آینده را با صرافی سیمیا معامله کنید!

سوزاندن کوین چیست؟

احتمالا شما هم دوست دارید از ارز های دیجیتال درآمد داشته باشید. بسیاری توصیه می کنند ارزهای دیجیتالی بخرید که دارای فرآیند سوزاندن کوین های خود هستند. سوزاندن روش جدید دیگری از کسب درآمد در ارز های دیجیتال است. اگر از الگوریتم های گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام آگاهی دارید، سوزاندن کوین مشابه آن ها یک مکانیزم اجماع محسوب می شود و نام آن گواه اثبات سوزاندن (Proof of Burn) است که در این مقاله قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم.

اما اگر با گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام آشنایی ندارید باید به مطالعه مقاله‌های موجود در این زمینه بپردازید تا بتوانید فرآیند سوزاندن کوین را درک کنید.

سوزاندن کوین در ارزهای دیجیتال

سوزاندن کوین

سوزاندن کوین در ارزهای دیجیتال به معنی ارسال تعدادی از کوین‌های آن ارز دیجیتال بومی و یا ارز دیگری به یک آدرس عمومی است به طوری که دیگر آن کوین‌های خاص قابل خرج کردن نباشند؛ زیرا کلیدهای خصوصی چنین آدرسی غیر قابل دسترس است.

همه افراد می توانند این آدرس عمومی را در بلاک چین ببیند و چنین تراکنشی را مشاهده کنند. سوزاندن کوین معمولا برای مقاصد زیر انجام می‌گیرد:

  • برای ساختن کوین‌ها یا توکن‌های جدید (گواه اثبات سوزاندن)
  • برای پاداش دادن به دارندگان کوین یا توکن
  • برای از بین بردن کوین‌ها یا توکن‌های فروخته نشده بعد از ICO یا فروش توکن

در این مقاله با بررسی یک مثال مرتبط به بررسی هر یک از این موارد خواهیم پرداخت. اما قبل از آن لازم است که مکانیزم گواه اثبات سوزاندن توضیح داده شود. اگرچه انواع زیادی از مکانیزم گواه اثبات سوزاندن وجود دارد، اما در اینجا تنها یک توضیح ساده داده می شود.

عرضه اولیه کوین (ICO) چیست؟

گواه اثبات سوزاندن در ارزهای دیجیتال

گواه اثبات سوزاندن روشی برای اجماع توزیع شده و جایگزینی برای گواه اثبات کار و گواه اثبات سهام است. این مکانیزم همچنین می‌تواند برای راه اندازی خودمختار یک ارز دیجیتال، از ارز دیجیتال دیگری استفاده کند.

ایده این است که ماینرها یا شرکت کنندگان باید گواهی و مدرکی نشان دهند که آنها تعدادی کوین را سوزانده‌اند؛ مثلا آنها را به یک آدرس غیر قابل خرج کردن فرستاده باشند و این قضیه را با مدرک ثابت کنند. این فرآیند درست مانند گواه اثبات کار پر هزینه است اما هیچ منبعی به جز دارایی سوزانده شده مصرف نمی‌کند.

بنا به گزارش Bitcoin Wiki تا به امروز همه ارزهای دیجیتالی که از مکانیزم گواه اثبات سوزاندن استفاده می کنند از طریق الگوریتم گواه اثبات کار عمل کرده‌اند؛ بنابراین تنها منبعی که با کمبود مواجه است، سوخت برای استخراج از طریق گواه اثبات کار است.

در بعضی از موارد شما می‌توانید دارای حق ویژه ماینینگ بلاک باشید؛ البته بر اساس کوین‌هایی که سوزانده‌اید. این سیستم را می‌توان به عنوان یک سیستم استخراج مجازی تصور کرد.

گواه اثبات سوزاندن کوین برای ایجاد کوین ها یا توکن های جدید

این شکل ساده گواه اثبات سوزاندن که در بالا توضیح داده شد در ارز دیجیتال Counterparty پیاده سازی شده است که به اختصار به آن XCP می گویند. XCP نه استخراج شده و نه در ICO فروخته شده است.

logo counterparty

این کوین از طریق روش گواه اثبات سوزاندن پا به عرصه وجود گذاشته است. این بدان معنا است که مقدار مشخصی بیت کوین به یک آدرس غیر قابل خرج کردن ارسال شده است و در عوض این بیت کوین، توکن های XCP بر روی بلاک چین بیت کوین ایجاد شده‌اند. این قضیه در بلاک چین بیت کوین مشهود است و می‌توان آن را پیگیری کرد.

این امر به خاطر اجتناب از استخراج پیش از عرضه کوین و یا ICO انجام شد و همچنین منظور از این کار استفاده دوباره از انرژی مصرف شده برای استخراج بیت کوین است.

بیت کوین چیست ؟

زمانی که بیت کوین‌ها سوزانده می شوند، دیگر هرگز قابل خرج کردن نخواهند بود که این عامل به XCP مقداری ارزش می‌دهد. این قضیه را مانند تبدیل گازولین به گاز CNG در نظر بگیرید که هر دو سوخت هستند. این مدل ایجاد کوین همچنین فرصتی مساوی و عادلانه را در اختیار همگان از جمله بنیان گذار پروژه قرار می‌دهد.

پاداش دادن به دارندگان کوین یا توکن

گواه اثبات سوزاندن برای ارز های دیجیتال مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. هدف از این مدل ایجاد یک کمیابی اقتصادی است به گونه‌ای که دارندگان کوین یا توکن از آنها سود ببرند.

این مدل به این دلیل طراحی شده که قوانین در کشور های خاصی مانند ایالات متحده پروژه‌های کریپتویی مختلف را از توزیع مستقیم سود سهام در میان دارندگان توکن دلسرد می‌کند. بنابراین روش دیگری برای پاداش دادن به سرمایه گذاران، ایجاد نوعی کمیابی عرضه است که باعث بالا بردن تقاضا خواهد شد و این افزایش تقاضا نیز به افزایش قیمت آن کوین یا توکن خاص منجر خواهد شد.

صرافی ارز دیجیتال بایننس (Binance) از این مدل برای سوزاندن توکن های BNB هر سه ماه یکبار استفاده می‌کند.

برای از بین بردن کوین‌ها یا توکن‌های فروخته نشده بعد از یک فرآیند ICO یا فروش توکن

سناریوی دیگر، سوزاندن کوین ها بعد از ICO یا فروش توکن است. این روش در صورتی انجام می‌گیرد که کل کوین‌ها و یا توکن‌های تعیین شده برای فروش، به فروش نرفته باشند.

این کار برای تحقق عدالت انجام می‌شود. معمولا بعد از ICO یا فروش توکن، کوین‌ها یا توکن ها قیمتشان بالا می‌رود و در صورتی که همه این کوین‌ها یا توکن‌ها به فروش نرفته باشند، مقدار ناعادلانه‌ای پول رایگان در اختیار شرکت قرار می‌گیرد. شرکت این پول را با فروش توکن‌ها یا کوین‌های باقی مانده در بازار آزادی که اکنون با افزایش قیمت مواجه شده است، فراهم خواهد کرد.

برای جلوگیری از این سناریو و درست نگه داشتن اوضاع، توکن‌ها یا کوین‌های فروخته نشده به یک آدرس غیر قابل خرج کردن ارسال می‌شود. تیم Neblio همین کار را با توکن های فروخته نشده NEBL انجام داد.

نتیجه گیری

سوزاندن کوین یا گواه اثبات سوزاندن چندین کاربرد دارد. این کاربردها بستگی به سناریوهای مختلفی دارد که شما با آنها مواجه هستید. همچنین تعداد اندکی ارز دیجیتال وجود دارد که مستقیما گواه اثبات سوزاندن را برای اجتناب از ICO یا فروش توکن پیاده کرده باشند.

از طرف دیگر، شرکت‌های زیادی مانند بایننس وجود دارند که عمدا و به طور مکرر کوین‌ها را می‌سوزانند تا به دارندگان توکن پاداش بدهند. فرآیند سوزاندن کوین به نظر چیز خوبی می‌رسد و تقریبا سودآوری آینده را تضمین می کند.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
صرافی سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها