آینده را با صرافی سیمیا معامله کنید!

معرفی پلتفرم کرو فایننس

Curve Finance نام یک پروژه صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز در حوزه دیفای است. تلفظ فارسی این پروتکل، کِرو فایننس است. این پروتکل محلی برای تبدیل استیبل کوین ها و توکن‌های بیت کوین است. به همین دلیل به چنین پروتکل‌هایی DEX یا صرافی غیرمتمرکز گفته می‌شود. CRV توکن اصلی شبکه کرو فایننس است. در این مقاله ابتدا به صورت کامل سازوکار این پروتکل را توضیح می‌دهیم؛ سپس انواع روش‌های کسب درآمد از این شبکه را آموزش خواهیم داد و درانتها نحوه ثبت نام و کار و انتقال و برداشت دارایی  دیجیتال به این پروتکل را نشان می‌دهیم.با صرافی سیمیا همراه باشد.

تاریخچه ایجاد پلتفرم Curve Finance

کرو فایننس

مایکل ایگورو (Michael Egorov) مدیر اجرایی پلتفرم کرو فایننس است. مایکل ایگورو در تاریخ ۱۰ نوامبر ۲۰۱۹، وایت‌پپیر این پلتفرم را منتشر کرد. در این وایت‌پپیر، پلتفرم کرو فایننس به عنوان StableSwap معرفی شده است. او به همراه تیم توسعه این پلتفرم کار بر روی این پروژه دیفای را از ماه دسامبر سال ۲۰۱۹ ( دی ماه ۱۳۹۸) آغاز کردند. تقریبا ۱ ماه بعد و در ژانویه سال ۲۰۲۰ ( بهمن ماه ۱۳۹۸) پلتفرم صرافی غیرمتمرکز Curve Finance راه‌اندازی شد. توکن اصلی این شبکه CRV نام دارد که در ماه آگوست ۲۰۲۰ (مرداد ۱۳۹۹) و پس از گذشت ۸ ماه از راه‌اندازی این پروژه، عرضه شد.

کرو فایننس چیست؟

کرو فایننس یک صرافی غیرمتمرکز است. اما صرافی غیرمتمرکز چیست؟ صرافی ارز دیجیتال محلی برای تبدیل رمزارزها به یکدیگر است. به طور کلی دو دسته صرافی ارز دیجیتال وجود دارد. صرافی متمرکز و صرافی غیرمتمرکز. بایننس یک صرافی متمرکز است. اگر بخواهید در یک صرافی متمرکز، ارزهای دیجیتال خود را معامله کنید، مثلا تتر خود را به بیت کوین تبدیل کنید، باید در آن صرافی حساب کاربری باز کرده و رمز ارز خود را به صرافی بایننس انتقال دهید. پس از اینکه رمز ارز شما وارد صرافی بایننس شد، دیگر کنترل آن به دست شما نخواهد بود. در واقع دارایی دیجیتال شما وارد کیف پول صرافی بایننس شده است و شما کنترل داراییتان را به صرافی بایننس سپرده‌اید. دلیل متمرکز بودن این صرافی‌ها نیز همین است. برخی این صرافی‌ها را با ذات بلاک چین و ارزهای رمزنگاری شده در تناقض می‌بینند. شاید بتوان گفت که همین انتقاد باعث بوجود آمدن صرافی غیرمتمرکز شده است. البته بازار همواره به صرافی‌های متمرکز احتیاج دارد و ورود صرافی غیرمتمرکز Curve Finance و دیگر پروژه‌های به معنی نابودی صرافی‌های بایننس نخواهد بود.

در یک صرافی متمرکز، بسیاری از افراد دارایی خود را وارد این صرافی‌ها می‌کنند و در آن سفارش خرید و فروش خود را انجام می‌دهند. به این روش، Order Book گفته می‌شود. یعنی هر معامله‌گر، مقدار دارایی خود را به هر قیمتی که می‌خواهد به فروش می‌گذارد. از طرف دیگر هر معامله‌گری مختار است که به هر قیمتی که تمایل دارد یک دارایی را خرید کند. کرو فایننس و برخی از پروژه‌های صرافی غیرمتمرکز از چنین سازوکاری استفاده نمی‌کنند. صرافی غیرمتمرکز در واقع یک قرارداد هوشمند است. در چنین صرافی‌هایی کنترل دارایی‌های دیجیتال به دست هیچ نهاد و سازمانی نیست(بر خلاف صرافی متمرکز).

Pool یا استخر دارایی دیجیتال چیست؟

یکی از المان‌های اساسی در یک صرافی غیرمتمرکز، liquidity pool، به معنی استخر نقدینگی است. در واقع استخر نقدینگی نیز یک قرارداد هوشمند است. در صرافی متمرکز بایننس، همه معامله‌گران دارایی خود را به صرافی بایننس انتقال می‌دهند. در یک صرافی غیرمتمرکز مانند پروتکل کرو فایننس که چنین نهاد مرکزی وجود ندارد، نقدینگی به استخر نقدینگی منتقل خواهد شد. در واقع استخر نقدینگی، یک قرارداد هوشمند است که کوین‌ها و توکن‌هایی در آن ذخیره شده‌اند. اگر کسی بخواهد در صرافی غیرمتمرکز Curve Finance اقدام به خرید اتریوم کند، به استخر اتریوم آن صرافی متصل شده و مقدار اتر مورد نیاز خود را خریداری می‌کند. به چنین سازوکاری، Automated market maker یا به اختصار AMM گفته می‌شود. Curve Finance همانند Uniswap یک صرافی ارز دیجیتال غیرمتمرکز AMM است.

آموزش کار با صرافی یونی سواپ (Uniswap)؛ محبوب‌ترین صرافی غیرمتمرکز!

تفاوت میان یونی سواپ و کرو فایننس در این است که در یونی سواپ تمامی توکن‌ها در استخرهای آن، جفت ارز به نسبت اتریوم است. شما برای تبدیل توکن A به توکن B، ابتدا باید توکن A را به اتریوم تبدیل کنید و سپس، اتریوم را به توکن B تبدیل کنید. اما در پلتفرم Curve Finance امکان تبادل استیبل کوین هایی مانند تتر، DAI، BUSD،sUSD،TUSD به هم وجود دارد. ( همه این توکن‌ها، رمزارزهایی با ارزش ثابت و با پشتوانه دلار امریکا هستند).

استخرهای نقدینگی دارایی خود را از کجا تامین می‌کنند؟

در بالا اشاره شد که هر صرافی غیرمتمرکز از چندین استخر نقدینگی تشکیل شده است. در این استخرهای نقدینگی یا Pool ها دارایی‌های دیجیتال ذخیره می‌شوند. افرادی که تمایل به خرید یک ارز دیجیتال را دارند، بایستی در میان استخرهای نقدینگی، ارز دیجیتال مورد نظر خود را یافته و خریداری کند. مثلا اگر قصد خرید ۱۰۰ واحد تتر را دارند، در میان استخرهای کرو فایننس ، وارد استخری شوند که رمز ارز تتر در آن موجود است و با پرداخت ۱۰۰ دلار به این قرارداد هوشمند به صورت خودکار ۱۰۰ واحد تتر به کیف پول آنها منتقل خواهد شد. کارمزد انجام این تراکنش نیز محاسبه شده و به معامله اعمال خواهد شد. اما سوال اینجاست: ۱۰۰ واحد تتر موجود در استخر یا در این قرارداد هوشمند، متعلق به کیست؟ اینجا با یکی دیگر از المان‌های اساسی صرافی‌های غیرمتمرکز آشنا می‌شویم: liquidity provider یا تامین کنندگان نقدینگی. در ابتدا این استخرهای نقدینگی هیچ دارایی دیجیتالی را در خود ذخیره ندارند و موجودی آنها صفر است. یک صرافی غیرمتمرکز اعلام می‌کند که هر کس دارایی دیجیتال خود را به قرارداد هوشمند آن صرافی (استخر نقدینگی آن صرافی) انتقال دهد، به او سود مشخصی را پرداخت خواهد کرد. با توجه به مثال بالا، فردی که ۱۰۰ واحد تتر از این صرافی خریداری می‌کند، کارمزدی را برای این معامله پرداخت خواهد کرد؛ این کارمزد در میان liquidity provider ها تقسیم خواهد شد. تا اینجا با مفهوم liquidity pool، automated market makers و liquidity provider آشنا شدیم. لازم به ذکر است که تمامی این فعالیت‌ها توسط قراردادهای هوشمند انجام شده و هیچ نهادی آنها را کنترل نمی‌کند.

کسب درآمد از پروتکل Curve Finance

از آنجا که پروتکل کرو فایننس یک صرافی غیرمتمرکز است، پس به  liquidity provider ها (از این پس برای راحتی به آنها LP می‌گوییم) برای تامین نقدینگی استخرهای خود احتیاج دارد. پس اولین راه برای کسب درآمد از این پروتکل تبدیل شدن به LP در پروتکل کرو فایننس است. اگر استیبل کوین های با پشتوانه دلار امریکا را در اختیار دارید و یا یک هولدر بیت کوین هستید، می‌توانید دارایی خود را وارد پروتکل Curve Finance کنید و به یک LP برای این پروتکل تبدیل شوید. این پروتکل در ازای چنین حمایتی، به شما سود پرداخت می‌کند. در این حالت هم از بالا رفتن قیمت بیت کوین سود می‌کنید و هم از پاداشی که به عنوان LP به شما تعلق خواهد گرفت، منتفع خواهید شد.

استخرهای نقدینگی موجود در پروتکل Curve finance

Pool

پیش از هر کاری وارد سایت پروتکل کرو فایننس به آدرس www.curve.fi شوید. در پروتکل کرو فایننس استخرهای نقدینگی یا Liquidity pool های زیادی وجود دارد. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، از محل مشخص شده می‌توان نوع استخر نقدینگی را تعیین کرد. در ادامه لیست این استخرها و دارایی دیجیتال موجود در این استخرها را مشاهده می‌کنید:

 • استخر Compound یا Compound pool

این استخر دارای دو دارایی دیجیتال است. DAI و USDC دو استیبل کوین موجود در این استخر است. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر برابر ۴۱.۶ میلیون دلار است. که از این مقدار، ۱۸ درصد شامل استیبل کوین DAI و ۸۲ درصد استیبل کوین USDC است. همانطور که ملاحظه می‌کنید مقدار DAI در این استخر کمتر از USDC است؛ لذا کرو فایننس برای ایجاد انگیزه در تامین کنندگان نقدینگی، در صورتی که رمز ارز DAI به این استخر منتقل کنند، ۰.۵۸ درصد بیشتر از مقدار دارایی منتقل شده را برای آنها LP توکن تولید می‌کند. به چنین سودی، Bonus می‌گویند و هدف آن ایجاد انگیزه در تامین کنندگان نقدینگی، برای انتقال دارایی دیجیتالی که سهم کمتری در استخر نقدینگی دارد. به عبارتی، اگر فردی بخواهد ۱۰۰ واحد DAI به این استخر منتقل کند، ۹۶.۱۷ واحد LP توکن Curve Finance را دریافت خواهد کرد اما اگر در همان لحظه، ۱۰۰ واحد USDC را به این استخر منتقل کند، تعداد ۹۵.۴ واحد LP توکن کرو فایننس دریافت خواهد کرد. این اختلاف به دلیل ایجاد انگیزه در تامین کنندگان نقدینگی در نظر گرفته شده است.

 • استخر USDT یا USDT Pool

در این استخر سه استیبل کوین DAI، USDC و USDT وجود دارد. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر برابر ۱۹ میلیون دلار است که از این مقدار ۵.۴ % توکن DAI و ۴۷.۲۳ % توکن USDC و ۴۷.۳۳ % توکن USDT است. مشابه بالا اگر در این استخر DAI واریز کنید، مقدار بیشتری LP توکن به شما تعلق خواهد گرفت.

 • PAX Pool 

در این استخر نقدینگی ۴ استیبل کوین DAI، USDC، USDT و PAX وجود دارد. در زمان نگارش، نقدینگی کل این استخر معادل ۳.۴ میلیون دلار است.

 • Y Pool 

در این استخر ۴ استیبل کوین DAI، USDC، USDT و TUSD وجود دارد. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر معادل ۳۲۱ میلیون دلار است.

 • bUSD Pool

این استخر نیز شامل ۴ استیبل کوین DAI، USDC، USDT و BUSD است. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر معادل ۲۸ میلیون دلار است.

 • sUSD Pool

این استخر نیز شامل ۴ استیبل کوین DAI، USDC، USDT و sUSD است. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر معادل ۶۸ میلیون دلار است.

 • renBTC Pool

این استخر شامل ۲ استیبل کوین renBTC و wBTC است. رمز ارزهای موجود در این استخر توکن‌های بیت کوین در شبکه اتریوم هستند. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر معادل ۲۸۸۸۱ بیت کوین است.

 • sBTC Pool

این استخر شامل ۳ استیبل کوین renBTC ،wBTC و  sBTCاست. رمز ارزهای موجود در این استخر نیز توکن‌های بیت کوین در شبکه اتریوم هستند. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر معادل ۹۶۱۷  بیت کوین است.

 • HBTC Pool

این استخر شامل ۲ استیبل کوین HBTC و wBTC است. رمز ارزهای موجود در این استخر توکن‌های بیت کوین در شبکه اتریوم هستند. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر معادل ۳۳۳ بیت کوین است.

 • 3pool

این استخر شامل ۳ استیبل کوین DAI، USDC و USDT است. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر معادل ۳۱۷ میلیون دلار است.

 • Gusd pool

این استخر شامل ۴ استیبل کوین GUSD، DAI، USDC و USDT است. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر ۳.۵ میلیون دلار است.

 • husd pool

این استخر شامل ۴ استیبل کوین hUSD، DAI، USDC و USDT است. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر ۱ میلیون دلار است.

 • usdk pool

این استخر شامل ۴ استیبل کوین USDK، DAI، USDC و USDT است. در زمان نگارش، کل نقدینگی موجود در این استخر معادل ۸۸۵ هزار دلار است.

استخرهای موجود در پروتکل کرو فایننس در حال افزایش است. در زمان انتخاب این استخرها باید توجه کنید که اگر در یک استخر ۴ رمز ارز وجود دارد و شما قصد تامین نقدینگی در آن استخر را دارید، بدون در نظر گرفتن آنکه چه نوع رمز ارزی را به استخر واریز کرده‌اید، در سبد سرمایه‌گذاری شما نسبتی از تمام دارایی‌های موجود در آن استخر وجود دارد. لذا در زمان انتخاب استخر، به دارایی‌های موجود در آن نیز توجه کنید.

تامین کننده نقدینگی در پروتکل کرو فایننس

پس از معرفی اسخرهای مختلف، برای مشارکت در پروتکل Curve Finance به عنوان تامین کننده نقدینگی در استخرهای نقدینگی آن، ابتدا باید وارد سایت این پروژه شوید. در زمان استفاده از این وبسایت به آدرس آن دقت کنید تا در دام کلاهبرداران نیافتید. ابتدا یک استخر را انتخاب کنید. انتخاب آن بستگی به دارایی دیجیتال شما دارد. برای ارسال دارایی دیجیتال به استخرهای این پروتکل، باید حداقل یک یا چند استیبل کوین را قبلا خریداری کرده و در کیف پول خود ذخیره کرده باشید. به جز موردی که در بالا به آن اشاره شد که کرو فایننس برای ایجاد انگیزه برای واریز استیبل کوینی که مقدار آن در استخرها کم است، هیچ تفاوتی در استیبل کوینی که واریز خواهید کرد نخواهد بود. پس از انتخاب یک استخر صفحه‌ای مشابه تصویر زیر برایتان به نمایش می‌آید. ما در این مثال قصد تامین نقدینگی در Y pool را داریم.

Y pool

در این استخر ۴ استیبل کوین حضور دارند. اگر دارایی خود را وارد این استخر Curve Finance کنید، فارغ از اینکه چه استیبل کوینی را واریز می‌کنید، در سبد سرمایه‌گذاری شما هر ۴ استیبل کوین حضور دارند. در بخش بالا، مقدار دارایی که قصد واریز آن را دارید را انتخاب می‌کنید. در زیر این بخش مواردی وجود دارد که تک به تک آنها را معرفی خواهیم کرد. مورد اول Gas Price است. به دلیل اینکه کرو فایننس بر روی شبکه اتریوم پیاده‌سازی شده است، لذا انجام هرکاری به معنی انجام یک تراکنش در شبکه بلاکچین اتریوم است و باید کارمزد تراکنش را پرداخت کنید. ۴ آپشن برای شما وجود دارد که مقدار کارمزد در هر کدام متفاوت است. یکی از این گزینه ها را انتخاب کنید ( معمولا استفاده از گزینه Standard توصیه می‌شود).

در ادامه چهار گزینه برای شما وجود دارد. اولین گزینه Add all coin in a balanced proportion است؛ این گزینه به شما این امکان را می‌دهد تا تمام کوین‌های موجود در استخر کرو فایننس را به مقدار سهم آنها در استخر واریز کنید. اما برای انتخاب این گزینه باید تمامی استیبل کوین‌های موجود در استخر Curve Finance را در کیف پول خود داشته باشید. در غیر اینصورت این گزینه، آپشن مناسبی برای شما نخواهد بود.

گزینه دوم Use maximum amount of coins available است؛ اگر این گزینه انتخاب شود تمام استیبل کوین موجود در کیف پول شما وارد پروتکل کرو فایننس خواهد شد. برای مثال فرض کنید در کیف پول خود ۱۰۰ واحد تتر و ۲۵ واحد DAI و ۱۲ واحد USDC دارید. در صورت انتخاب این گزینه تمام این کوین‌ها وارد پروتکل Curve Finance خواهند شد.

گزینه Deposit wrapped در مواقعی استفاده می‌شود که مستقیما توکن‌های Y را به این استخر واریز کنید. منظور توکن‌هایی است که قبلا در پروتکل Yearn Finance به توکن های این پروتکل تبدیل شده‌اند. اگر توکن Wrapped در اختیار ندارید، ایم گزینه را فعال نکنید.

در صورتی که گزینه Infinite approval فعال باشد، در تراکنش‌های بعدی شما در Curve Finance نیازی به تایید شما نخواهد بود و به طور دائم به این قرارداد هوشمند اجازه خواهید داد تا بدون تایید مجدد، دارایی شما را وارد پروتکل کرو فایننس  کند. توصیه می‌شود این گزینه را فعال نکنید.

در بخش انتهایی دو گزینه برای شما وجود دارد. Deposit و Deposit and stake؛ در صورتی که گزینه Deposit را انتخاب کنید، استیبل کوین‌های شما به این استخر واریز خواهد شد و در ازای آن به شما LP توکن  پروتکل کرو فایننس تعلق می‌گیرد. این LP توکن سهم شما از استخر را نشان می‌دهد. در صورتی که قصد استیک کردن LP توکن خود را در پروتکل Curve Finance را دارید، گزینه Deposit and stake را انتخاب کنید. در صورتی که LP توکن خود را در پروتکل Curve Finance استیک کنید، در ازای آن رمز ارز CRV توکن پروتکل کرو فایننس را دریافت خواهید کرد. البته برای انجام این کار نیاز به انجام یک تراکنش اضافی و پرداخت کارمزد آن تراکنش خواهید بود.

پس از آشنایی با گزینه‌های مختلف، در قسمت دارایی‌ها، مقدار رمز ارزی که قصد انتقال آن به کرو فایننس دارید را انتخاب کنید و بر روی Deposit and stake کلیک کنید. به این نکته توجه کنید، زمانی که دارایی دیجیتال خود را (مثلا DAI) را به استخر نقدینگی Ypool منتقل می‌کنید، از این پس شما به نسبت مقدار دارایی موجود در استخر، از هر چهار توکن آن سهم خواهید داشت و اگر برای هرکدام از این ۴ توکن، اتفاقی رخ دهد، دارایی شما نیز تحت تاثیر آن قرار می‌گیرد.

پس از آنکه دارایی خود را به استخرهای Curve Finance انتقال دهید، توکن Liquidity provider دریافت خواهید کرد. شما می‌توانید این توکن را در کرو فایننس استیک کرده و در ازای آن رمز ارز CRV دریافت کنید.

استفاده از Swap در پلتفرم کرو فایننس

بسیاری از مردم، بیت کوین را یک دارایی ذخیره ارزش می‌پندارند. از این جهت اقدام به خرید بیت کوین کرده و آن را در کیف پول سخت‌افزاری یا هر نوع دیگری از انواع کیف پوی‌های دیجیتال نگهداری می‌کنند (کلید خصوصی را نگهداری می‌کنند). این سرمایه‌گذاری در حالتی که قیمت بیت کوین افزایش پیدا کند، سودآور خواهد بود. اما نگهداری بیت کوین، سودی برای آنها نخواهد داشت. کرو فایننس امکانی را فراهم کرده است که هولدرهای بیت کوین در کنار نگهداری بیت کوین و بهره‌مندی از افزایش قیمت آن، از راه دیگری نیز کسب درآمد کنند. در این قسمت علاوه بر آموزش نحوه تبدیل بیت کوین به استیبل کوین های بیت کوین در شبکه اتریوم، واریز آن به استخرهای نقدینگی Curve Finance که از این توکن‌ها پشتیبانی می‌کنند را آموزش خواهیم داد.

دیفای (DeFi): بررسی اکوسیستم پروژه‌های ییلد فارمینگ (Yield Farming)

همانطور که در بالا اشاره شد، استخرهایی که می‌توان توکن‌های بیت کوین مبتنی بر شبکه اتریوم را به آن واریز کرد شامل، استخر renBTC، استخر sBTC، استخر hBTC و استخر tBTC است. از میان استیبل کوین های بیت کوین، ما در این آموزش از توکن sBTC استفاده خواهیم کرد. بدیهی است که روند کار برای تامین نقدینگی در کرو فایننس برای سایر توکن‌ها، مشابه sBTC خواهد بود.

کسب درآمد از استخر sBTC در کرو فایننس

دارایی‌های موجود در این استخر شامل، sBTC، renBTC و wBTC است. اولین گام در کسب درآمد از استخر sBTC پلتفرم کرو فایننس ، تبدیل بیت کوین به renBTC است. البته هر کدام از این سه توکن را می‌توان به استخر اضافه کرد. ما در این آموزش با renBTC کار می‌کنیم. توجه داشته باشید که برای انجام چنین تراکنشی، باید در کیف پول متامسک خود مقداری اتریوم در اختیار داشته باشید تا کارمزد تراکنش را پرداخت کنید. برای تبدیل بیت کوین به renBTC ابتدا وارد bridge.renproject.io شوید. کارمزد انجام تراکنش در این RenBridge برابر ۰.۱ % است. کارمزد انجام تراکنش در شبکه بیت کوین را به این کارمزد اضافه کنید.

renbridge

همانند تصویر بالا، مقدار بیت کوینی که قصد دارید به renBTC تبدیل کنید را انتخاب کنید. در انتها مقدار نهایی recBTC که به شما تعلق می‌گیرد، نمایش داده می‌شود. بر روی Confirm کلیک کنید. پس از انجام شش تایید در شبکه، بیت کوین شما به آدرس مشخص شده ارسال شده و در آن فریز خواهد شد. در مرحله بعد با تصویر زیر مواجه خواهید شد، بر روی Submit to ethereum کلیک کنید.

submit ethereum

پس از آنکه تراکنش خود را در کیف پول متامسک تایید کردید، renBTC شما بر روی کیف پولتان نمایش داده خواهد شد. مرحله بعد تایید این تراکنش نشان داده خواهد شد.

deposit received

انتقال renBTC به پلتفرم کرو فایننس

تا اینجا، قسمت سخت فرآیند کسب درآمد از پلتفرم کرو فایننس را طی کردید. شما اکنون بیت کوین خود را بر روی شبکه اتریوم دارید. مجددا به سایت Curve Finance بازگردید و از قسمت استخرها، بر روی استخر sBTC کلیک کنید.

پیش از انتقال دارایی به این استخر به چند ابهامی که معمولا در مورد انتقال دارایی به استخرهای نقدینگی وجود دارد، پاسخ خواهیم داد.

 • شما دارایی دیجیتال خود را در اختیار کرو فایننس قرار می‌دهید و در واقع تامین کننده نقدینگی این پلتفرم خواهید بود و طبیعتا در ازای این کار سود دریافت خواهید کرد. سود دریافتی شما به صورت همان توکنی که به استخر واریز کرده‌اید، به شما تعلق می‌گیرد. برای مثال ما renBTC به این استخر انتقال داده‌ایم و این پلتفرم سود ما را به صورت renBTC واریز خواهد کرد.
 • به محض واریز renBTC به استخر sBTC، دارایی renBTC شما به سه استیبل کوین موجود در این استخر تبدیل خواهد شد و شما از این پس، هر سه کوین را در سبد سرمایه خود خواهید داشت.

پس از یادآوری این نکات، به ادامه کار می‌پردازیم. پس از انتخاب sBTC Pool، در قسمت renBTC مقداری که قصد انتقال آن به این استخر داریم را تعیین می‌کنیم. چون در این مثال قصد داریم تمام renBTC را وارد استخر کنیم از گزینه  Use maximum amount of coin available را انتخاب می‌کنیم. سپس بر روی گزینه Deposit and Stake کلیک کنید.

ren btc

در این لحظه کیف پول متامسک شما فعال خواهد شد تا تراکنش را انجام دهید. این تراکنش را در کیف پول خود تایید کنید. پس از تایید تراکنش، شما یک تامین کننده نقدینگی در استخر sBTC در پلتفرم Curve Finance هستید. در پایین همین صفحه مقدار سهم شما از استخر نمایش داده می‌شود.

دریافت سود از پلتفرم Curve finance

پس از اینکه بیت کوین شما در این استخر قرار گرفت، هر زمان فردی در پلتفرم کرو فایننس تریدی بر روی این استخر انجام دهد، کارمزد ترید او به شما نیز تعلق خواهد گرفت. اگر مطابق آموزش، بر روی Deposit and Stake کلیک کرده باشید، LP توکن‌هایی که به شما تعلق می‌گیرد، استیک خواهد شد. مجددا وارد سایت Curve Finance شوید و از ردیف بالا، گزینه Withdraw را انتخاب کنید. در این صفحه برای دریافت سود، گزینه‌هایی در اختیار خواهید داشت.

withdraw

همانطور که در تصویر بالا نشان داده شده، گزینه Withdraw به معنی برداشت دارایی از استخر است، گزینه Claim، مقدار سود شما از تامین نقدینگی در این استخر را نشان می‌دهد. با انتخاب این گزینه می‌توانید سود خود را دریافت کنید؛ Snx و Ren به کیف پول شما منتقل خواهد شد. آخرین گزینه، Unstake است که این گزینه در حالتی کاربرد دارد که در زمان انتقال، LP توکن خود را استیک کرده باشید.

رویه انتقال دارایی و تامین نقدینگی در تمامی استخرها به همین صورت است. اما در هر استخر، دارایی‌های مختلفی وجود داشته و سود دریافتی از آن نیز متفاوت است.

توکن CRV چیست؟

رمز ارز CRV توکن اصلی شبکه کرو فایننس است. زمانی که دارایی افراد وارد پروتکل Curve Finance  شده و در آن استیک شود، این توکن تولید می‌شود. تولید این توکن برای هر تامین کننده نقدینگی و به نسبت مقدار دارایی او از استخرهای این پروتکل متفاوت خواهد بود. تا زمانیکه عرضه این توکن ادامه دارد، افراد این توکن را دریافت خواهند کرد.

علاوه بر این، از زمانی که پروتکل کرو فایننس به شیوه DAO مدیریت می‌شود، توکن CRV ، حق دارندگان آن برای مشارکت در تصمیم‌گیری‌های پروتکل Curve Finance را نشان می‌دهد؛ در واقع این توکن به یک توکن حاکمیتی یا Governance Token تبدیل شده است. در این سیستم، مدت زمانی که این توکن هولد شده به عنوان پارامتر تاثیرگذار در سهم رای دهنده به شمار می‌رود؛ به عبارتی هرچه مدت زمان هولد این توکن افزایش یابد، قدرت رای هولدر آن بیشتر خواهد بود.

اطلاعات بازار توکن CRV

در زمان نگارش این مقاله، بیش از ۱۰۰ میلیون توکن از مجموع ۱,۳۵۵,۵۱۱,۳۲۷ توکن موجود، عرضه شده و در گردش است. قیمت هر واحد از توکن پروتکل کرو فایننس برابر ۰.۳۵ دلار است و ارزش بازار Curve Finance معادل ۳۶ میلیون دلار است.

جمع‌بندی

پروتکل کرو فایننس جزو پروژه‌های موفق حوزه دیفای است. شاید بتوان آن را رقیبی برای Uniswap دانست. اما Curve Finance برای رسیدن به جایگاه یونی سواپ و تبدیل شدن به یک صرافی غیرمتمرکز محبوب، راه طولانی در پیش دارد. CRV توکن این شبکه بوده که با استیکینگ LP توکن‌ها در استخر این پروتکل تولید و عرضه می‌شود. این پروژه در حال حاضر جزو ۱۰ پروژه اول دیفای از منظر دارایی ذخیره شده به شمار می‌رود. در انتها باید یادآوری کنیم که فعالیت در پروتکل Curve Finance همانند سایر پروتکل‌های DeFi ریسک بالایی دارد و اگر قصد استفاده و مشارکت در این پروژه را دارید، تحقیق بیشتری انجام دهید و با تمامی خطرها و ریسک‌های این حوزه آشنا شوید.

0 0 رای ها
امتیازدهی
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
اسکرول به بالا
صرافی سیمیا می‌خواهیم اعلان‌هایی را برای آخرین اخبار و به‌روزرسانی‌ها به شما نشان دهیم.
رد کردن اعلان ها
اجازه دادن به اعلان‌ها