آینده را با صرافی سیمیا معامله کنید!

درباره شیبا اینو

شیبا

اگر در چند هفته اخیر کمی اخبار بازار رمز ارزها را دنبال کرده باشید حتما انفجار قیمت میم کوین‌ها، توجهتان را جلب کرده است. پروژه شیبا اینو Shiba inu و ارز دیجیتال شیبا با نماد SHIB ظهور یکی دیگر از توکن‌هایی با لوگوی سگ در بازار ارزهای دیجیتال است.

در این مقاله Shiba inu را معرفی خواهیم کرد و آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم و با داستان جالب راه‌اندازی آن آشنا می‌شویم. با صرافی سیمیا همراه باشید.

نکات مهم مطلب:
📌 شیبا اینو (Shiba Inu) هرچند در نگاه اول پروژ‌ه‌ای مشابه دوج کوین است، اما با شعار Dogecoin Killer یا قاتل دوج کوین وارد این بازار شد.

📌 خالق شیبااینو صفر دلار برای راه‌اندازی این پروژه هزینه کرده است.

📌 حدود ۵۰ درصد از کل موجودی توکن‌های SHIB به ویتالیک بوترین هدیه داده شد.

📌 ویتالیک بوترین ۹۰ درصد از توکن‌های SHIB خود را سوزاند.

📌اکوسیستم شیبااینو درصدد راه‌اندازی شبکه‌ای لایه دو به نام شیباریوم (Shibarium) است.

شیبا اینو چیست؟

شیبا اینو

آلت‌سیزن سال ۲۰۲۱ میلادی با انفجار قیمت ارز دیجیتال اتریوم و سایر آلتکوین‌ها آغاز شد. اما اوج این فصل صعودی، با رشد قیمت رمزارزهایی با نماد سگ و الهام گرفته از دوج کوین همراه بود. رشد این توکن‌ها به حدی قابل توجه است که برای همیشه در یاد فعالان این بازار باقی خواهد ماند.

ظهور این دسته از توکن‌ها که پشتوانه‌ی فنی قابل بحثی نداشته و بیشتر یک شوخی در بازار رمز ارزها به حساب می‌آیند، با معرفی دوج کوین در سال ۲۰۱۳ آغاز شد.

شیبا اینو (Shiba Inu) هرچند در نگاه اول پروژ‌ه‌ای مشابه دوج کوین است، اما با شعار Dogecoin Killer یا قاتل دوج کوین وارد این بازار شد. ایلان ماسک، ثروتمندترین مرد جهان و بدون شک یکی از موثرترین افراد در حوزه تکنولوژی، تمام قد از Doge حمایت می‌کند. بدون تردید همین حمایت باعث رشد بیش از ۱۵۰ برابری این رمز ارز از ابتدای سال ۲۰۲۱ میلادی شده است.
اکنون Shiba Inu و ارز دیجیتال آن با نماد SHIB با شعار قاتل دوج کوین پا به عرصه ارزهای دیجیتال گذاشته است. به هر حال شیبا نیز یک Memecoin بوده و می‌توان آن را در این دسته قرار داد. بنابراین برای شناخت این توکن و درک دلیل رشد بیش از اندازه توکن SHIB باید ابتدا با میم کوین‌ها آشنا شویم.

فلسفه وجودی میم کوین‌ها بسیار ساده و مشخص است؛ این توکن‌ها بیشتر جنبه سرگرمی داشته و در صورت وایرال شدن در فضای دیجیتال و شبکه‌های اجتماعی امکان کسب درآمد از آنها وجود دارد.

این رمز ارزها به هیچ وجه پشتوانه فنی قابل عرضه‌ای نداشته و صعود و نزول قیمت آنها، برخلاف رشد قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم، به توجه و عدم توجه بازار به آنها وابسته است.

این موضوع منحصر به بازار ارزهای دیجیتال نیست. حتی در بازارهای مالی بالغ دنیا، مثل سهام شرکت گیم استاپ در بازار بورس امریکا به میم استاک مشهور است. این نوع از دارایی‌ها را می‌توان ابزاری برای مبارزه و مخالفت جمعی مردم با ساختارهای کنونی قدرت و ثروت در دنیا در نظر گرفت و از این رو افراد زیادی را با خود همراه می‌کند.

تاریخچه رمزارز SHIB

ایده‌ی اولیه راه‌اندازی شیبا اینو در روز سوم آگوست ۲۰۲۰ ( ۱۳ مرداد ماه ۱۳۹۹) توسط فردی به نام ری‌اوشی (Ryoshi) مطرح شد. او برای مدت‌ها به عنوان تریدر در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت داشت و از ایده غیرمتمرکز بودن یک اکوسیستم اقتصادی حمایت می‌کرد.

او همچنین منتقد سیستم اقتصادی بسیاری از ارزهای دیجیتالی است که درصد قابل توجهی از توکن‌های آن در اختیار تیم توسعه یا فرد توسعه‌دهنده پروژه است.

از این رو، Shiba با ایده‌ی ساخت یک سیستم غیرمتمرکز واقعی وارد بازار شد. او مدعی است که تیم توسعه حتی یک توکن را برای خود نگه نداشته و تمام توکن‌ها در بازار توزیع شده و تمام افراد، فرصت برابری برای شرکت در این اکوسیستم دارند. از این رو، او برای راه‌اندازی Shiba Inu حتی یک دلار هم هزینه نکرده است.

همچنین برای لیست شدن این توکن در صرافی‌های متمرکز، از سمت تیم توسعه‌دهنده هیچ هزینه‌ای نشده است. توکن SHIB ویژگی‌های جالبی دارد که به قوانین ری‌اوشی مشهور است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم:

  • خالق این رمز ارز ۰ دلار برای راه‌اندازی این پروژه هزینه کرده تا بفهمد آیا می‌توان در بازار ارزهای دیجیتال یک پروژه را بدون هیچ هزینه‌ای لانچ کرد؟
  • خالق و تیم توسعه پروژه پیش از عرضه‌ی عمومی این توکن در صرافی یونی سواپ هیچ توکنی را در اختیار نداشته و مانند همه‌ی معامله‌گران، بعد از عرضه توکن SHIB در بازار آن را خریداری کرده‌اند.
  • از آنجا که برای راه‌اندازی این پروژه هزینه‌ای نشده، هیچ برنامه و سرمایه‌ای به منظور لیست شدن در صرافی‌ها، تبلیغات و معرفی این توکن نیز از سمت خالق این پروژه صورت نگرفته است.

Ryoshi داستان عرضه‌ی اولیه توکن شیبا اینو را اینطور تعریف کرده است:

من دوستی دارم که سال‌هاست او را می‌شناسم. ما گاهی در مورد فلسفه بازار ارزهای دیجیتال باهم گفتگو می‌کردیم. من در مورد ایده ساخت شیبا اینو با او صحبت کردم که متوجه شدم او با ایده من موافق است. در گام بعد او یک قرارداد هوشمند نوشت و جفت ارز اتریوم را با واریز ۱۰ اتریوم در صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ ایجاد کرد.

من نیز ۵۰ درصد از کل موجودی توکن SHIB را به قرارداد هوشمند عرضه توکن انتقال دادم و ۵۰ درصد مابقی را در کیف پول دیگری به منظور سوزاندن توکن‌ها واریز کردم.

پس از این اتفاقق شاهد اقبال بازار به خرید این رمزارز بودیم. من از اینکه به این سرعت بازار روی خوش به ایده‌ی من نشان داده بود، شگفت‌زده و البته هیجان‌زده شدم.

تا آنجا که در صعود قیمت بخشی از توکن‌های خود را به فروش رساندم، اما پس از این فروش برنامه‌ای برای فروش مابقی توکن‌های خود ندارم و فعلا آن را هولد خواهم کرد.

ماجرای ارتباط ویتالیک بوترین با Shiba Inu چیست؟

اینجا زمانی است که توکن SHIB بر سر زبان‌ها افتاده و مردم از خالق این پروژه در مورد نقشه راه و برنامه‌های توسعه این پروژه سوال می‌کردند.

خالق این پروژه در گام اول، ۵۰ درصد از توکن‌های Shiba که پیش از این در کیف پولی به منظور سوزاندن آن ذخیره کرده بود را در اقدامی عجیب، به کیف پول ویتالیک بوترین، خالق شبکه اتریوم، انتقال داد. او در توضیح این اقدام خود، دلیل عجیبی را بیان کرد:

روز پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ روز مهمی در تاریخ معاملاتی ارز SHIB بود. به دلیل وضعیت نگران‌کننده‌ی بهداشت در کشور هند و شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور، موسسه‌ای تصمیم گرفت تا با استفاده از ارزهای دیجیتال، کمک‌های مردمی از سراسر جهان را جمع‌آوری کرده تا به بهبود وضعیت سلامتی مردم هند در پاندمی کرونا اختصاص دهد.

ویتالیک بوترین که بزرگترین هولدر این رمز ارز نیز به شمار می‌رود در این روز نزدیک به ۵ درصد از موجودی کل توکن‌های شیبا را به منظور کمک به بیماران کرونایی در کشور هند به این موسسه اهدا کرد. معادل دلاری این تراکنش نزدیک به ۱ میلیارد دلار بود.

ریزش شدید قیمت توکن SHIB؛ ویتالیک بوترین نزدیک به ۱ میلیارد دلار توکن شیبا را به فروش رساند.

این اتفاق باعث ایجاد رعب و وحشت فراوان در میان معامله‌گران بازار ارزهای دیجیتال شد و منجر به ریزش ۳۵ درصدی قیمت ارز شیبا شد.

توکن‌سوزی SHIB توسط ویتالیک صورت گرفت

ویتالیک بوترین هم در روز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۹۰٪ از توکن‌های شیبا SHIB خود را سوزاند. او قصد دارد ۱۰٪ باقیمانده را نیز به خیریه کمک کند. او در این باره اعلام کرد:

من تصمیم گرفته‌ام که ۹۰٪ از باقیمانده‌ی توکن‌های SHIB خود را بسوزانم. ۱۰٪ دیگر آن نیز در بلند مدت به خیریه‌هایی مانند خیریه Cryptorelief اهدا خواهم کرد.

ویتالیک بوترین طی این تراکنش تقریبا ۴۵ درصد از کل توکن‌های Shiba را به کیف پولی انتقال داد که برای همیشه در آن باقی خواهد ماند تا از این طریق بخش قابل توجهی از توکن‌های شیبا برای همیشه سوزانده شود. این اتفاق باعث رشد موقت قیمت ارز رمزنگاری شده SHIB در بازار شد.

هیچ ایده‌ی بزرگی بدون نقطه ضعف نخواهد بود. اکنون ویتالیک بوترین پاشنه آشیل پروژه‌ی شیبا اینو است. توکن SHIB تا زمانی رشد خواهد کرد که ویتالیک بوترین به ما ضربه نزند.

نقشه راه پروژه Shiba Inu


هیچ! اینجا با یک پروژه های‌تک سروکار نداریم. پس از انتقال ۵۰ درصد از کل موجودی توکن‌های SHIB به کیف پول ویتالیک بوترین، تقریبا این پروژه تمام کار خود را انجام داده و برنامه‌های از پیش تعیین شده، به صورت کامل انجام شده است.

خالق این پروژه در زمینه برنامه و نقشه راه توسعه این پروژه به سبک منحصر به فرد خود چنین می‌گوید:
اگر شما در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارید، با صحبت کردن در مورد این توکن به ما کمک خواهید کرد.
اگر در حوزه رمزارزها صرافی دارید، می‌توانید آن را در صرافی خود لیست کنید.

اگر توسعه‌دهنده در حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال هستید، ایده‌های خود را مطرح کنید.
برخی پیشنهاد می‌دهند که اجرای ییلد فارمینگ، ایده مارکتینگی خوبی است. اگر توانایی اجرای چنین برنامه‌هایی دارید، ایده خود را مطرح کنید تا دیگران با شما همراه شوند.

همانطور که ملاحظه می‌کنید، با گونه جدیدی از توسعه‌ی یک پروژه روبه‌رو هستیم. شاید به سختی بتوان رمز ارزی را پیدا کرد که خالق آن، این چنین بی تفاوت نسبت به پروژه خود رفتار می‌کند (البته این بی تفاوتی همانطور که در بالا اشاره کردیم، کاملا آگاهانه است).

به هر حال این رمزارز و خالق جالب آن یعنی ری‌اوشی ایده‌ای ساختارشکنانه را مطرح کرده است. اما بازار ارزهای دیجیتال کاملا به این ایده روی خوش نشان داده، برای اثبات این حرف کافی است به تعداد دنبال‌کنندگان کانال تلگرامی این پروژه و مقدار رشد این رمز ارز نگاهی بیاندازیم.

تعداد اعضای کانال تلگرامی این پروژه از ۶,۰۰۰ عضو در روزهای اولیه به ۱۲۵,۰۰۰ عضو در حال حاضر رسیده است (کانال تلگرامی شیبا اینو)

بررسی ارز دیجیتال SHIB

کوین SHIB، یک رمز ارز مبتنی بر شبکه اتریوم و یک توکن ERC-20 است. عرضه کل شیبا هزار تریلیون (یک کوادریلیون)(۱,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰,۰۰۰) تعریف شده است. این ارز دیجیتال در تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۲۰ (۱۰ مرداد ۱۳۹۹) طی این تراکنش، تولید شده است.

سپس ۴۹.۵ درصد از آن طی این تراکنش به صرافی یونی سواپ انتقال یافته و ۵۰.۵ درصد از کل توکن‌ها طی سه تراکنش (تراکنش اول، تراکنش دوم و تراکنش سوم) مختلف به کیف پول ویتالیک بوترین ارسال شده است.

در تاریخ ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ قیمت شیبا معادل ۰.۰۰۰۰۱۵۰۸ دلار بوده و ارزش بازار آن نزدیک به ۸.۸ میلیارد دلار بوده و از این نظر در جایگاه ۱۳ بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است.

بزرگترین هولدر این ارز دیجیتال نیز ویتالیک بوترین است. جالب است بدانید توکن شیبا از ابتدا تا به بالاترین نقطه، نزدیک به ۱ میلیون درصد بازدهی مثبت داشته و سود بسیار بالایی را به هولدرهای اولیه خود هدیه داده است.

توکن‌های BONE و LEASH چیست؟

اکوسیستم Shiba Inu دارای سه توکن بوده که SHIB یکی از آنهاست. ارزهای BONE و LEASH دو توکن دیگر این پروژه است. در ابتدا توکن LEASH قرار بود با استفاده از مکانیزم عرضه الاستیک، ارزشش همواره برابر با قیمت دوج کوین باقی بماند.

اما بعدا این سازوکار تغییر یافت و تعداد کل توکن‌های LEASH به ۱۰۰ هزار توکن محدود شد. این ارز دیجیتال به افرادی که تامین نقدینگی رمز ارز SHIB در صرافی‌های غیرمتمرکز را انجام می‌دهند، به صورت پاداش توزیع خواهد شد.

 توکن BONE یک توکن حاکمیتی در اکوسیستم شیبا اینو خواهد بود که هولدرهای آن حق رای در مدیریت این اکوسیستم دارند. تعداد کل توکن‌های BONE به ۲۵۰ هزار توکن محدود شده است. این ارز رمزنگاری شده بیشتر در شیا سواپ کاربرد خواهد داشت.

مقایسه دوج کوین و شیبا

دوج کوین و Shiba Inu دو رمزارزی هستند که در سال‌های اخیر توجهات بسیاری را به خود جلب‌ کرده‌اند. در جدول زیر این دو توکن را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم.

شیبا اینو (Shiba Inu)دوج کوین (Doge Coin)
نمادSHIBDOGE
سال ورود به بازار۲۰۲۱۲۰۱۳
رتبه در بازار۱۳۹
نوعتوکنکوین
شبکه بلاکچینیاتریومدوج کوین
الگوریتم(شبکه مختص خود ندارد)گواه اثبات کار
استخراجندارددارد
حداکثر عرضهیک کوادریلیوننامشخص

کیف پول‌های توکن SHIB

از آنجا که ارز دیجیتال شیبا، یک توکن ERC-20 است از این رو می‌توان آن را در تمام کیف پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند ارسال کرد. تراست والت، مای اتر والت، کوینومی، لجر و متامسک از جمله کیف پول‌هایی است که می‌توان از آنها به منظور مدیریت رمز ارز SHIB استفاده کرد.

ارز دیجیتال شیبا را از کجا بخریم؟

Shiba Inu

این رمز ارز برای اولین بار در صرافی یونی سواپ مورد معامله قرار گرفت. اما با گذشت زمان و شهرت زیاد این توکن، به تدریج پای SHIB اینو به صرافی‌های متمرکز نیز باز شد.

تا آنجا که صرافی بایننس نیز در هفته گذشته این توکن را به لیست دارایی‌های قابل معامله خود اضافه کرد که باعث رشد قیمت ارز دیجیتال شیبا شد.

از این رو برای خرید ارز شیبا اینو می‌توان در صرافی‌های متمرکز بایننس، صرافی هووبی (Huobi)، صرافی کوکوین و همچنین صرافی کوینکس خرید و فروش کرد. علاوه‌بر صرافی یونی سواپ، امکان معامله توکن SHIB در دکس‌های سوشی سواپ، شیبا سواپ، وان اینچ اکسچنج و Verse وجود دارد.

ShibaSwap چیست؟

شیبا سواپ همانطور که از نامش مشخص است یک صرافی غیرمتمرکز و محلی برای ترید و خرید و فروش رمز ارزها است. این سواپ، اکنون بخشی از برنامه‌های اکوسیستم شیبا اینو است که توسط جامعه این ارز دیجیتال راه‌اندازی خواهد شد.

همانطور که در بالا اشاره شد، توکن BONE در این سرویس کاربرد بیشتری خواهد داشت. برای مثال، اگر افراد دارایی خود را از سایر صرافی های غیرمتمرکز به صرافی شیبا سواپ انتقال دهند، به ازای استخراج هر بلاک شبکه اتریوم ۱,۰۰۰ توکن BONE در میان تامین کنندگان نقدینگی توزیع خواهد شد. امکانات شیبا سواپ به شرح زیر است:

  • DIG: تامین نقدینگی در پلتفرم شیبا سواپ
  • Fetch: بستری برای واریز توکن‌های تامین نقدینگی (LP Token) صرافی یونی سواپ
  • Bury: دریافت پاداش در ازای استیکینگ توکن‌های SHIB، LEASH و BONE
  • Swap: تبدیل توکن و معامله رمزارزهای مختلف
  • Bonefolio: ابزار بررسی آمار وضعیت استخرها، سود تامین نقدینگی، حجم معاملات روزانه، وضعیت سود استخرهای مختلف، پرتفولیوی سرمایه‌گذاری
  • Woof: دریافت و برداشت سود حاصل از استیکینگ و پاداش تامین نقدینگی

عوامل پذیرش و رشد قیمت شیبا اینو

شیبا اینو

همانطور که پیش‌تر توضیح دادیم، پروژه Shiba Inu بنیادی قوی ندارد و نمی‌توان آن را براساس معیارهای فاندامنتال تحلیل کرد. اما افزایش یا کاهش نرخ پذیرش شیبا را می‌توان براساس رفتارهای جامعه کریپتو قضاوت کرد. سال ۲۰۲۱ را می‌توان به جای فصل آلتکوین‌ها فصل سگ کوین‌ها نامید.

دوج کوین به نوعی آغازگر این گونه جدید میم کوین‌ها بود و پس از آن شیبا اینو و ارز دیجیتال SHIB راه دوج را ادامه داد و با شعار قاتل دوج کوین، وارد بازار ارزهای دیجیتال شد و اکنون آن را بین ۴۰ رمز ارز برتر بازار می‌بینیم. هرچند نمی‌توان این ارزها را نادیده گرفت، اما بدون شک این پروژه‌ها از نظر فنی هیچ حرفی برای گفتن ندارند.

مشاهده‌ی رمز ارز SHIB بالاتر از رمز ارزهایی همچون IOTA، ATOM، آوالانچ، میکر، الگورند، کامپاند، زی کش، SNX و بسیاری از ارزهای دیجیتال محترم بازار بسیار عجیب و غیرقابل باور است. پروژه‌های قابل احترامی که مرزهای علم رمزنگاری و بلاکچین را به جلو می‌برند.

اما کسی نمی‌تواند تاثیر رسانه را در این عصر نادیده بگیرد. دوج کوین که از سال ۲۰۱۳ هیچ خبری از آن نبود، با توییت‌های پیاپی ایلان ماسک، به جمع ۳ رمز ارز اول بازار پیوست و همراه با رشد قیمت بیت کوین و قیمت اتریوم، با روند صعودی بازار ارزهای دیجیتال همراه شد. شیبا نیز با همین ترفندهای رسانه‌ای، خود را به جمع ۴۰ رمز ارز برتر بازار رساند.

آینده ارز دیجیتال شیبا

همانطور که همیشه گفته‌ایم؛ بازار ارزهای دیجیتال محل رقابت تیم‌ها و پروژه‌هایی است که از نظر تکنولوژی حرفی برای گفتن دارند. با این دید، نمی‌توان انتظار داشت که شیبا اینو و سایر میم کوین‌ها در بلندمدت در این بازار باقی بمانند. اما این حرف، به معنی ریزش قیمت این ارزهای دیجیتال نیست.

دوج کوین، تا زمانی که حمایت ایلان ماسک را دارد، می‌تواند رشد قیمتی داشته باشد. شیبا اینو تا زمانی که ویتالیک بوترین، اقدام به فروش دارایی خود نکند، می‌تواند رشد قیمتی داشته باشد. البته توسعه‌دهندگان Shiba هم متوجه شده‌اند که عرضه یک رمزارز بر مبنای شوخی و ایجاد هیاهو در بازار کافی نیست.

به همین دلیل هم سعی بر توسعه اکوسیستم شیبا از طریق راه‌اندازی صرافی غیرمتمرکز و شبکه شیباریوم دارند. در نهایت باز هم نمی‌توان با اطمینان گفت که آینده رمزارز شیبا به کدام سمت می‌رود.

به یاد داشته باشید که سرمایه‌گذاری در رمز ارزی که آینده‌ی آن به تصمیم یک انسان وابسته است، کمی جای تامل دارد و ریسک بسیار بالایی دارد. اگر کسی آگاهانه این ریسک را بپذیرد، احتمالا می‌تواند انتظار پاداش بالاتری نیز داشته باشد. اما همه این‌ها نباید مانع توجه به ریسک بسیار بالای سرمایه‌گذاری در این رمز ارزها شود.

جدیدترین اخبار توکن شیبا

📌 شرکت NOWPayments امکان خرید اشتراک ماهانه پلتفرم‌های اسپاتیفای و نتفیلیکس را با رمزارز SHIB فراهم کرده است.

📌 با وجود اینکه محبوبیت توکن Shiba Inu در سال ۲۰۲۱ به اوج خود رسیده بود، اما منابع معتبر خبر از کاهش علاقه مردم به شیبا می‌دهد. داده‌های آماری نشان می‌دهد که جستجوها در گوگل برای شیبا اینو ۹۵ درصد کاهش یافته است. یکی از دلایل این اتفاق، عدم رشد پایدار توکن SHIB عنوان شده است.

📌 در تیرماه ۱۴۰۱، بنیاد یونیفیکشن (Unification Foundation) ارائه‌دهنده راهکار لایه ۲ شیبا اینو، خبر از راه‌اندازی شبکه شیباریوم (Shibarium) در تابستان ۱۴۰۱ داد. در دی ماه ۱۴۰۱ توسعه‌دهندگان پروژه طی پست وبلاگی اعلام کرده‌اند که هنوز زمان دقیق راه‌اندازی این شبکه مشخص نیست.

📌 قیمت شیبا در پی شایعه راه‌اندازی شیباریوم ۳۰ درصد افزایش یافت و در ۱۶ بهمن به ۰.۰۰۰۰۱۵۷ دلار رسید. این شایعه به دلیل افزودن جمله‌ای به بیوی تلگرام یکی از اعضای تیم به وجود آمد و بسیاری را به این فکر واداشت که شیباریوم در ۲۵ بهمن راه‌اندازی خواهد شد.

اسکرول به بالا
صرافی سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها