آینده را با صرافی سیمیا معامله کنید!

صرافی کوییک سواپ

بازار اپلیکیشن‌های دیفای روزبه‌روز گرم‌تر می‌شود. یکی از محصولات این حوزه که به دلیل کارمزد تراکنش بسیار کم و سرعت بسیار بالای انجام معاملات در اواخر سال ۲۰۲۰ (سال ۱۳۹۹) کار خود را به‌صورت جدی شروع کرد، صرافی غیرمتمرکز کوییک سواپ (QuickSwap) بود که به عنوان یک بازارساز خودکار (AMM) فعالیت می‌کند. هدف کوییک سواپ این است که کاربران عادی کریپتو با هزینه‌ای کم بتوانند معاملات خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام بدهند. در ادامه مقاله به این می‌پردازیم که صرافی کوییک سواپ چیست ، چه خدماتی را ارائه می‌دهد، چه امکاناتی دارد، نحوه استفاده از آن چگونه است و آیا کاربران ایرانی می‌توانند از این صرافی استفاده کنند یا نه؟

صرافی کوییک سواپ چیست ؟

ezgif.com gif maker 3 1

کوییک سواپ همانند سوشی سواپ یکی از فورک‌های صرافی یونی سواپ است. کوییک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه اتریوم است که از راه‌حل‌های لایه ۲ پروتکل پالیگان (Polygon) برای مقیاس‌ پذیری شبکه و افزایش سرعت پردازش تراکنش‌ها استفاده می‌کند. کاربران می‌توانند هر نوع توکن استاندارد ERC20 را روی کوییک ‌سواپ معامله کنند.

حاکمیت کوییک سواپ،جامعه‌محور است. این شبکه با توزیع عادلانه توکن تلاش می‌کند، موانع هزینه‌بر پیش روی تازه‌واردان به دنیای رمزارزها را برای ورود به صرافی‌های غیرمتمرکز و استفاده از آن‌ها بردارد. فرصت‌های استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) و ییلد فارمینگ (Yield Farming) فراهم‌شده در این صرافی باعث ایجاد یک اکوسیستم قوی تامین نقدینگی می‌شود. کاربرانی که نقدینگی استخر جفت‌ارزها را تامین می‌کنند علاوه بر دریافت ۰.۲۵ درصد از کارمزد تراکنش‌ها، توکن حاکمیتی کوییک (QUICK) را هم به‌دست می‌آورند.

تاریخچه صرافی کوییک سواپ (QuickSwap)

در ماه مارس سال ۲۰۲۰ (فرودین ۱۳۹۹)، قیمت اتریوم به‌صورت نجومی بالا رفت و به دنبال آن میزان گس شبکه اتریوم هم افزایش قابل توجهی را تجربه کرد. در ماه جولای و آگوست سال ۲۰۲۰ (تیر و مرداد ۱۳۹۹)، گس چنان افزایش پیدا کرد که اگر می‌خواستید ۱۰۰ دلار در صرافی یونی‌سواپ معامله کنید، مجبور بودید ۱۰٪ از مبلغ کلی را به صورت کارمزد تراکنش بپردازید. در اکتبر سال ۲۰۲۰ (آبان سال ۱۳۹۹) جمعی از توسعه‌دهندگان به فکر ساخت صرافی غیر متمرکزی به‌نام کوییک سواپ افتادند که معاملات را در سریع‌ترین سرعت ممکن و با کمترین کارمزد انجام دهد. بنیان‌گذاران کوییک‌ سواپ ادعا می‌کنند که هزاران تراکنش را می‌توانید فقط با یک دلار کارمزد انجام دهید.

توکن کوییک (Quick) چیست؟

رمزارز بومی صرافی کوییک سواپ یک توکن ERC-20 به نام کوییک (Quick) است که در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) عرضه شد. ارزش این توکن در اولین روز معامله آن بیش از ۹۰ درصد افزایش یافت. قیمت Quickswap در زمان نوشتن این مقاله ۳۲۰.۹۷ دلار است. ارزش کل بازار این ارز دیجیتال ۶۰۴۳۴۶۷۹ دلار و تعداد کل توکن‌های عرضه شده ۱ میلیون واحد است. مدل توزیع توکن این صرافی عادلانه بوده و با هدف ایجاد یک اکوسیستم پایدار و قوی که جامعه حاکمیتی خود را اولویت قرار می‌دهد، طراحی شده است. بنابراین هیچگونه عرضه عمومی، خصوصی یا پیش استخراجی (Pre-mine) برای توکن این پلتفرم اجرا نشد.

۹۰ درصد از کل توکن‌های کوییک سواپ به جامعه حاکمیتی تعلق دارد و از طریق استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) عرضه خواهد شد. این شیوه عرضه رمزارز در ۴ سال اول راه‌اندازی پلتفرم انجام می‌شود و در سال‌های بعد کاهش می‌یابد. در طول سال اول ۹۸۶ توکن هر روز به طور مساوری بین استخرهای فعال عرضه می‌شود. با این وجود جامعه حاکمیتی می‌تواند برای تغییر نحوه عرضه توکن و شیوه نگهداری آن در استخر رای‌گیری کند.

ezgif.com gif maker 4 1
مدل توزیع توکن کوییک

کاربران با فراهم کردن نقدینگی جفت‌ارزها در صرافی کوییک سواپ، ۰.۳ درصد از کارمزد تراکنش‌ها را دریافت می‌کنند. به علاوه ۳.۲۵ درصد از کل توکن‌ها برای بنیان‌گذاران و مشاوران در نظر گرفته شده است. ۵ درصد از رمزارزهای کوییک سواپ هم به عنوان ادای احترامی به صرافی یونی سواپ، به هولدرهای توکن یونی (Uni) تعلق می‌گیرد.  

صرافی کوییک سواپ، استخر دیگری هم به نام لانه‌ اژدها (Dragon’s Lair) برای استیکینگ یا سپرده‌گذاری توکن کوییک در نظر گرفته است. علت این نام‌گذاری این است که در افسانه‌ها، اژدهایان عاشق گنج و ثروت هستند و به هر طریقی سعی در محافظت از خزانه سیم و زر خود دارند و حاضر نیستند این ثروت را به‌خطر بیندازند. با توجه به مکانیزمی که کوییک سواپ برای سوددهی از توکن کوییک در نظر دارد، سپرده‌گذاری در این استخر ریسک و خطر بسیار کمتری نسبت به ترید کردن و ییلد فارمینگ دارد. در صورتی که توکن کوییک را در استخر لانه‌ اژدها (Dragon’s Lair) سپرده‌گذاری کنید، رمزارز Dragon’s Quick جایزه می‌گیرید. توکن dQUICK، کاربردی مشابه توکن COMP پروتکل کامپاند دارد که برای انگیزه‌بخشی کاربران برای مشارکت در وام‌دهی و وام‌گیری به وجود آمده است. در زمان نوشتن این مقاله میزان درصد سود سالیانه (APY) برای dQUICK حدود ۱.۰۳۴ درصد است. اما به‌طور کلی ۰.۰۴ درصد از کارمزد تراکنش‌ها به سپرده‌گذاران توکن کوییک در استخر لانه اژدها تعلق می‌گیرد.

در ادامه مقاله بررسی می‌کنیم که خدمات صرافی کوییک سواپ چیست و کار با این صرافی غیر متمرکز را به صورت تصویر آموزش می‌دهیم.

امکانات صرافی کوییک سواپ چیست؟

کوییک سواپ علاوه بر ارائه محبوب‌ترین و متداول‌ترین خدماتی که صرافی‌های غیرمتمرکز پیشرو مانند یونی سواپ و سوشی سواپ ارائه می‌دهند، برخی از جنبه‌های اکوسیستم غیرمتمرکز که نادیده گرفته‌شده‌اند مانند افزایش سرعت تراکنش‌ها و کارمزد تراکنش بسیار ناچیز را هم در نظر گرفته است. از خدمات و ویژگی‌های این صرافی غیر متمرکز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فهرست‌ کردن دارایی بدون نیاز به مجوز

به فرآیند اضافه شدن یک رمز ارز به لیست معاملاتی یک صرافی ارز دیجیتال، Listing می‌گویند. مانند سایر صرافی‌های غیر متمرکز معروف، هر کاربری می‌تواند برای فراهم کردن نقدینگی هر توکن با استاندارد erc20 را روی کوییک سواپ لیست کند. هیچ نیازی به اجازه گرفتن از شخص ثالث و نهادی برای فهرست کردن دارایی نیست. به این امر فهرست کردن دارایی بدون نیاز به مجوز (Permissionless Listings) گفته می‌شود.

تراکنش‌های لایه ۲

تراکنش‌های روی کوییک سواپ از پروتکل پالیگان قدرت می گیرند. پالیگان یک روش مقیاس‌پذیری برای شبکه اتریوم است که راه‌ حل‌های لایه ۲ (Layer 2 Solutions) مبتنی بر پلاسما را ارائه می‌دهد. پالیگان امکان سواپ کردن دارایی را تنها در ۲ ثانیه با هزینه بسیار ناچیزی روی شبکه اصلی اتریوم فراهم می‌کند.

معاملات غیرحضانتی

کاربران برای استفاده از صرافی کوییک سواپ می‌توانند به کیف پول شخصی خود (متامسک یا کوین بیس ولت) متصل شده یا از طریق کیف پول‌های موبایلی مانند ولت کانکت (Wallet Connect) به طور مستقیم معاملات خود را انجام دهند. بنابراین برخلاف پلتفرم‌های متمرکز نیازی به سپرده‌گذاری توکن‌ها پیش از انجام معامله در صرافی نیست. این امر به کاربران امکان حضانت و تسلط کامل بر دارایی‌های خود در طول فرآیند معامله را می‌دهد. چنین معاملاتی، معاملات غیرحضانتی یا Non-Custodial نام دارند.

استخراج نقدینگی

زمانی که کاربران در تامین نقدینگی جفت‌ارزهای معاملاتی صرافی مشارکت می‌کنند، توکن تامین نقدینگی (LP Token) این پلتفرم را دریافت می‌کنند که با ارسال این توکن به استخرهای استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) می‌توانند توکن حاکمیتی کوییک را دریافت کنند. این امر نه تنها باعث رشد و افزایش نقدینگی استخرهای معاملاتی می‌شود، بلکه به تامین‌کنندگان نقدینگی، قدرت تصمیم‌گیری درباره پلتفرم را هم می‌دهد.

ییلد فارمینگ

کاربرانی که نقدینگی جفت ارزهای پلتفرم را تامین می‌کنند، درصدی از فی تراکنش‌ها را متناسب با سهم خود از استخر نقدینگی دریافت می‌کنند. کارمزد تراکنش‌ها به شیوه زیر بین کاربران مختلف تقسیم می‌شود:

۰.۲۵ درصد به تامین‌کنندگان نقدینگی، ۰.۰۴ درصد به سپرده‌گذاران توکن کوییک در استخر لانه اژدها و ۰.۰۱ درصد به بنیاد کوییک سواپ تعلق می‌گیرد.

جامعه حاکمیتی

سیاست‌های تصمیم‌گیری کوییک سواپ، تحت نظارت جامعه حاکمیت خود انجام خواهد شد. کاربرانی که توکن کوییک را هولد می‌کنند، می‌توانند در این تصمیم‌گیری‌های حاکمیتی مشارکت داشته باشند. در این پلتفرم تا به حال یک رای‌گیری حاکمیتی برگزار شده که نحوه سپرده‌گذاری توکن کوییک را مشخص کرده است. در آینده، هولدرهای رمزارز کوییک می‌توانند پروپوزال‌های خود را برای تغییر فاکتورهایی مانند نحوه توزیع بودجه و شیوه اداره پلتفرم ثبت کرده و رای‌گیری برگزار کنند.

کارمزد صرافی کوییک سواپ چقدر است؟

در حال حاضر برای انجام یک تراکنش سریع (زیر ۳۰ ثانیه) در شبکه اتریوم باید ۴.۲۳ دلار بپردازید. اگر بخواهید این تراکنش را روی یونی‌سواپ انجام دهید، هزینه انجام یک تراکنش سریع ۴۰.۲۸ دلار خواهد بود. اما همین تراکنش، روی کوییک سواپ با استفاده از شبکه قدرتمند پالیگان با کارمزد ۰.۰۰۰۰۱ دلار و در عرض ۱ ثانیه انجام می‌شود. کوییک سواپ با به‌کار گیری راه‌حل‌های لایه ۲، هزینه بالای کارمزد و سرعت پایین تراکنش‌ها را به نحوی بهبود می‌بخشد که همه کاربران بتوانند به راحتی به محصولات دیفای (DeFi) دسترسی داشته باشند. به طور کلی ۰.۳ درصد از مبلغ هر تراکنش به عنوان کارمزد کم می‌شود.

صرافی کوییک سواپ از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

ezgif.com gif maker 5 1

صرافی غیر متمرکز کوییک سواپ بر بستر شبکه اتریوم ایجاد شده و روی شبکه پالیگان (Polygon) یا متیک (Matic) اجرا می‌شود. متیک، پروژه‌ای برای توسعه راه حل لایه ۲ برای مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم است و در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ (بهمن ۱۳۹۹) نام تجاری خود را از متیک به پالیگان تغییر داد.

شبکه پالیگان از ترکیبی از مکانیزم گواه اثبات سهام و راه‌ حل لایه ۲ پلاسما چین (Plasma Chain) استفاده می‌کند تا محیطی برای توسعه‌دهندگان فراهم کند که بتوانند به‌راحتی و به‌سرعت، اپلیکیشن‌های غیر متمرکز سازگار با اتریوم را اجرا کنند. در واقع، زنجیره‌های پالیگان، از شبکه اتریوم برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند.

آشنایی با پلتفرم پالیگان (Polygon) و توکن کاربردی متیک (Matic)

پالیگان به‌دلیل به‌کار بردن مکانیزم گواه اثبات سهام، از شبکه اصلی اتریوم برای ثبت نهایی تراکنش‌ها استفاده می‌کند و امنیت را برای اپلیکیشن‌های غیر متمرکز فراهم می‌کند. علاوه‌بر این، تراکنش‌های شبکه پالیگان ارزان‌تر از شبکه اتریوم هستند و زیر ۲ ثانیه پردازش می‌شوند. صرافی کوییک سواپ با استفاده از شبکه پالیگان، علاوه بر امنیت و قدرت اتریوم، مقیاس‌پذیری و انعطاف پالیگان را هم به کاربران خود ارائه می‌دهد.

چه رمزارزهایی را می‌توان در صرافی کوییک سواپ معامله کرد؟

حدود ۱۰۰ توکن روی پلتفرم کوییک سواپ لیست شده است. از برترین و معروف‌ترین رمزارزهایی که در زمان نوشتن این مقاله بیشترین نقدینگی را روی این صرافی دارند، می‌توان به توکن‌هایی همچون WETH، USDC، WMATIC، WBTC، DAI، AAVE و UNI اشاره کرد. برای مشاهده فهرست همه رمزارزهای لیست شده در صرافی، جفت‌های معاملاتی موجود و تراکنش‌های انجام شده در صرافی کوییک سواپ می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

معرفی تیم توسعه‌دهنده صرافی غیرمتمرکز کوییک سواپ

معمولاً پروتکل صرافی‌های غیر متمرکز به‌صورت Open Source است؛ یعنی همه می‌توانند کدهای نرم‌افزار این پلتفرم‌ها را ببینند و بررسی کنند. اما عوامل برخی از این پروتکل‌های غیر متمرکز مثل برگر سواپ (Burger Swap‍) ناشناخته هستند و ممکن است این شبهه را ایجاد کنند که عملکرد این مدل صرافی‌ها به‌اندازه کافی شفاف و قابل اطمینان نیست. کوییک سواپ، برخلاف سایر فورک‌های یونی‌سواپ تیم‌ توسعه‌دهنده خود را معرفی کرده است. بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان کوییک سواپ از برجسته‌ترین و پیشروترین افراد اکوسیستم اتریوم هستند که تجربه و دانش گسترده‌ای در زمینه قراردادهای هوشمند اتریوم، طراحی استاندارد توکن و راه‌ حل‌های مقیاس‌پذیری لایه ۲ دارند. از جمله بنیان‌گذاران و توسعه‌دهندگان کوییک سواپ می‌توان به افراد زیر اشاره کرد:

 • نیک ماج (Nick Mudge): برنامه‌نویس قراردادهای هوشمند، مرورگر کد (code reviewer)، طراح استاندارد، توسعه‌دهنده وب و بازرس امنیتی با سابقه بیش از ۶ سال تجربه برنامه‌نویسی بلاکچین است. نیک در توسعه استاندارد ERC721 مشارکت داشته و نویسنده استانداردهای EIP-2535 ،ERC1538 و ERC998 قراردادهای هوشمند اتریوم است. او کاملا بر اکوسیستم اتریوم و مبانی شبکه بلاکچین مسلط است.
 • سامیپ سینگانیا (Sameep Singhania): سامیپ هم‌بنیان‌گذار، مدیر توسعه بلاکچین و مشاور شرکت فناوری‌های جینت (Ginete Technologies) است. او توسعه‌دهنده بلاکچین باتجربه‌ای است که ۲ سال از زندگی خود را وقف به‌کارگیری بلاکچین در کسب‌وکارهای مختلف کرده است. سامیپ سینگانیا بر به‌کارگیری تکنولوژی‌های غیرمتمرکز و کاربرد آن‌ها در دنیای واقعی تمرکز دارد.

مقایسه با رقبا

اکوسیستم امور مالی غیر متمرکز به اپلیکیشن‌هایی مقیاس‌پذیر، با عملکرد عالی و کم هزینه نیاز دارد که موجب رشد این فضا شوند؛ بدون اینکه کاربران مجبور باشند کارمزدهای زیاد بپردازند و مدت‌ زمانی طولانی برای اجرای تراکنش‌ها صبر کنند. کوییک سواپ از این نظر فوق‌العاده است. این صرافی با افزایش تعداد جفت‌ارزها و رشد استخرهای نقدینگی، کاربران بسیاری را به خود جذب کرده است و توانسته با پلتفرم‌های بزرگی همچون یونی سواپ و سوشی سواپ رقابت کند. اما اینکه کدام یک از این ۳ صرافی انتخاب بهتری است، کاملاً بستگی به کاربری شما دارد؛ آیا می‌خواهید ترید کنید یا تامین‌کننده نقدینگی باشید؟ وابسته به اینکه چه هدفی دارید، می‌توانید انتخاب کنید که کدام صرافی گزینه بهتری است.

برای مقایسه این ۳ صرافی باید فاکتورهایی همچون رتبه صرافی، حجم معاملات روزانه و ارزش کل قفل شده (TVL) این صرافی‌ها را در نظر داشته باشیم. طبق گزارش کوین مارکت کپ، صرافی یونی سواپ (V3) رتبه اول، سوشی سواپ رتبه هفتم و کوییک سواپ رتبه دوازدهم را دارد.

حجم معاملات روزانه

 • کوییک سواپ: ۸۳.۱۹۳ میلیون دلار
 • یونی سواپ ورژن ۳: ۱.۱۲ میلیارد دلار
 • سوشی سواپ: ۲۷۱.۸۸۸ میلیون دلار

در صرافی یونی‌سواپ ۰.۳ درصد، در کوییک سواپ و سوشی سواپ ۰.۲۵ درصد از کارمزد تراکنش به تامین‌کنندگان نقدینگی تعلق می‌گیرد. با توجه به اینکه هر چقدر معاملات بیشتری در صرافی انجام شود، کارمزد بیشتری هم در پلتفرم جمع‌آوری می‌شود، می‌توان گفت که به‌ترتیب یونی‌ سواپ و سپس سوشی‌ سواپ گزینه‌‌های بهتری برای تامین‌کنندگان نقدینگی هستند.

TVL (ارزش کل قفل‌شده)

 • کوییک سواپ: ۱.۱۵ میلیارد دلار
 • یونی سواپ: ۲.۰۸ میلیارد دلار
 • سوشی سواپ: ۳.۳۷۳ میلیارد دلار

همانطور که مشاهده می‌کنید نقدینگی موجود در سوشی سواپ حدوداً ۳ برابر بیشتر از صرافی کوییک سواپ است. بنابراین سوشی سواپ برای تریدرهایی که می‌خواهند حجم بیشتری از نقدینگی را معامله کنند، گزینه بهتری است.

کارمزد تراکنش‌ها

اکثر کیف پول‌های معروف هنوز فقط از لایه یک شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند و برای لایه ۲ بهینه‌سازی نشده‌اند. این مورد باعث می‌شود که صرافی کوییک سواپ نسبت به سوشی سواپ و یونی سواپ که از پروتکل‌های لایه ۱ پشتیبانی می‌کنند، برای بسیاری از کاربرانی که علاقه‌ای به تغییر در شیوه مدیریت سرمایه خود ندارند، جذابیت چندانی نداشته باشد. اما گس فی روی شبکه پالیگان بسیار ناچیز و تقریباً نزدیک به صفر و سرعت انجام تراکنش‌ها بسیار زیاد است. بنابراین تریدرهایی که از کوییک سواپ استفاده می‌کنند، گس کمتری نسبت به یونی سواپ و سوشی سواپ می‌پردازند.

آموزش کار با صرافی کوییک سواپ

برای استفاده از امکانات و خدمات صرافی غیر متمرکز کوییک سواپ باید با کیف پول خود به سایت پلتفرم متصل شوید. لیست کیف پول‌هایی که این پلتفرم از آن‌ها پشتیبانی می‌کند را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید. ما در این آموزش به کیف پول متامسک متصل می‌شویم.

ezgif.com gif maker 2 1

اتصال از طریق کیف پول

ابتدا باید کیف پول متامسک را نصب کرده و وارد کیف پول خود شوید. متامسک کیف پولی است که روی بستر وب اجرا می‌شود. با استفاده از این کیف پول می‌توانید کلید خصوصی و کلید عمومی خود را ذخیره کرده، دارایی‌های خود را مدیریت کنید و رمزارزهای مورد نظر خود را معامله کنید. اگر به کار با متامسک مسلط نیستید، پیشنهاد می‌کنیم ابتدا آموزش زیر را مطالعه کرده و سپس ادامه مقاله را بخوانید.

متامسک چیست؟ آموزش کامل نصب و استفاده از کیف پول متامسک

از آن‌جایی که کوییک سواپ با شبکه پالیگان کار می‌کند، باید شبکه کیف پول خود را به پالیگان تغییر دهید. اگر تا به حال با متامسک به این شبکه متصل نشده‌اید، می‌توانید تنظیمات را به صورتی دستی وارد کنید. برای این کار به بخش Networks متامسک بروید و گزینه Custom RPC را انتخاب کنید. سپس اطلاعات شبکه را مطابق جدول و تصویر زیر وارد کنید:

Block Explorer URLSymbolChain IDNew RPC URLNetwork Name
/https://polygonscan.comMATIC137https://rpc-mainnet.matic.networkMatic Mainnet
metamask settings mainnet

سپس Save را انتخاب کنید و در صفحه اصلی سایت صرافی، روی Connect to a Wallet کلیک کرده و کیف پول متامسک را انتخاب کنید.

استفاده از پالیگان بریج (POLYGON BRIDGE)

پالیگان بریج امکان مبادله توکن ERC-20 از اتریوم به پالیگان و برعکس را ممکن می‌کند. در واقع پالیگان بریج یک کانال ارتباطی دو طرفه برای تراکنش‌های بین شبکه اتریوم و پالیگان است و عملکردی مثل کراس چین (Cross Chain) دارد. پالیگان بریج ارتباط میان شبکه اتریوم و بلاکچین پالیگان را تسهیل می‌کند. برای اتصال به پالیگان بریج، کافی است که گزینه Bridge Assets را انتخاب کنید و کیف پول مد نظر خود را انتخاب کنید.

مراحل سواپ توکن در صرافی کوییک سواپ چیست ؟

توکن سواپ (Token Swap) به معنای مبادله فوری دو رمزارز با یکدیگر در صرافی بدون نیاز به پول فیات (یورو، یوان، دلار و غیره) است. برای مبادله ارز دیجیتال در صرافی کوییک سواپ باید مطابق تصویر زیر روی گزینه Swap کلیک کنید. سپس رمزارز‌هایی که می‌خواهید با یکدیگر مبادله کنید را انتخاب کرده و مقدار توکن مورد معامله را هم انتخاب کنید. دقت کنید که از طریق تنطیمات (فلش شماره ۳ در تصویر زیر) می‌توانید حد مجاز اسلپیج (Slippage tolerance) که به معنای تغییرات قیمت به علت نوسان بازار یا کمبود نقدینگی توکن مد نظر است را انتخاب کنید. گزینه دیگر محدوده زمانی (Transaction deadline) است که به وسیله آن می‌توانید مشخص کنید اگر در چه مدت زمانی تراکنش شما انجام نشد، به صورت اتوماتیک لغو شود.

Screenshot 6 1

بعد از تعیین این موارد، اگر مقدار توکنی که می‌خواهید سواپ کنید در کیف پول شما موجود باشد و نقدینگی رمزارزی که قصد خرید آن را دارید در استخرهای کوییک سواپ تامین شده باشد، می‌توانید گزینه Swap را انتخاب کرده و تراکنش خود را انجام دهید.

بعد از اینکه جفت‌ارزهای مورد معامله را انتخاب کردید، اطلاعات زیر نمایش داده می‌شود:

Screenshot 8
 • Minimum received: مقدار توکنی که پس از کم شدن کارمزد دریافت می‌کنید.
 • Price Impact (تاثیر قیمت): اختلاف بین قیمت بازار و قیمت تخمین‌زده شده با توجه به حجم معامله است. از آن‌جایی که صرافی‌های غیر متمرکز مانند کوییک سواپ از استخرهای نقدینگی استفاده می‌کنند، اگر مقدار زیادی توکن از استخرهای نقدینگی بردارید، تاثیر قیمت اعمال شده بسیار زیاد خواهد بود و صرافی اجاره ترید نمی‌دهد. بنابراین با افزایش حجم معاملات در دکس‌ها، تاثیر قیمت نیز بیشتر می‌شود.
 • Liquidity Provider Fee (کارمزد ارائه دهنده نقدینگی): همانطور که از اسمش مشخص است، میزان کارمزدی است که از مقدار دریافتی شما کم می‌شود و به ارائه دهندگان نقدینگی داده می‌شود.

اگر روی گزینه View pair analytics کلیک کنید، می‌توانید اطلاعاتی درباره قیمت، میزان نقدینگی، آدرس رمزارزها، حجم معاملات در ۲۴ ساعت گذشته و آخرین تراکنش‌های انجام شده جفت ارز انتخابی خود را مشاهده کنید.

آموزش تامین نقدینگی در استخرهای کوییک سواپ

برای مشارکت به عنوان تامین‌کننده نقدینگی باید در بخش Pool روی Add Liquidity کلیک کنید. سپس جفت ارزی که می‌خواهید اضافه کنید را انتخاب کنید. اگر در حال حاضر پلتفرم کوییک ‌سواپ از ارز دیجیتالی پشتیبانی نمی‌کند، می‌توانید با تامین نقدینگی آن جفت‌ارز از طریق Create a pair آن را روی پلتفرم لیست کنید. در ضمن هر وقت که کاربران جفت‌ارزها را ترید کنند، فی تراکنش به شما تعلق می‌گیرد.

Screenshot 11 1 1024x564 1

آموزش سپرده‌گذاری توکن کوییک در لانه اژدها

سپرده‌گذاری یا استیکینگ به معنای قفل کردن رمزارزها برای دریافت پاداش است. یکی از امکانات صرافی کوییک سواپ این است که می‌توانید LP توکن (توکنی که به تامین‌کنندگان نقدینگی تعلق می‌گیرد) این پلتفرم را در استخر لانه اژدها (Dragon’s Lair) سپرده‌گذاری کرده و dQUICK جایزه بگیرید. برای این کار باید روی گزینه Rewards کلیک کرده و در باکس Dragon’s Lair یا لانه اژدها، Manage را انتخاب کنید.

Screenshot 14

در ادامه اگر موجودی رمزارز Quick داشته باشید، با کلیک روی Deposit می‌توانید توکن‌های خود را سپرده‌گذاری کنید.

Screenshot 16

بخش Analytics کوییک سواپ

برای ورود به این بخش باید Charts را در صفحه اصلی صرافی انتخاب کنید. در این قسمت وضعیت نقدینگی، حجم معاملات در زمان‌های مختلف را روی نمودار ببینید و اطلاعاتی درباره رمزارزهای موجود در صرافی و استخرها به‌دست بیاورید.

Screenshot 18

آموزش استفاده از IDO

عرضه اولیه صرافی‌های غیر متمرکز یا Initial Dex Offering راهی برای جذب سرمایه از طریق پلتفرم‌های دیفای است. IDO یک روش خوب برای پروژه‌های جدید و استارتاپ‌هایی است که دنبال تامین سرمایه برای راه‌اندازی پروژه‌های خود هستند. با کلیک روی بخش IDO، می‌توانید در عرضه اولیه توکن‌ها مشارکت داشته باشید.

عرضه اولیه دیفای (IDO) چیست؟ جمع‌آوری سرمایه به صورت غیرمتمرکز !

خرید توکن از طریق کارت بانکی و ویزا کارت

یکی دیگر از سرویس‌های صرافی غیر متمرکز کوییک سواپ، Buy است. با استفاده از این بخش سایت می‌توانید از طریق ویزا کارت یا کارت‌های بانکی، پول‌های فیات خود را به ارز دیجیتال تبدیل کنید. به دلیل تحریم‌ها، ایرانیان به‌راحتی نمی‌توانند از این گزینه استفاده کنند.

Screenshot 20

راه‌های برقراری ارتباط با پشتیبانی صرافی غیر متمرکز کوییک سواپ

برخلاف صرافی‌های متمرکز که معمولاً باید احراز هویت شوید یا ایمیل و اطلاعات تماس خود را در اختیار آن‌ها قرار دهید، برای استفاده از پلتفرم‌های غیر متمرکزی همچون کوییک سواپ به جز کیف پول به هیچ ابزار ارتباطی دیگری نیاز ندارید. در صفحه اصلی سایت این صرافی هیچگونه گزینه تماس اعم از ایمیل و امکان چت آنلاین وجود ندارد. با این وجود می‌توانید از طریق کانال تلگرام و توییتر با این پلتفرم در تماس باشید.

فراموش نکنید که کلید خصوصی و عبارت بازیابی کیف پول شما، همانند رمز کارت اعتباری‌تان است و پشتیبانی و نیروهای سرویس‌دهنده پلتفرم‌های غیرمتمرکز برای حل مشکل شما به این ابزارها نیازی ندارند. پس به هیچ وجه آن‌ها را در اختیار هیچکس قرار ندهید.

محدودیت‌های کاربران ایرانی برای استفاده از صرافی کوییک سواپ چیست ؟

مشکلات استفاده از صرافی‌های متمرکزی مثل بایننس به‌دلیل احراز هویت و فشارهای سیاسی برای بستن حساب کاربرانی که در کشورهای تحت تحریم‌های اقتصادی آمریکا قرار دارند، روز‌به‌روز بیشتر می‌شود. درست است که صرافی‌های غیر متمرکز به اندازه صرافی‌های متمرکز محبوبیت ندارند، میزان نقدینگی موجود در آن‌ها بسیار کم است و خدماتی که ارائه می‌دهند به گستردگی و تنوع رصرافی‌های متمرکز نیست؛ اما از آن‌جایی که صرافی‌های غیر متمرکز برای تاسیس نیازی به مجوزهای قانونی ندارند، گزینه خوبی برای دسترسی آزاد به خدمات مالی هستند و شما به عنوان یک ایرانی مشکلی برای استفاده از آن‌ها ندارید.

اگر می‌خواهید از صرافی غیر متمرکز QuickSwap استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم شخصاً درباره میزان اعتبار صرافی بین کاربران کنونی و جامعه کریپتو و نقدینگی و حجم معاملات این پلتفرم تحقیق کرده و در نهایت آگاهانه تصمیم بگیرید.

جمع بندی

کوییک سواپ یکی از فورک‌های صرافی یونی سواپ است. تمرکز این صرافی غیر متمرکز، اجرای معاملات به‌صورت کم‌هزینه در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. در این مقاله بررسی کردیم صرافی کوییک سواپ چیست و چه خدماتی را به کاربران ارائه می‌دهد. کاربران با کمک این صرافی می‌توانند توکن‌های ای.آر.سی ۲۰ را زیر ۲ ثانیه و با کارمزدی ناچیز معامله کنند.

5 1 رای
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
صرافی سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها