آینده را با صرافی سیمیا معامله کنید!

یرن فایننس YFI

ارزش یرن فایننس صفر است! این توکن را نخرید ! بلکه آن را بدست آورید. این‌ها کلمات پایانی یک مقاله در وبسایت Medium بود درباره یکی از جدیدترین پلتفرم‌های فضای دیفای (Defi) به نام Yearn Finance و توکن آن YFI که از زمان ورودش به حوزه دیفای بسیار جلب توجه کرده است.

اما یرن فایننس چیست و چگونه کار می کند؟ سازنده این پروژه کیست؟ YFI‌چیست ؟ در این مقاله علاوه بر پاسخ این سوالات، با قوانین حاکمیت، نقشه راه، نحوه به دست آوردن ارز YFI، خرید و فروش این توکن و نحوه نگهداری آن آشنا خواهید شد. با ما همراه باشید. 

یرن فایننس چیست ؟

یرن فایننس/YFI

به عنوان یکی از پروژه‌های غیرمتمرکز در فضای ارزهای دیجیتال که مورد استقبال قرار گرفته است، پروتکل yearn.finance با هدف ساده‌سازی دیفای و همزمان ارائه بیشترین درصد ممکن سود سالانه نسبت به میزان سپرده ارزهای آنها است. این ارز دیجیتال که به بیت کوین فضای دیفای هم معروف است، از هم اکنون طرفداران بسیاری پیدا کرده و کاربران زیادی در تلاش برای بدست آوردن سهمی از آن هستند. البته به این نکته توجه داشته باشید که نسخه اول این اکوسیستم (V1) همچنان در مرحله بتا قرار دارد؛ اما نسخه V2 را می توان به راحتی و با خیال راحت استفاده کرد. 

Yearn.finance اکوسیستمی از پروتکل‌های ساخته شده در اتریوم است که با هدف ساده کردن تعامل کاربر با پروتکل‌های محبوب دیفای (DeFi) و به حداکثر رساندن درصد سود سالانه (APY) ارزهای دیجیتال که در دیفای سپرده گذاشته شده است. این پروتکل اجازه می دهد تا کاربران با ترکیب پلتفرم‌های مختلف‌، نتایج yield farming خود را بهینه کنند.

با Yield Farming آشنا شوید؛ روشی جدید برای کسب درآمد از دیفای!

محبوب ترین پروتکل موجود در این اکوسیستم، yearn.finance (همنام اکوسیستم) است که به طور خودکار دارایی های کاربر را بین پروتکل‌های اعطای وام دیفای مانند Compound ،Aave و Dydx برای به حداکثر رساندن درصد سود سالیانه منتقل می‌کند. کل اکوسیستم یرن فایننس از طریق ارز YFI توسعه و اداره می‌شود. پروتکل‌های دیگر موجود در اکوسیستم yearn.finance شامل موارد زیر است :

 • yTrade.finance : به کاربران این امکان را می دهد تا با استفاده از لوریج ۱۰۰۰برابر، توسط استیبل کوین‌ها به ترید بلند و کوتاه مدت بپردازند.
 • yLiquidate.finance : از وام های فلش در Aave برای نقدینگی بودجه استفاده می‌کند.
 • ySwap.exchange : به عنوان یک واحد که کاربران می‌توانند از طریق آن به صورت دستی وجوه را به پروتکل‌های مختلف دیفای واریز کنند.
 • yborrow.finance : شامل توکنیزه کردن بدهی‌ها در پروتکل‌های دیگر با کمک Aave است تا بتوان از آن در پروتکل‌های دیگر دیفای استفاده کرد.
 • yInsure: یک قرارداد هوشمند تضمین شده توسط پروتکل Nexus است. این محصول غیرمتمرکز است و برای دریافت بیمه یا Cover نیازی به احراز هویت نیست. 
 • yGift: یک توکن NFT‌ است که می توانید آن را به دوستتان هدیه دهید و یا برای تشکر از کسی ارسال کنید.

Yearn finance چگونه کار می‌کند؟

YFI

می توان گفت پیچیدگی درک نحوه کار یرن فایننس به دلیل کمبود اسناد موجود در مورد این پروتکل است. البته نحوه عملکرد آن در مقایسه با سایر پروژه‌های دیفای بسیار قابل درک است. 

این پروتکل بسته به این که کدام استخر دارایی استیبل کوین‌ها بالاترین APY را تولید می‌کند، آنها را بین ،Compound Aave و DyDx جابجا می‌کند. در حال حاضر یرن فایننس از استیبل کوین‌های DAI، USDC، USDT، TUSD و SUSD پشتیبانی می‌کند. از آنجا که این پروژه تحت اداره جامعه آن است، پروتکل‌های اعطای وام بین آن و لیست ارزهای دیجیتال پشتیبانی شده، ممکن است با گذشت زمان تغییر کند.


بیشتر  بخوانید: استیبل کوین چیست؟‌ همه چیز درباره ارز دیجیتال باثبات


هنگامی که یک کاربر استیبل کوین خود را در yearn.finance سپرده گذاری می‌کند، آن توکن به مقدار معادل توکن Y تبدیل می‌شود (برای مثال DAI به yDAI تبدیل می‌شود). این توکن جدید به عنوان “توکن بهینه yield” ​​شناخته شده و می‌توان از آنها برای کسب توکن‌ YFI استفاده کرد. یرن فایننس بودجه اصلی واریز شده به پروتکل را می‌گیرد و به طور خودکار آن را بین استخر‌های کامپوند، آوه و DyDx با بالاترین بازده جا‌به‌جا می‌کند. این پروتکل همچنین مقداری کمی کارمزد دریافت می‌کند که وارد استخرهای آن شده و تنها در دسترس دارندگان ارز دیجیتال یرن فایننس یعنی ارز YFI قرار می‌دهد.

چه کسی Yearn.finance را ساخته است؟

andre cronje yfi defi 1 gID 6 1

این اکوسیستم که پیش از این به عنوان iEarn یا yEarn شناخته می‌شد، توسط یک برنامه‌نویس به نام آندره کرونیه (Andre Cronje) ساخته شده است.

کرونژ به این نکته پی برده بود که استفاده از yield farming بسیار پیچیده است و پیش‌بینی می‌کرد که این پیچیدگی به مرور زمان بدتر نیز خواهد شد. از آنجا که تعداد بیشتری از مردم می‌خواستند از بسترهای مختلف وام دهی برای کسب درآمد بیشتر استفاده کنند، ارزیابی اینکه آیا آنها واقعا سود کسب می‌کنند سخت‌تر و دشوارتر می شد. در پاسخ به این امر، Cronje می‌دانست که باید محصول جدیدی را فراهم کند که روند این کار را ساده‌تر ‌کند و به هر کسی امکان دهد به جای این که به طور دستی بین پلتفرم‌ها انتخاب کند، نتیجه استفاده از ییلد فارمینگ را ببینند.

کرونژ همچنین در صدد است كه یرن فایننس را به عنوان امن‌ترین پروتكل دیفای در دسترس کاربران قرار دهد. او اعلام كرده بود كه اولین کسی است كه بودجه خود را در آن قرار داده و آخرین نفری خواهد بود كه بودجه خود را از آن خارج می‌كند. او برای این پروژه هیچ‌گونه وجهی از دیگران دریافت نکرده است و بر خلاف دیگر پروژه‌ها در زمان توزیع توکن‌های آن هم، هیچ توکنی برای خود ذخیره نکرده است.

البته آندره کرونژ پس از مدتی پروژه یرن فایننس را رها کرد و به سراغ پروژه های دیگر رفت.

قوانین حاکمیتی در یرن فایننس

yearn finance yfi risk 1

فهمیدن عناصر دخیل در حاکمیت این اکوسیستم کمی دشوار است؛ زیرا جزییات آن بسیار پراکنده است و در هیچ منبعی به طور کامل و واضح بیان نشده است. برای شروع بدانید که هر ارز دیجیتال یرن فایننس برابر با یک رای است. پیشنهادات مربوط به اکوسیستم yearn.finance فقط در صورتی ارائه می شود که ۳۳ درصد دارندگان توکن‌های YFI با آن موافقت کنند. اگر این حداقل نیاز برآورده شود، در صورت مخالفت بیش از ۲۵ درصد دارندگان توکن یرن فایننس ، آن پیشنهاد می‌تواند وتو شود. حداقل ۵۰ درصد دارندگان این طرح باید برای قبول شدن پیشنهادات در رای‌گیری شرکت کرده باشند.

اما اینجاست که همه چیز جالب می‌شود. تنها دارندگان ارز YFI که می توانند رای دهند، آنهایی هستند که توکن‌های BPT خود را در استخر حاکمیت yGov واریز کرده‌اند. شاید به همین دلیل است که کرونژ از این سیستم حاکمیتی به عنوان “متا حاکمیت” یاد می کند؛ زیرا برای بدست آوردن آن نه تنها باید این توکن را داشته باشید، بلکه با واریز دارایی‌های خود در حدود نیمی از پروتکل‌های DeFi که با این اکوسیستم در تعامل هستند، خود را در معرض خطر و ریسک بالاتری قرار دهید.

توکن حاکمیتی چیست؟ با محبوب‌ترین نوع توکن‌‌های دیفای بیشتر آشنا شوید

شاید جالب‌ترین عنصر در مورد حاکمیت این باشد که دارندگان توکن‌های YFI می‌توانند ارز دیجیتال یرن فایننس خود را بسوزانند و در ازای آن، معادل همان درصد از توکن، مقادیر ذخیره شده در استخرهای yearn.finance را دریافت کنند (برای مثال اگر ۳۰ درصد از منابع ارز YFI را در اختیار داشته باشند، می‌توانند آن را در ازای ۳۰ درصد دارایی‌های انباشته شده در استخر بسوزانند).

 اما روند واقعی برداشت وجوه کمی پیچیده‌تر است. وقتی صاحب یک توکن YFI سهم خود را از استخر درخواست می‌کند، درصد معادل بودجه از استخر به صندوق قرارداد فرستاده می‌شود و آنها را به aDAI تبدیل می کند. (aDAI توکن تولید شده DAI در پلتفرم Aave است). این توکن‌ها می توانند پس از آن به Aave ارسال شوند تا بتوانند به صورت توکن DAI قابل برداشت باشد.

نقشه راه Yearn finance

EgYdmU0UcAIJJ7U 1

با توجه به این كه پروتكل فقط چند ماه است كه شروع به کار کرده و و قوانین حاکمیتی آن نیز نسبتا جدید است، در مورد نقشه راه آن حرف های زیادی برای گفتن نیست. کرونژ در یک مصاحبه، توسعه پروتکل‌های مختلف این اکوسیستم در دیفای مانند yearn.finance را به عنوان نوعی قسمت جنون آور توصیف می‌کند، که تقریبا همه زمینه‌های ایجاد پروتکل در طول چند هفته اول به وقوع پیوسته بود.

در یک رای گیری صورت گرفته برای افزایش میزان توکن یرن فایننس، به خاطر نرسیدن حد‌ نصاب ۳۳ درصد در آن، تصمیم به ایجاد یک هارد فورک و تبدیل ابن توکن به توکن YFII گرفته شد. این کار به عنوان ابزاری برای ادامه تشویق کاربران برای تامین نقدینگی پروتکل‌های موجود در اکوسیستم در نظر گرفته شده بود (دارایی های سپرده گذاری شده در یرن فایننس در روز بعد از ماین آخرین توکن YFI بیش از ۶۰ درصد کاهش یافت).


فورک کردن چیست؟‌ با معنای هارد فورک و سافت فورک آشنا شوید!


به نظر نمی رسد که توکن YFII نقش حاکمیت در yearn.finance داشته باشد؛ اما این چیزی است که انجمن‌‌های آن می‌تواند رای دهند تا در آینده تغییر کند. خلاصه این که، هر کسی می‌تواند یک استراتژی جدید را برای این پلتفرم پیشنهاد کند. اگر توسط انجمن پذیرفته شود و یک استراتژی جدید بخواهد اجرا شود، شخصی که آن پیشنهاد را داده قسمتی از سود به دست آمده را کسب می‌کند.

قابل توجه‌ترین تغییرات در مرحله جدید این اکوسیستم، yEarn v2 است که شامل اضافه کردن دارایی‌های بیشتر به اکوسیستم و معرفی نوعی مکانیسم گیمینگ برای ایجاد انگیزه در ایجاد استراتژی‌های کارآمدتر برای ییلد فارمینگ در آن است.

ارز یرن فایننس چیست ؟

YFI یک توکن ERC20 است که برای حاکمیت پروتکل‌ها در اکوسیستم yearn.finance استفاده می‌شود. ارز YFI را می توان با شرکت در این پروتکل‌ها به دست آورد. حداکثر ۳۶.۶۶۶ توکن YFI برای عرضه وجود دارد و هیچ ICO یا روش دیگری برای به دست آوردن آن وجود ندارد. تنها با فراهم کردن نقدینگی در یکی از پلتفرم‌های این اکوسیستم امکان بدست آوردن توکن YFI وجود دارد. آخرین توکن آن در تاریخ ۲۶ جولای ۲۰۲۰ وارد اکوسیستم شد.

عرضه اولیه کوین چیست؟ همه چیز درباره جذب سرمایه با ICO

البته برای تشویق بیشتر کاربران به فراهم کردن نقدینگی برای پلتفرم‌ها، توکن YFII عرضه شده است. YFII یک فورک از YFI بوده و تعداد ۳۹,۳۷۵ توکن از وجود دارد. کل توکن‌های YFII در طی ۱۰ هفته، به همان روشی که YFI توزیع می‌شده است، توزیع شد. همچنین بعد از YFII نیز فورک های بسیار زیادی زده شد، که این موضوع مقداری گیج کننده است. 

استخراج یرن فایننس و روش‌های به دست ‌آوردن توکن های YFI و YFII

سه راه برای بدست آوردن این توکن‌ها وجود دارد:

 • اولین راه این است که شما توکن‌های yCRV (توکن‌های بدست آمده از پلتفرم Curve) را وارد yGov (استخرهای حاکمیت پلتفرم yearn) کنید و در ازای آن توکن YFI دریافت کنید.
 • دومین راه وارد کردن توکن‌ها DAI و YFI به نسبت ۹۸ به ۲ درصد در استخرهای پروتکل بالانسر برای تبدیل کردن آنها به توکن بال BAL (توکن پلتفرم بالانسر) است. این توکن‌های بال بدست آمده از این طریق وارد yGov (استخرهای حاکمیت این پلتفرم) می‌شوند و در مقابل آن توکن YFI به شما پرداخت می‌شود.
 • سومین راه، وارد کردن ترکیبی از توکن‌های yCRV و YFI به بالانسر در ازای دریافت BPT (توکن‌های استخرهای بالانسر) که مانند راه دوم توکن‌های بدست آمده از این طریق وارد yGov شده و در مقابل آن توکن YFI به شما پرداخت می‌شود. تمامی توکن‌های YFI تقریباً ۱۰ روز پس از معرفی توکن تمام شدند (با استفاده از این روش شما از حق رای در اکوسیستم برخوردار می شدید).

این روش‌ها ممکن است گیج کننده به نظر برسد؛ اما اگر آن را از دید گواه اثبات سهام مشاهده کنید، آسان است. تفاوت در این است که به جای این که به استیکینگ ارز دیجیتال داخل صرافی برای دریافت پاداش آن بپردازید، شما به استیکینگ توکن‌های دریافتی از پلتفرم‌هایی مانند بالانسر و CURVE در داخل yearn.finance می‌پردازید و در قبال آن حاکمیت در این پلتفرم را بدست می‌آورید.

همچنین می توانید ارز دیجیتال یرن فایننس را از صرافی های غیرمتمرکز مثل یونی سواپ و صرافی های متمرکز مثل بایننس خرید و فروش کنید.

روش خرید YFI چیست ؟

Yearn Finance

با توجه به این که yearn finance در فضای دیفای قرار دارد، جای تعجب ندارد که بهترین مکان برای دریافت توکن‌های YFI در صرافی‌های غیرمتمرکز است. به نظر می رسد Uniswap بهترین مکان برای خرید این توکن است، بیش از ۴۰ درصد از حجم معاملات ۲۴ ساعته YFI را تبدیل YFI/WETH تشکیل می‌دهد. اگر صرافی‌های متمرکز را ترجیح می دهید‌، می توانید از Binance نیز ارز دیجیتال یرن فایننس را با جفت های بیت کوین و USDT معامله کنید. 

روش نگهداری توکن YFI

از آنجا که YFI یک توکن ERC20 است، می توانید آن را تقریبا در هر کیف‌پولی که از دارایی‌های مبتنی بر اتریوم پشتیبانی می‌کند، ذخیره کنید. اگر دوست دارید توکن YFI خود را بسیار ایمن نگه دارید و به زودی برنامه‌ای برای معامله آن ندارید، از یک کیف پول سخت‌افزاری مانند Trezor ، Ledger یا Keepkey استفاده کنید.

اگر می خواهید توکن YFI خود را سریع معامله کنید و هزینه زیادی بابت کیف‌پول سخت‌افزاری پرداخت نکنید، کیف پول نرم افزاری نیز ایده‌آل است؛ از کیف پول های نرم‌افزاری معتبر برای نگهداری ارز YFI می توان به اتمیک (موبایل/دسکتاپ)، کیف پول Exodus (موبایل/دسکتاپ) و Coinomi (موبایل) و متامسک (افزونه مرورگر) نام برد.

توکن‌های YFI و YFII در یک نگاه

نام اختصاریYFI نام اختصاریYFII
جایگاه در کوین گکو (CoinGecko)۵۰ جایگاه در کوین گکو (CoinGecko)۱۸۲
قیمت۳۲.۲۴۹ دلار قیمت۲,۱۴۲.۹۸ دلار
مارکت کپ۱,۱۷۶,۶۲۱,۴۷۳ دلار مارکت کپ۸۳,۳۲۰,۴۷۰ دلار
عرضه کل۳۶.۶۶۶ عرضه کل۳۹,۳۷۵
مقدار کوین در گردش۳۶.۶۳۵ مقدار کوین در گردش۳۸.۵۹۶
بالاترین قیمت ثبت شده۴۳.۸۷۳.۸۲ دلار بالاترین قیمت ثبت شده۹,۴۰۵.۲۳ دلار
پائین‌ترین قیمت ثبت شده۷۳۹.۴۴ دلار پائین‌ترین قیمت ثبت شده۹۶.۲۹ دلار

کلیه اطلاعات بالا در زمان نگارش این مقاله بوده است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • یرن فایننس چیست؟

یکی از معروف‌ترین پروژه‌های فضای دیفای یرن فایننس است. این پروژه به‌طور خودکار دارایی‌های کاربر را بین پروتکل‌های اعطای وام دیفای برای به حداکثر رساندن درصد سود سالیانه، به گردش در می‌آورد. بخشی از اعتبار این پروژه به‌خاطر سازنده آن یعنی آندره کرونی است.

 • ارز YFI (یرن فایننس) چیست؟

توکن حاکمیتی پلتفرم یرن فایننس، YFI نام دارد و این توکن بر بستر اتریوم عرضه شده است. برای اطلاع از آخرین قیمت YFI می‌توانید از صفحه قیمت ارزهای دیجیتال صرافی سیمیا استفاده کنید.

 • یرن فایننس ۲ چیست؟

Yearn Finance 2 یا YFII فورکی از YFI است که تعداد ۳۹,۳۷۵ توکن از آن وجود دارد. کل توکن‌های YFII در طی ۱۰ هفته، به همان روشی که YFI توزیع می‌شده است، توزیع شد. این توکن برای تشویق بیشتر کاربران به فراهم کردن نقدینگی برای پلتفرم‌ها ایجاد شده است.

 • آینده توکن یرن فایننس چطور پیش بینی می شود؟

به نظر می رسد که دیفای آینده بسیار درخشانی در فضای کریپتو داشته باشد؛ بنابراین دور از ذهن نیست که توکن YFI نیز بتواند حرفی برای گفتن داشته باشد. این رمز ارز توانسته در طول عمر نسبتا کوتاهی که دارد، به حجم معاملات قابل توجهی دست یابد و قیمت آن نیز به طور چشمگیری افزایش یافته است.

 • آیا استخراج یرن فایننس امکان پذیر است؟

خیر؛ اما جدای از خرید از طریق صرافی‌های، می‌توان برای به‌دست آوردن ارز یرن فایننس از روش‌هایی مانند مشارکت در استخرهای حاکمیتی یرن فایننس اقدام کرد.  

جمع بندی

در این مقاله به طور کامل با یرن فایننس، توکن YFI، نحوه حاکمیت، سازنده این پروژه و ایده آن آشنا شدید. Yearn.Finance نوآوری جدیدی در دنیای امور مالی غیرمتمرکز یا دیفای است. این پروتکل اجازه می دهد تا کاربران بتوانند بیشترین درصد سود سالیانه را از روش ییلد فارمینگ دریافت کنند. 

ارز YFI توکن حاکمیتی این پلتفرم است که به دارندگان آن اجازه می دهد تا به پروپوزال ها و ارتقاهای Yearn Finance رای دهند و این نشان دهنده این است که تمام تصمیمات این پروتکل بر عهده جامعه آن است. 

اسکرول به بالا
صرافی سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها