۱۴۰۳/۳/۹
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

دوج کوین Dogecoin

دوج کوین

دوج کوین (Dogecoin) چیست؟

دوج کوین (Doge Coin) جنجالی‌ترین و عجیب‌ترین ارز دیجیتال دنیاست. دوج کوین در سال ۲۰۲۱ بیش از ۶۰۰۰ درصد رشد داشت و این برای یک توکن که تنها برای سرگرمی و شوخی به‌وجود آمد، شگفت‌انگیز است. اما دوج کوین چیست؟ در این مقاله با این ارز رمزنگاری‌شده، کاربرد دوج کوین، نحوه استخراج آن، خرید و فروش، بهترین والت دوج کوین ، قیمت DOGE و آینده این رمز ارز آشنا می‌شوید. با صرافی سیمیا همراه باشید.

دوج کوین یک میم کوین است که با تغییراتی در کدهای لایت کوین ساخته شده و از همان الگوریتم یعنی اسکریپت (Scrypt) استفاده می‌کند. برخی افراد این رمز ارز را داچ کوین ، دویج کوین ، دیج کوین و غیره نیز می‌نامند؛ اما تلفظ درست آن دوج کوین (Dogecoin) و نماد آن DOGE است.

دوج کوین در ۶ دسامبر ۲۰۱۳ توسط دو مهندس نرم افزار ایجاد شد و هدف آن نیز شوخی بود. بیلی مارکوس (Billy Markus) برنامه نویس IBM از پورتلند آمریکا به همراه جکسون پالمر (Jackson Palmer) که برای شرکت Adobe‌ کار می‌کرد، شروع به همکاری کردند.

آن‌ها می‌خواستند رمزارزی بسازند که برخلاف بیت کوین برای عموم مردم قابل دسترسی باشد.  پالمر دامنه dogecoin.com را خریداری کرد. در بالای این وبسایت تصویر یک سگ Shiba Inu را می‌بینیم که لوگوی این کوین است.

طبق گفته وب سایت دوج کوین DOGE ، این یک ارز دیجیتال همتا به همتا و متن باز است. این آلتکوین ابتدا به عنوان یک جوک ایجاد شد که به شوخی اینترنتی درباره سگ شیبا اینو اشاره داشت و سپس در سطح اینترنت محبوبیت زیادی کسب کرد.

از زمان ایجاد دوج کوین، محبوبیت و ارزش آن رشد چشمگیری داشته است؛ طی چند سال، یک جامعه آنلاین بسیار عظیم نیز با وجود بسیاری از طرفداران وفادار این کوین توسعه یافته است. این جامعه کارهای شگفت انگیزی با دوج کوین انجام داده است؛ مانند جذب سرمایه برای تیم لوژسواری جاماییکا برای شرکت در المپیک زمستانی سوچی و جذب سرمایه برای پروژه ساخت چاه آب در کنیا! 

کاربرد دوج کوین DOGE چیست؟

دوجکوین

فناوری زیرساخت Dogecoin مشتقی از شبکه لایت کوین است؛ این بدان معناست که تمام تغییرات و به روزرسانی‌های Litecoin برای این ارز نیز اعمال خواهد شد. این کوین هیچگاه قرار نبوده که فناوری پیشرفته‌ای وارد بلاک چین کند یا کار جدیدی انجام دهد؛ این ارز تنها یک پلتفرم تراکنش ارز دیجیتال با شکل یک سگ روی خود است!

برای مثال هنگامی که فردی بخواهد در سایت Reddit از نظر کاربر دیگری تشکر کند و ۱۰ سنت برای او ارسال کند، می‌تواند از دوج کوین استفاده کند؛ اگر این کاربر بخواهد از بیت کوین کند، باید چیزی حدود ۰.۰۰۰۰۰۶ بیت کوین ارسال کند؛ اما همین مقدار حدود ۶.۰۲ دوج خواهد شد.

این اعداد از نظر روانی بر کاربران تاثیر می‌تواند اثرگذار باشد. به علاوه این تراکنش نسبت به بیت کوین، سریع‌تر و ارزان‌تر است. به این دلیل، این ارز به محبوب‌ترین توکن برای استفاده به عنوان پاداش به سایر کاربران تبدیل شده است. در توییتر و سایت ردیت، پاداش دادن کاربران به یکدیگر برای مطالب جالب و با استفاده از دوج (DOGE) بسیار رایج است.

دوج کوین Dogecoin و ایلان ماسک

افراد مشهور زیادی درباره دوج کوین صحبت و از این میم کوین حمایت می‌کنند. یکی از این افراد که صحبت‌هایش بازتاب گسترده‌ای نیز دارد، ایلان ماسک است.

توییت‌های Musk رمزآلود و غیر قابل پیش بینی هستند. برای مثال، او در ۱۵ آپریل (۲۶ فروردین ۱۴۰۰) تصویر یک تابلوی نقاشی از خوان میرو (Joan Miro) نقاش و مجسمه ساز اسپانیایی منتشر کرد و نوشت: دوج به سمت ماه پارس می‌کند (Doge Barking to The Moon).

عنوان اصلی این تابلو «سگ به سمت ماه پارس می‌کند» (Dog Barking to The Moon) است و ماسکبا تغییری کوچک از آن یاد کرد. به لطف توییت‌های ایلان ماسک، دوج کوین اکنون یکی از پرطرفدارترین موضوعات بحث در صفحات اجتماعی است. 

ثروتمندترین مرد دنیا به توییت‌های خود درباره Dogecoin ادامه داد و این باعث شد که قیمت این ارز در روز چهارشنبه ۸ اردیبهشت همان سال، ناگهان ۶۸ درصد افزایش پیدا کند. 

قبل از آن، در تاریخ ۱۶ بهمن ۹۹ در توییتر خود نوشت: دوج کوین کریپتوی مردم است (Dogecoin is the People’s Crypto). همین توییت ساده قیمت این ارز دیجیتال را ۷۵ درصد افزایش داد.

در ادامه همین توییت، Elon Musk یک توییت دیگر نوشت:

اگر بخش زیادی از هولدرهای دوج کوین بیشتر کوین‌های خود را بفروشند، پشتیبانی کامل مرا به دست خواهند آورد! به نظر من تمرکز بیش از حد تنها مشکل جدی است.

او در ادامه اضافه کرد: اگر آنها حساب‌های خود را خالی کنند، من به آنها دلار واقعی پرداخت می‌کنم.

این حمایت‌‌ها تنها مربوط به سال ۲۰۲۱ که سال ترند میم کوین‌ها بود، نمی‌شود. ایلان ماسک در سال ۲۰۲۲ نیز گه‌گاهی به حمایت پنهانی یا علنی از دوج کوین پرداخت.

برای مثال در ژوئن ۲۰۲۲ (خرداد ۱۴۰۱) در توییتی اعلام کرد که همچنان از دوج کوین حمایت می‌کند. این توییت بعد از این بود که یکی از سرمایه‌گذاران دوج کوین، او را به جرم اجرای طرح هرمی متهم کرد. پس از توییت ماسک قیمت دوج کوین ۱۳ درصد افزایش یافت.

یکی از جنجالی‌ترین اتفاق‌هایی که در سال ۲۰۲۲ رخ داد، خریداری توییتر توسط ایلان ماسک بود.انتخاب ایلان ماسک به‌عنوان مدیرعامل توییتر بود. بعد از گذشت چندوقت، او با یک توییت که از تصویر سگ فلوکی پشت یک میز و متن «مدیرعامل جدید توییتر شگفت‌انگیز است» استفاده کرده بود، باعث پامپ ۱۳ درصدی دوج شد.

مدیرعامل جدید توییتر پا را فراتر گذاشت و در روزهای ابتدای می ۲۰۲۳ (اواسط فروردین ۱۴۰۲) لوگوی توییتر را از پرنده آبی به تصویر دوج کوین تغییر داد. پس از این اتفاق قیمت Doge Coin سی درصد افزایش یافت.

معرفی بنیان‌گذاران و تیم توسعه‌دهنده دوج کوین

تیم دوج کوین کاملا از داوطلبان تشکیل شده است. موسسان این ارز دیجیتال جکسون پالمر و بیلی مارکوس هستند. مارکوس خود را شیبتوشی ناکاموتو (Shibetoshi Nakamoto) می‌خواند که حالت شوخ طبعانه‌ای از ساتوشی ناکاموتو موسس بیت کوین است. توسعه دهندگان دوج‌کوین نیز مکس کلر، راس نیکول و پاتریک لادر هستند.

دوج کوین چگونه کار می‌کند؟

دوج کوین هاردفورکی از شبکه لایت کوین است که خود آن یک هاردفورک از شبکه بیت کوین است؛ بنابراین می‌توان نتیجه گرفت نحوه کار دوج کوین مانند بیت کوین است و شبکه آن مبتنی بر PoW بوده و با مکانیسم ماینینگ فعالیت می‌کند. در ادامه درباره استخراج دوج کوین توضیح می‌دهیم.

استخراج دوج کوین

Doge Coin

ماینینگ دوج کوین Dogecoin مانند استخراج بیت کوین است؛ یعنی کامپیوتر شما باید محاسباتی را برای تایید و بررسی تراکنش‌ها انجام دهد. استخراج دوج کوین از چند جهت متفاوت از بقیه ارزهای دیجیتال است. این تفاوت‌ها شامل الگوریتم استخراج، زمان بلاک، سختی شبکه و مقدار پاداش استخراج می‌شود.

بیت کوین از الگوریتم ماینینگ SHA256 استفاده می‌کند؛‌ اما دوج کوین الگوریتم اسکریپت (Scrypt) را به کار می‌گیرد. این تفاوت مهمی است؛ زیرا الگوریتم اسکریپت نیاز به برق و توان محاسباتی کمتری دارد و سریع‌تر از SHA256 است. دو روش برای ماینینگ دوج وجود دارد: انفرادی و استخرهای استخراج.

زمانی که به استخرها می‌پیوندید، باید کارمزد پرداخت کنید، همچنین مقدار کمی از کل پاداش استخراج نصیب شما می‌شود؛ اما استخرهای استخراج می‌توانند بلاک‌های بیشتری را ماین کنند؛ بنابراین شانس شما برای دریافت پاداش بیشتر است. 

اگر روش ماینینگ انفرادی را انتخاب کنید، ممکن است هفته‌ها یا حتی ماه‌ها انتظار بکشید تا بتوانید یک بلاک را استخراج کنید! به هر حال اگر بلوک جدید را ماین کردید، تمام پاداش به شما تعلق می‌گیرد. اگر می‌خواهید از صفر تا صد ماینینگ دوج کوین آگاه شوید، لینکی را که برایتان گذاشتیم، مطالعه کنید.

توکنومیکس و قیمت ارز دیجیتال DOGE

ارز دیجیتال دوج (DOGE) رمزارز بومی شبکه دوج کوین است. این ارز دیجیتال در حال حاضر (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲) ارزش بازاری بالغ بر ۱۰ میلیون و۶۰۰ هزار دلار دارد که از این حیث در رتبه نهم ارزهای دیجیتال قرار می‌گیرد. دوج کوین حداکثر عرضه ندارد و تیم اجرایی آن محدودیتی برای آن قائل نشده‌اند، اما در حال حاضر بیش از ۱۳۸ میلیارد از آن در گردش بازار قرار دارد. به گزارش صرافی سیمیا قیمت DOGE برابر با ۰.۰۸ دلار است. کمترین قیمت آن مربوط ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ است که ۰.۰۰۰۰۸۹۶ دلار بود و بیشترین قیمت دوج در ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ با قیمت ۰.۷۳ دلار ثبت شد.

خرید دوج کوین Dogecoin در ایران

صرافی‌های ایرانی زیادی دوج کوین را در لیست رمزارزهای خود قرار داده‌اند.

خرید و فروش دوج کوین DOGE در صرافی‌های خارجی

بسیاری از صرافی‌ها اعم از متمرکز و غیرمتمرکز امکان خرید، فروش و سواپ ارز دیجیتال دوج کوین را فراهم کرده‌اند. صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین بیس، کوکوین، کراکن، اوکی اکس، جمینای و صرافی‌های غیرمتمرکز پنکیک سواپ (نسخه یک و دو)، بای سواپ و تورچین از جمله معروف‌ترین این صرافی‌ها هستند.

بهترین والت دوج کوین DOGE

برای ذخیره این کوین به کیف پول‌هایی که دوج کوین را پشتیبانی می‌کنند، نیاز دارید. کیف پول‌های بسیار زیادی وجود دارند که دوج‌کوین را پشتیبانی می‌کنند. اما بهترین کیف پول‌های دوج کوین ، کوینومی (Coinomi)، لجر (Ledger)، کیپ کی (KeepKey) و Dogecoin Wallet هستند.

آینده دوج کوین Dogecoin چیست؟

DOGE

دوج کوین یک میم کوین است و برای میم کوین‌ها نمی‌توان آینده خاصی متصور بود. این نوع از رمزارزها بیشتر با ترندهای بازار دستخوش تغییر می‌شوند و با کوچک‌ترین اتفاق پامپ یا دامپ شدیدی را تجربه می‌کنند. سال ۲۰۲۱ سال ترند میم کوین‌ها بود و پس از آن تب مربوط بهشان فروکش کرد. سرمایه‌گذاری روی این میم‌ها و به‌طور مشخص سرمایه‌گذاری روی دوج کوین، ریسک بسیار بالایی دارند؛ زیرا پشتوانه خاصی برای آن‌ها وجود ندارد. بسیاری از افراد منتظر دوج کوین یک دلاری هستند. نمی‌خواهیم بگوییم این اتفاق محال است، اما ارزش بازار آن باید چندین برابر شود که دوج کوین به یک دلار برسد.

مقایسه دوج کوین و شیبا اینو

اشاره به دوج کوین در توییت‌های مختلف ایلان ماسک باعث افزایش استقبال از ارز دیجیتال dogecoin شده است. اما با اینکه ایلان هرگز نامی از ارز شیبا اینو (Shiba) نبرده است، هر بار که به ارز دیجیتال doge اشاره کرده قیمت شیبا نیز پامپ شده است. تفاوت شیبا با دوج کوین چیست؟ شیبا اینو میم کوین دیگری است که با الهام از دوج کوین ساخته شد و حتی از طرف هواداران خود لقب دوج کوین کیلر (قاتل دوج کوین) گرفت.

رمز ارز دوج کوین (DOGE) و شیبا هر دو جامعه کاربران بزرگی دارند و این برگ برنده آنهاست. با این حال، ارز دیجیتال doge علاوه بر کاربران خود، حمایت برخی از ثروتمندترین مردان جهان را نیز دارد. از لحاظ تکنولوژی آنها تقریباً هم‌سطح هستند. اما رمز ارز doge بلاک چین خود را دارد و شیبا روی بلاک چین اتریوم ساخته شده است. هر دو کوین ارزان هستند زیرا عرضه آنها به میزان قابل‌توجهی بالا است. البته، برخلاف دوج که عرضه نامحدودی دارد، عرضه shiba inu اینو محدود به ۵۸۹,۷۳۵,۰۳۰,۴۰۸,۳۲۳ توکن است.

اگرچه رمز ارز دوج کوین به عنوان یک شوخی به دنیای کریپتو معرفی شد اما بنیاد دوج کوین در سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که برنامه‌هایی برای تأمین سرمایه و استخدام توسعه‌دهندگان برای توسعه محصولات مرتبط به ارز دیجیتال dogecoin، و رفع مشکلات مربوط به پذیرش دوج کوین (DOGE) دارد. از سوی دیگر وایت پیپر شیبا اینو که در سال ۲۰۲۱ اصلاح شد به برنامه‌های مختلفی برای توسعه یک سازمان غیرمتمرکز خودگردان، مارکت پلیس ان اف تی شیبا، و راهکار لایه دوم شیبا یه نام شیباریوم اشاره کرده است.

کمی درباره استخراج دوج کوین

بله رمز ارز doge یکی از ارزهای قابل استخراج بازار است. فرایند استخراج دوج کوین مشابه بیت کوین و دیگر بلاک چین‌های اثبات کار است. ماینرها از قدرت محاسباتی کامپیوتر خود برای حل یک مسئله ریاضی استفاده می‌کنند و یک بلوک جدید از تراکنش‌ها را به زنجیره اضافه می‌کنند.

حال ببینیم راه‌های استخراج دوج کوین چیست؟ سه راه برای استخراج ارز دیجیتال dogecoin وجود دارد: به صورت انفرادی، با پیوستن به یک استخر (Pool Mining) و استخراج ابری. با هر بلوک تولید شده، ماینرها ۱۰،۰۰۰ ارز دیجیتال doge پاداش می‌گیرند و ایجاد بلوک تقریباً هر ۱ دقیقه یکبار اتفاق می‌افتد. در میان ارزهای مشهور بازار، رمز ارز doge پایین‌ترین دشواری شبکه را دارد. اما استفاده از مکانیسم اجماع مبتنی بر Scrypt باعث می‌شود امکان استفاده از ماینرهای آی سیک (ASIC) برای استخراج رمز ارز دوج کوین (DOGE) وجود نداشته باشد.

گفتنی است که در سال ۲۰۱۴ به منظور جذاب‌تر شدن استخراج دوج کوین، فرایند استخراج رمز ارز دوج کوین با لایت کوین یکپارچه شد. این بدان معناست که ماینرهای دوج کوین می‌­توانند به طور همزمان و بدون کار اضافی، لایت کوین را نیز استخراج کنند. به خاطر این سیاست استخراجی، دوج به یکی از رایج‌­ترین ارزهای دیجیتال برای ماینرهای خانگی تبدیل شده است.

مزایا و معایب دوج کوین چیست؟

اینکه آینده دوج کوین چیست و آیا سرمایه‌گذاری روی رمز ارز doge گزینه مطلوبی است یا نه مستلزم شناخت نقاط ضعف و قوت آن است. در ادامه مزایا و معایب ارز دوج کوین (DOGE) را بررسی می‌کنیم.

نقاط قوت رمز ارز doge

 • دوج کوین رویکرد بازاریابی منحصربه‌فردی دارد. برخلاف دیگر پروژه‌های ارز دیجیتال که به عنوان پروژه‌های جاه‌طلبانه و پیشگامی معرفی می‌شدند، رمز ارز دوج کوین (DOGE) رویکرد خودمانی‌تری در پیش گرفت و در عین حال ویژگی‌های مطلوبی مانند کارمزد تقریباً صفر، تراکنش‌های فوری و استخراج غیررقابتی را ارائه می‌کند.
 • جامعه کاربران قوی و سرزنده یک امتیاز بزرگ برای دوج کوین است. در واقع یکی از خدمات ارز دوج کوین این بود که اهمیت جامعه کاربران در این صنعت را به همه نشان داد. کاربران پرشور ارز دیجیتال doge اصلی‌ترین دلیل ماندگاری و استقبال از آن بوده‌­اند.
 • رمز ارز doge توسط افراد مشهور زیادی پشتیبانی می‌شود. علاوه بر ایلان ماسک که بزرگ‌ترین حامی آن است می‌توان به مارک کیوبن (میلیاردر معروف) و اسنوپ داگ (رپر آمریکایی) اشاره کرد.
 • ارز دوج کوین (DOGE) جنبه بشردوستانه نیز دارد. این کوین برای انعام دادن به افراد تولیدکننده محتوا در شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌شود. همچنین از ارز دیجیتال dogecoin برای تأمین کمک مالی استفاده شده است. برای مثال، کاربران دوج کوین برای تیم سورتمه‌سواری جامائیکا که در المپیک پذیرفته شده بود اما هزینه‌های سفر را نداشت ۵۰ هزار دلار دوج کوین جمع‌آوری کردند.

نقاط ضعف رمز ارز doge

 • رمز ارز دوج کوین (DOGE) تا بی‌نهایت قابل استخراج است. این عرضه نامحدود باعث شده ارز دیجیتال doge رمز ارز کمیابی نباشد و رشد آن محدود شود.
 • کاربردهای محدود: تنها کاربرد ارز دیجیتال dogecoin به عنوان روش پرداخت است و هیچ راهکار دیگری برای افزایش پذیرش آن در نظر گرفته نشده است.
 • مقدار زیادی از کل عرضه رمز ارز doge در اختیار نهنگ‌ها است. برای مثال یک والت حاوی تقریباً ۳۰ درصد از تمام دوج کوین های استخراج شده است. نهنگ‌ها می‌توانند با دستکاری بازار یا فروش ناگهانی باعث زیان دیدن کاربران خرد شوند.

کاربردهای ارز دیجیتال DogeCoin

برای اینکه ببینیم داستان موفقیت دوج کوین چیست و خرید دوج کوین چه آینده‌ای خواهد داشت، مهم است که کاربردهای رمز ارز doge را بدانیم. ارز دوج کوین (DOGE) یک ارز دیجیتال همتا به همتا است که به عنوان یک سیستم پرداخت سریع و فوری ایجاد شد. ارز دیجیتال dogecoin که مدیرعامل یا هیچ نهاد رسمی پشت آن نیست، عمدتاً توسط هولدرهای پرشور و وفادار آن به جلو رانده می‌شود.

رمز ارز دوج کوین عمدتاً برای جمع‌آوری سرمایه و انعام آنلاین به تولیدکنندگان محتوا در شبکه‌های اجتماعی مثل توییتر و ردیت استفاده می‌شود. همچنین ارز دیجیتال doge به لطف کارمزد تراکنش پایین و حمایت ایلان ماسک توسط تعدادی از شرکت‌ها به عنوان روش پرداخت پذیرفته شده است. لیست کمپانی‌هایی که در حال حاضر پرداخت‌ ارز دیجیتال dogecoin را می‌پذیرند، شامل موارد زیر است:

 • Tesla
 • AMC Theaters
 • GameStop
 • airBaltic
 • Dallas Mavericks
 • EasyDNS
 • Newegg
 • Twitch
 • Gucci
 • BitPay

نحوه تامین امنیت ارز دیجیتال DOGE

ارز دیجیتال doge از لاکی کوین و لایت کوین، تکنولوژی اسکریپت (Scrypt) و الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) را قرض گرفت. در نتیجه شبکه دوج کوین نیز مثل بیت کوین و مشتقات آن برای ایمن‌سازی بلاک چین و اعتبارسنجی تراکنش‌های خود به ماینرها وابسته است.

مشارکت‌کنندگان در بلاک چین دوج کوین (DOGE) از قدرت محاسباتی کامپیوترها و ماینرهای خود برای ایمن‌سازی شبکه دوج و ایجاد بلوک در حین تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌کنند. بنابراین با حل یک معادله ریاضی بلوک جدیدی استخراج می‌شود و ماینرها با ارزدیجیتال dogecoin پاداش می‌گیرند.

اسکرول به بالا
صرافی سیمیا آیا تمایل دارید اعلان‌هایی از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های صرافی سیمیا را به شما نمایش دهیم ؟
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها