۱۴۰۳/۳/۸
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

پلتفرم پالیگان چیست؟ MATIC

Polygon در ارئه راهکارهایی برای افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم رویکردی متفاوت از سایر پروژه‌ها دارد. تغییر استراتژی درست و ریبرندینگ متیک نتورک به پالیگان، سرمایه قفل‌شده در این شبکه را ظرف یک سال از ۴۰ میلیون دلار تا ۱۰ میلیارد دلار هم رساند. شاید مهم‌ترین ویژگی پالیگان پشتیبانی از اکثر روش‌های مقیاس‌پذیری باشد. همچنین این شبکه قابلیت تعامل زنجیره‌های مختلف را فراهم می‌کند.

در این مقاله قصد داریم در مورد این که پالیگان چیست، چه هدفی دارد و چطور کار می‌کند صحبت کنیم. هم‌چنین تیم،‌ مشاوران، سرمایه‌گذارها و نقشه راه Polygon را نیز بررسی خواهیم کرد. به‌علاوه به توکن MATIC و کیف پول مناسب برای نگهداری آن نیز پرداخته خواهد شد. با صرافی سیمیا همراه باشید.

پالیگان چیست؟

پالیگان
منبع: medium.com

پروژه Matic در سال ۲۰۱۷ (۱۳۹۶) توسط چهار بنیان‌گذار هندی راه‌اندازی شد و در ۳۱ می سال  ۲۰۲۰ (۱۱ خرداد ۱۳۹۹)، به طور رسمی از راه‌اندازی شبکه اصلی خود خبر داد. Polygon که پیش از این با نام شبکه متیک (Matic Network) شناخته می‌شد، پروتکلی برای ساخت و اتصال شبکه‌های بلاکچین سازگار با اتریوم است که قصد دارد محدودیت‌های اتریوم را با استفاده از یک راه حل جدید زنجیره‌ای برطرف کند.

پلیگان به جای اینکه مانند شبکه قبلی Matic از فناوری پلاسما برای پردازش معاملات برون‌زنجیره‌ای استفاده کند، برای همکاری بین بلاکچین‌ها طراحی شده است. از طریق Polygon، توسعه‌دهندگان می‌توانند بلاکچین‌های از پیش‌تعیین‌شده را با توجه به نیازهای خود راه‌اندازی کنند.

پالیگان به زبان ساده یک راهکار مقیاس‌پذیری زنجیره جانبی یا لایه دو است که در کنار بلاکچین اتریوم فعالیت می‌کند و باعث افزایش سرعت تراکنش‌ها و کاهش کارمزدها می‌شود. 

از آنجایی‌که شبکه اصلی اتریوم، به دلیل افزایش تقاضا با ازدحام و هزینه‌های بالای گس مواجه است، کاربران در حال بررسی جایگزین‌هایی مؤثر هستند. پلیگان علاوه بر عملکرد اصلی خود، از سایر راهکارهای مقیاس‌پذیری اتریوم به ویژه Optimistic Rollups ،ZkRollups و StarkWare’s Validium پشتیبانی می‌کند. این استراتژی از طریق یک SDK جدید پیاده‌سازی می‌شود که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) خود را در زیرساخت‌های مقیاس‌پذیر اتریوم، بدون نیاز به انتخاب هیچ فناوری خاصی بسازند.

تغییر شبکه متیک (Matic) به پالیگان (Polygon)

شبکه Matic در فوریه ۲۰۲۱ (بهمن و اسفند ۱۳۹۹) اعلام کرد که نام تجاری خود را به پالیگان تغییر می‌دهد. در حالی که محصولات و توکن آن تا حد زیادی بدون تغییر باقی ماند، برند تجاری جدید نشان از یک تغییر استراتژیک برای تبدیل شدن به یک تجمیع‌کننده لایه دو داشت.

استراتژی پالیگان اگر با موفقیت اجرا شود، می‌تواند تاثیرات عمده‌ای بر اکوسیستم اتریوم داشته باشد. اینکه این تغییر استراتژی چقدر می‌تواند موفق باشد، مسئله‌ای است که با گذر زمان بهتر می‌توان در موردش قضاوت کرد.

هدف Polygon چیست؟

Polygon
منبع: investrecords.com

اتریوم مهمترین پلتفرم برای ایجاد برنامه‌های مختلف است، اما محدودیت‌هایی دارد. توان پایین، UX ضعیف، کارمزد بالا و عدم وجود حاکمیت در آن از جمله این محدودیت‌هاست. بسیاری از پروژه‌ها در عین اینکه هنوز از اتریوم استفاده می‌کنند، در حال بررسی بلاکچین‌های سازگار با اتریوم هستند. 

هدف پالیگان، ایجاد یک شبکه لایه ۲ برای ایجاد بلاکچین‌هایی سازگار با اتریوم بوده است. چارچوب ماژولار پالیگان برای ساخت شبکه‌های سفارشی به توسعه‌دهندگان امکان می‌دهد شبکه‌های بلاکچینی از پیش‌تعیین‌شده را با یک کلیک پیاده‌سازی کنند. به این ترتیب می‌توانند از فناوری، استانداردها، زبان‌ها و ابزارهای ایجاد شده، برای ایجاد شبکه های بلاک چین قابل تنظیم برای شرکت‌ها استفاده کنند. به علاوه، Polygon تعامل هر بلاک چین با بلاکچین دیگر را آسان می‌کند.

به این ترتیب پلتفرم پلیگان قصد دارد اتریوم را به یک سیستم چند زنجیره‌ای تبدیل کند. این شبکه می‌خواهد کاری کند که بلاکچین‌های مختلف به صورت مجزا و جدا از یکدیگر کار نکنند، بلکه در عوض به عنوان شبکه‌هایی در یک فضای گسترده‌تر و بهم‌پیوسته استفاده شوند.

هدف بلندمدت آن هم ایجاد جهانی باز و بدون مرز است که در آن کاربران بتوانند بدون نیاز به واسطه‌ها و گذر از موانع مختلف، به محصولات و خدمات غیرمتمرکز دسترسی پیدا کنند.

Polygon برای رسیدن به این اهداف، از گواه اثبات سهام (یکی از انواع مکانیزم اجماع با لایه امنیتی قدرتمند)، زنجیره پلاسما (یک فناوری مقیاس‌پذیری برای ارتباط میان‌زنجیره‌ای)، zk-Rollups (راهکاری برای انجام تراکنش‌های خارج از زنجیره) و Optimistic rollups(روشی برای تسهیل تراکنش‌های فوری)بهره می‌برد.

نحوه کار پالیگان چگونه است؟

برای تعریف معماری پلیگان می‌توان آن را به عنوان یک سیستم چهار لایه متشکل از لایه اتریوم، لایه امنیتی، لایه شبکه‌های پلیگان و لایه اجرایی تعریف کرد. لایه اتریوم اساساً مجموعه ای از قراردادهای هوشمند است که مواردی مانند نهایی کردن تراکنش‌ها، استیکینگ و ارتباط بین اتریوم و زنجیره‌های مختلف Polygon را کنترل می‌کنند. لایه امنیتی در کنار اتریوم اجرا می شود و به زنجیره‌ها امکان می‌دهد از یک لایه امنیتی دیگر بهره‌مند شوند. این دو لایه اختیاری هستند.

لایه شبکه‌های Polygon لایه‌ای اجباری است که اکوسیستم شبکه‌های بلاکچین ساخته‌شده بر روی پلیگان را تشکیل می‌دهد. این شبکه‌ها انجمن انحصاری دارند که مسئولیت رسیدگی به اجماع محلی و تولید بلاک بر عهده آنهاست. لایه اجباری دیگر، لایه اجرایی یا پیاده‌سازی ماشین مجازی اتریوم (EVM) بر روی Polygon است که برای اجرای قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود.

زنجیره‌های راه‌اندازی‌شده در Polygon به لطف قابلیت‌ ارسال پیام، قادر به برقراری ارتباط با یکدیگر و با زنجیره اصلی اتریوم هستند. این امکان استفاده از موارد جدید مانند ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز و مبادله ارزش بین سیستم عامل‌های مختلف را فراهم می‌کند.

اپراتورها در شبکه پالیگان علاوه بر پردازش و صحت‌سنجی تراکنش‌ها مثل یک ماینر، می‌توانند ورود و خروج کاربران را از زنجیره پالیگان تسهیل کنند. پالیگان برای امنیت شبکه خود، به مجموعه‌ای از اعتبارسنج‌ها (اپراتورهای شبکه) وابسته است که وظیفه اجرای فول نود، تولید بلاک‌ها، اعتبارسنجی و مشارکت در اجماع و انجام بازرسی‌ها در شبکه اصلی اتریوم را به عهده دارند. برای فعالیت به‌عنوان اعتبارسنج در شبکه پالیگان، کاربران باید توکن‌های MATIC خود را در قرارداد مدیریت سهام بلاکچین اصلی اتریوم، به‌ عنوان وثیقه سپرده‌گذاری کنند.

پاداش‌ها متناسب با سهام اعتبارسنج‌ها میان آنها توزیع شده و موجودی پاداش هر کاربر در قرارداد هوشمندی مدام به‌روز می‌شود. البته اعتبارسنج‌ها در صورت انجام اعمال مخربی مثل امضای مضاعف (Double Signing) با جریمه و کم شدن میزان دارایی استیک‌شده خود مواجه می‌شوند. تا زمانی که دو سوم از اعتبارسنج‌های شبکه به‌درستی به وظیفه خود عمل کنند، شبکه با دقت به کار خود ادامه خواهد داد.

ارتباط شبکه پالیگان با اتریوم

متیک
منبع: binance.com

ارتباط میان پالیگان و اتریوم از طریق پل میان‌زنجیره‌ای انجام می‌شود. این پل یک کانال دوطرفه میان Polygon و اتریوم است که از امنیت PoS و پلاسما بهره می‌برد. به کمک این بریج، کاربران می‌توانند توکن‌های خود را بدون دخالت نهاد یا شخص واسط و بدون ریسک محدودیت‌های ناشی از نقدینگی بازار میان این دو شبکه جابجا کنند. این پل سرعت بالای تراکنش‌ها، عدم تمرکز، هزینه پایین و انعطاف‌پذیری بالا را در تراکنش‌ها به ارمغان می‌آورد. 

برای انتقال توکن‌ها از اتریوم به پالیگان، کاربر بایستی توکن‌های خود را در قراردادی در بلاکچین اتریوم قفل کند و پس از آن توکن‌های مربوطه با نسبت یک به یک در شبکه پالیگان ضرب خواهند شد. برداشت از پالیگان نیز شامل فرایند سوزاندن توکن در شبکه Polygon و آنلاک شدن توکن‌ها روی اتریوم است. 

شبکه پالیگان از میان PoS Bridge و Plasma Bridge‌، پل اثبات سهام را توصیه می‌کند. جابجایی دارایی از اتروم به پولیگان چیزی بین ۲۲ الی ۳۰ دقیقه طول می‌کشد ولی برداشت از Polygon روی پل PoS بین نیم تا شش ساعت طول می‌کشد

معرفی راهکارها و خدمات Polygon

پالیگان برای افزایش مقیاس‌پذیری از خدمات و راه‌حل‌های مختلفی استفاده می‌کند که در ادامه نگاهی به آنها می‌اندازیم. تاکنون ۹ راهکار معرفی شده‌اند که برخی از آنها اکنون قابل استفاده‌اند، برخی روی شبکه تستی قرار دارند و برخی در دست توسعه هستند. این راهکارها عبارتند از:

 • Polygon PoS: یک زنجیره جانبی اتریوم که با EVM سازگار است و امنیت آن توسط مجموعه‌ای از ولیدیتورهای PoS و به صورت بدون نیاز به مجوز تامین می‌شود.
 • Polygon zkEVM: اولین راهکار متن باز مقیاس‌پذیری دانش صفر است که کاملا با EVM سازگاری دارد و امنیت خود را از اتریوم می‌گیرد. 
 • Polygon Supernets: سرویس نقطه به نقطه پالیگان برای ساخت و قدرتمندسازی بلاکچین اختصاصی کاربران است که پیچیدگی‌های توسعه بلاکچین را کم می‌کند.
 • Polygon Avail: بلاکچینی ماژولار و عمومی است که دسترسی به داده‌های تراکنش را برای زنجیره‌های مستقل و راهکارهای مقیاس‌پذیری برون‌زنجیره‌ای فراهم می‌کند.
 • Polygon Zero: یک رولاپ دانش صفر با مقیاس‌پذیری بسیار بالا و کاملا سازگار با اتریوم است که از یک سیستم اثبات بازگشتی بسیار سریع استفاده می‌کند.
 • Polygon Miden: ماشین مجازی تورینگ کامل و مبتنی بر zk-STARK است که سطحی از ایمنی را فراهم می‌کند و از ویژگی‌های پیشرفته‌ای که در حال حاضر در اتریوم موجود نیستند، پشتیبانی می‌کند.
 • Polygon Nightfall: یکی از بهترین راهکارهای مقیاس‌پذیری است که برای کاهش هزینه‌ها از رولاپ‌های آپتیمیستیک و برای پیاده‌سازی حریم خصوصی از رمزنگاری دانش صفر بهره می‌برد.  
 • Polygon Edge: یک چارچوب ماژولار و قابل توسعه برای ساخت شبکه‌های بلاکچین خصوصی یا عمومی سازگار با اتریوم است.
 • Hermez: یک رولاپ دانش صفر متن باز است که برای افزایش امنیت و انتقال کم‌هزینه توکن‌ها روی اتریوم به کار می‌رود. این راهکار، مقیاس‌پذیری را از طریق پردازش گروهی تراکنش‌ها در قالب یک تراکنش واحد پیاده‌سازی می‌کند.

به جز این موارد، پالیگان به کمک Polygon ID یک راهکار حریم شخصی نیز ارائه کرده است که یک سیستم هویت بلاک چینی با حریم خصوصی قابل برنامه‌ریزی است و امکان ایجاد تعاملات قابل اعتماد با خدمات وب ۳ را فراهم می‌کند.

بررسی توکن MATIC

matic polygon 1024x536 1
منبع: easycrypto.com

اگرچه پالیگان چشم‌انداز ارائه‌شده توسط شبکه متیک را به طرز چشمگیری تغییر داده است، اما هنوز هم از همان توکن کاربردی معروف خود به نام MATIC استفاده می‌کند که ابتدا فقط روی شبکه اتریوم و دارای استاندارد ERC20 بود. در حال حاضر رمزارز ماتیک دو کاربرد اصلی در پالیگان دارد:

 • پرداخت کارمزد
 • استیکینگ و تامین امنیت

به زودی قرار است این رمزارز کاربرد حاکمیتی نیز در شبکه پالیگان داشته باشد و کاربران با داشتن این توکن،‌ بتوانند پیشنهادهای خود را ارائه کرده و به سایر پیشنهادها رای دهند.

تعداد کل توکن‌های MATIC ده میلیارد واحد در نظر گرفته شده و نحوه توزیع آن‌ به شرح زیر است:

 • ۳.۸ درصد برای فروش خصوصی.
 • ۱۹ درصد برای فروش در عرضه اولیه صرافی بایننس.
 • ۱۶ درصد برای تیم.
 • ۴ درصد برای مشاوران.
 • ۱۲ درصد برای عملیات شبکه.
 • ۲۱.۸۶ درصد برای بنیاد.
 • ۲۳.۳۳ درصد برای اکوسیستم.

نحوه آزادسازی و در گردش قرار گرفتن توکن‌های متیک مطابق با تصویر زیر است:

Captureaa
منبع: binance.com

به گزارش میهن بلاکچین قیمت MATIC در ۳ بهمن ۱۴۰۱ حدود یک دلار، عرضه در گردش آن نزدیک به ۸.۹ میلیارد توکن و رتبه آن در میان تمام ارزهای دیجیتال ۱۱ است. حجم معاملات ماتیک در ۲۴ ساعت گذشته ۵۲۶ میلیون دلار،‌ بالاترین قیمت تاریخی آن در ۶ دی ۱۴۰۰ حدود ۲.۹ دلار و پایین‌ترین قیمت آن در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ به میزان تقریبا ۰.۰۰۳ دلار ثبت شده است.

Polygon چه مشارکت‌ها و سرمایه‌گذارهایی داشته است؟

بایننس،‌ کوین بیس و مارک کوبان جزء اولین سرمایه‌گذاران پالیگان بوده‌اند و طبق اطلاعات وبسایت کرانچ‌بیس، ۴۸ سرمایه‌گذار مختلف در ۸ مرحله روی این پروژه سرمایه‌گذاری کرده‌اند که نام‌هایی همچون Crowd Venture Capital و Steadview Capital در بین آنها به چشم می‌خورد. پالیگان همچنین در تاریخ ۷ فوریه ۲۰۲۲ و به رهبری سکویا (Sequoia Capital India) مبلغی معادل با ۴۵۰ میلیون دلار سرمایه جذب کرده است.

پروژه‌ها و پروتکل‌های مختلفی با پالیگان همکاری داشته‌اند و بیش از ۱۹ هزار برنامه غیرمتمرکز روی پالیگان ایجاد شده است. در ادامه به تعدادی از همکاری‌های پالیکان اشاره می‌کنیم.

 • همکاری با دیسنترالند برای مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها.
 • همکاری با Quarkchain در زمینه مقیاس‌پذیری لایه ۲ با تحقیق و توسعه روی زنجیره جانبی پلاسما.
 • همکاری با شبکه انکر (Ankr Network) در راستای ارائه خدمات رایانش ابری انکر به برنامه‌های غیرمتمرکز پالیگان.
 • همکاری با میکر برای بررسی و حمایت از تیم‌هایی که برنامه‌های غیرمتمرکزی روی زنجیره جانبی پالیگان می‌‌سازند که از دای استفاده می‌کند.
 • همکاری با Portis که یک شرکت تکنولوژی است و به دنبال ایجاد شرایطی است که همه مردم به راحتی بتوانند از برنامه‌های غیرمتمرکز استفاده کنند. هدف این همکاری کمک به Dappها برای افزایش مقیاس‌پذیری و بهبود تجربه کاربری است.

نگاهی به تیم شبکه پالیگان

تیم Polygon
منبع: polygon.technology

تیم بنیان‌گذار پالیگان مدت‌ها قبل از به وجود آمدن این پروژه، در اکوسیستم اتریوم مشارکت داشته است. با تغییر شبکه Matic به Polygon تیم اصلی بنیانگذاران آن که متشکل از چهار توسعه‌دهنده هندی بود، همچنان به کار خود ادامه دادند و نفرات جدیدی نیز به تیم اضافه شدند. اسامی این چهار توسعه‌دهنده عبارت است از:‌ Jaynti Kanani (مدیر عامل)، Sandeep Nailwal (مدیر ارشد عملیات)، Anurag Arjun (مدیر ارشد تدارکات) و Mihailo Bjelic (نایب رئیس تیم مهندسی).

به عنوان بخشی از استراتژی جدید، این پروژه از توسعه‌دهندگان و تاثیرگذاران مشهور مانند هادسون جیمسون از بنیاد اتریوم، رایان شان آدامز موسس Mythos Capital، آنتونی ساسانو موسس EthHub، پت کیم از کوین بیس و جان لیلیک از تیم سابق ConsenSys به عنوان مشاور بهره‌مند شد. به گفته نیلوال، یکی از هم‌بنیانگذاران این پروژه، برخی از مشاوران رویکرد پالیگان را مشابه کار پولکادات بر روی اتریوم توصیف کردند. این یک عنوان رسمی نیست که توسط تیم پذیرفته شده باشد، اما می‌تواند هدف این پروژه را آسان‌تر بیان کند.

نقشه راه پالیگان

برای آینده Polygon نقشه راه رسمی ارائه نشده است؛‌ اما در سال ۲۰۲۱ شاهد اتفاقات زیر در پالیگان بودیم:

 • ریبرندینگ از متیک به پالیگان
 • راه‌اندازی پروتکل‌های بزرگ دیفای
 • افزایش سرمایه‌گذاری مارک کوبان به بیش از ۱۰ میلیارد دلار
 • لانچ شدن Polygon Edge و Polygon Studios
 • لانچ شدن Polygon Avail
 • راه‌اندازی Polygon Miden براساس راه‌حل مقیاس‌پذیری zk-STARK
 • راه‌اندازی Polygon Zero

در سال ۲۰۲۲ نیز شاهد راه‌اندازی Polygon ID در ماه مارس و حرکت به سمت کربن صفر در آوریل این سال بوده‌ایم. منظور از کربن‌زدایی کاهش تولید CO2 در پی فعالیت‌های این بلاکچین و توجه بیشتر به تغییرات آب‌وهوایی است. با بررسی قسمت‌‌های مختلف سایت و راه‌حل‌های پالیگان می‌‌توان به موارد زیر اشاره کرد که قرار  است در آینده انجام شوند:

 • توسعه راه‌حل Polygon Avail
 • توسعه راه‌حل Polygon Miden
 • توسعه راه‌حل Polygon Zero
 • توسعه راهکار Polygon zkEVM
 • راه‌اندازی زنجیره سازمانی (Enterprise Chain)
 • استفاده از توکن متیک در حاکمیت این شبکه

متیک را از کدام صرافی‌ها می‌توان خرید؟

از آن‌جایی که ماتیک توکن مطرح و پرطرفداری است، در اکثر صرافی‌ها لیست شده است. برای خرید و فروش این رمزارز می‌توان از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین‌بیس، هیوبی، کوکوین، گیت، بای‌بیت،‌ کراکن، بیت فینکس،‌ جمینی، کوین‌لیست،‌ پولونیکس، بیترکس و چند صرافی دیگر استفاده کرد. همچنین رمزارز MATIC در صرافی‌های غیرمتمرکز نظیر یونی سواپ، سوشی سواپ، پنکیک سواپ،‌ کوییک سواپ و IDEX نیز وجود دارد.

کیف پول مناسب ارز دیجیتال متیک چیست؟

توکن MATIC روی چندین شبکه مختلف از جمله پالیگان، اتریوم و بایننس اسمارت چین وجود دارد. برای نگهداری متیک باید به استاندارد آن توجه کنید و از کیف پولی استفاده کنید که از آن پشتیبانی می‌کند. بهترین کیف پول‌های شبکه پالیگان، ولت‌های سخت‌افزاری لجر و کیف پول‌های نرم‌افزاری چون متامسک و تراست ولت هستند.

آخرین اخبار پالیگان: اجرای موفقیت‌آمیز هاردفورک پالیگان

هاردفورک پالیگان سرانجام در روز ۱۷ ژانویه ۲۰۲۳ (۲۷ دی ۱۴۰۱) با هدف رسیدن قیمت ماتیک به ۲ دلار انجام شد. این ارتقا که با نام فورک دهلی پالیگان «Polygon Delhi Fork» شناخته می‌شود، به دنبال دو هدف مهم است. نخست کاهش افزایش‌های ناگهانی گس در طی تراکنش‌ها و کاهش زمان نهایی‌شدن تراکنش‌ها. 

پیش از این آپگرید، Base Fee (حداقل مقدار گس برای قرار گرفتن تراکنش در یک بلاک جدید) در زمان تقاضای بالا ۱۲.۵ درصد افزایش پیدا می‌کرد. تیم پالیگان اعلام کرده است که هاردفورک دهلی می‌تواند این رقم را به ۶.۲۵ درصد کاهش دهد و نوسان شدید گس را کاهش دهد.

تیم توسعه‌دهنده پالیگان همچنین اعلام کرده است که تولید یک بلاک در زمانی کوتاه‌تر از زمان فعلی انجام می‌شود؛ یعنی به جای چیزی در حدود ۱۲۸ ثانیه، این کار تنها ۳۵ ثانیه زمان خواهد برد.

در مورد چشم‌انداز این شبکه همین بس که پالیگان در ژانویه ۲۰۲۳ (دی ۱۴۰۱)، از ورود NFTهای هوش مصنوعی، استیک متیک در BitGo و انتقال بازی Synergy Land از سولانا به پالیگان خبر داد. این اخبار خوب در کنار توسعه‌هایی که در دست انجام است، می‌تواند از این پروژه یک شبکه کاربردی بسازد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • پالیگان چیست؟
  یکی دیگر از پروژه‌‌های لایه ۲ است که در راستای بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم، از اکثر روش‌های لایه ۲ پشتیبانی می‌کند.
 • MATIC چیست؟
  توکن کاربردی شبکه پالیگان است که برای پرداخت کارمزدها و استیکینگ از آن استفاده می‌شود.
 • توکن متیک را از کجا می‌توان خرید؟
  MATIC را می‌توان از طریق اکثر صرافی‌های متمرکز و تعدادی از صرافی‌های غیرمتمرکز خریداری کرد.

جمع‌بندی

پالیگان با تغییر استراتژی و پشتیبانی از سایر روش‌های مقیاس‌پذیری،‌تحولات مثبتی را ثبت کرده و مورد استقبال واقع شده است. اکوسیستم این پروژه رشد خوبی داشته و برنامه‌های غیرمتمرکز زیادی روی آن اجرا شده‌اند. اثر تغییرات مثبت در پالیگان را در رشد قیمت توکن کاربردی این شبکه یعنی Matic می‌توان مشاهده کرد. در این مقاله در رابطه با این که پالیگان چیست، چطور کار می‌کند و چه هدفی دارد صحبت کردیم.

اسکرول به بالا
صرافی سیمیا آیا تمایل دارید اعلان‌هایی از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های صرافی سیمیا را به شما نمایش دهیم ؟
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها