۱۴۰۳/۳/۸
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کیف پول ایکس دیفای XDEFI چیست؟

کیف پول‌های مختلفی همچنین کیف پول ایکس دیفای در بازار ارزهای دیجیتال به وجود آمده‌اند که هرکدام ممکن است کارایی‌های متفاوتی داشته باشند و برخی هم با هدف بهبود ولت‌های قبلی ایجاد شده باشند. ولت XDEFI یکی از کیف پول‌های وب ۳ است که با هدف نگهداری رمزارزهای مختلف در یک کیف پول به وجود آمده است.

در این مطلب مانند سایر مقالات کیف پول، اول نگاهی به ولت و تاریخچه آن می‌اندازیم و سپس توضیح می‌دهیم که XDefi برای نگهداری کدام ارزها استفاده می‌شود. همچنین توضیح می‌دهیم که وجه تمایز کیف پول ایکس دیفای چیست و امنیت و مزایا و معایب آن را هم بررسی می‌کنیم.

اگر در میان انبوه کیف پول‌های متنوع بازار ارزهای دیجیتال از برخی کیف پول‌ها غافل شده‌اید، صرافی سیمیا شما را با آنها آشنا می‌کند. در ادامه می‌توانید آموزش کامل کار با کیف پول XDEFI را مطالعه کنید.

کیف پول XDEFI چیست؟

کیف پول ایکس دیفای
منبع: xdefi.io

کیف پول اکس دیفای یکی از ولت‌های ارز دیجیتال است که در میانه سال ۲۰۲۰ راه‌اندازی شد. این ولت در دسته کیف پول‌های آنلاین یا همان هات ولت قرار می‌گیرد. نکته مهم این است که در حال حاضر نسخه‌ اندروید یا IOS کیف پول XDefi منتشر نشده و این کیف پول را تنها می‌توانید به صورت افزونه در مرورگرهای خود نصب کنید. در جدول زیر می‌توانید فهرست بلاکچین‌های تحت پشتیبانی این کیف پول را مشاهده کنید.

BNB Beacon ChainBitcoin
THORChainEthereum
LitecoinPolygon
Bitcoin CashAvalanche
DogecoinFantom
Terra ClassicArbitrum
SolanaAurora
TerraBNB Smart Chain (BSC)
 Near

ولت ایکس دیفای برای نگهداری کدام ارزها استفاده می‌شود؟

همانطور که در بالا لیست شبکه‌های تحت پشتیبانی ایکس دیفای را دیدید، باید گفت که این ولت تمام ارزهای روی این شبکه‌ها را پشتیبانی می‌کند. همچنین قرار است شبکه‌های ترون، کازمس و Osmosis هم به زودی به فهرست بالا اضافه شوند.

Xdefi حضانتی است یا غیرحضانتی؟

ایکس دیفای یک کیف پول غیرحضانتی است؛ به این معنا که خود کاربر وظیفه نگهداری از کلید خصوصی خودش را به عهده دارد. کیف پول‌های غیرحضانتی این مزیت را دارند که دست واسطه‌ها، اشخاص و نهادهای ثالث را از دارایی داخل کیف پول کوتاه می‌کنند.

از سمت دیگر برخی کاربران ترجیح می‌دهند به سراغ ولت‌های حضانتی بروند. در این حالت اگر رمز عبورشان را فراموش کردند، می‌توانند همچنان به دارایی‌های خود دسترسی داشته باشند. پس این به نظر کاربر بستگی دارد که آیا از چنین کیف پو‌ل‌هایی استفاده کند یا نه.

کیف پول ایکس دیفای را در کدام ولت‌ها می‌توان ایمپورت کرد؟

معمولا با داشتن کلمات بازیابی (Seed Phrase) یا کلید خصوصی می‌توانید دارایی ولت خود را در کیف پول‌هایی مانند تراست ولت یا متامسک ایمپورت کنید. همچنین می‌توان اطلاعات سایر ولت‌ها را در کیف پول اکس دیفای ایمپورت کرد.

آموزش کامل کار با کیف پول XDEFI

این بخش را با نصب کیف پول اکس دیفای آغاز می‌کنیم. در ادامه هم نحوه خرید و فروش، سواپ کردن و بازیابی کیف پول را توضیح خواهیم داد.

۱. نصب کیف پول XDEFI

برای نصب کیف پول XDEFI ابتدا باید بر اساس مرورگری که استفاده می‌کنید، افزونه‌ی مناسبی را نصب کنید. ما برای این آموزش کیف پول اکس دیفای را روی مرورگر کروم نصب کردیم، اما تفاوتی بین مرورگرهای مختلف نیست و تمامی مراحل شبیه به هم است. برای نصب کیف پول اکس دیفای کافی است، بر روی افزودن به کروم یا Add to Chrome کلیک می‌کنیم تا کیف پول اکس دیفای دانلود و نصب شود.

XDEFI
منبع: chrome.google.com

پس از نصب، تصویری مانند عکس زیر خواهید دید:

xdefi extension 1

با انتخاب گزینه Let’s Get Started به گام بعدی می‌روید که مربوط به ساخت یا بازیابی کیف پول است.

۲. ساخت کیف پول XDEFI

در صورتیکه اولین بار می‌خواهید ولت ایکس دیفای را بسازید، مطابق تصویر زیر روی گزینه Create XDEFI Wallet کلیک کنید.

xdefi extension 2

با این کار لازم است که یک رمز عبور برای کیف پول تعیین کنیم که دست‌کم ۱۲ کاراکتر باشد.

xdefi extension 3

سپس لازم است تیک گزینه قوانین و شرایط را بزنیم و با فشردن دکمه Next به مرحله بعد برویم. در اینجا کلمات بازیابی به شما نشان داده می‌شود که باید به خوبی از آن مراقبت کنید.

xdefi extension 4

حال باید کلمات را به ترتیبی که از شما خواسته شده، در کادرهای زیر وارد کنید.

xdefi extension 5

حالا نامی برای ولت خود انتخاب کنید و دکمه Next‌ را بفشارید.

xdefi extension 6

در این بخش در صورت تمایل، کیف پول XDEFI را به عنوان کیف پول پیش‌فرض در مرورگر خود انتخاب کنید.

xdefi extension 7

پس از انجام این مراحل، ولت شما آماده خواهد بود که می‌توانید با مشاهده پیغامی مبنی بر موفقیت در ساخت ولت از این امر مطلع شوید.

xdefi extension 8

۳. بازیابی کیف پول XDEFI

برای بازیابی ولت خود، در همان صفحه‌ای که ابتدا ساخت کیف پول را از آن طریق انجام دادید، باید این بار گزینه Restore XDEFI Wallet را انتخاب کنید. حال باید در کادری که در تصویر زیر آن را می‌بینید، کلمات بازیابی را وارد کنید و رمز عبور جدیدی برای آن تعریف کنید. در پایان هم تیک باکس پایین را فعال کنید و روی گزینه Import کلیک کنید.

xdefi extension 10

همچنین در بخش تنظیمات می‌توانید از قسمت Manage wallet اقدام به ایمپورت کیف پول‌های دیگر از طریق فایل جیسون، کلید خصوصی یا عبارت بازیابی کنید.

۴. ارسال و دریافت رمزارز در کیف پول اکس دیفای

نحوه کار با کیف پول XDEFI بسیار ساده است. در ابتدای ورود به این کیف پول با صفحه‌ای مانند تصویر زیر مواجه خواهید شد. بر اساس سه گزینه Send ،Receive و Buy می‌توانید اقدام به ارسال، دریافت و خرید ارز دیجیتال کنید. البته خرید ارز دیجیتال در این کیف پول‌ با کارت‌های بین‌المللی انجام می‌شود که برای کاربران ایرانی دسترسی به این کارت‌ها مشکل است.

xdefi extension 11

برای ارسال ارز دیجیتال به آدرسی دیگر، روی دکمه Send کلیک کنید و مقدار مورد نظر و آدرس گیرنده را در بخش مربوطه وارد کنید. با کلیک‌کردن بر روی گزینه Send در پایین صفحه، ارسال انجام خواهد شد.

برای دریافت نیز گزینه Receive را انتخاب کنید تا بتوانید آدرس ولت خود را برای دیگران ارسال کنید. در اینجا می‌توانید شبکه موردنظر خود را انتخاب و آدرس آن را کپی کنید و با بقیه به اشتراک بگذارید.

xdefi extension 12

۵. NFT

ولت XDEFI امکان خرید و فروش توکن‌های بی‌همتا را هم فراهم کرده است. در قسمت NFTs می‌توانید تمام توکن‌های غیرمثلی خود را ببینید و اگر قصد خرید دارید، از طریق اوپن سی یا Looksrare این کار را انجام دهید.

xdefi extension 13

۶. سواپ

در بخش SWAP ولت اکس دیفای، می‌توانید عملیات جابجایی بین‌زنجیره‌ای را انجام بدهید. به این ترتیب می‌توانید دارایی‌ها را میان دو شبکه متفاوت جابجا کنید. در کادر Pay، دارایی مبدا را مشخص می‌کنید و در بخش Receive دارایی مقصد را انتخاب می‌کنید و عملیات سواپ را انجام می‌دهید.

xdefi extension 14

۷. مشاهده تاریخچه

اگر دوست دارید مروری بر تراکنش‌ها و اقدامات خود در کیف پول اکس دیفای داشته باشید، از بخش Activity می‌توانید این کار را انجام بدهید.

۸. دریافت کلید خصوصی

اگر می‌خواهید از کلید خصوصی ولتتان خروجی بگیرید، روی اسم ولت در گوشه بالا سمت چپ کلیک کنید. تصویری مانند عکس زیر خواهید دید:

export private key

روی گزینه Manage کلیک کنید.

export private key 2 1

در این بخش می‌توانید با انتخاب آیکون شماره یک در تصویر بالا، کلمات بازیابی ولت خود را ببینید. همچنین با انتخاب گزینه ۲ می‌توانید از کیف پولتان بکاپ بگیرید. اگر هم به دنبال خروجی گرفتن از کلید خصوصی هستید، روی علامت کلید (گزینه ۳) کلیک کنید.

۹. تنظیمات

قسمت تنظیمات این کیف پول خود شامل چند گزینه است که به آنها اشاره می‌کنیم:

 • Contacts: محلی برای ذخیره آدرس ولت‌ها
 • Wallet Management: دارای گزینه‌هایی برای ایمپورت کردن و بکاپ گرفتن از کیف پول XDEFI
 • RPC & Node URLs: تغییر آدرس نودها و PRC بلاکچین‌های مختلف
 • Change Login Password: تغییر پسورد ورود به ولت
 • Require Password for Transaction: درخواست رمز عبور هنگام انجام تراکنش‌ها
 • Autolock: قفل خودکار ولت
 • Priorities XDEFI: انتخاب ولت ایکس دیفای به عنوان کیف پول پیش‌فرض مرورگر
 • Testnet (Includes Zetachain): سوییچ به شبکه تستی
 • Participate in XDEFI Analytics: کمک به بهبود ولت
 • Token Approval: بازبینی تاییدیه توکن‌ها برای برنامه‌های غیرمتمرکز
 • Open Extension in a New Tab: باز کردن کیف پول در تب جدید

ارز دیجیتال XDEFI

کیف پول ایکس دیفای از آن ولت‌هایی است که توکن بومی هم دارد. XDEFI یک توکن ERC-20‌ است. این توکن در اوایل نوامبر ۲۰۲۱ در یک IDO در صرافی سوشی سوآپ (Sushiswap) با قیمت ۰.۶۵ دلار به عموم مردم عرضه شد. هدف اصلی ارز دیجیتال اکس دیفای، ایجاد انگیزه بلندمدت برای کاربران در اکوسیستم XDEFI است. از دیگر کاربردهای ارز دیجیتال XDEFI می‌توان به پرداخت کارمزد، استیکینگ، رای‌گیری و تامین مالی پروژه‌های مرتبط با بلاکچین اشاره کرد.

به گزارش میهن بلاکچین در زمان نگارش (۱۲ فروردین ۱۴۰۲) این مقاله، قیمت ارز دیجیتال XDEFI برابر ۰.۱۳ دلار و تعداد کل این ارز دیجیتال برابر ۲۴۰ میلیون توکن است. قیمت این رمزارز در تاریخ ۲۹ آبان ۱۴۰۱، به ۲.۳۷ دلار رسید و کمترین قیمت آن در ۱۹ آبان ۱۴۰۱ در رقم ۰.۰۷ ثبت شد.

مزایا و معایب کیف Xdefi چیست؟

خیلی‌ها معتقدند که بالاترین ایراد کیف پول XDEFI نداشتن نسخه‌های اندروید و IOS است. همچنین اوپن سورس نبودن هم از جمله دیگر مواردی است که به عنوان نقط ضعف این کیف پول باید به آن اشاره کرد.

در مورد مزایای کیف پول ایکس دیفای هم باید به تعداد شبکه‌ها و کوین‌هایی که این ولت پشتیبانی می‌کند، اشاره کنیم. پشتیبانی از طریق دیسکورد و وب‌سایت، از جمله محاسن این کیف پول ارز دیجیتال است.

نسخه‌های ولت ایکس دیفای

ایکس دیفای اکنون فقط از طریق اکستنشن مرورگر کار می‌کند و هنوز نسخه دیگری ندارد. این اکستنشن در حال تغییر و توسعه است و نسخه‌های جدید آن به‌روزرسانی می‌شود. اکنون می‌توانید این ولت را روی مرورگرهای کروم، Brave، اپرا و Edge نصب کنید. احتمالا تا پایان سال ۲۰۲۳ فایرفاکس نیز به این فهرست اضافه شود.

پشتیبانی XDEFI

از طریق وبسایت XDEFI می‌توانید هرگونه سوال یا مشکل را با تیم توسعه‌دهنده این ولت در میان بگذارید. همچنین با استفاده از Academy و Blog هم می‌توانید به آموزش‌های لازم در مورد کار با کیف پول ایکس دیفای دسترسی پیدا کنید.

آیا کیف پول ایکس دیفای برای ایرانیان مناسب است؟

ولت‌های غیرحضانتی از هر نوعی که باشند، برای ایرانیان مناسب هستند. از آن جهت که حتی در صورت وجود تحریم یا تغییر قوانین مبنی بر عدم خدمت‌رسانی به کاربران ایرانی، می‌توان موجودی ولت را در کیف پول دیگری ایمپورت کرد. تاکنون گزارشی مبنی بر مسدودکردن حساب کاربران ایرانی توسط XDefi گزارش نشده است. با توجه به این امر کاربران ایرانی می‌توانند از این کیف پول استفاده کنند. اما بهتر است در زمان استفاده از VPN استفاده کنید تا ریسک مسدودشدن حسابتان به کمترین میزان برسد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • کیف پول XDEFI چیست؟
  ایکس دیفای یک کیف پول اکستنشن و مالتی چین است که از شبکه‌های مختلفی پشتیبانی می‌کند و می‌توانید NFTهای خود را نیز در آن نگهداری کنید.
 • کیف پول ایکس دیفای نسخه موبایلی دارد؟
  این کیف پول اکنون تنها به صورت اکستنشن مرورگر قابل دانلود و استفاده است.

جمع‌بندی

کیف پول‌ ارز دیجیتال دروازه ورود افراد به فضای بلاکچین است و به همین خاطر ولت‌های زیادی در رقابت با یکدیگر پدید می‌آیند. در این مقاله به آموزش کار با کیف پول XDEFI پرداختیم و مزایا و معایب آن را بیان کردیم و گفتیم که کاربران ایرانی هم می‌توانند از این ولت استفاده کنند. در بخشی دیگر نیز ارز دیجیتال XDEFI را بررسی کردیم و کار با کیف پول XDEFI را به صورت تصویری آموختیم.

اسکرول به بالا
صرافی سیمیا آیا تمایل دارید اعلان‌هایی از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های صرافی سیمیا را به شما نمایش دهیم ؟
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها