۱۴۰۳/۳/۹
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

لوریج Leverage چیست؟

اگر تریدر هستید و در بازار رمز ارزها فعالیت دارید، حتما بارها این جمله‌ها را تکرار کرده‌اید: «ای کاش پول بیشتری داشتم تا تعداد بیشتری بیت کوین بخرم» یا «کاش سرمایه بیشتری داشتم تا سبد سرمایه‌گذاری می‌کردم». ابزارهای مالی برای راحتی معاملات به وجود آمده‌اند و یکی از این ابزارها، Leverage لوریج یا اهرم است. اما لوریج Leverage چیست؟ در این مقاله قصد داریم درباره چگونگی کارکرد، مزایا و معایب آن صحبت کنیم.

لوریج Leverage چیست؟

لوریج

اهرم، لورج یا لوریج (در برخی منابع به آن Gearing نیز می‌گویند) ابزار معاملاتی است که با هدف افزایش بازدهی در سرمایه‌گذاری به‌کار می‌رود. زمانی که از لوریج استفاده می‌کنیم، نیازی نیست که تمام سرمایه خود را وارد یک معامله کنید. فرض کنیم می‌خواهیم ۱۰۰۰ دلار روی چیزی سرمایه‌گذاری کنیم.

اگر تنها ۵۰۰ دلار سرمایه داشته باشیم یا بخواهیم فقط ۱۰۰ دلار از آن را برای این کار اختصاص دهیم، با وجود لورج به هدفمان خواهیم رسید. در واقع در زمان استفاده از لوریج Leverage ، ما به عنوان تریدر بخشی از سرمایه ترید را تامین کرده و مابقی ارزش معامله توسط صرافی تامین خواهد شد. با این کار، سود و زیان خود را نیز چند برابر خواهیم کرد. 

معاملات اهرم دار یا معاملات لوریج دار، یک نوع استراتژی معاملاتی در بازارهای مالی است که تریدر با استفاده از سرمایه‌ای که قرض گرفته پتانسیل کسب سود از یک معامله را افزایش می‌هد. البته در صورت خطا در معامله و تحمیل شکست، پتانسیل زیان در معامله را نیز افزایش می‌دهد.

ابزار Leverage در معاملات فیوچرز، آپشن و مارجین مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال، فرض کنید که قیمت بیت کوین ۳۰,۰۰۰ دلار است و تریدری در حساب خود ۱۰,۰۰۰ دلار دارد.

او در حالت عادی و در بازار اسپات تنها می‌تواند ۰.۳۳ بیت کوین خریداری کند. اما می‌تواند با استفاده از لوریج ۳، دارایی خود را سه برابر خواهد کرد. در نتیجه صرافی به او به اندازه ۳۰,۰۰۰ دلار دارایی قرض می‌هد. او اکنون می‌تواند پوزیشنی به ارزش یک بیت کوین باز کند. سود و زیان او از این معامله نیز ۳ برابر خواهد شد.

اما معاملات لوریج Leverage چگونه کار می‌کند؟ آیا صرافی واقعا به ما قرض می‌دهد یا این صرفا توافقی میان تریدر و صرافی است؟ برای فهمیدن این موضوع باید بدانیم که لوریج چگونه کار می‌کند؟

لوریج چگونه کار می‌کند؟ 

Leverage

Leverage یک استراتژی استفاده از پول قرض گرفته شده، برای افزایش بازده سرمایه‌گذاری است. اگر مجموع ارزش سرمایه‌گذاری شما در یک رمز ارز (پول شما + پول قرض گرفته شده) بیشتر از بهره‌ای باشد که شما برای بازگرداندن وام نیاز دارید، آنگاه شما سود کرده‌اید. 

لوریج Leverage درصد نرخ بازگشت سرمایه را تغییر نمی‌دهد؛ یعنی اگر شما با ۱۰۰ دلار پول ترید کنید و ۱۵ درصد سود کنید، جمع کل سرمایه شما ۱۵ درصد خواهد بود؛ همینطور اگر ۱۰۰۰ دلار سرمایه گذاری کنید، مجموع پول شما به اضافه این ۱۵ درصد سود، ۱۱۵۰ دلار خواهد بود.

لورج Leverage کل ارزش دلاری سود یا ضرر شما را افزایش می‌دهد. یعنی اگر با لوریج ۱۰ ترید کنید و ۱۰۰ دلار پول داشته باشید، در صورتی که ۱۵ درصد سود کنید، مقدار کل پول شما ۱۵۰ دلار افزایش می‌یابد و در نهایت، شما ۲۵۰ دلار خواهید داشت. 

برای مثال، فرض کنید که شما ۱۰۰ دلار پول دارید و ۱۵۰۰ دلار (با نرخ بهره ۶ درصد) از یک بانک وام می‌گیرید. تصور کنید که کل ۱۶۰۰ دلار موجودی خود را در جایی سرمایه گذاری می‌کنید، که در طی یک سال به شما ۱۵ درصد سود می‌دهد. در پایان یک سال، شما باید پول وام گرفته شده را به همراه بهره، به بانک بازگردانید. 

در پایان سال، کل موجودی شما ۱۸۴۰ دلار است و شما به بانک ۱۵۰۰ + ۹۰ دلار (۱۵۹۰ دلار) باز می‌گردانید. سودی که برای شما باقی می‌ماند، ۲۵۰ دلار است که از این مقدار، ۱۵۰ دلار به سرمایه اولیه شما افزوده شده است؛ یعنی ۱۵۰ درصد سود!

لوریج در کجاها کاربرد دارد؟

حال که متوجه شدیم لوریج Leverage چیست و چگونه کار می‌کند، بهتر است به‌سراغ کاربرد آن در بخش‌های محتلف برویم. از Leverage می‌توان در خرید خانه یا سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی بهره برد. این ابزاردر کسب‌وکار، مالی شخصی و سرمایه‌گذاری حرفه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از Leverage در کسب و کار

فرض کنید بنگاهی می‌خواهد فعالیت خود را گسترش و دارایی و بازدهی خود را افزایش دهد. این کسب‌وکار از دو روش می‌تواند پول مورد نیازش را تامین کند. یکی از محل سرمایه و دارایی‌های خودش و دیگری دریافت وام.

استفاده از سرمایه و دارایی‌ها، منبع محدودی در دسترس کسب‌وکار قرار می‌دهد. همچنین اگر عرضه سهام را در قالب همان سرمایه به‌عنوان یک روش در نظر بگیریم، باعث رقیق شدن مالکیت بنگاه می‌شود.

اما اگر این بنگاه با برنامه‌ریزی اقدام به دریافت وام یا تسهیلات کند، می‌تواند علاوه بر حفظ منابع خود سرمایه بیشتری به‌دست آورد. البته باید میزان عایدی پروژه‌ای که برای آن وام دریافت می‌کند از میزان نرخ بهره وام بیشتر باشد.

نقش لورج در امور مالی شخصی

شاید تا الان به طور دقیق نمی‌دانستیم که لوریج در زندگی مالی خودمان نیز کارکرد داشته است. وقتی برای خرید چیزی که نوعی دارایی حساب می‌شود یا رشد سرمایه خود پول قرض می‌کنیم، لوریج Leverage وارد میدان می‌شود.

باید به این نکته توجه کنیم، زمانی مفهوم اهرم معنی پیدا می‌کند که پول قرض گرفته شده برای سرمایه‌گذاری و ارتقا یک وضعیت استفاده شود.خرید خانه (به‌دست‌آوردن مالکیت و ارزش آتی) و وام تحصیلی (سرمایه‌گذاری روی خدمات برای آینده‌ای بهتر) از جمله کارکرد لوریج Leverage در زندگی شخصی است.

نقش لوریج Leverage در سرمایه‌گذاری

خرید با مارجین در بازارهای مالی، لوریج Leverage حساب می‌شود. این اصلی‌ترین کاربرد و ملموس‌ترین استفاده از اهرم‌ها در دنیای مالی است. در یک حساب مارجین این امکان وجود دارد که با مقدار کمتری از سرمایه، معامله بزرگ‌تری انجام داد. این کار سرمایه و قدرت سرمایه‌گذاری را چندین برابر و باعث بازدهی مثبت یا در صورت خوب نبودن استراتژی، منجر به ضرر می‌شود.

در حساب‌های مارجین، اهرم را با نسبت‌هایی مانند ۱:۵ (یک به پنج)، ۱:۱۰ (یک به ۱۰) و مانند این‌ها نشان می‌دهند. برای مثال لوریج ۱:۵ یعنی قدرت پول شما ۵ برابر خواهد شد. سود و زیان افراد نیز با توجه به لوریج تغییر می‌کند. اگر شما لوریج ۵ داشته باشید، در صورت نوسان بازار به‌میزان یک درصد، شما پنج درصد سود یا زیان می‌کنید.

در صورتی که قیمت دارایی مورد معامله شما به‌مقدار ۲۰ درصد و بر خلاف پوزیشن شما تغییر کند، حساب شما لیکویید یا کال مارجین خواهد شد. مقدار لوریج Leverage به عواملی مانند میزان دارایی و سرمایه معامله‌گران و قوانین کارگزاری‌هایی مانند بایننس (در حوزه رمزارزها) بستگی دارد.

حد ضرر افراد در معاملات مارجین، کال مارجین نام دارد. یعنی افت ارزش سهام یا معامله تا جایی ادامه پیدا می‌کند که کارگزاری، پوزیشن شما را به‌صورت خودکار می‌بندد و از شما می‌خواهد نقدینگی‌تان را افزایش دهید.

برخی از افراد تمایل ندارند به طور مستقیم سرمایه‌گذاری و معامله کنند. صندوق‌های قابل معامله (ETF) دارای اهرم وجود دارد که در صورت افزایش بهای یک‌درصدی سبد سهام، بازدهی دو یا سه‌درصدی به دارندگان صندوق خواهد داد (حالت نزولی همچنان برقرار است).

اندازه‌گیری لوریج Leverage (محاسبه در بیزینس)

همان‌طور که اشاره شد، کاربرد لوریج در حوزه مالی بسیار گسترده است و افراد یا کسب‌وکارهای زیادی از آن استفاده می‌کنند. اهمیت نسبت‌های مالی به‌ویژه اهرم‌های مالی به این خاطر است که توانایی شرکت‌ها را در انجام تعهدات مالی و بازپرداخت بدهی‌هایشان نشان می‌دهد.

دانستن این موضوع به سهام‌داران و سرمایه‌گذاران کمک خواهد کرد؛ زیرا تامین مالی برای انجام پروژه‌ها به‌طور عمده از محل حقوق صاحبان سهام و بدهی انجام می‌شود.

تقسیم تمام بدهی‌ها به حقوق صاحبان سهام، یکی از انواع رایج نسبت لوریج Leverage یا اهرم مالی است. هرچه عدد به‌دست‌آمده کوچک‌تر باشد، شرکت مورد نظر گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری خواهد بود. اگر عدد این نسبت از دو بزرگ‌تر باشد، پروژه ریسک‌داری به‌حساب می‌آید.

تفاوت لوریج Leverage و مارجین چیست؟

مارجین و لورج هر دوی از منابع قرضی استفاده می‌کنند. شاید به این علت به هم شبیه باشند، حتی ممکن است افراد در نگاه اول استفاده از لوریج Leverage در معاملات مارجین و استفاده از آن در معاملات فیوچرز را یکسان در نظر بگیرند، اما در حقیقت این دو یکسان نیستند.

هم در معاملات لوریج دار در بازار فیوچرز و هم در معاملات مارجین، تریدر از سرمایه‌ای که قرض گرفته استفاده می‌کند. اما در معاملات فیوچرز، در عمل این پول به تریدر قرض داده نخواهد شد.

بلکه این معامله صرفا قراردادی بین صرافی و معامله‌گر است. اما در معاملات مارجین، این پول در عمل به تریدر واریز شده و او سفارش خرید خود را در بازار اسپات و به صورت واقعی ثبت خواهد کرد.

به زبان ساده‌تر، در معاملات مارجین، تریدر، مقداری از صرافی قرض می‌گیرد و می‌تواند آن را برای سرمایه‌گذاری روی هر دارایی دیگری استفاده کند. مثلا، تریدر ۱۰۰۰ تتر در کیف پول صرافی خود دارد و با استفاده از لوریج ۳، دارایی خود را سه برابر کرده و حالا ۳۰۰۰ تتر دارد. ۱۰۰۰ تتر متعلق به تریدر و ۲۰۰۰ تتر قرضی است که صرافی به او داده است.

اکنون این تریدر می‌تواند این ۳۰۰۰ دلار را برای خرید بیت کوین، اتریوم یا هر رمز ارز دیگری استفاده کند. در واقع صرافی به او تتر قرض داده و در انتها این تریدر باید تتر برگرداند.

اما در مورد معاملات لوریج Leverage اینطور نیست. صرافی صرفا روی یک جفت ارز مشخص به تریدر لوریج می‌دهد. مثلا صرافی روی جفت ارز بیت کوین به تتر، به تریدر لورج ارائه می‌دهد. در اینجا تریدر نمی‌تواند از دارایی قرض گرفته شده در جفت ارز دیگری استفاده کند.

برای مثال، تریدری که در معاملات لورج دار روی جفت ارز بیت کوین به تتر لوریج ۳ را استفاده کرده، نمی‌تواند از این دارایی در جفت ارز اتریوم به تتر استفاده کند. این نکته تفاوت اصلی میان معاملات مارجین و معاملات لوریج دار در بازار فیوچرز است.

لوریج Leverage در صرافی بایننس چگونه محاسبه می‌شود؟

صرافی بایننس لوریج معاملاتش را با توجه به ارزش Notional یا اسمی دارایی تعیین می‌کند. ارزش اسمی یک دارایی با توجه به تعداد معاملات آن محاسبه می‌شود. مقدار لوریج در بایننس با مقدار ارزش اسمی پوزیشن در ارتباط است. هرچه پوزیشن بزرگ‌تر باشد، لوریج کمتر است. از این صفحه می‌توانید میزان لوریج Leverage در صرافی بایننس را با توجه به اندازه پوزیشن مشاهده کنید. کمترین لورج در بایننس ۱ و بیشترین مقدار ۱۲۵ است.

مزایای لوریج چیست؟

ابزارهای مالی با گذشت زمان برای راحتی در معاملات و تعدد انتخاب در موارد سرمایه‌گذاری به وجود آمده‌اند. با لوریج می‌توان با سرمایه کم وارد بازارهای بزرگ شد و با داشتن استراتژی مناسب و مطمئن از سرمایه‌گذاری کسب سود کرد. در ادامه به مهمترین مزایای استفاده از لوریج در معاملات رمز ارزها در بازار ارزهای دیجیتال اشاره می‌کنیم:

۱- افزایش سرمایه قابل معامله: یکی از بزرگترین مزایای استفاده از لوریج Leverage ، افزایش سرمایه تریدر برای انجام معاملات در بازار است. تریدری که در حساب خود ۱۰۰۰ دلار موجودی دارد، با استفاده از لوریج می‌تواند سرمایه خود را چند برابر کرده و با سرمایه بیشتری در بازار فعالیت کند.

در چنین وضعیتی، تریدر آزادی عمل بیشتری در بازار داشته و برای تنوع سبد سرمایه‌گذاری خود انتخاب‌های بیشتری خواهد داشت. 

۲- افزایش سود: نکته مثبت دیگر در استفاده از لوریج Leverage ، افزایش میزان سود در معاملات است. زمانی که یک تریدر از معاملات لوریج دار استفاده می‌کند، باید به صرافی در ازای دریافت مبلغ قرض گرفته شده، کارمزد یا بهره پرداخت کند. عدد این کارمزد معمولا مشخص و ثابت است. در صورتی که تریدر، معامله موفقی داشته باشد، سود به‌دست‌آمده از آن معامله، چند برابر خواهد شد.

برای مثل اگر فردی برای خرید بیت کوین از لوریج ۱۰ استفاده کند، هر یک درصد رشد قیمت بیت کوین، برای این ترید معادل ۱۰ درصد رشد اعمال خواهد شد (لوریج Leverage او ۱۰ بوده و در نتیجه سود او نیز ۱۰ برابر خواهد شد). در نتیجه، اگر تعداد معاملات موفق یک تریدر بیشتر از معاملات ناموفق او باشد، سرمایه او با شتاب بالاتری رشد خواهد کرد. 

۳- تنوع در سرمایه‌گذاری: از دیگر مزایای استفاده از لوریج در معاملات، ایجاد تنوع در سبد سرمایه‌گذاری است. برای پیاده‌سازی بسیاری از استراترژی‌های خرید و فروش، باید میزان سرمایه تریدر از یک حداقل مشخص، بالاتر باشد (این موضوع صرفا در بحث ارزش سرمایه‌گذاری و معادل دلاری سود به‌دست‌آمده در معاملات است).

استفاده از لورج این امکان را به معامله‌گران می‌دهد تا با سرمایه کم و البته استفاده از لوریج Leverage ، ارزش کل سرمایه خود را بالاتر برده و بتوانند آزادانه‌تر سبد سرمایه‌گذاری خود را ایجاد کنند.

لوریج Leverage چه معایبی دارد؟

همان‌قدر که لوریج میزان سودآوری را بیشتر می‌کند، به همان میزان خطر دارد و باعث ضرر می‌شود. استفاده از اهرم‌ها نیازمند تجربه است. اساس لوریج، قرض و بدهی است. اگر تریدرها بیش از اندازه از این ابزار استفاده کنند و در شرایط ریزشی بازار قرار بگیرند، معاملاتشان با زیان همراه خواهد شد.در ادامه به این موضوع اشاره می کنیم که معایب لورج چیست؟

۱- خطر لیکویید شدن: یکی از مهمترین مشکلات استفاده از لوریج Leverage ، افزایش احتمال شکست و نابودی کامل سرمایه یا همان لیکویید شدن است. در معاملات عادی (بدون لوریج) اگر تریدری یک رمز ارز را خریداری کند، تنها در حالتی سرمایه تریدر صفر می‌شود که قیمت آن رمز ارز صفر شود.

اما در معاملات لوریج Leverage ، احتمال لیکویید یا کال مارجین شدن (به معنی صفر شدن کل سرمایه و نابودی کامل دارایی تریدر) وجود دارد. همانطور که در این نوع معاملات، سود تریدر چند برابر می‌شود، به همان نسبت زیان او نیز چند برابر خواهد شد. در صورت افزایش زیان معامله، مقدار زیان به اندازه کل سرمایه تریدر شده و در نتیجه کل دارایی او صفر شود. 

۲- عدم کاربرد هولد کردن: هولد کردن در معاملات لوریج بی معنا است. فرض کنید در سال ۲۰۱۷ بیت کوین را در قله قیمتی ۲۰۰۰۰ دلار می‌خریدید. زمانی که قیمت شروع به ریزش کرد، یکی از استراتژی‌ها، نگهداری بلندمدت یا هولد کردن است.

شما در این حالت برای مدتی نوسانات قیمت بیت کوین را دنبال نخواهید کرد به هر حال مقدار بیت کوین شما تغییر نخواهد کرد. هر چقدر قیمت بیت کوین کاهش یابد، ارزش دلاری ترید شما کاهش خواهد یافت، اما مقدار بیت کوینی که خریداری کرده‌اید تغییری نخواهد کرد.

اما در معاملات لوریج‌دار، در صورت ادامه دار بودن ریزش قیمت بیت کوین، ممکن است دارایی شما نیز صفر شود و در واقع هولد کردن در این نوع معاملات کاربری ندارد.

۳- پرداخت روزانه کارمزد به صرافی: استفاده از لوریج Leverage مستلزم پرداخت کارمزد به صرافی است. لذا برای معاملات بلندمدت (مثلا یک ساله) این کارمزد ممکن است بخش قابل توجهی از سود شما را از بین ببرد. در نتیجه در زمان استفاده از معاملات لوریج حتما باید به کارمزد معامله که روز به روز به مقدار آن اضافه می‌شود نیز توجه کرد.

۴. گرفتاری در چرخه جبران ضرر: معامله‌گرانی که با لوریج و به فرض مثال مارجین ۲ معامله می‌کنند، اگر سهم، جفت ارز یا رمزارز آن‌ها ۲۰ درصد افت ارزش داشته باشد، ۴۰ درصد ضرر خواهند کرد. ایجاد ضرر در بازارهای مالی برای برخی قابل قبول نیست و آن‌ها را در چرخه جبران ضرر به دام می‌اندازد.

۵. از بین رفتن اصل سرمایه: مورد دیگری که باید به آن توجه کرد، در معامله با اصل سرمایه و بدون لوریج، اصل پول ما حفظ خواهد شد اما در معاملاتی که لوریج دارند، این‌گونه نیست. تصور کنید با سرمایه ۱۰۰ دلاری به میزان ۱۰۰ دلار بیت کوین خریداری کرده‌اید.

اگر نوسانات بازار باعث شود قیمت بیت کوین کاهش شدید داشته باشد، شما می‌توانید آن را تا بهتر شدن شرایط نگه دارید. اما اگر همین معامله را با لوریج Leverage انجام داده باشید، به‌محض رسیدن بیت کوین به قیمت لیکوئید، کارگزاری سرمایه شما را برداشت خواهد کرد.

اگر بخواهیم یکی از آسیب‌های جدی و کلان لوریج Leverage در اقتصاد را بگوییم، می‌توانیم به نقش آن در بحران مالی سال ۲۰۰۸ آمریکا اشاره کنیم. مصرف‌کنندگان در آمریکا و کشورهای توسعه‌یافته دیگر باتوجه‌به دستمزد و ارزش دارایی‌شان، میزان بدهی بالایی داشتند. هم‌زمان با کاهش قیمت مسکن، افزایش نرخ بهره وام‌ها و شروع موج بیکاری، افرادی که وام گرفته بودند، توان بازپرداخت بدهی خود را نداشتند. همچنین وام دهندگان نتوانستند با فروش وثیقه‌هایی که به‌ازای وام گرفته بودن، اصل پول خود را برگردانند.

مزایامعایب
سود بیشترضرر بیشتر
تنوع سازی در معاملاتمعاملات پرریسک
معامله با سرمایه اولیه محدودازدست‌دادن سرمایه در نوسانات بازار
آموزش نظم و انضباط و مدیریت ریسکسخت و پیچیده برای افراد تازه‌کار

۸ استراتژی ترید رمز ارزها با لوریج Leverage

استراتژی‌ها و نکاتی وجود دارند که با استفاده از آنها، می‌توانید معاملات لوریج دار بهتر و پرسودتری انجام دهید. از آنجایی که ترید با اهرم ریسک بسیار بالایی دارد، حتما باید به این نکات توجه کنید.

۱. با مبالغ کم شروع کنید

شروع معاملات با مبلغ پایین، می‌تواند ریسک شما را کاهش دهد. در نظر داشته باشید که بیشتر پولی که صرف ترید می‌کنید، متعلق به شما نیست و شما نمی‌دانید نتیجه این ترید چه خواهد بود؛ پس عجله نکنید و تمام پول خود را وارد میدان نکنید. در تعداد کمی رمز ارز معامله کنید و برای معاملات خود برنامه ریزی داشته باشید. 

۲. با برنامه ریزی پیش بروید

این بسیار مهم است که قبل از شروع معاملات، برای خود برنامه داشته باشید. ترید با لوریج Leverage بسیار خطرناک است. زمانی زیادی را صرف یادگیری قوانین این بازی کنید و بعد وارد معامله شوید. زمانی که شما درک کامل و شفافی از قوانین این بازی داشته باشید، می‌توانید استراتژی‌های صحیح و کاملی برای ترید خود بچینید. استراتژی چیزی است که ترید حرفه‌ای را از قمار کردن جدا می‌کند. 

۳. قبل از ورود به ترید با اهرم، در بازار اسپات فارکس معامله کنید

بازار Spot شامل خرید و فروش‌های ساده دارایی‌های غیرکریپتویی است. چارت‌هایی که شما در بازارهای لحظه‌ای دارایی‌های دیگر (مانند ارزهای سنتی در فارکس) می‌بینید، بسیار استیبل‌تر و ثابت‌تر از کریپتوکارنسی‌ها هستند. هر تریدر تازه وارد قبل از ورود به بازارهای اهرم دار، ابتدا باید سودآوری در بازار اسپات فارکس را یاد بگیرد.

استفاده از لوریج، باعث افزایش میزان سود و ضرر می‌شود و اگر قوانین ترید را بلد نباشید، قطعا تمام پول خود را در این بازار از دست خواهید داد. 

۴. استفاده از حد سود و حد ضرر

حتما برای معاملات خود حد سود تعیین کنید. اگر با Leverage ترید می‌کنید، بسیار مهم است که Take Profit را از قبل مشخص کنید، تا ریسک خود را کاهش دهید. همچنین Stop Loss نیز انتخاب کنید تا از ضرر بیش از حد و لیکویید شدن خود جلوگیری کنید. 

۵. عجله نکنید

یکی از اصلی‌ترین اشتباهات تریدرهایی که از لوریج استفاده می‌کنند، وارد شدن مداوم به معاملات است. دنبال کردن بازار در شرایط سخت، به هیچ عنوان تصمیم خوبی نیست. شما باید برای معاملات خود صبور باشید، تا فرصت‌های مناسب را پیدا کنید. با ورود مداوم به ترید، احتمال ضرر شما بیشتر از سود شما می‌شود. 

۶. ریسک خود را مدیریت کنید

هرگز تضمینی برای سودآوری معامله شما وجود ندارد؛ حتی اگر بهترین استراتژی را استفاده کنید و در بهترین شرایط بازار ورود کرده باشید؛ بنابراین مدیریت ریسک بسیار مهم است. تحلیل تکنیکال می‌تواند تا حدودی به شما کمک کند تا رفتار قیمت را مشاهده کنید و بتوانید اندازه یا سایز پوزیشن‌های معاملاتی و حد ضرر خود را تنظیم کنید. 

۷. سود خود را خارج کنید و متنوع سازی انجام دهید

زمانی که سود زیادی از یک بازار نصیب شما می‌شود، آن را خارج کنید و در رمز ارزهای دیگر سرمایه گذاری کنید. یعنی پول خود را خارج کنید و سبد خود را متنوع کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید، تا حد زیادی برنده این بازی خواهید بود. 

۸. استراحت کنید و یاد بگیرید

ترید کردن اعتیادآور است؛ مخصوصا زمانی که با استفاده از لوریج سودهای عظیمی دریافت می‌کنید. پس بهتر است تمرین و استراحت کنید و با خانواده و دوستانتان زمان صرف کنید. شما پس از نگاه کردن مداوم به چارت‌ها و قیمت‌ها، واقعا نیاز به استراحت دارید. 

زمانی را برای تحقیقات درباره توسعه رمز ارزها صرف کنید. در فضای کریپتو، هر روز نوآوری‌های جدیدی وارد بازار می‌شوند. درباره آنها مطالعه کنید و دانش خود را افزایش دهید. زمانی که دانش کافی داشته باشید، راحت‌تر و بهتر درباره معاملات خود تصمیم می‌گیرید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

  • لوریج Leverage چیست؟

لوریج (Leverage) یکی از ابزارهای مالی در حوزه سرمایه‌گذاری است که با افزایش میزان سرمایه افراد، باعث بیشتر شدن قدرت آن‌ها در سرمایه‌گذاری می‌شود. در مقاله‌های مختلف به لوریج، لورج یا اهرم نیز می‌گویند. این ابزار مالی به عنوان یک منبع استقراضی در نظر گرفته می‌شود.

  • لوریج Leverage در چه بازارهایی استفاده می‌شود؟

لورج در بازارهای فیوچرز، آپشن و مارجین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • معاملات لوریج Leverage در صرافی‌های ارز دیجیتال چگونه است؟

هر صرافی ارز دیجیتال قاعده و قانون مختص به‌خود را در ارتباط با معاملات لورج دارد. برخی از صرافی‌ها مانند بایننس تا لوریج ۱:۱۲۵ نیز روی برخی از رمزارزها به کاربران ارائه می‌کنند.

  • لوریج Leverage با مارجین چه تفاوتی دارد؟

شاید در نگاه اول این دو ابزار یکسان در نظر گرفته شوند، اما واقعا آن‌ها یکسان نیستند. تریدر می‌تواند در معاملات مارجین با میزان استقراضی که از صرافی کرده است، روی هر دارایی که می‌خواهد ترید کند.

در حالی که در معاملات لوریج‌دار Leverage ، صرافی به‌طور مشخص برای یک دارایی خاص افزایش سرمایه را در اختیار کاربر قرار می‌دهد و معامله‌گر مجبور است روی همان دارایی با لوریج ترید کند.

جمع‌بندی

در این مقاله سعی کردیم توضیح جامعی درباره اینکه لوریج Leverage چیست، ارائه کنیم. همچنین مزایا، معایب، نحوه کارکرد و کاربردهای لوریج را بررسی کردیم. در برخی منابع از آن به‌عنوان لورج یا اهرم نیز نام می‌برند.

به‌ کار بردن Leverage ممکن است بسیار دلهره‌آور باشد؛ اما با یادگیری کامل آن و به‌ دست‌ آوردن تجربه کافی، می‌توانید به یک استراتژی سودآور برسید. این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که نوسان ذات هر بازاری است و ضرر در بازار غیر قابل‌ اجتناب است. پس با توجه‌ به سرمایه‌تان ابزاری مانند لوریج یا مارجین را انتخاب و استفاده کنید.

ارسال یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا
صرافی سیمیا آیا تمایل دارید اعلان‌هایی از آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌های صرافی سیمیا را به شما نمایش دهیم ؟
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها