آینده را با صرافی سیمیا معامله کنید!

صرافی سوشی سواپ

در این مقاله از صرافی سیمیا می‌خواهیم علاوه‌ بر معرفی صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ (SushiSwap)، نحوه استفاده از سرویس‌های آن را نیز آموزش دهیم. سوشی سواپ که در ابتدا روی شبکه اتریوم فعالیت خود را شروع کرد و سعی داشت کاربران یونی سواپ را جذب کند، در حال حاضر از بیش از ۲۰ شبکه پشتیبانی می‌کند. با ما همراه باشید که سرویس‌های سواپ و استخرهای سوشی سواپ را بررسی کنیم.

سوشی سواپ چیست؟

صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ به‌عنوان فورکی از صرافی غیرمتمرکز یونی سواپ شناخته می‌شود. در واقع این صرافی نسخه تغییریافته از یونی سواپ است که روی بلاک چین اتریوم راه‌اندازی شد. این صرافی غیرمتمرکز در سال ۲۰۲۰ توسط دو شخص یا دو گروه با نام‌های مستعار سرآشپز نومی “Chef Nomi” و “0xMaki” به‌وجود آمد. اطلاعات دقیقی از هویت و مشخصات خالق یا خالقین Sushiswap در دسترس نیست.

برخلاف صرافی‌های قدیمی مانند بایننس که خودشان بازارسازی می‌کنند، SushiSwap یک بازارساز خودکار یا AMM است. سوشی سواپ برای اینکه بتواند با یونی سواپ رقابت کند، در سپتامبر ۲۰۲۰ یک حمله خون‌آشام یا Vampire Attack ترتیب داد. این حمله به این صورت است که به کاربران پلتفرم‌های دیگر نرخ‌های بیشتری پیشنهاد می‌دهید که آن‌ها را به سرویس خود جذب کنید.

سوشی سواپ چه سرویس‌هایی دارد؟

گردانندگان سوشی سواپ قصد دارند این پلتفرم را به یک پلتفرم همه چیز تمام یا در اصطلاح One Stop تبدیل کنند که تمام نیازهای کاربران در فضای دیفای را پاسخگو باشد. با توجه به مطالب موجود در وبسایت سوشی سواپ، سرویس‌های اصلی این پلتفرم تا به امروز به شرح زیر هستند:

  • سواپ (Swap)
  • دکس میان‌زنجیره xSwap
  • بازار وام‌دهی Kashi (این سرویس در نسخه جدید سوشی سواپ فعال است و در نسخه قدیمی نیز گفته شده که منسوخ شده است)
  • لانچ‌پد توکن Miso (لانچ پد میزو از طریق نسخه قدیمی سوشی سواپ در دسترس است و در نسخه جدید بخشی برای آن در نظر گرفته نشده است)
  • فریم ورک یا زیرساخت ایجاد بازارساز خودکار Trident
  • پلتفرم وستینگFuro

یکی دیگر از سرویس‌های سوشی سواپ Onsen است. این سرویس در داکیومنت سوشی سواپ به‌عنوان سرویس ییلد فارمینگ معرفی شده است و حتی در صفحه استخرها نیز یک دکمه برای آن تعبیه شده است؛ اما با ورود به این بخش به با تیتر (Sushi Partnership Request Form) یا فرم درخواست همکاری سوشی روبه‌رو می‌شویم.

ارز دیجیتال SUSHI‌ چیست؟

ارز دیجیتال سوشی، توکن حاکمیتی پلتفرم SushiSwap است. دارندگان این توکن می‌توانند در سیستم حاکمیتی آن فعال باشند و در رای‌گیری‌ها و تصمیمات مهم نقش داشته باشند. افرادی که توکن توکن سوشی را استیک کنند، می‌توانند بخشی از کارمزد تراکنش‌ها را به‌عنوان پاداش دریافت کنند. سقف عرضه این توکن ۲۵۰ میلیون عدد است که ماه نوامبر ۲۰۲۳ تمام توکن‌ها عرضه خواهد شد. در حال حاضر ۲۳۰ میلیون عدد توکن SUSHI در چرخه بازار قرار دارد. بیشترین قیمت ارز دیجیتال سوشی مربوط به ۲۳ اسفند ۱۳۹۹ با قیمت ۲۳.۳۸ دلار می‌شود. کمترین قیمت SUSHI در تاریخ ۱۴ آبان ۱۳۹۹ با نرخ ۰.۴۸ دلار ثبت شده است. قیمت لحظه‌ای SUSHI‌ را می‌توانید از این لینک مشاهده کنید.

سوشی سواپ از چه شبکه‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

اتریومفانتومآربیتروم نواBoba Ethآپتیمیزم
آربیتروم وانBNB ChainفیوزBoba AvaxMetis Andromeda
آوالانچناسیس (Gnosis)سلوBoba BNBKava EVM
پالیگانمون ریورمون بیمهارمونیبیت تورنت چین

سوشی سواپ از چه کیف پول‌هایی پشتیبانی می‌کند؟

کوین بیس ولتمتامسک
ناسیس سیفکانک ولت

آموزش کار با سرویس سواپ Sushiswap

در این قسمت نحوه کار با سرویس سواپ دکس سوشی سواپ را آموزش می‌دهیم.

00 1024x516 1
منبع: Sushi.com

بعد از ورود به سایت sushi.com، روی گزینه Enter App کلیک کنید.

image 29 1024x481 1
منبع: Sushi.com

دو گزینه در بالا سمت راست مشاهده می‌کنید. از گزینه Connect Wallet میتوانید کیف پولتان را به پلتفرم وصل کنید. لیست کیف پول‌هایی را که سوشی سواپ پشتیبانی می‌کند، در بالا آورده‌ایم. شبکه‌ای را که قصد دارید روی آن تراکنش انجام دهید، از گزینه سمت چپ که به‌‌صورت پیش‌فرض روی اتریوم قرار دارد، انتخاب کنید.

گزینه‌های سمت چپ نیز امکان دسترسی را به سرویس‌های سواپ، استخرها، Furo و خرید کریپتو در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

02 1
منبع: Sushi.com

زمانی که کیف پولتان را وصل کنید، پنل وسط تصویر فعال می‌شود و می‌توانید دارایی‌های کیف پولتان را به دارایی مورد نظر سواپ کنید. بخش‌های تصویر بالا را توضیح میدهیم.

۱. گزینه Swap و Limit (گزینه لیمیت هنوز فعال نیست)

۲. تنظیمات که با نماد چرخ‌دنده نشان داده شده است. در این قسمت می‌توانید اسلیپیج را تعیین کنید. گزینه دیگری نیز در بخش تنظیمات وجود دارد که تنها روی شبکه پالیگان امکان استفاده از آن وجود دارد. در صورت فعال کردن گزینه Carbon Offset مقدار مشخصی کارمزد (در حال حاضر کمتر از ۰.۰۱ دلار) به‌ازای انتشار کربن ناشی از تراکنش به مبلغ کلی اضافه می‌شود.

۳. کراس چین: با فعال کردن این گزینه می‌توانید روی شبکه‌های مختلف دارایی‌تان را سواپ کنید.

۴. دارایی خودتان را انتخاب می‌کنید.

۵. دارایی را که می‌خواهید به آن سواپ کنید، انتخاب می‌کنید.

۶. اطلاعات مربوط به تراکنش مانند Price Impact، حداقل مقدار و مقدار تقریبی (Est.received)، کارمزد شبکه و مسیر تبدیل را نشان می‌دهد.

image 26 2
منبع: Sushi.com

بعد از اینکه تمام موارد را بررسی کردید، با فشردن دکمه Swap تصویر زیر به شما نمایش داده می‌شود که خلاصه‌ای از اطلاعات تراکنشتان است. انتخاب ما سواپ ETH به SUSHI است. در انتها باید دکمه Swap ETH for SUSHI را کلیک کنید.

image 23 1
منبع: Sushi.com

در صورت فعال کردن گزینه کراس چین، دو گزینه مانند تصویر بالا به پنل قبلی اضافه می‌شود که کاربران می‌توانند شبکه مبدا و مقصد را انتخاب کنند.

سرویس Buy Crypto

سوشی سواپ با همکاری Onramper سرویس خرید ارز دیجیتال با استفاده از ارز فیات را در سبد محصولاتش قرار داده است. در این بخش کاربران می‌توانند از ۶ روش (کارت اعتباری، کارت بانکی، اپل پی، گوگل پی، Sepa Bank Transfer‌ و SEPA Instant) رمزارز بخرند.

05
منبع: Sushi.com

با انتخاب روش مورد نظر از قسمت More، در بخش You Spend ارز فیات و در بخش You Get رمزارز مورد نظرتان را انتخاب می‌کنید. پایین بخش رمزارز، می‌توانید درگاه پرداخت را انتخاب کنید.

آموزش استفاده از سرویس Pools‌ در سوشی سواپ

با انتخاب گزینه Pools از نوار بالایی سایت سوشی سواپ، وارد سرویس استخرهای نقدینگی این دکس می‌شوید. 

06 1024x484 1
منبع: Sushi.com

تصویر بالا مربوط به صفحه ابتدایی استخرهای سوشی سواپ است. از این صفحه می‌توانید به قسمت‌های زیر دسترسی داشته باشید:

۱. ایجاد استخر جدید

۲. ملحق شدن به سرویس اونسن

۳. مشاهده استخرهای موجود

۴. مشاهده وضعیت تامین نقدینگیتان

۵. جست‌وجوی استخر

۶. انتخاب شبکه

۷. انتخاب نسخه‌های مختلف (از چپ به راست: نسخه سوم، نسخه دوم، استخرهای استیبل کوین، استخرهای کلاسیک، فارم‌ها)

۸. لیست استخرها

در ادامه تامین نقدینگی استخرهای موجود سوشی سواپ را بررسی می‌کنیم.

تامین نقدینگی استخرها

در این قسمت استخر USDC/ETH را انتخاب می‌کنیم.

image 24 1024x109 1
منبع: Sushi.com

مطابق با تصویر بالا روبه‌روی جفت ارزها اطلاعاتی راجع‌به نسخه‌ای که استخر روی آن شکل گرفته است، امکان دریافت پاداش فارمینگ، کارمزد استفاده از استخر، ارزش کل قفل‌شده، حجم مبادلات ۲۴ ساعت گذشته، کارمزدهای ۲۴ ساعت گذشته و APR نمایش داده می‌شود. با تامین نقدینگی این استخر به کاربر توکن‌های USDC-ETH SLP داده می‌شود که نمایان‌گر سهم آن‌ها از استخر است. عبارت SLP مخفف SushiSwap Liquidity Provider یا تامین‌کننده نقدینگی سوشی سواپ است. با کلیک روی نام استخر وارد صفحه زیر می‌شویم.

08 1024x656 1
منبع: Sushi.com

علاوه‌بر موارد بالا، در ادامه صفحه اطلاعاتی مربوط به حجم و ترکیب هر کدام از دارایی‌ها و پاداش این استخر به شما نمایش داده می‌شود. اگر قبلا نقدینگی این استخر را تامین کرده باشید و به شما پاداش تعلق گرفته باشد، می‌توانید با زدن دکمه Claim آن را دریافت کنید. همچنین برای برداشت نقدینگی‌تان می‌توانید دکمه Withdraw را بزنید. در صورتی که نسبت دارایی USD و ETH در کیف پولتان متناسب نیست، می‌توانید با کلیک روی دکمه Trade وارد صفحه سواپ شوید و دارایی‌تان را تبدیل کنید. برای تامین نقدینگی این استخر کافیست روی دکمه Deposit کلیک کنید و وارد صفحه زیرشوید.

image 27 1
منبع: Sushi.com

در این بخش با وارد کردن مقدار دلخواهتان که باید به یک نسبت از نظر ارزش دلاری باشد و زدن دکمه Enter Amount می‌توانید فرایند تامین نقدینگی استخر را تکمیل کنید. پس از آن و با دریافت SLP Token، می‌توانید از بخش شماره ۲ (Stake Liquidity) آن‌ها را استیک کنید.

آخرین و جدیدترین اخبار مربوط به سوشی سواپ

در این قسمت آخرین و جدیدترین اخبار مربوط به صرافی غیرمتمرکز SushiSwap را به‌صورت دوره‌ای آماده می‌کنیم.

اردیبهشت ۱۴۰۲

قیمت سوشی سواپ در ۱۷ می (۲۷ اردیبهشت) حدود ۴۵ درصد ریزش داشت. این تنزل علی‌رغم پیشنهادهای مطرح‌شده برای بازنگری دوباره بر توکنومیکس SUSHI رخ داد. اوایل سال ۲۰۲۳ پروپوزالی اجرایی شد که عرضه ارز دیجیتال سوشی را کاهش می‌دهد و آن را ضدتورمی‌تر می‌کند. خبر کامل را می‌توانید از این لینک مشاهده کنید.

بنابر گزارش کوین دسک، صرافی سوشی سواپ در ۵ می (۱۵ اردیبهشت) نسخه سوم استخرهای نقدینگیش را معرفی کرد. این استخرها روی ۱۳ شبکه فعال هستند. 

فروردین ۱۴۰۲

در ۲۰ فروردین صرافی سوشی سواپ مورد حمله اکسپلویت قرار گرفت و بیش از ۳.۳ میلیون دلار (حدود ۱۸۰۰ ETH) از حداقل یک کاربر به سرقت رفت.

پرسش و پاسخ (FAQ)

  • سوشی سواپ چیست؟سوشی سواپ یک صرافی غیرمتمرکز است که از ۲۰ شبکه بلاکچینی پشتیبانی می‌کند. این دکس یک فورک از یونی سواپ است.
  • ارز دیجیتال SUSHI چیست؟رمز ارز سوشی توکن حاکمیتی پلتفرم سوشی سواپ است که در تصمیمات حاکمیتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه‌بر این ارز دیجیتال سوشی به‌عنوان پاداش به مشارکت‌کنندگان پلتفرم داده می‌شود.

جمع‌بندی

ضمن توضیح درباره دکس سوشی سواپ و فعالیت‌هایی که داشته است، نحوه کار با سرویس‌های سواپ، استخر نقدینگی و خرید کریپتو با ارز فیات آن را آموزش دادیم و برخی از سرویس‌هایی را که در نسخه قبلیش در دسترس بودند یا در این نسخه هنوز راه‌اندازی نشده‌اند، معرفی کردیم.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
صرافی سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها