۱۴۰۳/۳/۹
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

صرافی IDEX

صرافی IDEX یک صرافی غیرمتمرکز است که نقدینگی هیبریدی ارائه ‌می‌دهد. نقدینگی ترکیبی‌ نسل بعدی صرافی‌های غیرمتمرکز است که دفتر سفارشات و موتورهای معاملاتی را با بازارساز خودکار (AMM) ترکیب ‌می‌کند؛ یعنی شما ‌می‌توانید در محیط یک صرافی غیرمتمرکز، امکانات یک صرافی متمرکز را داشته باشید! در این مقاله به معرفی و آموزش صرافی IDEX ، ارز IDEX و Idex Wallet ‌می‌پردازیم. با سیمیا سیستم همراه باشید.

معرفی و آموزش صرافی IDEX

آیدکس IDEX

آیدکس یک صرافی رمز ارز پیشرفته است که عملکرد صرافی‌های متمرکز را با امنیت صرافی‌های غیرمتمرکز ترکیب ‌می‌کند. کاربران ‌می‌توانند با لتنسی پایین معاملات خود را انجام دهند، از امکانات پیشرفته این اکسچنج استفاده کنند و از اجرا شدن تریدهای خود مطمئن باشند. 

علاوه بر دفتر سفارشات حرفه‌ای، IDEX یک راه حل لایه دوم منحصر به فرد برای مقیاس پذیری توسعه ‌می‌دهد که توان عملیاتی را بهبود ‌می‌بخشد و هزینه عملیات را نیز کاهش ‌می‌دهد. 

IDEX به کاربران اجازه ‌می‌دهد تا بر روی چندین شبکه لایه اول معامله کنند. این دکس اکنون بر روی شبکه‌های اتریوم و بایننس اسمارت چین (BSC) امکان معامله دارد و در حال گسترش خود بر روی پولکادات و دیگر شبکه‌های لایه اول بلاک چینی است.

کاربران ‌می‌توانند ارز IDEX را استیک یا سپرده گذاری کنند تا به امنیت این صرافی کمک کنند و در ازای این کار، ۵۰ درصد از کل کارمزدهای آیدکس را به عنوان پاداش دریافت کنند. 

استیکینگ (Staking) در دنیای رمز ارزها به چه معناست؟

طراحی هیبریدی یا ترکیبی صرافی آیدکس، از کاربران در برابر مشکلات مارکت میکرهای اتوماتیک محافظت ‌می‌کند. یکی از اصلی ترین مشکلات، Front Running است.

فرانت رانینگ در بازارسازهای خودکار زمانی انجام ‌می‌شود که یک ربات (که به آن Runner ‌می‌گویند) که به دیتاهای تراکنش‌های در حال انتظار دسترسی دارد، یک سفارش قرار ‌می‌دهد تا بتواند از طریق آربیتراژ، از این تراکنش‌های در حال انتظار، سود دریافت کند. این باعث ‌می‌شود که تریدر با قیمت ک‌میبالاتر معامله انجام دهد و متضرر شود. 

سیستم ترکیبی IDEX سود بیشتری را برای تامین کنندگان نقدینگی فراهم ‌می‌کند و همچنین معاملات حرفه‌ای‌تری مثل سفارشات حد ضرر و محدود را ارائه ‌می‌دهد. دکس‌های AMM در سال ۲۰۲۰ به سرعت رشد کردند و اکنون بسیاری از افراد معاملاتشان را در این نوع صرافی‌ها انجام ‌می‌دهند.

نوآوری کلیدی بازارسازهای اتوماتیک، استفاده از استخرهای نقدینگی است. بازارسازی فعالانه، با منحنی‌های قیمت گذاری که باعث تضمین وجود نقدینگی ‌می‌شوند، جایگزین شده‌اند. منحنی‌های قیمت گذاری بدین معنی هستند که زمانی که کاربر یک توکن را ‌می‌خرد، این منحنی به سمت بالا حرکت ‌می‌کند و بالعکس.

منحنی یا Curve در دکس‌ها نمایانگر میزان متعادل بودن جفت ارزهای داخل استخرهاست. امکان تبدیل شدن همه افراد به Market Maker وجود دارد. این مفهوم به همراه ییلد فارمینگ (Yield Farming) که با نام استخراج نقدینگی (Liquidity Mining) نیز شناخته ‌می‌شود، باعث جذب سرمایه بیشتر و استقبال کاربران در دنیای کریپتو شده است.

ییلد فارمینگ چیست؟ همه چیز درباره کسب درآمد با Yield Farming!

اما با وجود این موارد، دکس‌ها مشکلات خاص خود را نیز دارند:

 • معاملات ناموفق: تراکنش‌های ناموفق باعث از بین رفتن کارمزد گس ‌می‌شوند و کاربران برای انجام معاملاتشان، باید دوباره تلاش کنند و اکثرا در بدترین قیمت ترید خود را انجام ‌می‌دهند.
 • لغزش یا Slippage بالا: اسلیپیج به معنای تفاوت بین قیمت مورد انتظار معامله مورد نظر و قیمت انجام معامله است. اگر لغزش معامله مورد نظر کاربر زیاد باشد، او با تفاوت قیمتی چشمگیری توکن خود را خریداری ‌می‌کند و ممکن است با ضرر شدیدی مواجه شود. این معمولا زمانی اتفاق ‌می‌افتد که نقدینگی کافی در استخر وجود نداشته باشد.
 • رقابت در گس: رقابت برای اجرای معاملات مخصوصا در زمان‌هایی که نوسانات قیمتی زیاد است، پتانسیل سودآوری را کاهش ‌می‌دهد؛ در این مواقع همه با هم بر سر کارمزد گس رقابت ‌می‌کنند و گس بالاتری را انتخاب می‌کنند. بنابراین کارمزد بیشتری پرداخت ‌می‌کنند و این میزان سود کاربران را کاهش ‌می‌دهد. 
 • نبود انواع سفارشات حرفه‌ای: این باعث ‌می‌شود که کاربران نتوانند در قیمت درستی خرید و فروش انجام دهند. 

صرافی آیدکس برای برطرف کردن این مشکلات، سیستم نقدینگی هیبریدی را به صورت دکس یا صرافی غیرمتمرکز راه‌اندازی کرده است؛‌ اما با ترکیبی از بهترین ویژگی‌های AMMها و دفاتر سفارش. این دکس دارای استخرهای نقدینگی است، که همان مزایای بازارسازهای خودکار را دارد. نقدینگی ترکیبی این صرافی با آمیختن استخرها با یک موتور معاملاتی کاربردی و دفاتر سفارش، باعث پوشش کمبودهای بازارسازهای اتوماتیک ‌می‌شود. 

اکنون که صرافی IDEX را معرفی کردیم و مشکلات دکس‌های سنتی و راه حل این اکسچنج برای برطرف کردن این مشکلات را بررسی کردیم، به آموزش صرافی IDEX ‌می‌پردازیم.

آموزش کار با صرافی IDEX

ابتدا باید به ثبت نام صرافی IDEX بپردازیم. با یک VPN یا VPS وارد سایت exchange.idex.io شوید. از قسمت بالا سمت راست، روی گزینه Sign Up کلیک کنید..

1 1024x420 1

در اینجا شما باید ایمیل خود را وارد کنید و یک پسورد برای خود انتخاب کنید. سپس رمز عبور خود را دوباره وارد کنید و بر روی SignUp کلیک کنید.

2

ثبت نام شما با موفقیت انجام شد. با ظاهر شدن صفحه زیر، شما باید به ایمیل خود بروید و ثبت نام خود را تایید کنید.

3
4

زمانی که ایمیل خود را تایید کردید، صفحه Login برای شما باز ‌می‌شود. ایمیل و پسورد خود را وارد کنید.

5 1

پس از لاگین کردن، صفحه زیر باز ‌می‌شود. نام و نام خانوادگی خود را وارد کنید. تاریخ تولد را نیز انتخاب کنید. در بخش I Am a Citizen of کشوری که وی پی ان شما با آن متصل است را انتخاب کنید. البته کشور ایران نیز در گزینه‌ها وجود دارد، ولی آن را انتخاب نکنید که در آینده به مشکل بلاک شدن حساب بر نخورید. در آخر تیک I Agree را بزنید و بر روی Submit‌ کلیک کنید.

6

شما وارد حساب صرافی خود ‌می‌شوید. بر روی Unlock Wallet کلیک کنید. 

7

در این صفحه، شما باید به یکی از کیف پول‌های پیشنهاد شده توسط صرافی متصل شوید. البته در نظر داشته باشید که کیف پول سخت افزاری ترزور فعلا توسط آیدکس پشتیبانی نمی‌شود. از طریق ترزور به متامسک وصل نشوید؛ وگرنه دارایی‌های خود را از دست خواهید داد. در کادر قرمز رنگ نیز به این نکته اشاره شده است. 

بر روی Unlock کلیک کنید.

8 1024x545 1

به این دلیل که ما از کیف پول Metamask استفاده ‌می‌کنیم، برای ما افزونه این کیف پول باز ‌می‌شود. برای اتصال به صرافی IDEX باید Sign‌ یا امضا کنیم. 

۹ 1024x514 1

زمانی که امضا کردیم، صفحه زیر برای ما باز ‌می‌شود. در قسمت Wallet، آدرس کیف پول ما مشخص شده است. 

10

در بالا سمت چپ صفحه، بر روی All Markets کلیک کنید تا ارزهای مورد نظر خود برای معامله را انتخاب کنید.

11 1024x621 1

در بخشی که با کادر قرمز مشخص شده، ‌می‌توانید رمز ارز خود را انتخاب کنید. برای مثال، ما USDT را انتخاب ‌می‌کنیم و از لیستی که در پایین نمایش داده ‌می‌شود، ETH را انتخاب ‌می‌کنیم.

12 1024x508 1

همانطور که ‌می‌بینید، ما اکنون بازار تتر به اتر را انتخاب کرده ایم. در سمت راست صفحه، نوع سفارش خود را ‌می‌توانیم انتخاب کنیم. Limit‌ سفارش محدود است که در آن قیمت را خودتان انتخاب ‌می‌کنید و Market‌ قیمتی است که توسط بازار انتخاب ‌می‌شود. 

13 1024x431 1

اگر بر روی Advanced کلیک کنید،‌ گزینه‌های حرفه‌ای تر نیز به شما نمایش داده ‌می‌شود. مثلا برای سفارش محدود، ما ‌می‌توانیم از بخش Time in Force سفارشات مختلف را انتخاب کنیم؛ این سفارشات شامل موارد زیر هستند:

 • حد ضرر (Stop-Loss) یا حد سود (Take-Profit): ‌می‌توانید برای جلوگیری از ضرر بیش از حد گزینه Stop Loss را انتخاب کنید و برای تعیین قیمت حد سود برای بسته شدن پوزیشن خود، Take Profit‌ را انتخاب کنید.
 • سفارش Post-Only: سفارش را فقط زمانی ثبت می‌کند که امکان انجام کامل آن در لحظه وجود نداشته باشد و باید در آینده انجام شود.
 • سفارش Fill or Kill: سفارشاتی هستند که انجام آنها محدودیت زمانی دارد. در این سفارشات صرافی‌ها یا تریدرها باید تما‌می سفارش را یکجا و کامل انجام دهند و در غیر اینصورت سفارش باطل خواهد شد. این نوع سفارشات معمولا برای معاملات بزرگ و یا معامله‌گرهای فعال انجام می‌شود.
 • سفارشات Good Until Cancelled: نوعی سفارش که یا انجام ‌می‌شود یا تریدر آن را کنسل ‌می‌کند. 
 • سفارش Immediate or Cancel: سفارشاتی هستند که کل یا بخشی از آن در لحظه انجام ‌می‌شود و مابقی سفارش پُر نشده را کنسل ‌می‌کند. 
۱۴ 1024x357 1

در قسمت بالا سمت راست صفحه، شما با کلیک بر روی Rewards ‌می‌توانید ارز IDEX خریداری کنید و با استیکینگ یا سپرده گذاری این توکن، ۵۰ درصد از کل کارمزدهای معاملات این صرافی را به عنوان پاداش دریافت کنید. 

15 1024x424 1

تاریخچه اکسچنج IDEX

صرافی آیدکس در ابتدا با نام Aurora وارد بازار شد. این صرافی فروش توکن خود را در ژانویه ۲۰۱۸ (دی ماه ۹۶) انجام داد. در مجموع ۲۰۰۰ توکن IDXM تولید شد و ۱۶۰۰ توکن به مشارکت کنندگان توزیع شد. خریداران همچنین ۸۰ میلیون از ۱۰۰ میلیون توکن تولید شده AURA را دریافت کردند. اکنون این توکن دیگر وجود ندارد.

در ماه ‌می سال ۲۰۱۹ (اردیبهشت ۹۸) این صرافی تغییر نام داد و توکن‌های AURA با رمز ارزهای IDEX ترکیب شدند. 

صرافی آیدکس بیش از ۲۷۰ توکن ERC20 و بیش از ۱۰۰ هزار کاربر تایید شده دارد. در جولای ۲۰۲۰ (تیر ۹۹) حجم معاملات این دکس از ۴ میلیارد دلار عبور کرد و رکورد جدیدی ثبت کرد. 

صرافی IDEX چگونه کار ‌می‌کند؟

ترکیب AMM، اوردربوک و موتور معاملاتی، به کاربران امکان ‌می‌دهد تا به شکل کاملا جدیدی با استخرهای نقدینگی تعامل داشته باشند. این سیستم پیشرفته باعث کُند شدن حرکت منحنی قیمتی استخرها ‌می‌شود؛ زیرا دفتر سفارشات با AMM ترکیب شده و همه کاربران به استخر هجوم نمی‌آورند. همچنین سفارشات محدود نیز باعث ‌می‌شود که همه سفارشات در یک قیمت خاص ثبت نشوند و تقسیم شوند. بنابراین نقدینگی استخرها بسیار متعادل تر خواهد شد. 

زمانی که سفارش جدید ثبت ‌می‌شود، موتور معاملاتی به صورت خودکار بهترین ترکیب سفارش محدود و نقدینگی داخل استخر را انتخاب ‌می‌کند و آن را با کمترین هزینه اجرا ‌می‌کند. تریدرها ‌می‌توانند معاملات خود در صرافی IDEX را هم از طریق رابط‌های دفتر سفارش و هم AMM انجام دهند. 

امکانات آیدکس برای معامله‌گران

 • اجرای لحظه‌ای معاملات: تهیه عادلانه جفت‌های معاملاتی توسط آیدکس، فرانت رانینگ و معاملات ناموفق را از بین ‌می‌برد. کاربران بهترین قیمت را دریافت ‌می‌کنند و بر روی هزینه گس، پول بیشتری ذخیره ‌می‌کنند. همچنین معاملات نیز به صورت لحظه‌ای اجرا ‌می‌شود.
 • بهترین قیمت‌ها: موتور معاملاتی صرافی IDEX سفارشات را از بین تمام منابع نقدینگی اجرا ‌می‌کند. بنابراین ‌می‌تواند بهترین قیمت را به کاربران ارائه دهد.

امکانات صرافی IDEX برای تامین کنندگان نقدینگی

 • درصد سود سالیانه بیشتر برای توکن‌های تامین نقدینگی (LP): تامین کنندگان نقدینگی کارمزد بالاتری دریافت ‌می‌کنند؛ زیرا حجم معاملات بالاتر و فرصت‌های آربیتراژ بیشتر است.
 • مشوق‌های بیشتر: وجود طرح‌های تشویقی برای استخراج نقدینگی، کاربران بیشتری را تشویق به استفاده از استخرهای نقدینگی ‌می‌کند. 

تیم توسعه دهنده صرافی آیدکس 

ezgif.com gif maker

این صرافی متشکل از گروهی از علاقمندان به تکنولوژی بلاک چین است که هدف آنها رشد فضای رمز ارزهاست. تیم اصلی این پروژه شامل افراد زیر است: 

 • الکس ورن (Alex Wearn) مدیرعامل: ورن رهبری تیم‌های توسعه محصول و نرم افزار در شرکت‌های آمازون، ادوبی، و بوده است.
 • جیسون احمد (Jason Ahmad) مدیر ارشد فناوری
 • برایان فرنالد (Brian Fernalld) مدیر محصولات: فرنالد یک کارآفرین با ۱۰ سال تجربه در اجرای استراتژی‌های بازاریابی، توسعه و محصول در استارتاپ‌های مختلف است. 
 • فیل ورن (Phil Wearn) بنیانگذار صرافی غیرمتمرکز EtherEx است.
 • فارست والینگ (Forrest Whaling) مدیر بازاریابی: والینگ استراتژی‌های بازاریابی قدرتمندی برای شرکت‌های بزرگ اجرا کرده است. 

توکن IDEX

IDEXcard 1 1024x514 1

IDEX یک توکن ERC20 مبتنی بر شبکه اتریوم است. این یک توکن حاکمیتی است که برای رای دهی در سیستم آیدکس به کار ‌می‌رود. 

این رمز ارز همچنین برای Staking توسط نودهایی که ‌می‌خواهند تراکنش‌ها را به صورت خارج از زنجیره (Off-Chain) این صرافی تایید کنند نیز به کار ‌می‌رود. تایید کنندگان (ولیدیتورها) برای کاری که انجام ‌می‌دهند، توکن اضافی به عنوان پاداش دریافت ‌می‌کنند و اگر خطایی مرتکب شوند، رمز ارزهای استیک کرده خود را از دست ‌می‌دهند. 

قبلا اشاره کردیم که این اکسچنج شبکه‌های مختلف مثل اتریوم و BSC را پشتیبانی ‌می‌کند. کاربرد توکن‌های آیدکس به سپرده گذاران اجازه ‌می‌دهد که این شبکه‌ها را امن‌تر کنند و در ازای این کار، ۵۰ درصد از کل کارمزدهای معاملات کاربران دیگر، به عنوان پاداش بین تمام این استیکرها تقسیم ‌می‌شود. 

در سال ۲۰۱۸ که ۲۰۰۰ توکن IDXM تولید شد، ۱۶۰۰ توکن بین خریداران توزیع شد. همچنین از ۱۰۰ میلیون توکن AURA، مشارکت کنندگان ۸۰ میلیون توکن را دریافت کردند. باقیمانده این رمز ارزها به صورت زیر توزیع شد:

 • هزینه‌های تیم توسعه دهنده: ۷۰ درصد
 • هزینه‌های اجرایی: ۱۵ درصد
 • مارکتینگ یا بازاریابی: ۸ درصد
 • هزینه‌های عمومی: ۷ درصد
توزیع توکن 1

کیف پول آیدکس (IDEX Wallet) 

این صرافی از کیف پول‌های متامسک، بلو ولت، تراست ولت، Toshi، سیستم Walletconnect و کیف پول سخت افزاری لجر پشتیبانی ‌می‌کند.

کیف پول سخت افزاری چیست و چرا باید از آن استفاده کنید؟

وضعیت فعلی رمز ارز IDEX

قیمت IDEX در زمان نگارش این مقاله ۰.۰۵ دلار است و حجم معاملات ۲۴ ساعته آن حدود ۶۲۵ میلیون دلار است. در حال حاضر این رمز ارز در رتبه ۵۶۶ بازار کریپتو از لحاظ حجم قرار دارد و حجم بازار آن حدود ۳۱ میلیون دلار است. بیشترین قیمت ثبت شده برای رمزارز آیدکس در تاریخ ۷ بهمن ۹۶ با قیمت ۰.۴۰۹۷ دلار بوده است و کمترین میزان آن با ۰.۰۰۵۶ دلار در تاریخ ۴ فروردین ۹۹ بوده است. بهترین صرافی‌ها برای مبادله آن نیز بایننس و یونی سواپ هستند.

جمع بندی

صرافی آیدکس با ترکیب دفتر سفارشات و موتورهای معاملاتی با بازارساز خودکار (AMM) سعی ‌می‌کند تا مشکلاتی که دکس‌های سنتی دارند را برطرف کند. IDEX از عملکرد صرافی‌های متمرکز و امنیت صرافی‌های غیرمتمرکز استفاده ‌می‌کند. در این مقاله، ما به معرفی و آموزش صرافی IDEX پرداختیم. در این اکسچنج شما ‌می‌توانید انواع سفارشات حرفه‌ای مانند سفارش محدود، حد ضرر، حد سود و غیره قرار دهید و در یک محیط دکس به معامله بپردازید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
صرافی سیمیا آیا تمایل دارید اعلان‌هایی از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های صرافی سیمیا را به شما نمایش دهیم ؟
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها