سردرگم شوید. البته این تنها وبسایتی نیست که می‌توانید این داده‌ها را در اختیارتان قرار بدهد؛ اما بدون شک یکی از بهترین نمونه‌هاست.

معیارهای توکن ترمینال

سایت Token Terminal معیارهای مختلفی را در اختیار کاربران قرار داده که از طریق آنها می‌شود پروژه‌های مختلف را تحلیل کرد. مطابق داکیومنت سایت توکن ترمینال، این معیارها در شش گروه دسته‌بندی می‌شوند که این گروه‌ها به شرح زیر هستند:

 • داده‌های بازار
 • داده‌های ارزش ناخالص کالا (GMV)
 • داده‌های مالی
 • داده‌های ارزش‌گذاری
 • داده‌های مدیریت وجه نقد
 • داده‌های جایگزین

در بخش‌های بعدی این گروه‌ها را به همراه زیرمجموعه‌های آنها بررسی می‌کنیم و نکات لازم را توضیح می‌دهیم.

داده‌‌های بازار

داده‌های موجود در این گروه به توکن حاکمیتی پروتکل مرتبط هستند که شامل داده‌های مختلفی است. در محاسبه این شاخص‌ها، قیمت توکن‌ها از سایت کوین گکو گرفته می‌شود.

نام معیارتعریفنحوه محاسبهاهمیت و تفسیر
ارزش بازار کاملا رقیق‌شده (Fully Diluted (Market Capاین معیار پروتکل را بر مبنای بیشترین عرضه توکن حاکمیتی‌اش، ارزش‌گذاری می‌کند.حداکثر عرضه × قیمت توکنارزش‌گذاری حقیقی پروتکل را با توجه به تمام توکن‌هایی که صادر شده‌اند، نشان می‌دهد.
ارزش بازار در گردش (Circulating Market Cap)این معیار پروتکل را بر مبنای عرضه در گردش توکن حاکمیتی‌اش، ارزش‌گذاری می‌کند.عرضه در گردش × قیمت توکندر مقایسه با ارزش بازار کاملا رقیق‌شده، بزرگی میزان آنلاک توکن‌ها را در آینده نشان می‌دهد که می‌تواند منجر به کاهش قیمت شود.
حجم مبادله توکن (Token Trading Volume)  این معیار حجم مبادلاتی توکن‌های حاکمیتی پروتکل را در صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز اندازه‌گیری می‌کند.حجم معاملاتی صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز تحت پشتیبانینشان می‌دهد که آیا کشف قیمت مناسب برای توکن وجود دارد یا خیر.
دارندگان توکن (Tokenholders)این معیار تعداد هولدرهای منحصر‌به‌فرد توکن حاکمیتی را نشان می‌دهد.تعداد آدرس‌های منحصر‌به‌فردی که توکن‌های حاکمیتی آنها بیشتر از صفر است. این اطلاعات از داده‌های آنچین گرفته می‌شود. نشان می‌دهد که آیا مالکیت پروتکل متمرکز است یا غیرمتمرکز که این مسئله به میزان بلوغ و پختگی پروتکل مرتبط است.

داده‌های GMV

داده‌های این بخش مربوط به استفاده از پروتکل و میزان تعامل کاربران است. جدول زیر معیارهای مربوط به این گروه را نمایش می‌دهد که با بررسی آنها می‌توانیم بفهمیم که یک پروتکل چقدر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نام معیارتعریفنحوه محاسبهاهمیت و تفسیر
ارزش کل قفل شده (Total Value Locked)  این معیار میزان واریزی کاربران به قراردادهای هوشمند پروتکل را نشان می‌دهد. (پروتکل مالک این دارایی‌ها نیست)ارزش دارایی‌هایی که در قراردادهای هوشمند پروتکل نگهداری می‌شود.نشان می‌دهد که کاربران مایل هستند چه مقدار دارایی را به قراردادهای هوشمند پروتکل واریز کنند. این معیار نشان می‌دهد که میزان اعتماد کاربران به قراردادهای پروتکل چقدر است.
حجم تراکنش (Transaction Volume) این معیار حجم تراکنش‌ها روی بلاکچین‌های لایه یک و لایه دو را نشان می‌دهد.حجم تراکنش‌های بلاکچین‌های لایه یک و دونشان می‌دهد که کاربران چقدر به تعامل با بلاکچین مشتاق هستند و اعتماد به بلاکچین در مقیاس واقعی چقدر است.
حجم معاملات (Trading Volume)حجم معاملاتی روی مارکت‌پلیس‌های NFT و صرافی‌های غیرمتمرکزارزش توکن‌هایی که در مارکت‌پلیس‌های NFT/DEX معاوضه می‌شوندنشان می‌دهد که تریدرها چقدر تمایل به معامله در این مارکت‌پلیس‌ها دارند.
وام‌های فعال (Active Loans)این معیار وام‌های قابل توجه یک پروتکل قرض‌دهی را نمایش می‌دهد.ارزش وجوه کاربران قرض‌دهندهنشان می‌دهد که قرض‌دهنده‌ها چقدر تمایل به قرض دادن دارایی خود در پروتکل دارند.
دارایی‌های استیک‌شده (Asset Staked)این معیار دارایی‌های استیک‌شده در پروتکل‌های لیکویید استیکینگ را نشان می‌دهد.ارزش وجوه استیک‌شده در قراردادهای هوشمند پروتکلنشان می‌دهد که استیک‌کنندگان، به چه میزان تمایل به استیکینگ در پروتکل دارند.
سرمایه‌های مستقر (Capital Deployed)این معیار سرمایه‌هایی را که در پروتکل‌های مدیریت دارایی سرمایه‌گذاری شده‌اند، نشان می‌دهد.ارزش کل وجوه مستقرشده توسط قراردادهای هوشمند پروتکلنشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران چقدر مشتاق به سرمایه‌گذاری در پروتکل هستد و به سرمایه‌گذاری در پروتکل‌های مدیریت دارایی اعتماد دارند.
حجم نقل و انتقالات (Transfer Volume)این معیار توکن‌هایی را که از طریق پل بین‌زنجیره‌ای جابجا شده‌اند، نشان می‌دهد.ارزش توکن‌های جابجاشده از طریق پل میان‌زنجیره‌اینشان می‌دهد که کاربران بریج‌ها تا چه اندازه مشتاق به استفاده از پل‌ها و اعتماد به آنها هستند.

داده‌های مالی

این بخش مربوط به معیارها و داده‌هایی است که به پایداری اقتصادی یا میزان سودمندی پروتکل مربوط است. با هم جزئیات این بخش را مرور می‌کنیم.

نام معیارتعریفنحوه محاسبهاهمیت و تفسیر
کارمزد (Fee)این معیار کارمزد پرداختی کاربران نهایی را نشان می‌دهد.ارزش کارمزدهای پرداختی تجمیع‌شده توسط کاربرنشان می‌دهد که کاربران در صورت وجود بازار مناسب برای محصول، چقدر تمایل به استفاده از پروتکل دارند؛ آن هم در شرایطی که هیچ پاداشی در قالب توکن وجود ندارد.
کارمزدهای سمت عرضه (Supply-side Fees)این معیار بخشی از کارمزد را نشان می‌دهد که به تامین‌کنندگان خدمات پرداخت می‌شود.ارزش کارمزدهای پرداختی به تامین‌کنندگان سرویس (از جمله تامین‌کنندگان نقدینگی، قرض‌دهندگان، سازندگان و غیره)نشان می‌دهد چه درصدی از کارمزدهای پروتکل به ارائه‌دهندگان خدمات می‌رسد.
عایدی (Revenue)این معیار بخشی از کارمزدهایی را نشان می‌دهد که پروتکل و دارندگان توکن آن را نگه می‌دارند.ارزش کارمزدهای محفوظ در پروتکل (و هولدرهای پروتکل)نشان می‌دهد که پروتکل چند درصد از کارمزدها را برای خودش نگه می‌دارد.
مشوق‌های توکن (Token incentives)این معیار توکن‌های حاکمیتی توزیع‌شده میان کاربران را نشان می‌دهد.ارزش توکن‌های حاکمیتی پروتکل که کاربران آنها را کلیم کرده‌اندنشان می‌دهد پروتکل به کمک صدور توکن به کاربران، چقدر به گسترش و استفاده‌اش کمک می‌کند.
سود (Earning)این معیار سود خالص پروتکل (هزینه‌های اجرایی) را نشان می‌دهد.مشوق‌های درآمد توکنینشان می‌دهد که آیا پروتکل به لحاظ اقتصادی، کسب‌وکار پایداری دارد یا نه.

داده‌های ارزش‌گذاری

این بخش معیارهایی را در نظر می‌گیرد که داده‌های آن با ارزش‌گذاری پروتکل (ارزش‌گذاری بیش از حد یا کم‌ارزش‌گذاری) مرتبط است. فاکتورهای این گروه از داده‌ها، در جدول زیر دسته‌بندی شده است.

نام معیارتعریفنحوه محاسبهاهمیت و تفسیر
نسبت P/F (کاملا رقیق شده)این معیار ضرایب ارزش‌گذاری را بر مبنای کارمزدهای پرداختی کاربران نهایی نشان می‌دهد.کارمزدهای سالانه/ارزش بازار کاملا رقیق‌شدهنشان می‌دهد چند سال طول می‌کشد که کارمزدها، ارزش‌گذاری کاملا رقیق‌شده را جبران کند.
نسبت P/F (در گردش)این معیار ضرایب ارزش‌گذاری را بر مبنای کارمزدهای پرداختی کاربران نهایی نشان می‌دهد.کارمزدهای سالانه/ارزش بازار در گردشنشان می‌دهد چند سال طول می‌کشد که کارمزدها، ارز‌ش‌گذاری در گردش را جبران کنند.
نسبت P/S (کاملا رقیق شده)این معیار ضرایب ارزش‌گذاری را بر مبنای درآمد به‌دست‌آمده پروتکل نشان می‌دهد.کارمزدهای سالانه/ارزش بازار کاملا رقیق‌شدهنشان می‌دهد چند سال طول می‌کشد که درآمد، ارزش‌گذاری کاملا رقیق‌شده را جبران کند.
نسبت P/S (در گردش)این معیار ضرایب ارزش‌گذاری را بر مبنای درآمد به‌دست‌آمده پروتکل نشان می‌دهد.کارمزدهای سالانه/ارزش بازار در گردشنشان می‌دهد که چند سال طول می‌کشد که درآمد، ارزش‌گذاری در گردش را جبران کند.

داده‌های مدیریت وجه نقد

این داده‌ها به مدیریت خزانه پروتکل مربوط هستند. معیار خزانه دارایی‌های موجود در خزانه پروتکل را نشان می‌دهد که شامل توکن‌های حاکمیتی تخصیص‌داده‌نشده هستند. نحوه محاسبه این معیار به کمک ارزش توکن‌هایی انجام می‌شود که در قراردادهای خزانه پروتکل نگهداری می‌شوند. این اطلاعات از داده‌های آنچین گرفته می‌شود.

داده‌های فرعی

داده‌های این بخش به معیارهای غیرمالی پروتکل مربوط هستند . در این بخش هم چند معیار داریم که عبارتند از:

نام معیارتعریفنحوه محاسبهاهمیت و تفسیر
کاربران فعال روزانه (Daily Active Users)این معیار آدرس‌های منحصر‌به‌فردی را در نظر می‌گیرد که در یک دوره ۲۴‌ساعته از خدمات پروتکل استفاده می‌کنند.تعداد آدرس‌های منحصربه‌فردی که با قراردادهای هوشمند پروتکل تعامل دارند.با دانستن اینکه ۳ یا ۳۰۰هزار کاربر در پروتکل وجود دارد، می‌توان درک بهتری از وابستگی‌های سمت عرضه و تقاضا داشت.
توسعه‌دهندگان فعال (Active Developers)این معیار توسعه‌دهندگان هسته‌ را در نظر می‌گیرد که در ریپازیتوری‌های عمومی گیتهاب پروتکل مشارکت می‌کنند.تعداد کاربران مجزایی که در یک ماه گذشته، بیش از یک کامیت در ریپازیتوری‌های عمومی گیتهاب ایجاد کرده‌اند.دانستن تعداد توسعه‌دهندگان هسته، درک بهتری از وابستگی‌های مشارکتی را حاصل می‌کند.
کامیت‌های کد (Code Commits)این معیار به کامیت‌های جدید در ریپازیتوری‌های عمومی گیتهاب مربوط است.تعداد کامیت‌های ریپازیتوری‌های عمومی گیتهاب پروتکلدانستن میزان کامیت‌ها به صورت منظم، درک بهتری از سرعت توسعه پروتکل را به ما می‌دهد.

نگاهی به داشبورد توکن ترمینال

حالا که متریک‌های موجود در این سایت را بررسی کردیم، بهتر است سری هم به داشبورد آن بزنیم. می‌توانید به صورت رایگان در سایت Toekn Terminal یک حساب کاربری باز کنید و از امکانات موجود در آن استفاده کنید. در تصویر زیر می‌توانید محیط این داشبورد را ببینید:

token terminal dashboard 1024x501 1
منبع: tokenterminal.com

در منوی سمت چپ گزینه‌هایی را می‌توان مشاهده کرد که به صورت دسته‌بندی‌شده تفکیک‌ شده‌اند. در بخش‌های بعدی، این موارد را با هم مرور می‌کنیم. اولین گزینه معیارهایی را نشان می‌دهد که در جداول بالا آنها را شرح دادیم. به همین خاطر به سراغ موارد بعدی می‌رویم.

بخش‌های بازار

گزینه دوم با عنوان Market Sectors، دارایی‌ها را به تفکیک حوزه‌شان (مثل بازی، لایه یک، لایه دو، دیفای، وام دهی و غیره) نشان می‌دهد. به عنوان مثال سری به حوزه بریج‌ها می‌زنیم.

market sectors
منبع: tokenterminal.com

در این تصویر می‌بینید که هفت پل بلاکچینی با هم مقایسه شده‌اند و بر اساس حجم نقل و انتقالات روزانه در ۶ ماه گذشته، نمودارشان قابل مشاهده است.

کمی‌ پایین‌تر، می‌توانید معیارهای مختلفی مثل ارزش بازار، ارزش کل قفل شده و عرضه کل را به صورت مقایسه‌ای ببینید.

competitive landscape token terminal 1024x528 1
منبع: tokenterminal.com

پروژه‌ها

منوی دیگر در داشبورد Token Terminal گزینه‌ای با نام Projects است که پروژه‌های مختلف را در بر می‌گیرد. در اینجا برای مثال به سراغ پروتکل آوی (Aave) می‌رویم.

projects section token terminal 1024x406 1
منبع: tokenterminal.com

در صفحه مربوط به هر پروژه سربرگ‌هایی می‌بینید که در هر کدام اطلاعاتی نهفته است. مثلا در تصویر بالا معیارهای اصلی را می‌بینید که شامل ارزش بازار کاملا رقیق‌شده و در گردش به همراه سایر گزینه‌هاست. در سمت راست تصویر هم اطلاعاتی جزئی از پروژه به صورت کاملا کوتاه و خلاصه می‌بینید.

اگر در سربرگ معیارهای کلیدی باشید، در قسمت میانی صفحه چیزی مطابق تصویر زیر خواهید دید:

key metrics token terminal 1024x542 1
منبع: tokenterminal.com

پیدا کردن پروژه‌های Undervalued توسط توکن ترمینال

یکی از هنرهای فاندامنتالیست‌ها این است که بتوانند پروژه‌هایی را که کمتر از ارزش ذاتی خود معامله می‌شوند، شناسایی و خریداری کنند. اما چطور می‌شود چنین پروژه‌هایی را پیدا کرد؟ ممکن است هرکس روش‌های متفاوتی برای این کار داشته باشد. در اینجا روشی را به کمک معیارهای سایت توکن ترمینال دنبال می‌کنیم که می‌تواند در این مسیر به شما کمک کند.

پروژه‌هایی را می‌توان Undervalued در نظر گرفت که نسبت P/Sales و P/Fee در آنها پایین‌تر از بازار باشد. هرچه این نسبت‌ها کمتر باشند، می‌توان فهمید که پروژه‌های مذکور، بسیار پایین‌تر از ارزش ذاتی خودشان معامله می‌شوند. پروژه‌ها باید بخشی از درآمد خود را با دارندگان توکن‌ به اشتراک بگذارند که این به اصطلاح بازده واقعی نامیده می‌شود.

حالا با توجه به این مسئله، می‌توانیم به کمک توکن ترمینال، این کار را انجام بدهیم. وارد داشبورد می‌شویم. باید به دنبال کمترین میزان دو نسبت اخیر باشیم. البته باید معیارهای بیشتری را هم در نظر بگیریم؛ مثل تغییرات ۳۰ روزه، خزانه، TVL و غیره. مثلا در تصویر زیر، می‌بینید که Level Finance، کمترین میزان P/F را دارد.

p f ratio 1024x594 1
منبع: tokenterminal.com

حالا این پروژه را در سایت توکن ترمینال جستجو می‌کنیم.

level finance token terminal 1024x415 1
منبع: tokenterminal.com

با مراجعه به سربرگ Competetive Landscape می‌توانیم نسبت این پروژه را با نسبت کل صنعتش مقایسه کنیم تا دید بهتری نسبت به آن داشته باشیم و ببینیم که آیا کل صنعت هم P/F پایینی دارد یا نه. اگر چنین باشد، نمی‌توان از آن Undervalue بودن پروژه را برداشت کرد.

undervalued project 1024x466 1
منبع: tokenterminal.com

در این تصویر می‌بینید که در برخی زمان‌ها اختلاف میان نسبت‌ها افزایش پیدا کرده است؛ اما در حال حاضر اختلاف میان P/Fها چندان زیاد نیست و این مسئله ما را به آن وامی‌دارد که پروژه‌های دیگری را هم بررسی کنیم و موارد مناسب‌تری پیدا کنیم. اگر نتایج مقایسه و بررسی به گونه‌ای مطلوب پیش رفت، آن‌موقع می‌توانید با بررسی معیارهای بیشتر که در این مقاله به آن پرداختیم، بهتر تصمیم‌گیری کنید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • سایت توکن ترمینال چیست؟
  یک پلتفرم برای تحلیل فاندامنتال است که داده‌های مختلف را جمع‌آوری و آنها را بر اساس معیارهای موردنظرش دسته‌بندی می‌کند.
 • ویژگی Token Terminal چیست؟
  مهم‌ترین ویژگی این سایت آن است که تمام داده‌های مهم را کنار هم جمع‌آوری کرده و کاربر را از مراجعه به چندین سایت و پلتفرم، بی‌نیاز می‌کند.

جمع‌بندی

سایت توکن ترمینال (Token Terminal) یکی از ابزارهای مفید برای تحلیل بنیادی پروژه‌هاست که معیارهای مختلفی را می‌توان در آن بررسی کرد. در این سایت می‌توانید پروژه‌های دلخواه خود را انتخاب و آنها را بر اساس متریک‌های موجود در سایت، ارزیابی و مقایسه کنید. این حالت مقایسه‌ای به شما اجازه می‌دهد که بتوانید به راحتی، عملکرد پروژه‌ها را تنها با نگاه کردن به داده‌ها بررسی کنید. توکن ترمینال رابط کاربری ساده و قابل قبولی دارد که یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آن به شمار می‌رود.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
صرافی سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها