۱۴۰۳/۳/۸
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

صرافی Gate.io

صرافی Gate.io یکی از صرافی‌های قدیمی اما کمتر شناخته شده است. این صرافی متمرکز در چین راه اندازی شده و از ۲۰۱۳ تا امروز فعالیت دارد. این اکسچنج دارای گستره وسیعی از ارزهای دیجیتال و امکانات زیاد است و همچنین معاملات مارجین نیز ارائه می‌دهد.

Gate.io به اقدامات امنیتی خود افتخار می‌کند؛ در حالی که این اقدامات از بسیاری از صرافی‌های مشهور دیگر قوی‌تر است، اما هنوز هم نگرانی‌هایی وجود دارد. در این مقاله به بررسی اطلاعات کلیدی این صرافی، نحوه کار با آن، کارمزدها، رمز ارزهای موجود برای ترید، محدودیت‌های انتقال، اقدامات امنیتی و سایر امکانات صرافی Gate.io می‌پردازیم.

اطلاعات کلیدی صرافی Gate.io

download 2 1024x481 1

صرافی Gate.io یک شرکت تابعه از Gate Technology, Inc است. تریدرها می‌توانند هم از نسخه دسکتاپ (ویندوز و مک) و هم از نسخه موبایل استفاده کنند که نسخه موبایل برای IOS و اندروید موجود است. بر طبق داده‌های وبسایت Coinmarketcap این صرافی در حال حاضر از لحاظ حجم در رتبه ۱۸ قرار دارد. در حال حاضر در این صرافی سه بازار تتر (USDT)، بیت کوین و اتر موجود است. همه رمز ارزهای دیگر در برابر یکی از این سه بازار ترید می‌شوند. 

این صرافی به کاربرانی که از کشورهای عراق، ایران، اتیوپی، کره، سوریه، کوبا، اوگاندا، یمن، ژاپن، کانادا و آمریکا باشند، اجازه فعالیت نمی‌دهد. 

نحوه کار با این اکسچنج 

سطح کاربری صرافی Gate.io بسیار شبیه صرافی‌های دیگری مانند Binance است؛ اما ظاهر نموداری، دفتر سفارشات (Order Book) و تاریخچه معاملات آن کمی پیچیده هستند.

معرفی صرافی بایننس؛ با بزرگترین صرافی رمزارز دنیا آشنا شوید!

کاربران می‌توانند سفارش‌های محدود (Limit Order)، معاملات موقعیتی (Grid Trading) و سفارشات شرط زمان (Time Condition) را انجام دهند. سفارش محدود مانند همه صرافی‌های دیگر کار می‌کند؛ شما قیمتی را که مایلید برای کوین بپردازید، وارد می‌کنید و سفارش فورا وارد دفتر سفارشات می‌شود و اگر قیمت به سطح انتخاب شده شما برسد، سفارش شما تکمیل خواهد شد.

معاملات موقعیتی به کاربر اجازه می‌دهند تا سفارشی را تنظیم کند که تنها وقتی وارد Order Book شود که شرایط قیمتی انتخاب شده شما برآورده شود. این سفارشات بر اساس فاصله زمانی انتخاب شده وارد دفتر سفارشات می‌شوند؛ این یعنی این که شما می‌توانید سفارشاتی را در فواصل زمانی تنظیم شده وارد کنید، به شرطی که بخواهید خرید خود را در طول چند ساعت انجام دهید.

به طور تعجب برانگیزی در این صرافی گزینه سفارش با قیمت بازار وجود ندارد و کاربران باید خودشان را با قیمت بازار از طریق سفارش محدود وفق دهند، که این نوعی محدودیت است.

کارمزد ترید در Gate.io

در صرافی Gate.io کارمزدها کاملا ساده و واضح هستند. در حال حاضر فی واریزی صفر است. کارمزد ترید برای همه جفت ارزهای دیجیتال نسبت به سطح کاربری آنها، بین ۰.۲ درصد تا ۰.۰۶ درصد متغیر است. غیر از این، تنها کارمزد دیگری که باقی می‌ماند، برای برداشت‌هاست. این کارمزدها نیز بر طبق جفت ارز ترید شده متفاوت هستند.

دارایی‌های کریپتویی موجود

تنوع و گستره جفت ارزهای قابل معامله در این صرافی یقینا تاثیرگذار است. آنها در حال حاضر ۲۶۶ کوین و ۳۵۶ جفت معاملاتی مجزا را ارائه می‌دهند. سه مورد از برجسته‌ترین این جفت ارزها EOS/USDT، ETH/USDT و BTC/USDT هستند.

معاملات مارجین

بر خلاف برخی صرافی‌های دیگر، صرافی Gate.io معاملات مارجین ارائه می‌دهد. در حال حاضر مارجین تنها برای ۲۴ کوین موجود است. بیشترین لوریجی که تریدرها می‌توانند مورد استفاده قرار دهند، ۱۰ است؛ پس اگر ۱۰ بیت کوین به اکانت مارجین خود وارد کنید، می توانید ۹۰ بیتکوین دیگر هم قرض کنید و جمعا با ۱۰۰ بیت کوین در اکانت مارجین خود به معامله بپردازید.

این سرویس مفیدی است، البته برای تریدرهای حرفه‌ای. زیرا این نوع معاملات همانطور که می‌تواند سود زیادی به همراه داشته باشد، همانقدر هم می‌تواند ضررده باشد. پس اگر ضرر شما به سطحی برسد که پول شما صفر شود، Gate.io پوزیشن شما را نقد یا لیکویید می‌کند. در این نقطه، صرافی همه بدهی‌ها را از حساب شما تصفیه خواهد کرد و هر پوزیشن بازی را خواهد بست. کارمزد ترید برای پوزیشن‌های مارجین همانند پوزیشن‌های لحظه‌ای (Spot) است.

محدودیت‌های برداشت

محدودیت‌های برداشت بنا به رمز ارز مورد نظر متغیر است؛ برای اکانت‌های استاندارد، کاربران می‌توانند تا ۱۰۰ بیت کوین، ۳۰۰۰ اتر و یا ۱۰۰.۰۰۰ تتر را در روز برداشت کنند. این محدودیت‌ها را می‌توان با ارائه مدارک و احراز هویت تغییر داد. توجه داشته باشید که بر خلاف فرآیندهای KYC در صرافی‌های دیگر، در این صرافی بعد از تایید هویت مقدار برداشت به طور خودکار افزایش پیدا نمی‌کند؛ بلکه باید برای پشتیبانی ایمیل بفرستید و تقاضای محدودیت برداشت بالاتری را برای کوین خاصی مطرح کنید. متاسفانه در حال حاضر اطلاعاتی در مورد محدوده های واریزی روزانه موجود نیست.

همچنین نکته بسیار مهمی که وجود دارد، این است که کاربران ایرانی نمی‌توانند با مدارک ایران احراز هویت کنند و باید با مدارک آشنا یا دوستی در خارج از کشور این کار را انجام دهند.

احراز هویت مشتری (KYC) چیست؟ ابزاری برای مبارزه با پولشویی!

اعتبار اکسچنج Gate.io

gate.io cover 1

یکی از موضوعاتی که درباره این صرافی وجود دارد، فعالیت‌هایی بوده که توسط کاربران آمریکایی در این پلتفرم انجام شده است. تیم مدیریت به طور شفاف اعلام کرد که کاربران آمریکایی را پشتیبانی نخواهد کرد و قصد تغییر این موضع را نیز به دلیل عدم شفافیت کمسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) و عوامل دیگر ندارد.

مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این صرافی توسط قانون گذاران کشور خاصی قانون گذاری شده و مجاز اعلام شده باشد. دلیل عمده این مطلب این است که صرافی مذکور با ارز فیات و انتقال‌های بانکی سر و کار ندارد.

اقدامات امنیتی

زمانی که امنیت یک صرافی را مورد بررسی قرار می‌دهید، دو موضوع مهم وجود دارد که شما به عنوان کاربر لازم است در مورد آنها فکر کنید؛ یکی از آنها مکانیزم‌های ورود و محافظت از هویت افراد است و دیگری مکانیزم ذخیره دارایی‌های کاربران توسط صرافی است.

خوشبختانه، محافظت از حساب‌ها در صرافی Gate.io بسیار قوی است. کاربران باید اکانت مجزا و جداگانه‌ای را تنظیم کنند و برای وجوه رمز عبور داشته باشند و بتوانند از تایید هویت دو عاملی (۲FA) استفاده کنند که این کار شدیدا توصیه می‌شود؛ رمز عبور اکانت برای ورود مورد استفاده قرار می‌گیرد، در حالی که رمز عبور دارایی‌ها منحصرا برای واریز و برداشت وجه استفاده می‌شود.

از منظر امنیت وجوه، بر اساس اطلاعات موجود به نظر می‌رسد که اقدامات قدرتمندی صورت گرفته باشد. اگرچه مقدار اطلاعات محدود در این زمینه گاها آزار دهنده است. البته این طبیعی است؛ زیرا این صرافی چیدمان امنیتی خود را افشا نمی‌کند. Gate.io اعلام کرده که آنها برای اکثر وجوه از ذخیره آفلاین استفاده می‌کنند. البته آنها از کیف پول‌های آنلاین هم برای ذخیره استفاده می‌کنند تا بتوانند تراکنش‌های روزانه را تامین وجه نمایند.

این صرافی تاریخچه قابل توجهی از امنیت قوی دارد؛ اما حدود دو سال قبل، به دنبال افشای این که هکرها انتقال وجه کاربران را به داخل صرافی و خارج از آن نشانه گرفته‌اند، ترس و نگرانی‌هایی مطرح شد. این صرافی اعلام کرده که هیچ کاربری متحمل ضرر نشده است و آنها رابطه خود را با سرویس ثالثی که به مخاطره افتاده بود، به حالت تعلیق درآورده‌اند.

در سال ۲۰۱۸، در گزارشی توسط ICORatings، امنیت ۱۰۰ صرافی برجسته مورد تحلیل قرار گرفت و مقیاس این سنجش حجم ۲۴ ساعت بود. متاسفانه این صرافی در رده ۵۳ قرار گرفت. در حالی که این صرافی از لحاظ امنیت دامنه و کاربر نمره خوبی گرفت، اما امنیت وب آن خیلی ضعیف بود. اما با این حال امتیاز بالاتری از صرافی‌های مشهوری مانند Bitfinex ، Gemini و Bitstamp گرفت.

پشتیبانی مشتریان

سطح معقولی از سرویس مشتری برای کاربران موجود است. زمانی که وارد شدید، می‌توانید با عضو پشتیبان گفتگوی زنده داشته باشید و یا یک تیکت برای پشتیبانی ارسال کنید. پشتیبانی مشتریان آنها گسترده است و صفحه سوالات متدوال آنها (FAQ) جامع است.

دیگر امکانات صرافی Gate.io

Gate io Exchange Review 2020 — Details Trading Fees Features 1

این صرافی در ۲ مارس ۲۰۲۰ توکن خود به نام GT را ایجاد کرد. این یک توکن ERC20 است که در زمان بروزرسانی این مقاله، از نظر حجم معاملات در وبسایت CoinGecko در رتبه ۱۶۳ قرار دارد. حجم معاملات آن ۳۸۲,۷۵۵,۸۳۰ است، عرضه کل ۳۰۰.۰۰۰.۰۰۰ توکن است که از این مقدار، ۱۷۵,۹۳۸,۳۱۷ توکن وارد چرخه بازار شده است. قیمت فعلی این رمز ارز نیز ۲.۱۸ دلار است. پایین‌ترین قیمت ثبت شده برای این رمز ارز ۰.۲۵ دلار در تاریخ ۱۳ مارس ۲۰۲۰ و بالاترین قیمت آن نیز ۲.۷۷ دلار در تاریخ ۲۰ فوریه ۲۰۲۱ بوده است.

این صرافی طرح‌های تشویقی جالبی ارائه می‌دهد؛ مثلا برای نگهداری برخی رمز ارزها به مدت محدود در این صرافی، می‌توانید درصد مشخصی سود دریافت کنید که در این لینک می‌توانید آنها را مشاهده کنید.

همچنین با رای دادن به پروژه‌های مختلف، می‌توانید انتخاب کنید که کدام کوین یا توکن در صرافی Gate.io لیست شود؛ اگر کریپتویی که شما به آن رای داده‌اید بیشترین رای را بیاورد و در این اکسچنج لیست شود، شما به مقدار مشخصی از آن رمز ارز پاداش خواهید گرفت. این بخش را می‌توانید از اینجا مشاهده کنید.

این صرافی خدمات دیگری نیز مانند وام دهی و وام گیری کریپتو، وام گیری مارجین و ییلد فارمینگ (Yield Farming) را ارائه می‌دهد.

با Yield Farming آشنا شوید؛ روشی جدید برای کسب درآمد از دیفای!

نتیجه گیری

صرافی Gate.io رمز ارزهای زیاد و متنوعی را برای معامله پشتیبانی می کند؛ اما متاسفانه به دلیل تحریم، کاربران ایرانی نمی توانند در آن با مدارک ایران احراز هویت کنند و در نتیجه قادر به فعالیت نیستند. این صرافی چندین سال است که در این فضا فعالیت می‌کند و تنها یک نگرانی امنیتی در آن وجود داشت که آن هم منجر به از بین رفتن وجوه هیچ کاربری نشده است. در حالی که امنیت این صرافی به نسبت بسیاری از صرافی‌های مشهور و برتر بسیار بهتر است، اما ارتقاهای بیشتری باید انجام گیرد. البته تنها در صورتی می توانید از این صرافی استفاده کنید که در لیست کشور های تایید شده قرار داشته باشید.

اکنون تنها می‌توان با احراز هویت در صرافی Gate.io فعالیت کرد، که ایران جزو کشورهای تحت تحریم این صرافی است؛ بنابراین یا با استفاده از مدارک شخصی در خارج از ایران احراز هویت کنید و یا در صرافی‌های معتبر دیگری مانند بایننس ثبت نام کنید. در بایننس می‌توانید بدون احراز هویت، روزانه تا ۲ بیت کوین معامله کنید.

اسکرول به بالا
صرافی سیمیا آیا تمایل دارید اعلان‌هایی از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های صرافی سیمیا را به شما نمایش دهیم ؟
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها