آینده را با صرافی سیمیا معامله کنید!

صرافی MXC

مطلب پیش رو، نقد و بررسی صرافی MXC است که به صورت اختصاصی، توسط تیم صرافی سیمیا انجام شده است. به یاد داشته باشید که در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، هیچکدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی، اجازه ارائه خدمات به کاربران ایرانی ندارند. بعضی از این صرافی‌ها، امکان فعالیت و برداشت دارایی بدون احراز هویت به کاربران می‌دهند، اما ممکن است با مشکوک شدن به آی‌پی شما، به شما اجازه برداشت دارایی ندهند و از شما احراز هویت بخواهند. درنهایت، صرافی سیمیا همواره این ریسک‌ها را به اطلاع کاربران می‌رساند و از کاربران می‌خواهد با دانش و آگاهی کامل در حوزه کریپتو فعالیت کنند. ریسک هرگونه فعالیت و از دست دادن دارایی ناشی از فعالیت در صرافی بررسی شده در این مطلب، به عهده خود کاربر است و صرافی سیمیا هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد.

صرافی MXC یا MEXC یکی از صرافی‌های گمنام در سراسر دنیاست که به خاطر ارائه یک‌سری خدمات بدون نیاز به احراز هویت، در میان کاربران ایرانی محبوب شده است. این روزها با شدیدتر شدن قانون‌گذاری‌های حوزه رمزارزها، کاربران ایرانی که به طور قانونی اجازه استفاده از هیچکدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی را ندارند، میان صرافی‌هایی که احراز هویت در آنها اجباری نیست، سرگردان شده‌اند. با در نظر گرفتن این نکته که اکسچنج‌های متمرکز خارجی اجازه خدمات دادن به کاربران ایرانی را ندارند، فعالیت در این صرافی‌ها برای کاربران کشورمان کار پرریسکی محسوب می‌شود. صرافی سیمیا به عنوان رسانه‌ای آگاهی‌بخش در حوزه رمزارزها، به‌طور مداوم این ریسک را به کاربران یادآور می‌شود و از آنها می‌خواهد با دقت و آگاهی کامل در این حوزه فعالیت کنند. در همین راستا، توصیه می‌کنیم مقالات مربوط به نقد و بررسی صرافی‌های کوینکس، کوکوین، هیوبی، اف تی اکس و اوکی اکس را که تا به حال توسط صرافی سیمیا منتشر شده را مطالعه کنید:

اما در این مطلب قصد داریم به نقد و بررسی صرافی MXC برای کاربران ایرانی بپردازیم و ببینیم استفاده از این صرافی متمرکز، برای کاربران کشورمان چه ریسک‌هایی به همراه دارد و آیا استفاده از آن برای کاربران ایرانی مناسب است یا خیر. با ما همراه باشید. 

معرفی و بررسی کلی صرافی MXC

این صرافی از ابتدای فعالیت خود، با نام MXC شروع به کار کرد. اما در تاریخ ۸ ژوئن ۲۰۲۱، به طور رسمی نام خود را از MXC به MEXC تغییر داد. 

درباره موقعیت مکانی صرافی ام اکس سی اطلاعات یکسان و قابل اتکایی وجود ندارد. در صفحه درباره ما این صرافی، گفته شده که MXC در چهار کشور کانادا، استرالیا، استونی و آمریکا گسترش پیدا کرده و مجوزهای لازم برای فعالیت در این کشورها را دریافت کرده، اما اشاره‌ای به محل قرارگیری دفتر مرکزی این صرافی نشده است.

mxc 01 1024x253 1

در صفحه لینکدین صرافی MXC، گفته شده که این صرافی در شهر Victoria جزیره Mahe کشور جزیره‌ای سیشل واقع شده است.

mxc 02

در صفحه توییتر این صرافی، گفته شده که MXC در کشور سنگاپور قرار دارد.

mxc 03

در صفحه این صرافی در سایت کوین مارکت کپ، نوشته شده که این صرافی در سیشل ثبت شده است.

mxc 04 1024x312 1

تا به اینجای کار، با عدم شفافیت درباره محل ثبت و قرارگیری دفتر مرکزی صرافی MXC مواجه هستیم و با توجه به این اطلاعات پراکنده، نمی‌توان به طور دقیق گفت این صرافی تحت قوانین کدام کشور فعالیت می‌کند. 

به گزارش کوین مارکت کپ، حجم معاملات روزانه اسپات صرافی MXC در تاریخ ۲۸ مهر ۱۴۰۰، ۴۵۲.۵۲۹.۷۰۰ دلار است و در رتبه‌بندی صرافی‌های اسپات این سایت، رتبه ۹۹ را به خود اختصاص داده است. از حجم معاملات روزانه مشتقه این صرافی اطلاعاتی وجود ندارد.

به گزارش کوین گکو، حجم معاملات روزانه اسپات صافی MXC در تاریخ ۲۸ مهر ۱۴۰۰، ۵۶۲.۹۴۱.۴۸۲ دلار است و در رتبه‌بندی صرافی‌های اسپات این سایت، رتبه ۳۶ را به خود اختصاص داده است. در این سرویس نیز از حجم معاملات روزانه مشتقه MXC اطلاعاتی وجود ندارد و این صرافی، در رتبه ۴۹ لیست صرافی‌های مشتقه قرار گرفته است. 

موسس صرافی MEXC چه کسی است؟

در صفحه درباره ما صرافی MXC، اشاره‌ای به بنیان‌گذاران این صرافی نشده است. با بررسی صفحه لینکدین این صرافی، متوجه می‌شویم فردی به نام John Chen از ۶ ماه گذشته تا به حال به عنوان مدیرعامل MXC در حال فعالیت است. او پیش از شروع فعالیت در این صرافی، در چند شرکت آی تی و بلاکچینی مشغول به فعالیت بوده است. 

mxc 05

از دیگر اعضای این صرافی، می‌توان به فردی به نام Katherine D اشاره کرد که در سمت نایب رییس (Vice President) در این صرافی مشغول به کار است. او پیش از شروع فعالیت در MEXC نیز در حوزه کریپتو مشغول به کار بوده و فعالیت به عنوان مدیر پروژه در صرافی کوکوین را در سوابق خود دارد. 

mxc 06

صرافی MEXC چه خدماتی ارائه می‌دهد؟

صرافی MEXC یک صرافی متمرکز رمزارز است که در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده است. این صرافی در صفحه درباره ما، خود را چنین معرفی می‌کند:

پلتفرم MEXC توسط تیمی از افراد حرفه‌ای با سابقه گسترده در صنایع مالی و تکنولوژی بلاک چین اداره می‌شود. در حال حاضر، MEXC Global حدود ۵ میلیون کاربر از بیش از ۷۰ کشور در سراسر دنیا دارد. MEXC Global زبان‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاران ساکن قلمروهای قضایی مختلف ارائه می‌دهد. این صرافی یک موتور ترید با عملکرد بالا ارائه  می‌دهد که توسعه‌دهندگانی با تجربه و تخصص در حوزه بانک‌داری آن را توسعه داده‌اند. این صرافی در هر ثانیه ۱.۴ میلیون تراکنش انجام می‌دهد که باعث افزایش کارایی و عملکرد می‌شود. در راستای افزایش امنیت و اطمینان از یکپارچگی داده‌ها، سرورهای ما به‌طور مستقل در سنگاپور و کره قرار گرفته‌اند. 

صرافی MEXC Global خدماتی از جمله ترید اسپات، ترید مارجین، ترید صندوقهای ETF و بازار فیوچرز ارائه می‌دهد. از دیگر خدمات این صرافی، می‌توان این موارد را نام برد: سیستم رای‌دهی به لیست شدن پروژه‌های جدید در این صرافی و دریافت ایردراپ، استیکینگ رمزارزها، برنامه‌های کسب درآمد برای هولدرهای توکن MEXC، استیکینگ اتریوم، ترید یا هولد رمزارزهای مشخص‌شده توسط صرافی برای دریافت ایردراپ، انجام یک‌سری تسک برای دریافت پاداش‌هایی برای ترید در بازار فیوچرز و…

امنیت صرافی MEXC Global

وبسایت‌های کوین گکو و کوین مارکت کپ، هر کدام با در نظر گرفتن یک‌سری فاکتور مشخص، به صرافی‌های رمزارز نمره و امتیاز می‌دهند. 

این سیستم در وبسایت کوین گکو، Trust Score نام دارد که در آن فاکتورهایی مانند حجم معاملات روزانه، عمق اوردر بوک، امنیت سایبری، تیم صرافی، حوادثی که تا به حال برای صرافی رخ داده و نحوه مواجهه صرافی با آنها و… بررسی و نمره اعتماد بر اساس این فاکتورها تعیین می‌شود. نمره اعتماد صرافی MEXC در وبسایت کوین گکو، نمره ۸ از ۱۰ است. برای مشاهده فاکتورها و موارد بررسی شده در این صرافی، می‌توانید به این لینک مراجعه کنید. 

وبسایت کوین مارکت کپ نیز سیستمی برای امتیازدهی به صرافی‌های رمزارز دارد که با بررسی مواردی مثل فاکتور ترافیک وب، میانگین نقدینگی، حجم معاملات، معتبر بودن حجم معاملات اعلامی از سوی صرافی و… به صرافی امتیاز می‌دهد. در این رتبه‌بندی، صرافی ام اکس سی، نمره ۴.۱ از ۱۰ را به خود اختصاص داده است. 

mxc 07 1024x447 1

قوانین صرافی MXC

صرافی MEXC در صفحه User Agreement and Privacy Policy خود به‌طور شفاف گفته که به کاربران ایران و چند کشور دیگر خدماتی ارائه نمی‌دهد. این صرافی در قوانین خود گفته: «ما این حق را داریم تا از ثبت‌نام افرادی که با استانداردهای بین‌المللی ضدپولشویی مطابقت ندارند خودداری کنیم.»

mxc 08 1024x351 1

در ادامه قوانین این صرافی گفته شده که MEXC این حق را دارد که بر اساس صلاح‌دید خود، معامله‌ای که مشکوک است را به حالت تعلیق درآورد یا آن را پایان دهد. 

در قسمت دیگری از قوانین این اکسچنج آمده است که در صورتی که اطلاعات حساب کاربری شما دارای مشکل باشد، غیرواقعی یا ناقص باشد، ام اکس سی این حق را دارد که از ارائه برخی خدمات یا تمامی از آنها به کاربر خودداری کند و مسئولیت هرگونه زیان ناشی از این مسئله، به عهده خود کاربر است. 

mxc 09 1024x226 1

در قسمت Termination of the Agreement گفته شده که کاربر موافقت می‌کند که MXC حق دارد بنا به صلاح‌دید خود و به صورت یک‌طرفه، بدون اطلاع قبلی و به هر دلیلی، برخی خدمات خود را برای کاربر به حالت تعلیق دربیاورد یا دیگر هیچ خدماتی به کاربر ارائه ندهد. همچنین می‌تواند اکانت کاربر را به حالت تعلیق دربیاورد یا به طور دائم دارایی او را فریز کند. 

mxc 10 1024x452 1

احراز هویت در صرافی MEXC Global چطور انجام می‌شود؟

طبق مکاتبه‌ای که با پشتیبانی آنلاین صرافی MXC داشتم، این صرافی به کاربران احراز هویت نشده، اجازه برداشت روزانه تا ۳ بیت کوین را می‌دهد. البته پشتیبانی صرافی روی این نکته تاکید کرد که این سقف برداشت، ممکن است در آینده تغییر کند. 

mxc 11

احراز هویت در این صرافی تنها در یک سطح انجام می‌شود که برای انجام این کار، باید نام، کشور محل زندگی، شماره شناسایی، عکس از رو و پشت کارت شناسایی و درنهایت یک عکس از خودتان که در آن کارت شناسایی را به همراه یادداشت مورد نظر MXC در دست گرفته‌اید را در سایت آپلود کنید. پس از انجام این مراحل، احراز هویت انجام می‌شود و سقف برداشت روزانه به ۵۰ بیت کوین افزایش پیدا می‌کند. 

آیا صرافی MXC به کاربرانی که حساب آنها فریز شده اجازه برداشت می‌دهد؟

برای گرفتن پاسخ این سوال، جستجوهای متعددی انجام دادیم و درنهایت، به پاسخ شفافی نرسیدیم. من یک ایمیل به پشتیبانی این صرافی ارسال کرده و این سوال را مطرح کردم، اما پس از گذشت چهار روز، ایمیلی از سمت صرافی برای من ارسال نشد. همچنین، یک تیکت در سایت صرافی ثبت کردم و مسئله را مطرح کردم، اما باز هم پاسخی نگرفتم. درنهایت، از طریق چت آنلاین با پشتیبانی ارتباط گرفتم و سوال را مطرح کردم. بعد از حدود ۳۰ دقیقه چت، پشتیبانی پاسخ شفافی درباره فریز کردن دائمی دارایی‌ها به من نداد و درنهایت من را به این اطلاعیه سایت ارجاع داد:

MEXC has the right to reject registration applications from people who do not meet international anti-money laundering standards or who can be regarded as politically public figures. We have the right to suspend or terminate transactions that we judge as suspicious at any time, but we do not violate any obligations and responsibilities to you. So far, MXC has rejected transactions or registration applications from users from the following countries: North Korea, Cuba, Sudan, Syria, Iran, Yemen, Zimbabwe, Belarus, Myanmar, Lebanon, Libya, Bolivia, Ecuador, Bangladesh, Somalia, Iraq, Croatia Crimea, Congo, Central African Republic, Kyrgyzstan, United States, Virgin Islands (US).

برداشت شخصی من از این عدم‌شفافیت این بود که این صرافی قوانین شفافی را دنبال نمی‌کند و برای چنین شرایطی، رویه مشخصی تعریف نکرده است. در نتیجه، فعالیت ایرانیان در این صرافی، ریسک بسیار زیادی به همراه دارد. ریسکی بسیار بیشتر از صرافی‌هایی که می‌دانیم، در صورت فریز کردن دارایی ایرانیان، به آنها اجازه برداشت می‌دهد. 

آیا فعالیت کاربران ایرانی در صرافی MXC توصیه می‌شود؟

پاسخ کوتاه و شفاف من به این سوال «خیر» است. چرا که این صرافی ایران را در لیست کشورهایی قرار داده که به آنها سرویس نمی‌دهد. از طرف دیگر، شفاف نبودن قوانین و رویه‌های این صرافی، ضعیف بودن پشتیبانی آن و قرار داشتن آن در یکی از پایین‌ترین رتبه‌های صرافی‌ها به‌لحاظ امنیت، این صرافی را به یکی از نامناسب‌ترین گزینه‌ها برای کاربران ایرانی تبدیل می‌کند. 

در حال حاضر، هیچ‌کدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی به خاطر تحریم‌ها، اجازه سرویس دادن به کاربران ایرانی را ندارند. اما از میان این صرافی‌ها، تعدادی صرافی هم هستند که به خودی خود، صرافی امن و معتبری محسوب نمی‌شوند و کاربران ایرانی با انتخاب این صرافی‌ها، فقط خود را در معرض ریسک شدید از دست دادن دارایی‌ها قرار می‌دهند. 

جایگزین‌های صرافی MXC

تا به اینجای کار، به این نتیجه رسیدیم که صرافی MEXC Global برای کاربران ایرانی گزینه مناسبی به حساب نمی‌آید. از آنجایی که این صرافی خدمات کامل و جامعی هم به کاربران ارائه نمی‌دهد، نمی‌توان گفت استفاده نکردن از آن باعث ایجاد خلاء خاصی برای کاربران می‌شود. در نتیجه، به بررسی جایگزین‌های این صرافی می‌پردازیم. 

تقریبا تمام ایرانیان فعال در حوزه کریپتو، در یک صرافی ایرانی ثبت نام و احراز هویت کرده‌اند که یا تمام خرید و فروش‌های خود را در آن انجام دهند و یا از آن برای خرید تتر و انتقال به دیگر صرافی‌ها استفاده کنند. صرافی‌های داخلی متوجه نیازهای کارابران هستند و تلاش خود را می‌کنند که خدمات قابل‌قبولی به کاربران ارائه دهند. این صرافی‌ها دارای مشکلات متعددی نیز هستند که باعث آزار کاربران شده و برای بعضی از آنها مشکلاتی نیز به وجود آورده. ما در مقاله‌ای جداگانه به مسائل و مشکلات کاربران و صرافی‌های ایرانی پرداخته‌ایم که می‌توانید آن را مطالعه کنید:

با وجود تمام این مسائل، صرافی‌های مطرح داخلی گزینه مناسبی برای کاربرانی هستند که نمی‌خواهند خود را درگیر پیدا کردن آی‌پی ثابت و رعایت نکات امنیتی برای فعالیت در صرافی‌های متمرکز خارجی کنند. این صرافی‌ها در حال حاضر خدمات قابل قبولی به کاربران ارائه می‌دهند و با برنامه‌هایی که برای آینده دارند، قرار است خدمات متنوع‌تری نیز به کاربران ارائه کنند. 

جایگزین دیگری که برای ایرانیان وجود دارد، استفاده از صرافی‌های غیرمتمرکز است. همانطور که می‌دانید، ماهیت دکس‌ها به‌گونه‌ای است که فعالیت در آنها نیازی به احراز هویت ندارد. شاید کار با صرافی‌های غیرمتمرکز برای کاربران مبتدی تا حدی سخت باشد، اما زمان گذاشتن برای یادگیری کار با این صرافی‌ها، آن هم در شرایطی که کار با صرافی‌های متمرکز خارجی عملا برای ما امکان‌پذیر نیست، تصمیمی منطقی محسوب می‌شود. میهن بلاکچین در تلاش است تا کار با صرافی‌های غیرمتمرکز را به طور کامل آموزش دهد تا مشکلات کاربران برای استفاده از این صرافی‌ها برطرف شود

درنهایت، این نکته را به‌یاد داشته باشید که دارایی خود را در کیف پول صرافی‌های متمرکز، چه خارجی و چه داخلی، نگهداری نکنید. با انجام این کار، شما عملا اختیار دارایی‌های خود را به صرافی می‌سپارید و در صورت بروز هر مشکلی برای صرافی، ممکن است دارایی شما از دست برود. 

پرسش و پاسخ (FAQ)

  • آیا صرافی MXC برای کاربران ایرانی مناسب است؟
    صرافی MXC در قوانین خود اعلام کرده که به کاربران ایرانی سرویس نمی‌دهد. از طرف دیگر، عدم‌شفافیت اطلاعات و قوانین این صرافی زنگ خطر مهمی محسوب می‌شود و ما فعالیت در صرافی MXC را توصیه نمی‌کنیم.
  • آیا احراز هویت در صرافی MXC اجباری است؟
    صرافی MXC هنوز احراز هویت را برای کاربران خود اجباری نکرده است. البته با توجه به افزایش سخت‌گیری قانون‌گذاران حوزه کریپتو، احتمال اجباری شدن احراز هویت در این صرافی در آینده نزدیک وجود دارد.

جمع بندی

در این مقاله به نقد و بررسی صرافی MXC برای کاربران ایرانی پرداختیم و ریسک‌های استفاده از آن برای کاربران را بررسی کردیم. به‌طور کلی این مسئله را به یاد داشته باشید که تا زمانی که ایران در لیست تحریم‌ها قرار دارد، صرافی‌های متمرکز بین‌المللی اجازه ارائه خدمات به ایرانی‌ها را ندارند و فعالیت در آنها خطرناک است. این خطر هم محدوده وسیعی دارد؛ برای بعضی صرافی‌ها محدود به امکان بلوکه کردن حساب از سمت صرافی می‌شود و برای بعضی شامل نگرانی درباره امنیت خود صرافی نیز می‌شود. 

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
صرافی سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها