آینده را با صرافی سیمیا معامله کنید!

صرافی پنکیک سواپ

اگر از شما بخواهیم اسم چند صرافی غیرمتمرکز را نام ببرید، در کنار اسامی مشهوری مثل یونی سواپ و سوشی سواپ، یکی از گزینه‌ها حتما پنکیک سواپ (PancakeSwap) است. حذف دفتر سفارش (Order Book) و استفاده از قرارداد هوشمند، ویژگی بارز این صرافی‌هاست. در این مقاله از صرافی سیمیا ضمن توضیح اینکه صرافی پنکیک سواپ چیست و با چه هدفی به وجود آمده است، به سرویس‌های این صرافی و به طور کلی کار با منوها و معرفی امکانات آن نیز خواهیم پرداخت. مطالعه این مطلب به شما کمک می‌کند بهتر بتوانید با این صرافی کار و از امکانات آن استفاده کنید.

موارد مهم مقاله:

✅ پنکیک سواپ (PancakeSwap) یک صرافی غیرمتمرکز بر بستر زنجیره هوشمند بایننس است.

✅ رمزارز بومی صرافی پنکیک سواپ، توکن CAKE نام دارد که یک ارز دیجیتال با استاندارد BEP20 است.

✅ امکان سواپ، تامین نقدینگی، انجام معاملات دائمی، سفارشات محدود، بریج،‌مدیریت NFT، ییلد فارمینگ و استیکینگ در این صرافی وجود دارد.

✅ صرافی پنکیک سواپ به تازگی (فروردین ۱۴۰۲) نسخه سوم خود را عرضه کرده است.

صرافی پنکیک سواپ چیست؟

CryptoMode PancakeSwap BSC
منبع: businesstoday.in

پنکیک سواپ یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر بستر زنجیره هوشمند بایننس (BSC)‌ است. دارندگان توکن CAKE حق شرکت در تصمیم‌های حاکمیتی پلتفرم پنکیک سواپ را دارند. این صرافی از یک مدل بازارساز خودکار (Automated Market Maker)‌ برای قیمت‌گذاری استفاده می‌کند و کاربران مسئول تامین نقدینگی آن هستند. 

به دلیل اینکه پنکیک سواپ از BSC استفاده می‌کند، مزایایی همچون هزینه گس پایین در مقایسه با شبکه اتریوم، در آن قابل توجه است. PancakeSwap علاوه بر سرویس مبادله یا سواپ، بخش‌های دیگری هم دارد که از مهم‌ترین آنها می‌توان به NFT، مسابقه پیش‌بینی‌، ییلد فارمینگ، عرضه اولیه فارم (IFO) و لاتاری اشاره کرد. در ادامه و در بخش سرویس های صرافی پنکیک سواپ، این موارد را بررسی می‌کنیم.

تاریخچه صرافی پنکیک سواپ

صرافی Pancakeswap کار خود را در سپتامبر سال ۲۰۲۰ (شهریور ۱۳۹۹) روی زنجیره هوشمند بایننس آغاز کرد. کدهای اولیه این صرافی فورکی از کد‌های نسخه دوم صرافی یونی سواپ بود. این صرافی در مهرماه همان سال موفق به جذب سرمایه ده میلیون دلاری از صندوق شتاب‌دهنده زنجیره هوشمند بایننس در کنار چند پروژه دیگر همچون برگر سواپ، بیکری سواپ و فورتیوب (Fortube) شد. این سه صرافی را می‌توان طلایه‌داران صرافی‌های غیرمتمرکز در شبکه BSC دانست. 

آشنایی با امکانات صرافی PancakeSwap

در این بخش با چند سرویس و امکانات صرافی پنکیک سواپ آشنا می‌شویم. در ادامه می‌توانید توضیحات مختصری در خصوص هرکدام از این موارد مطالعه کنید.

منوی ترید

pancakeswap trade
منبع: pancakeswap.finance

منوی ترید خود شامل چند گزینه زیر است:

 • مبادله (Swap): در بخش مبادله، کاربران می‌توانند توکن‌های BEP20 را با یکدیگر معامله کنند. علاوه بر کارمزد شبکه، صرافی از هر مبادله درصدی کسر می‌کند که از این محل پاداش تامین‌کنندگان نقدینگی را فراهم می‌کند.
 • نقدینگی (Liquidity): کاربران می‌توانند با تامین نقدینگی یک جفت ارز، از پاداش مبادله آن جفت ارز برخوردار شوند. پاداش‌ها مطابق با میزان تامین نقدینگی اعطا می‌شود. 
 • معاملات دائمی (Perpetual): کاربران به کمک این قابلیت می‌توانند با اهرم‌هایی تا ۲۰۰ برابر، به انجام معاملات دائمی پنکیک سواپ بپردازند. 
 • پل بلاکچینی (Bridge): در این صرافی می‌توانید از طریق بخش بریج، به تبدیل توکن‌های بلاکچین‌های مختلف به یکدیگر بپردازید.
 • سفارش محدود (Order Limit): امکان ثبت سفارش محدود به کاربران کمک می‌کند که همچون صرافی‌های متمرکزی که از دفتر سفارش استفاده می‌کنند، سفارشی به مبالغ دلخواه ثبت کنند. هر زمان که قیمت به آن مبلغ برسد، سفارش‌ اجرا خواهد شد.

منوی Earn

image 6
منبع: pancakeswap.finance

تمام زیرمنوهای این بخش، مربوط به شیوه‌های کسب درآمد از صرافی پنکیک سواپ مربوط است.

 • مزارع (Farm): کاربران می‌توانند از ییلد فارمینگ بهره‌مند شوند و با کشت توکن‌های نقدینگی خود، پاداش‌های مضاعفی به دست آورند. 
 • استخر (Pool): در استخرها کاربران می‌توانند توکن موردنظر خود را استیک و کسب سود کنند. استخر استیک کیک (Stake Cake) نیز از جمله همین استخرهاست. در این استخرها می‌توانید استیکینگ منعطف (Flexible) یا ثابت (Fixed-Term) انجام دهید. برای شرکت در استخرهای ثابت، باید مدت زمان قفل کردن توکن‌های خود را مشخص کنید و به یاد داشته باشید که نمی‌توانید پیش از اتمام دوره، توکن‌های خود را از حالت استیکینگ خارج کنید. استخرهای سایروپ (SYRUP Pools) ساده‌ترین راه برای کسب توکن‌های  رایگان در پنکیک سواپ هستند. تنها کافی است CAKE را استیک کنید.

منوی Win

image 1 4
منبع: pancakeswap.finance

این منو گزینه‌هایی را در بر می‌گیرد که بیشتر جنبه تشویقی دارند و برای برخی از کاربران بسیار جذاب هستند:

 • رقابت معاملاتی (Trading Competition): در این بخش با توجه به حجم معاملاتی که انجام داده‌اید، می‌توانید با سایر کاربران رقابت و پاداش خود را دریافت کنید.
 • پیش‌بینی (Prediction): در این قسمت می‌توانید با پیش‌بینی قیمت جفت ارزهای BNBUSD یا CAKEUSD، پاداش بگیرید.
 • لاتاری (Lottery): در این بخش با استفاده از توکن CAKE، بلیط بخت‌آزمایی می‌خرید تا شانس خود را برای برنده شدن جوایز این صرافی امتحان کنید.
 • Pottery: این ویژگی جالب، از ترکیب قابلیت استیکینگ و لاتاری به وجود آمده است که با توجه به میزان CAKE که سپرده‌گذاری کرده‌اید،‌ می‌توانید سودهایی به دست آورید. 

منوی NFT

image 2 4
منبع: pancakeswap.finance

در این بخش زیرمنوهای زیر را می‌بینیم:

 • Overview: در این بخش می‌توانید نگاهی کلی به بازار NFT و جدیدترین مجموعه‌های منتشرشده بیندازید. 
 • مجموعه (Collection‌): این زیرمنو امکان مشاهده و مرتب‌سازی مجموعه‌های مختلف را فراهم می‌کند. 
 • فعالیت (Activity‌): در این قسمت می‌توانید رویدادهای مختلف توکن‌های بی‌همتا را همراه با تاریخ و قیمت مشاهده کنید.

سایر منوها

pancakeswap other
منبع: pancakeswap.finance

در آخرین منوی این سایت، می‌توان اطلاعاتی را در قالب چندین زیرمنوی مختلف زیر مشاهده کرد:

 • اطلاعات (Info): در این بخش اطلاعاتی مربوط به حجم معاملات صرافی، میزان موجودی توکن‌ها و استخرهای نقدینگی و آخرین تراکنش‌ها منتشر می‌شود.
 • عرضه اولیه فارم (IFO): اطلاعاتی مربوط به IFOهای جدید و عرضه‌های در راه را می‌توانید در این بخش مشاهده کنید.
 • برنامه همکاری (Affiliate Program): این سرویس صرافی پنکیک سواپ کمک می‌کند تا برای بهبود دیفای و دسترس‌پذیری بیشتر این حوزه، به کامیونیتی پنکیک سواپ کمک کنید.
 • رای‌دهی (Voting): ارائه پیشنهادها و رای‌دهی در مورد پیشنهاد سایرین از طریق این بخش قابل انجام است. 

کارمزد پنکیک سواپ

یکی از مولفه‌های انتخاب صرافی، کارمزدهای آن است. پنکیک سواپ در نسخه دوم خود، از هر مبادله ۰.۲۵ درصد کسر می‌کند که از این مبلغ، ۰.۱۷ درصد نصیب تامین‌کنندگان نقدینگی می‌شود. ۰.۰۲۲۵ درصد هم به خزانه پنکیک سواپ واریز و ۰.۰۵۷۵ درصد آن هم برای خرید و سوزاندن توکن CAKE صرف می‌شود. 

اما همزمان با راه‌اندازی نسخه سوم پنکیک سواپ، چهار هزینه کارمزد متفاوت معرفی شده است که عبارتند از ۰.۰۱ درصد، ۰.۰۵ درصد، ۰.۲۵ درصد و ۰.۱ درصد. کاربران می‌توانند هر کدام از این کارمزدها را انتخاب کنند. در ادامه به این مسئله هم خواهیم پرداخت.

رمزارزها و شبکه‌های پشتیبانی‌شده در پنکیک سواپ

از آنجا که ایجاد استخر نقدینگی نیازمند مجوز نیست، استخرهای فراوانی در این صرافی وجود دارند. دقت کنید که در میان آنها ممکن است حتی توکن‌های غیرمعتبر یا اسکم هم وجود داشته باشد. این صرافی از تمام توکن‌های مبتنی بر BEP20‌ پشتیبانی می‌کند. همچنین در قسمت بریج نیز بلاکچین‌های آوالانچ، پالیگان (متیک)، آربیتروم، آپتیمیزم و فانتوم قابل استفاده هستند. 

مقایسه صرافی پنکیک سواپ با رقبا

برای اینکه بدانیم صرافی PancakeSwap‌ چه مزایایی نسبت به همتایان خود دارد، بهتر است دست به مقایسه بزنیم. در اینجا کار را با نگاهی به رده‌بندی صرافی‌های غیرمتمرکز در سایت کوین مارکت کپ آغاز می‌کنیم.

این صرافی در تاریخ ۱۹ فروردین ۱۴۰۲ در رتبه پنجم برترین صرافی‌های غیرمتمرکز به لحاظ حجم معاملاتی جای گرفته است. البته نسخه سوم پنکیک سواپ که به تازگی عرضه شده نیز در رتبه هشتم این فهرست قرار دارد.

COINMARKETCAP DEX 1024x454 1
منبع: coinmarketcap.com

از این فاکتور که بگذریم، مقایسه صرافی‌های غیرمتمرکز از منظر ارزش کل قفل شده (TVL) نیز می‌تواند موجب آگاهی بیشتر ما نسبت به جایگاه پنکیک سواپ در میان رقیبای خود شود. مطابق اطلاعات سایت دیفای لاما، در میان پلتفرم‌های فعال در شبکه هوشمند بایننس، صرافی پنکیک سواپ با ارزش کل قفل شده به میزان ۲.۳۴ میلیارد دلار، اختلاف فاحشی با رقیب رده‌دومی خود یعنی پروتکل وام‌دهی ونوس دارد. 

pancakeswap tvl 1 1024x487 1
منبع: defillama.com

آموزش کامل کار با صرافی پنکیک سواپ

پیش از هر چیز می بایست کیف پول خود را برای کار با این پلتفرم، متصل کنید. با فشردن دکمه Connect، فهرستی از کیف پول‌های قابل استفاده را می‌توانید مشاهده کنید. به طور کلی هر کیف پولی که قابلیت پشتیبانی از شبکه بایننس اسمارت چین و پروتکل اتصال والت کانکت (WalletConnect) را داشته باشد، می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

connect wallet pancakeswap

انتقال نقدینگی از استخرهای قدیمی به نسخه سوم 

migrating liquidity to pancakeswap v3
منبع: pancakeswap.finance

در اواخر فروردین ۱۴۰۱، پنکیک سواپ اعلام کرد سپرده‌گذارانی که در بخش فارم و یا استخرهای سایروپ کیک سرمایه‌گذاری کرده‌اند، باید سرمایه خود را خارج کرده و به نسخه جدید قراردادهای هوشمند این پلتفرم منتقل کنند. اکنون (در فروردین ۱۴۰۲) نیز پس از راه‌اندازی نسخه سوم این پلتفرم، کاربران برای انتقال دارایی‌های خود به نسخه جدید، باید به این آدرس مراجعه و مراحل زیر را دنبال کنند:

 • خارج کردن دارایی‌ها از استیکینگ در نسخه دوم
 • حذف نقدینگی از استخرهای تامین نقدینگی
 • افزودن نقدینگی در نسخه سوم
 • استیکینگ در فارم‌های نسخه سوم

آموزش سواپ در صرافی PancakeSwap

برای سواپ کردن به منوی Trade‌و سپس بخش Swap مراجعه و رمزارز مبدا و مقصد خود را مشخص کنید. مقدار ارزی را که می‌خواهید تبدیل کنید، مشخص کنید تا در کادر دوم معلوم شود که توکن‌های دریافتی شما چقدر است. همچنین لازم است به گزینه اسلیپیج نیز دقت کنید. اسلیپیج به معنای تفاوت قیمت مدنظرتان با قیمتی است که حاضرید معامله را انجام دهید. وقتی نقدینگی کافی برای انجام سفارش شما وجود ندارد، قیمت آن بالا می‌رود تا سفارشی منطبق با سفارش شما پیدا شود. با مشخص کردن میزان اسلیپیج، یک محدوده تعیین می‌کنید که در صورت تغییر قیمت در آن بازه، سفارشتان همچنان اجرا شود. در نهایت دکمه SWAP را بفشارید. 

swap in pancakeswap
منبع: docs.pancakeswap.finance

پس از انجام این کار، پنجره‌ای باز می‌شود که جزئیات سواپ را نشانتان می‌دهد. در صورت تایید، گزینه Confirm را بفشارید. 

swap 2
منبع: docs.pancakeswap.finance

با انجام این کار، پیغام زیر را خواهید دید و می‌توانید برای بررسی تراکنش خود در مرورگر بلاکچین، از لینکی که در این پیغام وجود دارد استفاده کنید.

swap3
منبع: docs.pancakeswap.finance

ثبت سفارش محدود در پنکیک سواپ

برای ثبت سفارش محدود، لازم است به همان منوی Trade بروید و این بار گزینه Limit Order را انتخاب کنید. در کادر اول رمزارزی که قصد فروش آن را دارید انتخاب و در کادر  دوم توکنی که قصد خریدش را دارید مشخص کنید. کادر سوم مربوط به تعیین قیمت است. در این قسمت باید مبلغی بالاتر از قیمت بازار وارد کنید.

image 2022 05 17 192307327
منبع: pancakeswap.finance

اگر تاکنون با توکن مبدا در پنکیک سواپ معامله‌ای انجام نداده‌اید،‌ باید در ابتدا آن را Enable کنید. یادتان باشد که باید هزینه گس را نیز مدنظر قرار دهید؛ یعنی قیمت تمام‌شده باید بالاتر از مبلغ معامله باشد که با کسر هزینه گس، معامله‌تان انجام شود. در نهایت Confirm را انتخاب کنید.

limit order 1
منبع: pancakeswap.finance

با انجام این کار، می‌توانید سفارش خود را در بخش سفارش‌های باز (Open Orders) ببینید. سفارش‌ها محدودیت زمانی برای اجرا ندارند و تا زمانی که اجرا شوند و یا کاربر آن را لغو کند، باز خواهند ماند.

image 23
منبع: pancakeswap.finance

برای کنسل کردن سفارش، بر روی سه نقطه کلیک کرده و سپس در باکس باز شده، Cancel Order را انتخاب می‌کنیم. باز هم دقت کنید که برای لغو سفارش، باید تراکنشی در شبکه انجام شود که نیازمند پرداخت مبلغی به عنوان گس است.

Cancel limit order
منبع: pancakeswap.finance

تامین نقدینگی در استخرهای نقدینگی

یکی از مهم‌ترین کارهایی که کاربران می‌توانند در PancakeSwap‌ انجام دهند، تامین نقدینگی است. به این منظور، روی گزینه Liquidity در منوی Trade کلیک کنید. 

lp 1
منبع: docs.pancakeswap.finance

در اینجا می‌توانید ابتدا نسخه موردنظر خود را انتخاب کنید. همچنین با انتخاب StableSwap، می‌توانید برای جفت ارزهای استیبل (مثل استیبل کوین‌های USD) که اسلیپیج پایینی دارند، تامین نقدینگی کنید. پس از انتخاب، روی گزینه Add Liquidity کلیک کنید. سپس لازم است که از قسمت بالا سمت چپ، جفت معاملاتی موردنظرتان را انتخاب کنید. در این تصویر با دو جفت USDC و ETH سروکار داریم. 

image 3
منبع: docs.pancakeswap.finance

در مرحله بعد باید کارمزد معاملاتی خود را انتخاب کنید. برای انجام این کار لازم است روی گزینه More‌ کلیک کنید. سپس می‌توانید مطابق تصویر زیر، محدوده قیمتی را مشاهده کنید.

lp 3
منبع: docs.pancakeswap.finance

حالا باید مبلغی را برای یکی از توکن‌ها تعیین کنید تا مبلغ توکن دیگر به طور خودکار پر شود. 

image 1 2
منبع: docs.pancakeswap.finance

پس از انجام این موارد، باید روی گزینه Enable USDC کلیک کنید.

image 2 3
منبع: docs.pancakeswap.finance

پس از این کار، گزینه Add نیز روشن می‌شود که باید روی آن کلیک کنید. با این کار، پنجره‌ای مانند زیر خواهید دید که در آن می‌توانید جزئیات پوزیشن خود را مشاهده کنید. اگر همه‌چیز به نظرتان درست است، روی گزینه Add کلیک کنید.

lp 6
منبع: docs.pancakeswap.finance

پیغامی مبنی بر تایید تراکنش در کیف پولتان مشاهده خواهید کرد که باید آن را Confirm کنید. پس از اتمام عملیات، می‌توانید پوزیشن‌های فعال خود را در این بخش مشاهده کنید.

lp 7
منبع: docs.pancakeswap.finance

حذف نقدینگی

برای حذف نقدینگی نیز روی پوزیشن موردنظرتان کلیک و گزینه Remove‌ را (مانند تصویر بالا) انتخاب کنید. با این کار پنجره‌ای خواهید دید که در آن باید مشخص کنید قصد حذف چه مقدار از نقدینگی را دارد. روی دکمه Remove کلیک کنید. در پنجره بعدی خواهید دید که با این کار، چند توکن دریافت خواهید کرد. در صورت موافقت،‌ باید تراکنش را تایید کنید تا توکن‌هایتان از حالت سپرده‌گذاری خارج و وارد کیف پولتان شود.

مشارکت در استخرهای سایروپ (SYRUP Pools)

از منوی Earn‌ روی گزینه Pools‌ کلیک و استخر موردنظرتان را انتخاب کنید. در این مثال استخر کیک را انتخاب کرده‌ایم. گزینه Enable‌ را برای شروع کلیک کنید. پس از این کار لازم است نوع استخر (منعطف یا ثابت) را هم انتخاب کنید. 

webpc passthru 1
منبع: docs.pancakeswap.finance

 در اینجا ما گزینه منعطف را انتخاب می‌کنیم و در پنجره بعدی با مقدار استیکینگ را مشخص کنیم. در نهایت لازم است گزینه Confirm را فشار دهیم.

staking 2
منبع: docs.pancakeswap.finance

پس از تایید، با کلیک بر روی استخر می‌توانید مقدار بیشتری استیک کنید، موجودی فعلی خود را برداشت کنید و یا آن را تبدیل به Fixed Term کنید:

staking 4
منبع: docs.pancakeswap.finance

توجه داشته باشید که به شکل همزمان تنها در یک استخر کیک (ثابت یا منعطف) می‌توانید سرمایه‌گذاری کنید. بنابراین چه با کلیک بر روی Fixed Term در ابتدا و چه با کلیک بر روی گزینه Convert to Lock، به باکس زیر خواهید رسید. در این باکس میزان قفل شدن کیک‌های خود را انتخاب کرده و سپس تایید می‌کنید. 

spaces MHREX7DHcljbY5IkjgJ 1972196547 uploads git blob 66438d88bdde7b37760c22504d682dba5abbe420 cake pool convert lock
منبع: docs.pancakeswap.finance

توجه داشته باشید که تا پیش از سررسید زمان مشخص شده، قادر به برداشت اصل و سود سرمایه خود نخواهید بود. پس از تایید و تا قبل از سررسید زمان آزادسازی، تنها امکان افزودن به موجودی (Add Cake) و یا افزایش مدت قفل بودن (Extend) را خواهید داشت:

6 how to stake in fixed pool
منبع: docs.pancakeswap.finance

مثالی از اضافه کردن کیک و افزودن به زمان به شکل همزمان:

9 how to stake in fixed pool
منبع: docs.pancakeswap.finance

برای افزودن و یا حذف مقدار سرمایه‌گذاری، بر روی گزینه‌های مثبت و منفی کلیک کنید. پنجره‌ای باز خواهد شد که در آن مبلغی که قصد افزودن یا کم کردن آن را دارید، انتخاب خواهید کرد.

fa 4
منبع: docs.pancakeswap.finance

 در نهایت بر روی گزینه تایید (Confirm) کلیک کنید .توجه داشته باشید که پیش از هر انتقال، باید آن تراکنش را علاوه بر محیط کاربری سایت، در کیف پول خود نیز تایید نمایید.

بررسی نسخه‌های مختلف پنکیک سواپ

صرافی پنکیک سواپ به تازگی نسخه سوم خود را نیز ارائه کرده است و اکنون می‌توانید روی این ورژن کار کنید. نسخه دوم این صرافی در تاریخ ۲۳ آوریل سال ۲۰۲۱ (۲  اردیبهشت ۱۴۰۰) معرفی شد. دقت کنید که نسخه قبلی دیگر پشتیبانی نمی‌شود و نمی‌توانید در آن مبادله کنید. با این به‌روزرسانی بود که مواردی مانند تغییر ساختار هزینه تراکنش‌ها، قابلیت سود مرکب و در نظر گرفتن جایزه برای کمپین‌های ریفرال نیز به این پلتفرم اضافه شد. 

در سال ۲۰۲۳ و در تاریخ ۳ آوریل (۱۴ فروردین ۱۴۰۲)، نسخه سوم این صرافی به‌روزرسانی شد. از جمله ویژگی‌های این نسخه، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کارمزدهایی تا ۲۵ برابر کمتر نسبت به نسخه دو
 • درآمدهایی چندین برابر بیشتر با همان میزان سپرده‌گذاری برای تامین نقدینگی
 • کارایی سرمایه‌ای بیش از ۴۰۰۰ برابر
 • انتخاب ۴ کارمزد مختلف در مقایسه با یک کارمزد واحد در نسخه دو

پشتیبانی صرافی پنکیک سواپ

صرافی PancakeSwap به منظور رفع مشکلات و خطاها، کاربران را به گروه تلگرامی خود دعوت می‌کند. همچنین صفحه‌ای تحت عنوان Troubleshooting Errors نیز در این صرافی وجود دارد که روش‌های مقابله با خطاهای رایج این صرافی را می‌توانید در آنجا مطالعه کنید. 

آیا صرافی پنکیک سواپ برای ایرانیان مناسب است؟

پس از آن که در اواخر بهمن‌ماه ۱۴۰۰، پنکیک سواپ دسترسی ایرانیان به خدمات خود را بست، پیش از دسترسی به این سایت باید از اتصال VPN (بدون نشت IP) و یا VPS خود مطمئن شوید. هر چند طبق بررسی‌های قرارداد هوشمند این صرافی توسط تیم میهن بلاکچین، امکان بلوکه یا فریز کردن دارایی‌های کاربران وجود ندارد و تنها در سطح فرانت‌اند، دسترسی آن‌ها محدود خواهد شد. با این تفاسیر، کاربران ایرانی همچنان می‌توانند از پنکیک سواپ استفاده کنند. 

آخرین اخبار (اسفند ۱۴۰۱-فروردین ۱۴۰۲)

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، در اوایل فروردین ۱۴۰۲، صرافی پنکیک سواپ نسخه سوم خود را عرضه کرد. همچنین در اواخر سال ۱۴۰۱ نیز، شاهد هشدار پنکیک سواپ در مورد توکن‌های کلاهبرداری بودیم. اگر از این صرافی استفاده می‌کنید، حتما این هشدار را جدی بگیرید. اضافه شدن استخرهای استیکینگ جدید در پنکیک سواپ نیز، از جمله آخرین اخباری است که در مورد این صرافی منتشر شده است.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • صرافی پنکیک سواپ چیست؟
  یکی از صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر مدل بازارساز خودکار است که روی شبکه هوشمند بایننس فعالیت می‌کند. 
 • آیا صرافی پنکیک سواپ توکن دارد؟
  بله. رمزارز بومی پنکیک سواپ با نام CAKE معامله می‌شود که یک توکن با استاندارد BEP20 است.

جمع‌بندی

صرافی پنکیک سواپ یکی از محبوب‌ترین و مطرح‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز ارز دیجیتال است که توکن بومی آن با نام CAKE معامله می‌شود. این صرافی امکانات متعددی دارد که از آن میان می‌توان به سواپ، تامین نقدینگی، مدیریت NFT و استیکینگ اشاره کرد. پنکیک سواپ در اواخر سال ۱۴۰۰ دسترسی کاربران ایرانی را مسدود کرد،‌ اما با این همه اکنون می‌توان با استفاده از VPN‌ از خدمات این صرافی استفاده کرد.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
صرافی سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها