۱۴۰۳/۳/۸
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

صرافی Coinex کوینکس

مطلب پیش رو، نقد و بررسی صرافی Coinex است که به صورت اختصاصی، توسط تیم صرافی سیمیا انجام شده است. به یاد داشته باشید که در حال حاضر و در زمان نگارش این مقاله، هیچکدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی، اجازه ارائه خدمات به کاربران ایرانی ندارند. بعضی از این صرافی‌ها، امکان فعالیت و برداشت دارایی بدون احراز هویت به کاربران می‌دهند، اما ممکن است با مشکوک شدن به آی‌پی شما، به شما اجازه برداشت دارایی را ندهند و از شما احراز هویت بخواهند. در نهایت، صرافی سیمیا همواره این ریسک‌ها را به اطلاع کاربران می‌رساند و از کاربران می‌خواهد با دانش و آگاهی کامل در حوزه کریپتو فعالیت کنند. ریسک هرگونه فعالیت و از دست دادن دارایی ناشی از فعالیت در صرافی بررسی شده در این مطلب، به عهده خود کاربر است و صرافی سیمیا هیچ مسئولیتی در این زمینه ندارد.

صرافی Coinex یکی از صرافی‌های متمرکز است که احتمالا نام آن به گوش خیلی از شما خورده است. طبق معمول مسئله مهم این است که آیا کاربران ایرانی می‌توانند در این صرفی فعالیت کنند یا نه. به همین خاطر در این مقاله از صرافی سیمیا می‌خواهیم به نقد و بررسی صرافی کوینکس (Coinex) بپردازیم و ببینیم که آیا این صرافی برای ایرانی‌ها مناسب است یا نه. 

به دلیل ریسک بالای فعالیت در صرافی‌های متمرکز برای کاربران کشورمان، میهن بلاکچین در حال نقد و بررسی صرافی‌های مختلف است و میزان ریسک فعالیت در آن‌ها را بررسی می‌کند تا کاربران در جریان این ریسک باشند و با آگاهی کامل در این حوزه فعالیت کنند. شما می‌توانید مطالب مربوط به صرافی‌هایی را که تا به حال توسط تیم صرافی سیمیا مورد نقد و بررسی قرار گرفته‌اند از طریق لینک‌های زیر مطالعه کنید:

نکات کلیدی مقاله:
صرافی کوینکس یک صرافی متمرکز است که مشخص نیست در استونی واقع شده یا هنگ کنگ.
صرافی Coinex در قوانین خود مستقیما به نام ایران و هیچ کشور دیگری اشاره نکرده است.
بنا بر توضیحات صرافی کوینکس، کاربران کشورهای تحت تحریم نباید از این صرافی استفاده کنند.
در صورت درخواست مقامات یک کشور، صرافی Coinex این حق را دارد که حساب کاربر را مسدود کند.

معرفی صرافی Coinex

در سایت رسمی صرافی Coinex نوشته شده که این صرافی در کشور استونی واقع شده است.

منبع: coinex.com

اما اگر در گوگل جستجو کنید، نتایج متفاوتی خواهید دید. چندین سایت از جمله Cryptonews، محل استقرار کوینکس را واقع در هنگ‌کنگ می‌دانند. 

coinex location
منبع: cryptonews.com

در زمان بررسی سایت کوینکس در مرداد ۱۴۰۰، متوجه شدیم که نام کمپانی اصلی کوینکس که تا به حال Coinex Global Limited بود، به Vino Global Limited تغییر کرده است. اکنون و در اواخر سال ۱۴۰۱ و در بررسی مجدد، می‌بینیم که این نام تغییر کرده و همه‌جا از نام coinEx استفاده شده است.

coinex company 1024x181 1
منبع: coinex.com

همچنین قبلا در صفحه Terms of Services سایت کوینکس نوشته شده بود که این کمپانی در جزیره سیشل واقع شده است. اما اکنون اثری از نام این جزیره در این بخش نیست. البته در صفحه لینکدین صرافی کوینکس موقعیت جغرافیایی این کمپانی هنگ کنگ ثبت شده است. عدم شفافیت در مشخص کردن موقعیت جغرافیایی یک صرافی متمرکز، پرچم قرمز بزرگی برای آن به حساب می‌آید.

پشتوانه صرافی Coinex، استخر ماینینگ ViaBTC است که یکی از بزرگ‌ترین استخرهای دنیاست. این صرافی پنجمین استخر بزرگ بیت کوین و بزرگ‌ترین استخر استخراج بیت کوین کش است. بنیانگذار و مدیرعامل استخر ViaBTC و صرافی Coinex، یانگ هایپو (Yang Haipo) است. 

bitcoin pools 1
منبع: btc.com

به گزارش سایت Cryptocompare، صرافی Coinex در مرداد ۹۹ امتیاز F گرفته بود که پایین‌تر از حد متوسط صرافی‌های رمزارز است. در مرداد ۱۴۰۰، این امتیاز از F به C تغییر پیدا کرد و اکنون در بهمن ۱۴۰۱ رتبه B را می‌توان در کنار اسم این صرافی مشاهده کرد. 

coinex review
منبع: cryptocompare.com

بد نیست در نهایت نگاهی هم به گیت هاب کوینکس بیندازیم. همانطور که در تصویر می‌بینید، تمام کدهای این صرافی توسط یک نفر نوشته شده است.

coinex github
منبع: github.com

متمرکز بودن صرافی کوینکس به حدی است که حتی مشارکتی هم در کدهای آن وجود نداشته است.

سرویس‌ها و خدمات صرافی کوینکس

 صرافی Coinex در کنار سرویس‌های متعارفی مثل سرویس لیست کردن توکن‌ها، چند سرویس مهم دیگر ارائه می‌دهد که عبارت‌اند از:

 • صرافی متمرکز: یک پلتفرم ترید رمزارز که شامل ترید قراردادهای دائمی، ‌مارجین و دیگر اوراق مشتقه است. این اصلی‌ترین خدمتی است که صرافی Coinex‌ ارائه می‌کند.
 • ViaBTC: یک استخر ماینینگ که به کاربرانی از بیش از ۱۳۰ کشور خدمات می‌دهد.
 • CoinEx Smart Chain (CSC): زنجیره هوشمند کوینکس که بر اساس مکانیزم اجماع Proof of Stake‌ عمل می‌کند، هم غیرمتمرکز است و هم مصرف انرژی آن بهینه است. این زنجیره امکان ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز شخصی را فراهم می‌کند. 
 • ViaWallet: یک کیف پول غیرمتمرکز چندارزی که کنترل کلید خصوصی آن دست کاربران است. این کیف پول مربوط به همان زنجیره هوشمند کوینکس است که از این لینک می‌توانید آن را دانلود کنید.
 • Coinex Smart Chain Bridge: یکی دیگر از سرویس‌های کوینکس پل زنجیره هوشمند کوینکس است که به کمک آن می‌توان به نقل و انتقال دارایی‌‌های شبکه اتریوم، زنجیره هوشمند بایننس و ترون به شبکه اصلی CSC پرداخت. 

آیا صرافی Coinex با کاربران ایرانی مشکل دارد؟

سال گذشته یکی از فعالان ایرانی حوزه رمزارزها اعلام کرد صرافی Coinex با ایرانی‌ها مشکل ندارد و آنها می‌توانند به راحتی در این صرافی فعالیت کنند. از این رو بسیاری از کاربران ایرانی روانه این صرافی شدند و شروع به فعالیت در آن کردند. بعد از کمی تحقیق کاشف به عمل آمد که این شخص تنها به خاطر کد ریفرال خود این موضوع را مطرح کرده است. 

قوانین ضد پولشویی برخی از کشورهای دنیا مثل استونی، ‌لوکزامبورگ و مالت چندان سخت‌گیرانه نیست و بسیاری از کسب و کارهایی که شفافیت لازم را ندارند، این کشورها را برای فعالیت انتخاب می‌کنند. شاید صرافی Coinex هم به همین دلیل در استونی واقع شده و بعد از آن، مدعی شد که دفتر مرکزی کوینکس در هنگ کنگ قرار دارد. 

قانون‌گذاران در صورت مشاهده ارائه خدمات یک صرافی به کاربران ایرانی سریعا به آن صرافی هشدار می‌دهند و مجبورش می‌کنند که از این قوانین تبعیت کند. اگر یک صرافی ادعا کند که کاربران ایرانی می‌توانند در آن فعالیت کنند، خود این قضیه هم به عنوان زنگ خطر محسوب می‌شود. از آنجایی که ایران تحت تحریم است و در لیست OFAC قرار دارد، سایر کشورها اجازه ارائه خدمات مالی به ایران را ندارند. در نتیجه اگر شرکتی بدون در نظر گرفتن این مسئله به کاربران ایرانی سرویس بدهد، به معنای قانون‌شکنی است و خود آن شرکت دیر یا زود درگیر مواجهه با قانون‌گذاران خواهد شد و در این میان، کاربران ایرانی آن شرکت هم متضرر خواهند شد.

در بدترین حالت، قانون‌گذاران ممکن است جلوی فعالیت صرافی را بگیرند. این یک سناریوی آشنا برای کاربران ایرانی است و مشابه آن قبلا هم رخ داده است. مثلا در سال ۲۰۱۷ صرافی بیترکس (Bittrex) حساب کاربران ایرانی را مسدود و دارایی‌های آنها را بلوکه کرد. در آن زمان کاربران ایرانی متحمل ضررهای سنگینی شدند؛ چرا که در سال ۲۰۱۷ که اوج دوران رمزارزها بود، کوین‌ها و توکن‌هایی ارزشمند داشتند؛ اما ۳ سال بعد که دارایی‌های آنها آزاد شد، یا این کوین‌ها از لیست صرافی‌ها خارج شده بودند یا ارزششان آنقدر کم شده بود که عملا هیچ ارزشی نداشتند. صرافی Coinex نیز ممکن است چنین بلایی بر سر کاربران ایرانی بیاورد.

یک احتمال دیگر نیز وجود دارد که پس از مدتی فعالیت، یعنی زمانی که نقدینگی صرافی Coinex زیاد شد، این صرافی دیگر به فعالیت خود ادامه ندهد و دارایی‌های مشتریان را بردارد و فرار کند. 

قوانین صرافی کوینکس

در قسمت Terms of Service سایت کوینکس، به طور مشخص نامی از کشورهای تحت تحریم برده نشده، اما به این مسئله اشاره شده که اگر ساکن کشوری باشید که فعالیت در کوینکس مغایر با قوانین آن کشور باشد، نباید از خدمات این صرافی استفاده کنید.

image 1 1024x208 1
منبع: coinex.com

همچنین در بخشی دیگر، کوینکس اعلام کرده که  در صورت درخواست مقامات دولتی، حق دارد بر اساس قوانین خود حسابتان را ببندد یا دسترسی شما را محدود کند. در نتیجه، این مسئله می‌تواند برای کاربران کشور ما دردسرساز شود. 

image 2 5
منبع: coinex.com

آمارهایی از صرافی کوینکس

در یک آمار جالب که سال گذشته از سایت Alexa منتشر شده، کاربران ایرانی بیشترین فعالیت را در صرافی Coinex دارند. البته فعالیت سایت الکسا اکنون به پایان رسیده و نمودار زیر مربوط به سال ۱۳۹۹ است:

image 5 1
منبع: alexa.com

در این آمار آمده است که کاربران ایرانی با ۳۸.۷ درصد بیشترین فعالیت را در این صرافی دارند؛ پس از ایران، کشورهای کلمبیا و آمریکا به ترتیب بیشترین فعالیت را دارند.

coinex alexa 1024x458 1
منبع: alexa.com

پس از گذشت یک سال و در سال ۱۴۰۰، آمار کاربران ایرانی کوینکس به ۶۵.۱ درصد رسید و پس از ایران، کاربران کشورهای آمریکا و مکزیک بیشترین فعالیت در این صرافی را داشتند.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که برای انتخاب یک صرافی باید مد نظر قرار دهید، شفافیت میزان معاملات آن است. برای بررسی میزان معاملات صرافی کوینکس، سری به سایت کوین مارکت کپ می زنیم. در زمان به‌روزرسانی این مطلب در  ۱۸ بهمن ۱۴۰۱، صرافی کوینکس به لحاظ حجم معاملات روزانه، در رتبه ۶۶ سایت کوین مارکت کپ قرار دارد. حجم معاملات کوینکس در این تاریخ ۲۹,۴۷۳,۴۳۴.۶۲ دلار است. آمار کوین گکو کمی متفاوت است و این رقم را ۳۱,۱۱۶,۸۲۵ اعلام می‌کند. 

رمزارز CET

رمزارز CET‌ توکن بومی صرافی کوینکس است. بیایید وضعیت این کوین را باهم بررسی کنیم. CET در تاریخ ۱۸ بهمن ۱۴۰۱، در رتبه ۲۴۵ جدول رمزارزها قرار دارد. در این تاریخ، ارزش بازار این کوین در وبسایت کوین مارکت کپ ۲۸,۹۰۹,۴۸۴ دلار و در سایت صرافی کوینکس ۱۲۸,۵۲۵,۲۰۶.۴۶ دلار اعلام شده است. 

اجازه دهید نگاهی به اکسپلورر این رمزارز بیندازیم و ببینیم این اختلاف فاحش از کجا سرچشمه می‌گیرد. همانطور که در تصویر می‌بینید، تقریبا پنجاه درصد این کوین در مالکیت دو آدرس است. کوین متمرکز یک صرافی متمرکز!

top addresses 1024x292 1
منبع: coinex.org

شبکه‌های اجتماعی صرافی کوینکس

با جستجو در تلگرام و توییتر، کانال‌ها و اکانت‌های متعددی را می‌بینیم که ادعا می‌کنند نماینده کوینکس در ایران هستند. این کانال‌ها اغلب کاربران را به فعالیت در صرافی کوینکس تشویق می‌کنند و به کاربران وعده برداشت روزانه را بدون احراز هویت می‌دهند. جالب است بدانید در انتهای تمام پیام‌های این کانال‌ها، کد ریفرالی برای ثبت نام در صرافی کوینکس وجود دارد. این مسئله نشان‌دهنده انگیزه این افراد برای معرفی صرافی کوینکس است؛ انگیزه آنها چیزی جز دریافت بخشی از سود تراکنش‌های شما نیست.

در توییتر هم اکانت‌های فارسی زبان متعددی فعالیت می‌کنند که ادعا می‌کنند نماینده رسمی کوینکس در ایران هستند. اما تمام شبکه‌های اجتماعی رسمی در پایین صفحه اصلی صرافی کوینکس مشخص شده‌اند. 

image 3 2
منبع: coinex.com

جایگزین‌های صرافی Coinex

در حال حاضر، هیچ‌کدام از صرافی‌های متمرکز بین‌المللی اجازه ارائه خدمات به کاربران ایرانی ندارند. تا قبل از آگوست ۲۰۲۱، کاربران می‌توانستند بدون احراز هویت و با سقف برداشت روزانه ۲ بیت کوین، در صرافی بایننس فعالیت کنند، اما اکنون احراز هویت در بایننس برای تمام کاربران اجباری شده است.

درست است که هیچ‌کدام از صرافی‌های متمرکز خارجی اجازه ندارند به کاربران ایرانی سرویس بدهند،اما  بعضی از آنها برخی از خدمات خود را بدون احراز هویت ارائه می‌دهند. البته باید توجه داشته باشید که اگر هر کدام از این صرافی ها متوجه شوند شما ایرانی هستید (از طریق آی‌پی شما و… )، به احتمال زیاد دارایی شما را بلوکه خواهند کرد. سوالی که اینجا پیش می‌آید این است که چطور با هویت ایرانی در صرافی‌های رمزارز احراز هویت کنیم؟ ما در سایت میهن بلاکچین بیشتر صرافی‌ها را بررسی کرده‌ایم که لینک مطالب مرتبط را در ابتدای این مقاله می‌توانید ببینید.

آپدیت بهمن ۱۴۰۱؛ آیا هنوز می‌توان به صرافی کوینکس اعتماد کرد؟ 

برای شفاف‌سازی رویکرد صرافی کوینکس نسبت به کاربران ایرانی، سال ۱۴۰۰ با پشتیبانی این صرافی مکاتبه کردیم و از آنها پرسیدیم آیا کاربران ایرانی می‌توانند از کوینکس استفاده کنند یا خیر. پاسخ پشتیبانی کوینکس را می‌توانید در تصویر زیر ببینید:

coinex support LI 1024x519 1

در بهمن ۱۴۰۱ هم مجددا این پرسش را از پشتیبانی صرافی کوینکس تکرار کردیم ولی این مرتبه پاسخی دریافت نکردیم.

همانطور که مشاهده کردید، صرافی کوینکس در حال حاضر هیچ محدودیتی برای کاربران هیچ کدام از کشورها قائل نمی‌شود. این مسئله می‌تواند به عنوان یک پرچم قرمز مهم در نظر گرفته شود. چرا که ممکن است کوینکس هدف بعدی قانون‌گذاران بین المللی باشد و پس از قانون‌گذاری، این صرافی ارائه خدمات به کاربران ایرانی را متوقف کند. در نتیجه، توصیه می‌کنیم دارایی خود را در این صرافی نگهداری نکنید؛ چرا که ممکن است با مسائلی مانند مسدودسازی دارایی مواجه شوید. 

در جدیدترین اخبار مربوط به Coinex، اعلام شده که تغییرات جدید در ساب‌اکانت‌های کوینکس اعمال می‌شود که موجب تغییراتی در تجربه کاربری و سهولت استفاده از این صرافی خواهد شد.

فارغ از تمام این مسائل، منطقی‌ترین و عقلانی‌ترین کار این است که از صرافی رمزارزها به عنوان کیف پول استفاده نکنید و هرگز دارایی خود را در آنها نگهداری نکنید؛ حتی اگر آن صرافی به وضوح اعلام کرده باشد که با کاربران ایرانی مشکل دارد.

پرسش و پاسخ (FAQ)

 • آیا صرافی کوینکس تحریم است؟
  خیر. تاکنون این صرافی خدمات خود را به کاربران ایرانی ارائه داده و هیچ اشاره‌ای به نام ایران نکرده است.
 • آیا صرافی کوینکس برای کاربران ایرانی مناسب است؟
  ایرانیان می‌توانند از این صرافی استفاده کنند؛ اما باید همواره ریسک هرگونه تحریم یا مسدود شدن حساب را قبول کنند.
 • آیا کوینکس نیازمند احراز هویت است؟
  کاربران می‌توانند بدون احراز هویت از Coinex استفاده کنند؛ اما در صورت احراز هویت، به خدمات و امکانات بیشتری دسترسی خواهند داشت.
 • آیا صرافی کوینکس معتبر است؟
  صرافی کوینکس در میان صرافی‌های متمرکز رمزارز رتبه خوبی ندارد و از اعتبار مناسبی برخوردار نیست.

جمع‌بندی

صرافی کوینکس (Coinex) یکی از صرافی‌های ارز دیجیتال بدون نیاز به احراز هویت است. اطلاعی از مکان دقیق این صرافی در دست نیست اما بنا به توضیحات مندرج در سایت کوینکس، این صرافی در استونی مستقر است. مثل تمام صرافی‌های متمرکز دیگر، کوینکس هم محل خوبی برای نگهداری دارایی‌ها نیست. همچنین کاربران ایرانی همیشه باید این نکته را به خاطر داشته باشند که به دلیل تحریم امکان دارد صرافی حساب آنها را مسدود کند. در مورد کوینکس تاکنون این اتفاق رخ نداده و این صرافی به کاربران ایرانی سرویس می‌دهد. اما این به آن معنا نیست که این صرافی متمرکز می‌تواند محلی امن برای کاربران ایرانی باشد.

اسکرول به بالا
صرافی سیمیا آیا تمایل دارید اعلان‌هایی از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های صرافی سیمیا را به شما نمایش دهیم ؟
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها